Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   φυτο για χαλι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69798)

nikolas79 06-03-13 00:00

φυτο για χαλι
 
Marsilea hirsuta-Eleocharis sp. 'mini'-Hemianthus callitrichoides-Utricularia graminifolia-Marsilea-hirsuta
πιο απο τα παραπανο φυτα ειναι πιο ευκολο για να κανουμε ενα χλοροταπιτα στο ενυδριο μας?θελω ενα ευκολο φυτο με φωτισμο περιπου 10-11 ωρες

Stivv27 06-03-13 10:37

δεν αρκει να δωσεις μονο τις ωρες φωτοπεριοδου!Δωσε και αλλες πληροφοριες για το ενυδρειο!
Ογκος νερου
Φωτισμος
Υποστρωμα
Λιπανση

nikolas79 06-03-13 19:16

40 lit
χαλικι ψηλο σαν αμμος και λυπανση 1 φορα στης 2 βδομαδες υγρη μορφη αλλα δεν μου ερχεται τορα η μαρκα:confused:

rottbea 06-03-13 19:18

Πες μας για τα φωτα σου!
Watt λαμπες κλπ κλπ;)

nikolas79 07-03-13 00:00

:smt0122 απλες οικονομιας 8w

Nick74 07-03-13 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas79 (Μήνυμα 744006)
:smt0122 απλες οικονομιας 8w



που πας ρε καραμητρο? :smt044 +-6
(καμια καφε αλγη σα χαλι αν σε ενδιαφερει και πολυ σου ειναι με τετοιο φωτισμο ):smt044 :smt077

nikolas79 07-03-13 00:38

2x8w οικονομιας =2x 45w
σε 35-40 λιτρα δλδ ειναι μικρες?στα ποσα watt δλδ θα ειναι ενταξη?

Nick74 07-03-13 00:55

2χ8w = 2x8w και οχι κατι διαφορετικο (απλη λογικη ανθρωπου που μπορει να μιλησει σε ενα ψυχιατρο και να μη θεωρηθει οτι τα εχει χαμενα και δεν εποικινωνει με το περιβαλλον :smt077 )

περα απο την πλακα, ασχετα με τα διαφημιστικα τρυκ, οντως υπαρχουν λαμπες που εχουν καλη αποδοση αλλα αν οικονομιας εννωεις τις γνωστες φθορισμου, 16w δεν ειναι ικανα για να στρωσεις χαλια.
Θες αρκετα παραπανω και καλο ειναι εκτος απο τις λευκες να μιλαμε και για συμπληρωματικες λαμπες με σωστο φασμα για αναπτυξη φυτων.
2 λευκες πχ + μια grolux 15ρες ειναι ενας φυσιολογικος φωτισμος ωστε να πεις οτι μπορεις ανετα να φτιαξεις χλοοταπητα.
Απο κει και περα αν σε ενδιαφερει η περιπτωση καποιας moss ειναι πιο ευκολα τα πραγματα αλλα πιο δυσκολο να στρωθει ετσι ωστε να γινει χαλι (και πιο αργα φυσικα)

plin 07-03-13 01:09

Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά επειδή την ίδια απορία έχω και εγώ, η Marsilea quadrifolia δεν θα μπορούσε να φτιάξει ένα είδος 'χαλιού' σε αυτό το χαμηλό φωτισμό; Σύμφωνα με αυτό θεωρείται εύκολος 'χλοοτάπητας'.

Nick74 07-03-13 01:26

καλα κανεις και παρεμβαινεις :) (ουτε κι εγω ειμαι μποστανας και εξειδικευμενος στα χαλια αλλα λιγη μος την καταφερα τελικα;) ) αλλα βρε παιδες το συγκεκριμενο φυτο δεν γινεται απ οσο γνωριζω χαλι με την εννοια του χλοοταπητα στο βυθο, αλλα αναπτυσεται στην επιφανεια... (kept wet, or semi-submerged απ οσο γραφει αρα προκειται για υδροφιλο κι οχι υδροβιο φυτο)
Με αυτη τη λογικη και η πιστια ή η φακη γινονται ωραιοτατα "χαλια επιφανειας" χωρις απαιτησεις, ομως ο συνονοματος φανταζομαι οταν λεει χαλι εννωει κανονικο γρασσιδι

plin 07-03-13 08:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 744037)
το συγκεκριμενο φυτο δεν γινεται απ οσο γνωριζω χαλι με την εννοια του χλοοταπητα στο βυθο, αλλα αναπτυσεται στην επιφανεια... (kept wet, or semi-submerged απ οσο γραφει αρα προκειται για υδροφιλο κι οχι υδροβιο φυτο)

Αμέσως μετά γράφει "or fully submerged" ;) Επίσης, εδώ γράφει καθαρά για τα προβλήματα της μετατροπής από emersed σε submersed. Εδώ ένας με μεγάλη επιφάνεια βυθού (300lt) αναφέρει καθαρά ότι του την κάλυψε όλη - ακόμα και τις σκιασμένες περιοχές. Επίσης, απ' ότι καταλαβαίνω +-4 βγάζει κανονικά ρίζες στο χώμα.
Όλα τα άλλα φυτά που αναφέρθηκαν στο αρχικό post, βέβαια, απαιτούν υψηλό φωτισμό, πράγματι. :-(

nikolas79 07-03-13 11:51

εγω λεω για το φυτο Eleocharis sp. 'mini'
τορα παμε στης λαμπες!!σε απλες λαμπες 2 ντουι τι μπορο να βαλω???
παντος ως τορα εχω αυτες που λεω πιο πανω με διαφορα φυτα μεσα και αναπτισονται μια χαρα!
ακουω προτασης για λαμπες απλες ομως:smt023

plin 07-03-13 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas79 (Μήνυμα 744109)
εγω λεω για το φυτο Eleocharis sp. 'mini'
τορα παμε στης λαμπες!!σε απλες λαμπες 2 ντουι τι μπορο να βαλω???
παντος ως τορα εχω αυτες που λεω πιο πανω με διαφορα φυτα μεσα και αναπτισονται μια χαρα!
ακουω προτασης για λαμπες απλες ομως:smt023

Συγνώμη, παρανόησα. Αυτό, πράγματι, θέλει περισσότερο από 0,5W/lt σύμφωνα με την tropica.

Για τις λάμπες, για ρώτα αν υπάρχει η grolux που βγαίνει σε ντουί Ε27 (η φωτό είναι λάθος, δείχνει κανονική φθορισμού), διαφορετικά κάποια άλλη με χαμηλή θερμοκρασία χρώματος (<6000Κ). Δυστυχώς οι συνηθισμένες λάμπες ενυδρείου είναι σωληνωτές φθορισμού.
Πρέπει να επιλέξεις και τα κατάλληλα watt / lt που θέλεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01555 seconds with 11 queries