Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΜΠΟΛΙ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39730)

linos21 19-04-10 08:59

ΜΠΟΛΙ
 
ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΝΤΑΣ ΠΡΩΤΑΡΗΣ...ΕΙΝΑΙ ΤΟ HAILEA F60 60 ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ HAILEA BT-400.. ΜΕΝΩ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΤΩ ΛΙΓΟ ΜΠΟΛΥ?ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

oko 19-04-10 09:33

Φιλε μου καλως ηρθες. Κατ' αρχην για το μπολι πρεπει να γραψεις στις μικρες αγγελιες.Και για το φιλτρο σου νομιζω ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου. Θα σε παρακαλουσα να γραφεις με μικρα γραμματα. Καλη συνεχεια.

linos21 19-04-10 09:42

σε ευχαριστω για την βοηθεια φιλε μου.τρεχω το ενυδρειο εδω και 8 μερεσ...ριχνω βακτηρια τησ jbl denitrol.σημερα λεω να προσθεσω λιγη αμμωνια και μετα να κανω μετρησεις με υγρα τεστ τησ api.. θα κανω καλα?

Πάνος 19-04-10 20:45

μεγαλη κουβεντα για τα βακτηρια του εμποριου....αλλα ειπες τη μαγικη λεξη. "μετρησεις" ;)
οποτε ριχνεις αμμωνια η τροφη και αναλογα με τις μετρησεις πραττεις..;)
καλως ηρθες!!!:p

linos21 19-04-10 21:44

λοιπον πριν λιγο εκανα μετρησεισ με υγρα τεστ τησ api...στο ενυδρειο εδω και 9 μερες ριχνω denitrol τησ jbl...τα αποτελσεματα εχουν ως εξης¨
ΝH3/NH4 :0,25 MG/L
N02:0,00 MG/L
NO3:0,00 MG/L
PH:7,6
KH:10
GH:>7

παιδια σε τι δρομο βρισκομαι?υπαρχει κατι αλλο να κανω?να ριξω λιγη αμμωνια?τα εχω χασει...

Χριστόφορος Μίχας 19-04-10 22:01

Μαλλον τωρα ξεκινα ο κυκλος αν θες μπολι σου δεινω.Περρισο μενω.
-------------------------
ψαρια δεν εχεις μεσα.....

linos21 19-04-10 22:44

και εγω περισσο λογιζομαι...πολυ κοντα στο σπιτι του λαου...λυκουργου για την ακριβεια..γιναμε γνωστοι στισ ειδησεις χαχα...δεν εχω βαλει ψαρια ακομα μονο πλαστικα φυτα( οντασ αρχαριοσς και επειδη δουλευω 12ωρο απεφυγα τα αληθινα) και μια κεραμικη ριζα και κοθφαλα δεντρου...τα ψαρια δεν εχω σκοπο να τα ταλαιπωρησω αν δεν στρωσει το ενυδρειο...

Χριστόφορος Μίχας 19-04-10 22:49

Στειλε μου PM να κανονίσουμε συνάντηση να σου δώσω το μπόλι άν θέλεις.

linos21 20-04-10 20:54

ενα μεγαλο ευχαριστω σε σενα και την γυναικα σου για οτι μου προσφερατε...οι γνωσεις σας ηταν πηγη για μενα...και παλι ευχαριστω

Χριστόφορος Μίχας 20-04-10 21:34

Και εμείς σε ευχαριστουμε για την παρέα... Να'σαι καλά και να μην διστάσεις για ό,τι άλλο χρειαστείς. Θα σε βοηθησουμε και εμείς και όλα τα παιδιά του φόρουμ. Αλλωστε και εμεις από άλλους πιο έμπειρους κάποτε μάθαμε.
Την καλή διάθεση την έχουν όλοι εδώ μέσα!!!http://www.aquatek.gr/vb/images/icons/icon12.gif

linos21 20-04-10 22:58

πως τα ειπεσ τα ψαρακια που μου αρεσαν και εμενα και ειναι σπανια?

Αλεξάνδρα Κατσούρη 21-04-10 15:08

Γειά σου Τριαντάφυλλε!!!

Τα ψαράκια τα είπαμε CPD (Celestial Pearl Danio) or Gallaxy Rasboras

Τελικά σου έκαναν εντύπωση...

linos21 21-04-10 15:17

τελικα αλεξανδρα με αρρωστησαν θεσ να πεις...ζητω την βοηθεια σου να τα ωρω...pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Αλεξάνδρα Κατσούρη 21-04-10 15:29

Τώρα τηλεφωνώ σε κάτι μαγαζιά και ρωτώ.....
-------------------------
Πήρα τηλ σε διάφορα πετ σιτυ και στο Water Inn. Δυστυχώς για την ώρα κανείς δεν τα έχει. Ολοι λένε ότι θα φέρουν σε επόμενη παραγγελία. Θα συνεχίσουμε το ψάξιμο και΄άν δεν τότε η λύση είναι να σου δώσω εγώ 2-3 και να ψάξουμε και από άλλους συνφορουμίστες εδώ με αγγελία που έχουν κάνει αναπαραγωγές.Τα δικά μας μωρά είναι λίγα προς το παρόν γιαυτό λέω για 2-3.... Περιμένω κι άλλη γέννα όμως.

linos21 21-04-10 15:42

αλεξανδρα τα ψαρακια αυτα συμβιωνουν καλα με τα γκαπυ η τα πλατυ?

Χριστόφορος Μίχας 21-04-10 20:19

Τα γκάπυ και τα πλάτυ μαζί συμβιώνουν νομίζω καλά μεταξύ τους. Θεωρούνται εύκολα ψαράκια και κάνουν πολλές γέννες. Σε διάφορους πίνακες συμβατότητας, και γκάπυ και πλάτυ κάνουν και με τα ρασμπόρας.
(θερμοκρασία δηλ νερού, σκληρότα, Ph) Εγώ πάντως δεν θα το έκανα αυτό. Θεωρώ ότι τα σι πι ντί εδικα θέλουν το δικό τους χώρο και με τα άλλα θα μπερδευτούν. Δεδομένου ότι τα γκάπυ γεννούν συχνά, στο 60 λιτρο θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα πολλά είδη. Αν βάλεις γκάπυ μην βάλεις τίποτε άλλο. Μόνο κανά σαλιγκαράκι .....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01763 seconds with 11 queries