Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Κορμοί... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20632)

giagligian 03-11-07 21:45

Κορμοί...
 
Δεν γνωρίζω αν είναι εδώ η θέση του κατάλληλου ποστ οπότε αν θέλει ο admin το μετακινεί ελεύθερα. Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Αυτοί οι κορμοί που αγοράζουμε από τα πετ σοπ από τι δέντρα είναι κομμένοι? Θα μπορούσαμε για παράδειγμα να κόψουμε εμείς ένα δικό μας δέντρο, ή τέλος πάντων να βρούμε έναν κορμό κάπου εκτός πετ σοπ, και να τον τοποθετήσουμε στο ενυδρείο μας, ακόμα και αν απαιτείται κάποια διαδικασία (πχ βράσιμο του κορμού όπως γίνεται και με τις πέτρες κλπ κλπ) ?

Tkagem 03-11-07 23:36

Άν έβαζες κορμό δέντρου όπως λές θα σάπιζε.Δέν είναι κορμοί βασικά,είναι κομμάτια από ρίζες δέντρων που ευδοκιμούν σε λίμνες,ποτάμια κλπ.Συχνότερα βρίσκεις ρίζες από Αμαζόνιο....

giagligian 03-11-07 23:43

Δηλαδή αν πάω σε ποτάμι και βρω κορμό ή κομμάτια έστω και από χοντρά κλαδιά ξέρω γω, θα μπορώ να τα βάλω μέσα? (το ποτάμι καθαρό εννοείται)

Tkagem 04-11-07 00:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giagligian (Μήνυμα 212097)
Δηλαδή αν πάω σε ποτάμι και βρω κορμό ή κομμάτια έστω και από χοντρά κλαδιά ξέρω γω, θα μπορώ να τα βάλω μέσα? (το ποτάμι καθαρό εννοείται)

Βρε,θές να σου τραβήξω το κοτσιδάκι:D,αφού σου εξήγησα πρίν....
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Δέν είναι κορμοί βασικά,είναι κομμάτια από ρίζες δέντρων που ευδοκιμούν σε λίμνες,ποτάμια κλπ

Όχι κορμούς,όχι κλαδιά αλλά ρίζες....Υπάρχουν φυτά που μπορείς να τα επεξεργαστείς αλλά είναι πολύ συγκεκριμένα,άν θυμάμαι καλά μπορείς να βάλεις κλαδιά κισσού,δέν είμαι σίγουρος όμως....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%F3%F3%FC%F2

Kostas G. 05-11-07 14:04

Τα ξύλα που βρίσκουμε σε pet shop και πωλούνται για ενυδρεία είναι πάντα τροπική ξυλεία,δηλαδή όλα τους προέρχονται από τροπικά δέντρα ή θάμνους...Δεν προέρχονται όμως όλα από υγρά τροπικά δάση-μέρη,μερικά προέρχονται από ξηρά τροπικά μέρη όπως το πιο κοινό Mopani(προέρχεται από το δέντρο Colophospermum mopane).Τα ξύλα αυτά μπορεί να είναι είτε ρίζες είτε κλαδιά είτε και κορμοί από liana(αναρριχόμενα φυτά) ή τμήματα κορμών από δέντρα.Τα περισσότερα προέρχονται από Αφρική και Ασία,Ν. Αμερικάνικα ξύλα βρίσκεις πολύ σπάνια έως ποτέ...
Ναι,υπάρχουν δέντρα το ξύλο των οποίων θα μπορούσαμε να το χρησιμοποίησουμε στα ενυδρεία μας αφού πρώτα ξεραθεί τελείως(κάτι που θέλει μήνες για κορμούς και κλαδιά,μήνα για πολύ λεπτά κλαδάκια...)Αυτό,αν το δέντρο είναι μη τοξικό και έχουμε ξυλοφάγα ψάρια,είναι απολύτως ασφαλές καθώς το ξύλο καταναλώνεται συνέχεια και το όποιο επιφανειακό σάπισμα μπορεί να δημιουργηθεί,τρώγεται και δεν προχωράει και τα ξυλοφάγα μεγαλώνουν πιο γρήγορα:D Όμως χωρίς ξυλοφάγα ψάρια,υπάρχει με μερικά ξύλα το πρόβλημα του σαπίσματος μετά από αρκετό καιρό βέβαια...
Ιδιαίτερη επεξεργασία δεν χρειάζονται τη στιγμή που είναι μη τοξικά...Απλά να ξεραθούν τελείως...Βράσιμο δεν χρειάζεται...Η αφαίρεση η όχι του φλοιού εξαρτάται από το δέντρο και τα ψάρια...Αν έχουμε ξυλοφάγα δεν χρειάζεται, αν δεν έχουμε,τότε βλέπουμε πρώτα πως συμπεριφέρεται ο φλοιός με το νερό...Άλλοι σαπίζουν ενώ άλλοι που είναι πιο αποφελλωμένοι δεν παθαίνουν τίποτα...

george 05-11-07 22:08

Πολλά ξύλα περνάνε και από επεξεργασία (ψήσιμο,αμμοβολή κλπ) πριν πάνε στο εμπόριο.

giagligian 05-11-07 22:31

Οκ παιδιά ευχαριστώ ;)

Tkagem 06-11-07 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 212402)
μερικά προέρχονται από ξηρά τροπικά μέρη όπως το πιο κοινό Mopani

Μιά φορά πήρα Mopani και δέν έκατσε ποτέ στον πάτο,όλο το στρίμωχνα και όλο αυτό ξεγλυστρούσε και γυρνοβολούσε στην επιφάνεια.Από την άλλη όσα Mangroove έχω πάρει δέν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα....

