Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Θέματα συνύπαρξης: γαρίδες με ψάρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34848)

imichal 07-04-08 12:06

Θέματα συνύπαρξης: γαρίδες με ψάρια
 
Σημείωση συντονιστικής ομάδας:
Το νήμα αυτό έχει επεξεργαστεί και είναι αποτέλεσμα συνένωσης παλαιότερων θεμάτων με παρόμοιο περιεχόμενο. Για την δημιουργία νέας συζήτησης μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα. Ευχαριστούμε.



Ειχα βαλει καμμια 10αρια γαριδες στο 240αρι μου αλλα τωρα τελευταια δεν βλεπω καμμια. Στο ενυδρειο εχω καρδιναλιους, ροδοστομους, οτος & 1 κριμπ.... Υπαρχει περιπτωση κανενα απο τα παραπανω να τις εχει περιλαβει ?:smt108

Τσιόνογλου Σταύρος 07-04-08 12:24

Σίγουρα τα κριπένσις ,τα έχω δει σε δράση σε ενυδρείο φίλου.Όπως και τα Ραμιρέζι στο δικό μου.

Perazzi 18-12-08 14:56

Με τα αγγελόψαρα μου μπορώ να φιλοξενήσω και γαρίδες RedCherry??
Και που μπορώ να βρω στη Θες/νίκη

Πάνος 18-12-08 14:59

οταν μεγαλωσουν τα αγγελοψαρα μαλλον θα τις κανουν μια χαψια....

επισης και μικρα οταν ειναι αν οι γαριδες σου ειναι μεγαλες αυτα θα τρωνε το γονο...
καλυτερα για τσερυ γαριδες να αφιερωσεις ενα μικρο ενυδρειακι...αν θες να εχεις και απογονους....

πολλοι εχουν τσερυ ακομη και με δισκους.....αλλα εγω που τις δοκιμασα με σκαλαρια ενηλικα...δε το συνιστω..

Πάνος 18-12-08 15:12

παιζουν πολλα ρολο..για παραδειγμα αν το ενυδρειο σου ειναι πυκνοφυτεμενο και μπορουν να κρυβονται ισως να εχεις και αναπαραγωγη....αλλα δε θα τις βλεπεις ιδιαιτερα γιατι θα ειναι μονιμα κρυμμενες...
καποιες σιγουρα θα τρωγονται βεβαια...

απο εκει και περα μπορεις απλα να δοκιμασεις...

αλλα αξιζει για μενα να κανεις ενα μικρο γαριδαδικο....;)

panagiotis265 05-02-09 12:08

Γαρίδες γλυκού νερού
 
Καλημέρα.Είδα πρίν λίγες μέρες γαρίδες γλυκού νερού σε κάποιο μαγαζί της Θεσσαλονίκης και θέλω να πάρω 1-2 για ένα ενυδρείο 200 λίτρων το οποίο έχει μέσα guppy και apple snails.Είναι ελαφρός φυτεμένο για την ώρα αλλα θα μπούν αρκετά φυτά.Ταιριάζουν με την σύνθεσή μου???

Dimis 05-02-09 14:12

Το πιο πιθανο ειναι να ειναι ΑΜΑΝΟ και να ειναι στο τελικο μεγεθος των 5 εκατοστων.
Αν διαπιστωσεις οτι ειναι αμανο σιγουρα παρε μια 5αδα αφοβα,κανενα προβλημα και θα μασουλανε και την αλγη σου.
Αν δεν ειναι αμανο μαθε τι ειναι και ενημερωσε ωστε αν μπορουμε να βοηθησουμε!

panagiotis265 05-02-09 15:29

Παιδιά αυτές που είδα είναι αυτές:Red cherry shrimp
Εχω μέσα στο ενυδρείο και corydoras albino δεν θα έχουν πρόβλημα?
Φοβάμαι μήν μου "φάνε" τα ψαράκια μου. . .

Dimis 05-02-09 16:00

Κανενα προβλημα...
Απολυτα συμβατες γαριδουλες με τα ψαρια σου.
Παρε καμια 20αρια θα σου δωσουν και χρωμα στο ενυδρειο...

υδροχόος 06-03-09 09:55

dwarf puffer με γαρίδες
 
Δεδομένου ότι τα dwarf puffer δεν μεγαλώνουν πάνω από τα 2,5 εκατοστά θα μπορούσα να βάλω μέσα γαρίδες. Μου αρέσουν οι cherry και οι green. Το ενυδρείο είναι το μισό γεμάτο μπλύξα (πίσω) ένα ξύλο στην μέση, λίγο πογκόστεμον χελφέρι μπροστά από το ξύλο και κούμπα τριγύρω. Και άλγες παντού:smt100:smt021:smt120zw

Alex_Salonica 06-03-09 13:28

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα,
αν και δεν ενδείκνυνται παφερακια με γαρίδες, πολλοί ισχυρίζονται ότι τα έχουν μαζί χωρίς κανένα πρόβλημα ίσως με μόνο μειονέκτημα τους γόνους των γαρίδων. Γενικά τα παφεράκια είναι θηρευτές και εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του κάθε ενός.
Πάντως αν είναι να το επιχειρήσεις θα σου έλεγα να τα βάλεις μαζί στο ενυδρείο ή τις γαρίδες πρώτες και τελευταία τα παφεράκια.

