Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Ζωοτεχνια 2011:προετοιμασιες, εθελοντες, ιδεες και υλικα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48370)

mikenuke 20-01-11 14:03

Ζωοτεχνια 2011:προετοιμασιες, εθελοντες, ιδεες και υλικα
 
Για φετος εχουμε να στησουμε 5 ενυδρεια, τα 4 ειναι του ενος μετρου και το ενα το κεντρικο ειναι 1 μιση μετρο.


Απο αυτα θα στησουμε οσα μπορεσουμε.

Το ιδανικο ειναι να κανουμε τα παρακατω:


Φυτεμενο ενυδρειο Ολλανδικου τυπου
200 λιτρα

Θαλασσινο Reef
200 λιτρα

Βιοτοπος λιμνης Malawi
450 λιτρα

Βιοτοπος Χρυσοψαρων
200 λιτρα

Ενυδρειο Επιδειξης , ενα ενυδρειο αρχαριου με ζωοτοκα και ευκολα φυτα.
200 λιτρα

Βιοτοπος Αμαζονιου Δισκοι
300 λιτρα

Τα σιγουρα ειναι τα εξης.

Το μεγαλο θα γινει με κιχλιδες μαλαουι και ειναι κομπλε, εχουμε πετρες αμμο και ψαρια. δεν ξερω απο φιλτρο τι θα κανουμε ακομη και θερμαντικο.

Ενα ενυδρειο θα κανουμε με δισκους.

Και ενα ενυδρειο θα κανουμε με φυτα.

Παιζει μια ακομη ιδεα, για ενα ενυδρειο αρχαριων, που θα εχει ψαρια και φυτα ευκολα σε συντηρηση.

Δηλωστε ποσοι απο εσας εχετε ψαρια που μπορειτε να φερετε και αναλογα θα δουμε πως και τι ενυδρεια ακομη θα στησουμε.

Κατα τη διαρκεια της εκθεσης θα χρειαστουμε εξοπλισμο για την υποστηριξη των ενυδρειων.

Ο εξοπλισμος αυτος ειναι απο φιλτρα και θερμαντικα στοιχεια, μεχρι ξυλα πετρες και αμμο αλλα και ψαρια και φυτα.

Οσοι απο εσας εχετε εφεδρικο εξοπλισμο που μπορειτε να μας δανεισετε για εκεινες τις ημερες, δηλωστε εδω για να σας υπολογιζουμε.

Απο εξοπλισμο, μεχρι στιγμης εχουμε τα εξης:
- Φωτισμο, και ενυδρεια του ΠΣΦΕ

Θα χρειαστουμε:
- φιλτρα εξωτερικα για ενυδρεια ανω των 250 λιτρων
- Φυτα καλαδεματα απο οποιους εχουν μην κλαδεψετε για να μπορεσουμε να κλαδεψουμε κοντα στο στησιμο και να εχουμε οσο πιο πολλα γινεται
- σακια με αμμο για ενυδρεια
- ξυλα

Εχουν προσφερει τα ψαρια τους,

- Δισκοι - Πρυτανης
- κιχλιδες malawi - , kostaskich



Θελουμε επισης
- Χρωματα για το βαψιμο

- αν καποιος εχει μια πορτα φυσουνα, παροπλισμενη την χρειαζομαστε γιατι φετος δεν ειναι διαθεσιμες οι δικες μου.
-


Οσοι διαθετετε εξοπλισμο δηλωστε το εδω

Επισης Χρειαζομαστε ατομα να επανδρωσουν το σταντ, η εκθεση λειτουργει Πεμπτη-Παρασκευη και κυριακη 10:00-19:00 και το Σαββατο 10:00-20:00.
Οσοι μπορειτε να ειστε παροντες καποιες ωρες δηλωστε επισης εδω.

Ευχαριστουμε!

mikenuke 20-01-11 14:08

Nα συμπληρωσω κατι πολυ σημαντικο!

