Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Guppy ερώτιση - απορία (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37703)

Alefas The Great 08-02-10 14:33

Guppy ερώτιση - απορία
 
Γεια χαρά σε όλους τους χομπύστες...
Ξεκηνάω απο την αρχή, αγόρασα 8 gyppy 2 αρσενικα 6 θυλικα η μια θυλικια ηταν ετημογενη, μετα απο δυο μερες μου γεννησε μολις 10 μικρα απο τα οποια τα 3 βλεπω και τα αλλα εχουν χοθει στο φιλτρο, σημερα αυτη που γεννησε την βρηκα παιθαμενη.
Τα ερωτηματα μου ειναι:
1)αν συμβενει σηχνα μολις γεννα να παιθενει η ηταν πολυ στρεσαρησμενη
2)αν πηραζει που τα μηκρα κρυφτικαν στο φυλτο

Το ενυδρειο ειναι 80λιτ με εσωτρικο φυλτρο,εχει αμμο,πετρες και ενα κερατοφυλο και ενα ιδος βαλησηνεριας
Υ.Τ ευχαρηστω για το ενδιαφερον σας!

persival 08-02-10 14:39

Γεια σου και καλώς ήρθες!

Για αρχή δώσε περισσότερα στοιχεία, π.χ. αν έστρωσες το ενυδρείο και πως.

Στα ερωτήματά σου με τα λίγα που ξέρω θα σου πω πως

1)όχι, δεν συνηθίζεται
2)δεν πειράζει απαραίτητα, καλό θα ήταν να τα βγάλεις όμως από εκεί. Επίσης εφόσον θέλεις να διατηρείς τα μικρά, πρέπει να φροντίσεις να έχεις αρκετές κρυψώνες στο ενυδρείο μιας και τα γκαπάκια τρώνε τα μικρά τους.

Alefas The Great 08-02-10 14:44

ειχα βαλει και μπολι απο αλλο ενηδρειο το θεμα ειναι οτι δεν εχο ακομα τα υγρα για να κανω μετρισεις και αυτο ειναι λιγο που με ανησηχει...παντος απο την αρχη αυτο το θυλικο ηταν απομονομενο. παντος σημερα η αυριο θα εχω τις μετρισεις κ θα ενημερωσω.

harris samos 08-02-10 15:04

αφου δεν εχεις τεστ κανε ποιο συχνες αλλαγες νερου
καθημερινα

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο ???

Alefas The Great 08-02-10 20:20

Λοιπον ειχα βαλει ενα καπακι αμονια10% απο φαρμακειο ειχα ριξει βακτηρια του εμπριου ετρεχε καπου στις 10μερες μετα εκανα μια αλαγη νερου 80-90% μετα μου εδοσε μπολι ενας φηλος και δουλεψε για 2 μερες με 2φυτα μεσα. Επητα εβαλα τα ψαρακια κ εκανα αλαγη 10-20%.
-------------------------
Πηρα μετρησεις κ δυστηχος εχω αμονια 0.25 ΝΟ2 0 και ΝΟ3 0 με ΡΗ 8 τα τεστ ηταν της ΑΡΙ υγρα. Περημενω προτασεις...

harris samos 08-02-10 20:24

αλλαγη νερου αμεσος

καθε μερα θα μετρας και με την παραμικρη ενδειξη αμμωνιας αλλαγη
μπορει και 2 αλλαγες τη μερα

Δημητρης89 08-02-10 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alefas The Great (Μήνυμα 414798)
Λοιπον ειχα βαλει ενα καπακι αμονια10% απο φαρμακειο ειχα ριξει βακτηρια του εμπριου ετρεχε καπου στις 10μερες μετα εκανα μια αλαγη νερου 80-90% μετα μου εδοσε μπολι ενας φηλος και δουλεψε για 2 μερες με 2φυτα μεσα. Επητα εβαλα τα ψαρακια κ εκανα αλαγη 10-20%.
-------------------------
Πηρα μετρησεις κ δυστηχος εχω αμονια 0.25 ΝΟ2 0 και ΝΟ3 0 με ΡΗ 8 τα τεστ ηταν της ΑΡΙ υγρα. Περημενω προτασεις...