Kostas G. 06-11-07 10:47

Προφανώς δεν ήταν Mopani...:D Ή αν ήταν σίγουρα,μπορεί να είχε κάποια εσωτερική κοιλότητα με αέρα λόγω παλαιού τραυματισμού που επουλώθηκε...Όσον αφορά τα mangroove,δυστυχώς έχω βρει διαφορετικά ξύλα να πωλούνται με αυτό το όνομα...Αυτά που επιπλέουν πάντως για βδομάδες,όταν τελικά βυθιστούν είναι πανέμορφα,μαλακά(από την αρχή είναι μαλακά...)και καλό φαί για Panaque...:D

Όσον αφορά για χρήση κλαδιών-ξύλων από ποτάμι,πρέπει να είσαι σίγουρη για το είδος τους δέντρου από το οποίο προέρχονται και να το τσεκάρεις στο internet για τοξικότητα...Ή αν γράψεις εδώ το είδος,σου λέμε...;)

accnt 06-11-07 11:42

Στις παραλίες βρίσκουμε κατά καιρούς φοβερούς κορμούς και μικρότερα κλαδιά, τα οποία είναι εντελώς ξεραμένα και γυμνά.
Φαντάζομαι ότι το αλάτι είναι από τα καλύτερα αντισηπτικά, οπότε θεωρώ ότι έχει γίνει και απολύμανση.
Τι λέτε για αυτά? Κάνουν?

Tolis 06-11-07 12:54

Με καλο ξεπλυμα και παρακολουθηση μετα, ναι.

Cydox 06-11-07 20:58

Έχω ένα κομμάτι απο παραλία σε ενυδρείο, και ακόμα δεν έχω πρόβλημα, μόνο το γνωστό ζελατινώδες περίβλημα έχει βγάλει. Αν βρεθείτε στην Σαμοθράκη θα βρείτε τρομερά κομμάτια.. δείτε και εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15470
Δοκίμασα και με ένα άλλο σκληρότερο κομμάτι αλλά δεν βυθιζόταν με τπτ.. και το έβγαλα.

Kostas G. 07-11-07 11:04

Επειδή στην Ελλάδα είμαστε όλο πεύκα και τα πεύκα δεν είναι κατάλληλα για ενυδρεία,καλό είναι να είμαστε 100% σίγουροι για την προέλευση του ξύλου πρωτού το βάλουμε στο ενυδρείο μας...Και επειδή το να είσαι σίγουρος για ένα γυμνό από φλοιό ξύλο,που έχει περάσει καιρό στη θάλασσα είναι δύσκολο + το αλάτι που έχει φάει:D ,προσωπικά δεν θα το έβαζα...

Giorgos 07-11-07 11:06

Ένας γενικός κανόνας είναι ότι ΠΟΤΕ δεν βάζουμε κάτι που δεν γνωρίζουμε καλά στα ενυδρεία μας, είτε αυτό προορίζεται για διάκοσμο, είτε πρόκειται για κάποιο φάρμακο.

Kotsos 07-11-07 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 212402)
...Αν έχουμε ξυλοφάγα δεν χρειάζεται

Ποια ψάρια είναι ξυλοφάγα:confused: :confused: :confused: ?

steady 07-11-07 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 212846)
Ένας γενικός κανόνας είναι ότι ΠΟΤΕ δεν βάζουμε κάτι που δεν γνωρίζουμε καλά στα ενυδρεία μας, είτε αυτό προορίζεται για διάκοσμο, είτε πρόκειται για κάποιο φάρμακο.

ειτε προκειται για ψαρι:D :D

nickall13 07-11-07 11:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 212848)
Ποια ψάρια είναι ξυλοφάγα:confused: :confused: :confused: ?

Κάποιοι panaque ή pleco

Cydox 07-11-07 14:44

Κατα πάσα πιθανότητα είναι πλατάνι.. δεν ξέρω αν θα μου κρατήσει, άλλωστε δοκιμαστικά μπήκε, και έχω ψάρια τα οποία και στο φυσικό τους περιβάλλον έχουν κομμάτια πλατανιού στο νερό που ζουν. Είναι πιασμένα απο το χωριό μου..καθαρά και μόνο δοκιμαστικά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01963 seconds with 11 queries