Σας παρακαλουμε να δηλωσετε εδω μεχρι το Σαββατο το βραδυ, για να μπορουμε να συζητησουμε και να αναθεσουμε ομαδες και εργασιες στηνσυναντηση της Κυριακης , στο les amis.

Επισης καταθεστε εδω τις ιδεες σας για να δουμε ποσο υλοποιησιμες ειναι!

Dimis 20-01-11 14:24

Αν δεν συμπληρωσετε εξοπλισμο μπορω να διαθεσω ενα RENA FILSTAR XP2 (1150 l/h,16 watt) για ενα απο τα 200αρια σας,τα μεταφορικα παν-ελα δικα μου.

kostaskich 20-01-11 14:42

kostaskich
 
Mιχαλη αν θελεις μπορω να διαθεσω και ενα 40λιτρο με εντλερς και γαριδες που εχω,φυσικα κομπλε με ολα μεσα για εκεινες τις μερες.επισεις εχω εναν κυκλοφορητη αν χρειαστει για μεγαλο ενυδρειο.ακομη και εναν θερμαντηρα:)

mikenuke 20-01-11 14:53

Ωραια, οσοι μπορουν γραφουν τι εχουν διαθεσιμο και εγω το Σαββατο θα ετοιμασω λιστες με υλικα.

Αν ομως εχετε θερμαντηρες και φιλτρα, να γραφετε για τι λιτρα ειναι και ποσα watt.

To 40litro το βαζουμε στα stand by.

Pritanis 20-01-11 15:14

1 φιλτρο 2217 κομπλε
1 θερμαντηρας 150βαττ
δισκοι
εντλερς για το ενυδρειο αρχαριων
2 ριζες (μεγαλη και μικρη)

olga 20-01-11 15:39

1 φιλτρο eheim 2026
Θερμαντηρας 300 watt
Χαλικι μαυρο ψιλο

Θα δω αν υπαρχει και κατι αλλο οταν παω σπιτι

kostaskich 20-01-11 16:04

kostaskich
 
o ο θερμαντηρας ειναι 300 watt και κυκλοφορητης ειναι για 450 λιτρα(κοραλια)

mikenuke 23-01-11 01:30

Δε βλεπω και πολυ προκοπη:

Παράθεση:

kostaskich

1 θερμαντηρας 300 watt
και κυκλοφορητης για 450 λιτρα(κοραλια)
κιχλιδες μαλαουι
στησιμο γυψοσανιδων

Ολγα

1 φιλτρο eheim 2026
1 Θερμαντηρα 300 watt
Χαλικι μαυρο ψιλο

Πρυτανης

1 φιλτρο 2217 κομπλε
1 θερμαντηρας 150βαττ
δισκοι
εντλερς για το ενυδρειο αρχαριων
2 ριζες (μεγαλη και μικρη)

dimis1978

1 RENA FILSTAR XP2 (1150 l/h,16 watt) για ενα απο τα 200αρια (λυση αναγκης)
Θελουμε εθελοντες να στησουν ενυδρεια ρε παιδια, κανενας δεν εχει ορεξη? Αλλες χρονιες πεφταν τα μηνυματα κατα συρροη για ατομα που θελανε να συμμετεχουν στις ομαδες ενυδρειων.Μη φοβαστε οτι ειστε αρχαριοι, θα σας καθοδηγησουν οι πιο εμπειροι.

Τα λεμε αυριο στη συναντηση...

kotsokk 23-01-11 14:20

Έχω έναν μονομάχο και μερικές red cherry αν τα χρειάζεστε για κάποιο projekt.
Επίσης, ένα βοηθητικό φιλτράκι 250λιτ/ω και κάτι τροφές.

bokostas 24-01-11 05:11

Μιχάλη όπως σου είπα κι από κοντά, αν είναι εξασφαλισμένο ότι δεν θα χαθούν και να τα ψάχνω μετά ;), μπορώ να δώσω 3 φίλτρα:
Ένα Eheim Professional 2224 (700 λίτρα/ώρα), έναν Κινέζο sun sun HW-302 (1.000 λίτρα/ώρα) κι ένα Rena XP3 (1.350 λίτρα/ώρα).
Επίσης υπάρχουν αρκετά ξύλα/ρίζες/πέτρες/φυτά για να γεμίσουν ένα 200λιτρο, 1 θερμαντήρας 150 watt και αρκετοί ξιφοφόροι και σκαλάρια.