Υ.Γ. Σκέψου και για κανένα καλό αλγοφάγο σαλιγκάρι μιας και έχεις πολύ άλγη.

Υ.Γ2. Κουκλιά τα παφεράκια με απίστευτη συμπεριφορά :)

Raven 06-03-09 13:32

Ειναι λιγο ρισκο.. Τα παφερακια εχουν την δικη τους ιδιοσυγκρασια και καθε ενα συμπεριφερεται διαφορετικα.
Μπορει να μην τις δει σαν τροφη αλλα το γονο τους ομως μολις αρχισουν και γεννανε σιγουρα θα τον τρωει, οποτε απογονους απο τις γαριδουλες, δυσκολα θα δεις. Μπορεις ομως να τα συνδυασεις με αμανο που ειναι μεγαλυτερες ,ζουνε πολλα χρονια,τρωνε πολλες αλγες και δεν γεννανε :cool:

mikele 06-03-09 13:47

βασικα νομιζω οτι δε χωρα συζητηση

εδω οι δισκοι ξετρυπωνουν τις γαριδες απο την μος και παιρνουν μεζε..................:D:D:D:D

οχι μη βαλεις

Raven 06-03-09 13:52

Φιλος εχει dwarf Puffer με cherry και babaulti και δεν εχει κανενα προβλημα. οποτε μην ειμαστε απολυτοι..

mikele 06-03-09 15:08

απολυτος ποτε δενν ειμαι για τιποτα απλα οι γαριδες θα ζουν με αγωνια συνεχους επιβιωσης δεν ειναι κριμα ........

και αλλος γνωστος εχει πιρανχα με τετρα και ολα μια χαρα μεχρι να αρπαξει ενα μεζε καποιο απο τα ψαρια ....

οποτε οχι και παλι οχι γαριδουλες με Puffer

giorgio 06-03-09 15:35

εγω παντως εβαλα 10 cherry μαζι με παφερακια και σε 2 λεπτα δεν υπήρχε τίποτα........
δεν προλαβα να βγαλω ουτε μια!

aquaman 02-06-09 17:39

"Τραγωδία" με cherry red shrimp...?
 
Τελικά την πρώτη φορά που δε συμβουλεύτηκα κανέναν (ουτε το GAB) φαίνεται ότι την πάτησα...

Πήρα σήμερα 6 cherry shrimp για να βάλω στο ενυδρείο (180λ. με melanotaenia preacox, SAE, zebra danio, cherry barb).

Στα 10 λεπτά που έκανα να φτάσω από το πετ στο σπίτι, οι γαρίδες δεν φαινόταν να τα πήγαιναν καλά. 1-2 ήταν δραστήριες, αλλά οι άλλες κουνιόταν πολύ λίγο, και 1-2 κουνιώνταν ξαπλωμένες στη σακούλα.

Μετά την προσαρμογή (φώτα σβυστά), τα πράγματα δεν είχαν αλλάξει και πολύ. Σκέφτηκα να τις πάω πίσω στο πετ, αλλά φαντάστηκα ότι ούτε θα μου τις άλλαζαν ούτε και θα άντεχαν, και ότι το καλύτερο γι'αυτές θα ήταν να τις βάλω στο ενυδρείο και να ελπίσω ότι θα συνέλθουν.

Μόλις τις έβαλα άρχισαν να κινούνται, αλλά τότε άρχισαν να τις κυνηγάνε τα cherry barbs, και σκότωσαν και μια μπροστά μου. Οι άλλες κρύφτηκαν (ελπίζω) ή φαγώθηκαν - δεν ξέρω γιατί τα φώτα ήταν σβυστά. Τώρα που άναψαν δε βλέπω τίποτα....ούτε απομεινάρια, το οποίο είναι ίσως ενθαρρυντικό.

Είναι πολύ αργά πιά, αλλά για να αποφύγω τα ίδια λάθη:

1) έχουν γενικέ πρόβλημα οι cherry shrimps με τα cherry barbs? Προφανώς θα υπάρχει, αλλά με ξεγέλασε η χωρίς-προβλήματα συμβίωση που είχαν τα ψαράκια με τις αμάνο μου.