απο τις μετρησεις που μας λες,βγαινει το συμπερασμα οτι το φιλτρο ειναι αστρωτο...
αρα παρε μπολι ξανα

harris samos 08-02-10 20:25

προσεχε μονο τη θερμοκρασια στο νερο αλλαγης να ειναι ιδια με του ενυδρειου

Alefas The Great 08-02-10 20:29

οκ εκανα αλλαγη νερου σημερα το μεσημερι τορα θα φονακσω ενα φηλο να μου φερει κ αλλο μπολι. την θερμοκρασια την ελενχω ευτηχος!

harris samos 08-02-10 20:35

οταν λες αλλαγη ποσο ???

GIAN_NIKOLA 08-02-10 22:54

Αlefas The Great:συγνομη για την καθηστεριση επρεπε να διαβασω κ λιγο... λιπον αλαγη εκανα 20% δεν κσερο τηελει παραπανο? τορα μολις εβαλα το μπολι...επιπλεον.Τι αλλο θα μορουσα να κανω?
Υ.Ρ.γραφω απο ενα φηλο

snakepanos 08-02-10 23:21

Γεια σου.Ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις, και ποσα λιτρα μπολι εβαλες?

Alefas The Great 08-02-10 23:49

80λιτρα ειναι κ εβαλα 0.5 λιτρα την πρωτη φορα κ τωρα καπου στα 0.6-0.7 λιτρα

Πάνος 08-02-10 23:55

το μπολι δε μετριεται με τα λιτρα και δεν εχουν και καμια σχεση τα λιτρα....
αν δεν παρεις υλικα παιρνεις μια συγκεκριμενη ποσοτητα "βρωμιας"...ειτε την μεταφερεις σε ενα ποτηρακι νερο..ειτε σε 10λιτρο δοχειο δεν εχει καμια σημασια...
παντως πρεπει ειτε να δωσεις τα ψαρακια σου και να το στρωσεις απο την αρχη...ειτε να ξαναπαρεις μπολι και να κανεις μετρησεις και αλλαγες νερου οσο χρειαζεται...

Alefas The Great 08-02-10 23:59

οκ εχω βαλει 2η φορα μπολι εκανα σημερα μια αλλαγη νερου 20%.Αρα απο αυριο ξανα μετρηση και αλαγη νερου? θελει μηπος παραπανω? προς το παρον δεν εχω καπου να τα δωσω...

Πάνος 09-02-10 00:27

οι μετρησεις σου θα σου πουν κατα ποσο επιασε το μπολι και αν χρειαζεται αλλαγη και σε τι ποσοστο...
αν εισαι τινγκα στην αμμωνια θα πρεπει να κανεις μεγαλη αλλαγη...αν εχεις ελαχιστη θα κανεις μια μικρη....
και ξανα μετρησεις και παει λεγοντας...
αν δε στρωσεις σωστα απο την αρχη και υπαρχουν ψαρια μεσα...ετσι πρεπει να γινει οσο ταλαιπωρια και να ειναι...

Alefas The Great 09-02-10 00:33

οκ σιγα την ταλεπορια...ευχαρηστω! ελπιζω να ξηπνησω αυριο το πρωι κ να μην δω αλλο ψαρακι τεζα...tnx

Πάνος 09-02-10 00:45

σου το ευχομαι....αν κανεις τακτικα μετρησεις και οσο χρειαζεται αλλαγες θα ελαχιστοποιησεις τον κινδυνο...;)

drbig 09-02-10 20:05

Sorry, τωρα βλεπω τα post, έχω την εντύπωση οτι ο φιλος δεν ξέρει τι είναι το μπολι... Ειδάλλως δεν μου εξηγείται/καθεται μπολι που να μην δουλέυει καθολου...
Πες μου σε παρακαλώ οτι κάνω λάθος και οτι όντως βάζεις την στιμμένη μπιχλα (εμφαση στο μπιχλα) απο το σφουγγάρι του φίλτρου του φίλου σου στο σφουγγαρι του δικού σου φίλτρου..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01644 seconds with 11 queries