Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Διακοπές-Αλλαγές νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55107)

ioannis_79 13-08-11 23:43

Διακοπές-Αλλαγές νερού
 
Παιδιά καλημέρα!

Έχω ένα ενυδρείο 72λιτρο, με 3 Apisto και 5 Neon...

Πραγματοποιώ αλλαγές νερού ~30% κάθε εβδομάδα....

Σκέφτομαι να λείψω για διακοπές για 10 ημέρες, θα υπάρχει πρόβλημα εάν κάνω την αλλαγή του νερού την 11η ημέρα, ή είναι πολύ αργά?

Σας ευχαριστώ πολύ

gianniwpopi 14-08-11 00:18

καλο ειναι να κρατας ρουτινες αλλα για 10 μερες δεν υπαρχει προβλημα

Γιώργος Κ 14-08-11 01:30

Ενα θεμα ειναι η εξατμιση σε 10 μερες θα ειναι αρκετη! Δεν υπαρχει καποιος να συμπληρωνει το νερο που εξατμιζεται? Θα πρεπει να ειναι νερο οσμωσης η απιονισμενο για να μη μεταβληθουν οι σκληροτητες κοκ! ;)

Απο αλλαγες νερου δε νομιζω να υπαρχει θεμα ... αρκει να μη ταιζεις τη περιοδο που λειπεις (εννοω οχι ταιστρα και οχι τροφη "διακοπων" )!

aquaman 14-08-11 08:39

Όπως τα λεέι ο Γιώργος: όποτε έφευγα (για 2 βδομάδες τη φορά) κανόνιζα κάποιον να συμπληρώνει το νερό που εξατμιζόταν, και τίποτε άλλο (εγώ βεβαια έβαζα και μια ταϊστρα αλλα με μικρότερη ποσότητα από το συνηθισμένο).

Αν κανονίσεις τα της αναπλήρωσης δε θα έχεις πρόβλημα (σκέψου και παλιότερα που κάνανε αλλαγές νερού μια φορά στο εξάμηνο... μπρρρρ...)

o.k.e 16-08-11 01:17

ηι
 
φιλε,κακα τα ψεματα, υπαρχουν πολλοι συγχομπιστες που πραγματι κανουνε αλλαγη νερου καθε εξαμηνο...εχω μαλωσει κι εγω πολλους..χαχαχα

δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα,απλα οταν γυρισεις να προσθεσεις νερο οσο εχει εξατμιστει.

kesanis 16-08-11 08:45

Με τις πληροφορίες που δίνεις, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Ύπάρχουν λεπτομέριες όμως που δεν τις αναφέρεις και που ενδέχεται να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.

Για παράδειγμα, αν χρεισιμοποιείς κάποιο τρόπο ψύξης του νερού, (ανεμηστηράκια?) έχεις κάποιον κοντρόλερ? Τότε θα έχεις μεγάλη εξάτμηση και θα πρέπει να φροντήσεις να μην ξενερήσει ο εσθητήρας του.

Άλλο παράδειγμα. Τι φίλτρο έχεις? Εσωτερικό? Εξωτερικό? Αν είναι εσωτερικό θα πρέπει να φροντίσεις να μην πέσει η στάθμη του νερού πολύ και σου δημιουργήσει πρόβλημα στην λειτουργεία του.

Βλέπεις λοιπόν ότι υπάρχουν κάποια πραγματάκια που μπορεί να θέλουν κάποια μέριμνα από πλευράς σου.

george1995 16-08-11 15:58

εγω εχω ενα ενυδρείο 25 λίτρα με στρωμμένο φίλτρο. Ταίζω τα ψαράκια μου (2 γκάμπι που θα τα μεταφέρω σε λίγες μέρες σε μεγαλύτερο ενυδρείο:):)) καθημερινά και κάνω αλλαγές νερού καθε μήνα περίπου. Ευτυχώς δεν εξατμίζεται πολύ νερό. Δεν έχουν πάθει τίποτα τα ψάρια μου. Στην αρχή πιστεύω πως χρειάζονται αλλαγές νερού συχνά αλλά όταν στρώσει το φίλτρο δεν είναι και τόσο απαραίτητες. Άλλωστε οι αλλαγές στρεσάρουν και τα ψάρια....

delta66 16-08-11 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george1995 (Μήνυμα 612391)
εγω εχω ενα ενυδρείο 25 λίτρα με στρωμμένο φίλτρο. Ταίζω τα ψαράκια μου (2 γκάμπι που θα τα μεταφέρω σε λίγες μέρες σε μεγαλύτερο ενυδρείο:):)) καθημερινά και κάνω αλλαγές νερού καθε μήνα περίπου. Ευτυχώς δεν εξατμίζεται πολύ νερό. Δεν έχουν πάθει τίποτα τα ψάρια μου. Στην αρχή πιστεύω πως χρειάζονται αλλαγές νερού συχνά αλλά όταν στρώσει το φίλτρο δεν είναι και τόσο απαραίτητες. Άλλωστε οι αλλαγές στρεσάρουν και τα ψάρια....

Οι αλλαγες στρεσαρουν τα ψαρια οταν το νερο της αλλαγης δεν ειναι σωστο ή οι παραμετροι (ph gh kh redox) στο νερο του ενυδρειου εχουν αλλαξει δραματικα απο την ελλειψη αλλαγων.

Το πιο συνηθες σε ενυδρειο χωρις συχνες αλλαγες νερου ειναι τα ψαρια που ηδη βρισκονται μεσα να εχουν συνηθίσει τις αλλαγμενες παραμετρους του νερου και να επιζουν (συνηθως οχι για πολυ και σιγουρα μακρυα απο το προσδοκιμο ζωης που μπορουν να φτασουν - τα νιτρικα και τα φωσφορικα κανουν αργα τη ζημια τους) αλλα οταν επιχειρησουμε να βαλουμε νεα ψαρια να τα χανουμε αμεσα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01363 seconds with 11 queries