2) μήπως έκανα λάθος όταν τις έβαλα στο ενυδρείο ενώ δε φαινόταν στην καλύτερη κατάσταση, και "βοήθησε" κι αυτό στο να δεχτούν επίθεση; (απ'την άλλη δεν είχα 2ο ενυδρείο για να τις βάλω εκείνη την ώρα, ούτε φαινόταν ότι θα άντεχαν να πάνε πίσω στο πετ...)

Μετά από το τραυματικό αυτό επισόδειο, ελπίζω να επέζησε καμμία απ'τις καημένες. Αλλιώς ήταν ένα μάλλον το ακριβότερο γεύμα των ψαριών μου...

aaaooll 02-06-09 19:15

εγω απο οτι ξερω, ενα λαθος των πετσοπ ειναι οτι τις βαζουν σε ενα σακουλι μονο με νερο... πρεπει να βαζουν κ λιγο υαλοβαμβακα μεσα για να πιανοντε κ να μην χανουν τον προσανατολησμο τους...

aquaman 02-06-09 19:35

Είχε βάλει και υαλοβάμβακα, αλλά όταν έφτασα σπιτι δεν κρατιόταν καμμιά γαρίδα πάνω του.

Τσιόνογλου Σταύρος 02-06-09 23:05

Γενικά είναι λιγο ευαίσθητες και εγω καθάρισα χθες τα φίλτρα μου και μάζεψα μεσα σε ένα τάπερ καμμια κατοστή και μεχρι να τις ρίξω μεσα στο ενυδρείο πέθαναν καμμια 5-6. Αλλά και τα ψάρια που έχεις δεν λεν για τις γαριδούλες που πήρες (Μελανοταινίες και μπάρπους) τις βλέπουν για μεζεδάκια.Πρόσφατα πήρα 8 μελανοταινίες Boesmani μικρούλες 4-5 εκ μετά απο μια βδομάδα τις έκανα δώρο γιατι κάθε μέρα έβλεπα κανα δυο να κυκλοφορούν με γαρίδα στο στομα και τα μουστάκια να κρέμονται έξω απο αυτο.:D

DimmyF 02-06-09 23:41

Θα σου πω την εμπειρια μου, δεν ξερω αν σε βοηθησει..

Εβαλα στο δικο μου 20 red cherry [χαρισμα απο Raven!]
Με το που μπηκαν μεσα στο ενυδρειο υστερα απο καλη προσαρμογη τα red eye εκαναν party... σαν τρελα τις κυνηγησαν..[ειχα ανοιχτα τα φωτα.]

απο την επομενη μερα και για περιπου 10 μερες δεν εβρισκα ουτε μια...

Να σημειωσω οτι το ενυδρειακι μου εχει αρκετα φυτα.

Και ξαφνικα ενα απογευμα που γυρισα απο δουλεια... ειδα 8 (!!!) να κολυμπουν ανενοχλητες γυρω γυρω.. σε αποσταση αναπνοης απο τα red cherry!!!

Δε ξερω ποσες ακριβως ειναι τωρα, αλλα συμβιωνουν αρμονικοτατα πλεον με τα red eye μου..
μαλιστα ενα απογευμα ειδα και μια πανω σε ενα φυλλο κρυπτοκορινας να αεριζει τα αυγα της [ δεν ξερω αν το περιγραφω σωστα αυτο!] !!!!!!

Με λιγα λογια, λεω οτι αφου τις εβαλες που τις εβαλες, περιμενε .. και ποτε δεν ξερεις!

Raven 03-06-09 00:50

Ακομα και ψαρακια υπερανω υποψιας οταν τις ριξεις τις γαριδουλες ξαφνικα μεσα, νομιζουν οτι προκειται για φαγητο και τις τσακιζουν.
Παντα οταν βαζουμε μικροσωμα ειδη γαριδων να εχουμε σβηστα τα φωτα και να τις ριχνουμε σε μια γωνια του ενυδρειου που εχει πολλα φυτα, και μακρια απο τα ψαρια.
Εμενα οι Melanotaenia preacox μου, αρπαζουν κανενα νεογεννητο cherry μονο αν τρομαξει και κολυμπησει στα ανοιχτα. Οσο βρισκονται κοντα στον βυθο ή επανω σε φυτα δεν τα πειραζουν.
Για τις M.boesemani Σταυρο δεν το συζηταω...τρωνε μεχρι και οτοκυκλους !

george 21-10-09 09:15

Xρυσόψαρα και γαρίδες
 
Θα χαλάσω το φυτεμένο μου ενυδρείο σε λίγο καιρό και μέσα έχω δεκάδες γαρίδες red cherry και amano και σκέφτηκα να τις βάλω σε ένα 90ρι φυτεμένο που έχω με δύο χρυσόψαρα.

Θα έχω πρόβλημα ; Λέτε να γίνουν μεζεδάκια ;
:confused::confused::confused:

ΜΙΜΗΣ 21-10-09 09:32

Καλημερα Γιωργο.