Θα ήθελα όμως μια διαβεβαίωση ότι θα μου επιστραφούν με ευθύνη του Συλλόγου, γιατί μου είπαν φίλοι συνχομπίστες, ότι άλλες χρονιές
χάθηκαν εξοπλισμός και υλικά κι επειδή δεν πρόλαβα άλλη "Ζωοτεχνία", δεν ξέρω το επίπεδο φύλαξης και γι' αυτό είμαι επιφυλακτικός.

Επίσης μπορώ ν' αναλάβω μόνος μου (ή με την πολύτιμη βοήθεια του Χαραμάδα):D, το στήσιμο του "Λάθους" από το "Σωστό & Λάθος":

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=3349

mikenuke 24-01-11 11:20

Ενταξει το εχετε, το "Σωστο και Λαθος"!

Οπως σου ειπα και στη συναντηση δεν εχει χαθει ποτε εξοπλισμος απο ατομα που εχουν δανεισει, και οποιος θελει ας με ρωτησει να δω κι εγω ποια περιπτωση εννοουν, γιατι οπως εχεις καταλαβει στο συγκεκριμενο θεμα, γνωριζω ολες τις περιπτωσεις.

Εμπασει περιπτωση, καθε φιλτρο και εξοπλισμος, εχει καρτελακι που του βαζουμε και γραφει το ονομα του ιδιοκτητη.Και επαναλαμβανω ποτε δεν εχει κλαπει τιποτα, η φυλαξη ειναι σωστη.

Pritanis 24-01-11 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 543427)
Θα ήθελα όμως μια διαβεβαίωση ότι θα μου επιστραφούν με ευθύνη του Συλλόγου, γιατί μου είπαν φίλοι συνχομπίστες, ότι άλλες χρονιές
χάθηκαν εξοπλισμός και υλικά κι επειδή δεν πρόλαβα άλλη "Ζωοτεχνία", δεν ξέρω το επίπεδο φύλαξης και γι' αυτό είμαι επιφυλακτικός.

Επίσης μπορώ ν' αναλάβω μόνος μου (ή με την πολύτιμη βοήθεια του Χαραμάδα):D, το στήσιμο του "Λάθους" από το "Σωστό & Λάθος":

επειδη και εγω συμμετειχα σε ολες σχεδον τις ζωοτεχνιες και παντα με υλικα ποτε δεν ακουσα να χαθηκε κατι........

SOCRATIS 24-01-11 13:31

Επίσης.

kostaskich 24-01-11 15:11

kostaskich
 
αντε παιδια ο συλογος χρειαζεται την βοηθεια σας.

bokostas 24-01-11 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 543482)
Ενταξει το εχετε, το "Σωστο και Λαθος"!

Οπως σου ειπα και στη συναντηση δεν εχει χαθει ποτε εξοπλισμος απο ατομα που εχουν δανεισει, ...

Ποιός μίλησε για το Σωστό?? Το Λάθος είπα να φτιάξουμε, που "το έχουμε".:D Άντε καλά και το Σωστό δεν θα είναι και τόσο δύσκολο.:p

Τα 3 φίλτρα λοιπόν στην διάθεσή σας (νομίζω μπορούν να υποστηρίξουν 3 Χ 200λιτρα), +1 θερμαντήρας.

Με τα ξύλα/πέτρες/φυτά/ψάρια, μπορώ να στήσω το: "Φυτεμενο ενυδρειο Ολλανδικου τυπου-200 λιτρα"
ή ακόμη και το: "Ενυδρειο Επιδειξης , ενα ενυδρειο αρχαριου με ζωοτοκα και ευκολα φυτα-200 λιτρα",
μόνο χαλίκι δεν έχω, αν βρεθούν 30-40 κιλά χαλίκι ή άμμος και βιολογικό υλικό για τα 2 φίλτρα (μόνο το 1 είναι γεμάτο),
δεν θα χρειαστούμε τίποτε άλλο γι' αυτά τα 2 ενυδρεία, άντε καναδυό εθελοντές να βοηθήσουν στο στήσιμο.

george 24-01-11 20:56

Για το σωστό/λάθος δεν έχουμε τα ενυδρειάκια.
Όσο για τον υπόλοιπο εξοπλισμό που θα χρειαστούμε περιμένουμε την ανακοίνωση του Μιχάλη.

Κλεόβουλος 24-01-11 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 543710)
Για το σωστό/λάθος δεν έχουμε τα ενυδρειάκια.
Όσο για τον υπόλοιπο εξοπλισμό που θα χρειαστούμε περιμένουμε την ανακοίνωση του Μιχάλη.

Εχω ένα 80χ30χ40 άδειο και ένα σακί 25 κιλά ~ χαλίκι μαύρο.

Μιχάληηηηηη

george 24-01-11 21:41

'Exω κι εγώ ένα σακί μπεζ άμμο

bokostas 24-01-11 22:54

Kι ο Raven προσφέρθηκε να μας στείλει αρκετά κλαδέματα για τα φυτεμένα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48564
Ας επικοινωνήσει κάποιος μαζί του, να τα παραλάβουμε έγκαιρα, για να τα έχουμε μέχρι Τρίτη ας πούμε.:)

nikosm1 24-01-11 23:02

Εγώ έχω διαθέσιμο άπρο σπαστό χαλίκι, μή ασβεστολιθικό, καμιά 50ριά κιλά .

bokostas 24-01-11 23:59

Μια πρόχειρη λίστα όσων προσφέρθηκαν μέχρι τώρα:

Εξοπλισμός:

Φίλτρα: 5(+1) olga, Pritanis, bokostas(3) + dimis1978(λυση αναγκης)

Θερμαντήρες: 4 kostaskich, olga, Pritanis, bokostas

Κυκλοφορητές: 1 kostaskich

βοηθητικό φιλτράκι 250λιτ/ω και τροφές: kotsokk

Ενυδρεία: 1 Κλεόβουλος + 5 (??) του Συλλόγου


Υλικά:

Χαλίκι: olga, Κλεόβουλος(25 κιλά), george (1 σακί), nikosm1(50 κιλά)= 100+ κιλά.

Ρίζες-ξύλα: Pritanis(2), bokostas(2)

Πέτρες: bokostas(4-5 για τα φυτεμένα, δεν φτάνουν για νταμάρι)

Φυτά-κλαδέματα: Raven(πρέπει να κανονιστεί αποστολή), bokostas


Ψάρια:

κιχλιδες μαλαουι: kostaskich

δίσκοι: Pritanis

ζωοτόκα: Pritanis(έντλερς), bokostas(ξιφοφόροι)

μονομάχος: kotsokk
-------------------------

Να ρωτήσω κάτι?? Δεν θα έπρεπε ένα παρόμοιο θέμα-ανακοίνωση-πρόσκληση να δημιουργηθεί και στο Aquazone και στα άλλα φόρα??
Νομίζω στο ΑΖ τουλάχιστον υπάρχει thread: "Νέα του ΠΣΦΕ" και μπορεί να το δουν εκεί χομπίστες από Θεσ/νίκη που να θέλουν να βοηθήσουν.