Γνωμη μου ειναι να μην το επιχειρησεις αυτο το ενχυρημα.
Μια μια,κουτσου κουτσου θα στις εξαφανιζουν.

neos 21-10-09 10:28

Δεν είχα ποτέ γαρίδες...
 
... αλλά είχα χρυσόψαρα. Θα ήμουν επιφυλακτικός με μια τέτοια συγκατοίκηση... Τα χρυσόψαρα ακόμα και αν το μέγεθός τους δεν τους επιτρέπει να τις δουν σα μεζεδάκι, είναι πολύ παιχνιδιάρικα και σίγουρα θα τις παρενοχλούν. Είχα παρόμοια εμπειρία με apple snails που από τα πολλά τσιμπολογήματα κυκλοφορούσαν πολύ επιφυλακτικά και μόνο με μαζεμένες τις κεραίες τους. Το ενυδρείο με τα χρυσόψαρα όσο φυτεμένο κι αν είναι, δε μπορώ να φανταστώ ότι είναι πυκνό και πλούσιο σε βλάστηση (λόγω υπερβόσκησης) ώστε να παρέχει κρυψώνες / καταφύγιο στις ντροπαλές γαριδούλες. Ένας τελευταίος παράγοντας, τουλάχιστον για τις αμάνο ίσως είναι και η θερμοκρασία. Δεν ξέρω τις θερμοκρασία που διατηρείς τα χρυσόψαρα (είναι fancy?) αλλά απ όσα έχω διαβάσει για τις αμάνο, δε νιώθουν άνετα κάτω από 22 C.
Και τώρα ας αποκαλύψω και το υστερόβουλο των αποθαρρύντικών μου παρατηρήσεων:grin:. Είμαι σε αναζήτηση red cherry για ένα ασιάτικο, φυτεμένο 80λιτρο και σκεφτόμουν την περίπτωση να συμμετάσχω σε ομαδική παραγγελία από γερμανία. Θα προτιμούσα σαφώς την πιθανότητα να τις προμηθευτώ από χομπίστα στη Θεσσαλονίκη (πολύ μικρότερη ταλαιπωρία για τα ζωντανά) σε αντίστοιχη τιμή. Νομίζω ότι μπορώ να προσφέρω αξιοπρεπή διαβίωση σε μια ομάδα 12-15 ατόμων από τις red cherry σου (μήπως και παραπάνω;) καθώς διαθέτω βυθό 60εκ Χ 45εκ και μεγάλη ποσότητα και ποικιλία αλγών:)

george 21-10-09 10:35

Tα χρυσόψαρα είναι σε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο μαζί με apple και zebra snails.
Με τα σαλιγκάρια δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Επίσης υπάρχει και θερμαντικό στοιχείο που διατηρεί την θερμοκρασία σταθερή.

giannisaek 21-10-09 23:39

Γαρίδες Red Cherry με (κλόουν) botia macracanthus
 
Για σε όλους σας, έχω (κλόουν) botia macracanthus στο ενυδρείο μου, και θέλω να μάθω αν μπορώ να βάλω και Γαρίδες Red Cherry, μπορούν να ζήσουν μαζί ή δεν θα μείνει γαρίδα για γαρίδα στο ενυδρείο :smt052

Γιώργος Κ 21-10-09 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisaek (Μήνυμα 382662)
Για σε όλους σας, έχω (κλόουν) botia macracanthus στο ενυδρείο μου, και θέλω να μάθω αν μπορώ να βάλω και Γαρίδες Red Cherry, μπορούν να ζήσουν μαζί ή δεν θα μείνει γαρίδα για γαρίδα στο ενυδρείο :smt052

Καλως ηρθες!!:p

Εγω δε θα το σκεφτομουν καν ...

bokostas 22-10-09 01:29

Θα γίνει πάρτυ, δεν θα αφήσουν ούτε κέλυφος, οι δικοί μου τρελλαίνονται για γαριδούλες,

giannisaek 26-10-09 16:00

Έχω ένα 60 λιτρο με ζωοτόκα 6 γκάπυ, 4 πλάτυ και 4 γατόψαρα.
λειτουργεί πέντε μήνες με εξωτερικό φίλτρο (βιολογικό) EHEIM 2213 πολύ καλά στρωμένο.
GH 12
KH 8
PH 7,2
N2 0
N3 15
Φυτεμένο
Είχα ένα κλόουν και το έδωσα χτες σε πολύ καλά χέρια
Σκέφτομαι να βάλω και πέντε γαρίδες αμάνο
Όσο για τις γέννες που μου κάνουν τα γκάπυ και πλάτυ φροντίζω να κρατώ τα νεογνά και δίνω τα μεγάλα σε φίλους για να έχω τα νούμερα που ανέφερα ποιο πάνω. :) :) :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02568 seconds with 11 queries