-------------------------

panos1972 25-01-11 00:03

Κι από εμένα:

Μία μεσαία ρίζα red moor.
Ένα μοπάνι με java moss 30-40 cm

Ένα κουβά μικρές ξυλόπετρες (μέγεθος παλάμης-γροθιάς)

Δύο χρονοδιακόπτες (χρειάζονται; )
Έναν θερμοστάτη 100W
Έναν θερμοστάτη 200W

Ένα κομπλέ εσωτερικό φίλτρο από ΡΙΟ 240
Ένα κομπλέ εσωτερικό φίλτρο από ΡΙΟ 125
(Θέλουμε εσωτερικά; )

1 κυκλοφορητή-αντλία (1000άρη νομίζω!)
1 κυκλοφορητή coralia 900άρη
συν τους δύο κυκλοφορητές από τα παραπάνω φίλτρα.

Απλά να μου πείτε τι χρειάζεται μη τα κουβαλάω-ξηλώνω όλα τζάμπα!

Δυστυχώς οι υποχρεώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να συνεισφέρω και χρονικά, ώστε να αναλάβω κομμάτι....
Παρόλα αυτά εάν καταφέρω να ξεκλέψω λίγο χρόνο.... Οψόμεθα!

paco 25-01-11 01:06

φυτα κραταω αποθηκη καλη ποσοτητα

bokostas 25-01-11 01:44

Εξοπλισμός:

Φίλτρα: 8(+1) olga, Pritanis, bokostas(3), panos1972(2 εσωτερικά), Thrillos(εσωτερικό) + dimis1978(λυση αναγκης)

Θερμαντήρες: 7 kostaskich, olga, Pritanis, bokostas, panos1972(2), Thrillos

Κυκλοφορητές: 3 kostaskich, panos1972(2)

βοηθητικό φιλτράκι 250λιτ/ω και τροφές: kotsokk

Ενυδρεία: 1 Κλεόβουλος + 5 (??) του Συλλόγου

χρονοδιακόπτες: 2 panos1972(2)


Υλικά:

Χαλίκι: olga, Κλεόβουλος(25 κιλά), george (1 σακί), nikosm1(50 κιλά)= 100+ κιλά.

Ρίζες-ξύλα: Pritanis(2), bokostas(2), panos1972(2)

Πέτρες: bokostas(4-5), panos1972(ξυλόπετρες), QS-Plan(λάβας)

Φυτά-κλαδέματα: Raven(πρέπει να κανονιστεί αποστολή), bokostas, paco, panos1972(java moss), Thrillos


Ψάρια:

κιχλιδες μαλαουι: kostaskich

δίσκοι: Pritanis

ζωοτόκα: Pritanis(έντλερς), bokostas(ξιφοφόροι)

μονομάχος: kotsokk

Thrillos 25-01-11 02:20

Για φυτά να υπολογίζετε και από μένα. Επίσης μπορώ να προσφέρω ένα μικρό θερμαντήρα (50 watt νομίζω) και το εσωτερικό φίλτρο biobox 2 που ξήλωσα από το καρφουρίσιο με τον κυκλοφορητή του.

QS-Plan 25-01-11 04:06

Σε περίπτωση που χρειάζεστε πέτρες λάβας, μου έχουν ξεμείνει αρκετές...

paco 25-01-11 08:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 543707)
και βιολογικό υλικό για τα 2 φίλτρα (μόνο το 1 είναι γεμάτο),


ποσα λιτρα ειναι οι καδοι
αν ειναι να κανονισουμε το ενα τουλαχιστον εχω βιολογικο να το γεμισουμε και να το βαλουμε να τρεχει μεχρη το στησιμο

bokostas 25-01-11 08:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 543875)
ποσα λιτρα ειναι οι καδοι
αν ειναι να κανονισουμε το ενα τουλαχιστον εχω βιολογικο να το γεμισουμε και να το βαλουμε να τρεχει μεχρη το στησιμο

3-4 λίτρα παίρνουν Βασίλη, αν βρεθείς σήμερα μετά τις 5, ή αύριο στην περιοχή μου, περνάς και το παίρνεις, αλλιώς στο φέρνω μεθαύριο εγώ.

paco 25-01-11 08:54

για μεθαυριο το βλεπω:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02797 seconds with 11 queries