Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   Ενυδρείο Αμαζονίου... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33489)

Artsi 02-08-09 15:16

Ενυδρείο Αμαζονίου...
 
4 Συνημμένο(α)
Στοιχεία ενυδρείου:

Όγκος: 300 λίτρα
Κατηγορία: Δισκοενυδρείο / Κοινωνικό - Βιοτοπικό (ελαφρώς φυτεμένο)
Φυτά: Pistia Stratiotes / Echinodorus Tenellus / Vallisneria Gigantea
Ψάρια: 2 Discus Pigeon Blood / 2 Discus Blue Diamond / 2 Angelfish / 10 Cardinal Tetras / 10 Rummynose Tetras / 5 Royal Black Emperor Tetras / 2 Melanotaenia Boesemani / 3 Ancistrus
Μαλάκια: 6 Apple Snails / 4 άλλα σαλιγκάρια
Διακοσμητικά υλικά: Ρίζες Red Moorwood
Βυθός : 25kg λευκή χαλαζιακή άμμος - 25kg μπεζ χαλαζιακή άμμος
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2 x 39W
Διάρκεια φωτισμού: 12h
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2076e (στον κάδο: 1 επίπεδο μπλε σφουγγάρι - 1 επίπεδο υαλοβάμβακας - 1 επίπεδο μηχανικό μακαρόνι - 2 επίπεδα βιολογικό μακαρόνι (siporax) - 1 επίπεδο substrat)
Θερμοστάτης: 2 x Eheim Jager 150W
Λίπανση: Dennerle V30 Complete (υγρό λίπασμα) / Echinodorus Tabs (ταμπλέτες υποστρώματος) / Ocean Nutrition Giovanni's Iron Plus (υγρός σίδηρος)
Ιχνοστοιχεία / Ηλεκτρολύτες + Βελτιωτικά Νερού: Seachem Discus Trace / Preis Discus Minerals / JBL Biotopol / JBL Denitrol
Παροχή CO2: Όχι

Παράμετροι:

- Θερμοκρασία: 29
- pH: 6.5
- Γενική σκληρότητα (GH): 5
- Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 2
- Αμμώνιο (ΝΗ4, καθότι όξινο περιβάλλον): 0.1
- Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
- Νιτρικά (ΝΟ3): 15
- Αλλαγές νερού: 30% Κάθε 15 μέρες (χρήση 100% νερού από Α/Ο 5 σταδίων), ενίοτε χρήση ηλεκτρικής σκούπας βυθού

* για τις μετρήσεις χρησιμοποιούνται υγρά τεστ της JBL

Ευχαριστώ όλα τα μέλη που ασχολήθηκαν μαζί μου, μου προσέφεραν τις πολύτιμες συμβουλές και γνώσεις τους, καθώς και γενικότερα το GAB, αφού δίχως αυτό το forum, όλα τα προηγούμενα δεν θα ήταν εφικτά! :)

Παρακαλώ, να είστε επιεικείς μαζί μου, καθότι είναι η πρώτη μου σοβαρή απόπειρα, ενώ έχω την διάθεση να διορθώσω τυχόν λάθη ή παραλείψεις μου! ;)

Οι όποιες καλοπροαίρετες συστάσεις είναι ευπρόσδεκτες! :smt033

Ηλίας 02-08-09 17:30

Μπορει να μην γνωριζω απο ενυδρεια αμαζονιου αλλα το αποτλεσμα ειναι πολυ καλο!;)

kostaskich 02-08-09 17:41

kostaskich
 
παραπολυ ομορφο

yiapas 02-08-09 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artsi (Μήνυμα 367757)

Παρακαλώ, να είστε επιεικείς μαζί μου, καθότι είναι η πρώτη μου σοβαρή απόπειρα, ενώ έχω την διάθεση να διορθώσω τυχόν λάθη ή παραλείψεις μου! ;)

Οι όποιες καλοπροαίρετες συστάσεις είναι ευπρόσδεκτες! :smt033

πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια για την σοβαρή προσπάθεια και δουλειά που έκανες με το πραγματικά πολύ όμορφο αποτέλεσμα

διαβάζωντας το παραπάνω είπα να κανω και εγώ τις παρατηρήσεις ή της προτάσεις μου...:smile:(πάντα καλοπροαίρετες

το ένα φίλτρο που έχεις πιστευω οτι θέλει κάποια βοηθεια απο ένα δευτερο...γιατί απο τον αριθμό των ψαριών που έχεις(αρκετά) και τα λίτρα που τα φιλοξενείς είναι μάλλον επικίνδυνο να έχεις μόνο ένα....
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artsi (Μήνυμα 367757)
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2076e (στον κάδο: 1 επίπεδο μπλε σφουγγάρι - 1 επίπεδο υαλοβάμβακας - 1 επίπεδο μηχανικό μακαρόνι - 2 επίπεδα βιολογικό μακαρόνι (siporax) - 1 επίπεδο substrat)

στο φίλτρο που έχεις ήδη βγάλε το μηχανικό μακαρόνι και αντικατέστησέ το με βιολογικό για να έχεις καλύτερη και μεγαλύτερη ωφέλιμη επιφανεια

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artsi (Μήνυμα 367757)
- Αλλαγές νερού: 30% Κάθε 15 μέρες (χρήση 100% νερού από Α/Ο 5 σταδίων), ενίοτε χρήση ηλεκτρικής σκούπας βυθού

τώρα για τις αλλαγές η γνώμη μου είναι να κάνεις το 30% αλλά κάθε εβδομάδα.....θα βοηθήσει σίγουρα θετικά τα ψάρια

φιλικα Γιάννης:)

imichal 02-08-09 19:28

ομορφο ενυδρειο!! Θα συμφωνήσω ομως με τον yiapas. Θες και αλλο φιλτρο.....
Μπραβο σου για την πολυ καλη αυτη προσπαθεια!

Tolis 02-08-09 21:04

Το ενυδρειο ειναι πολυ ωραια φτιαγμενο, αντε, το επομενο βημα ειναι να βγαλεις τους δισκους εκτροφης και τα μαρμαρο-σκαλαρια, και να βαλεις "αληθινα"...

imichal 02-08-09 21:08

Παράθεση:

Το ενυδρειο ειναι πολυ ωραια φτιαγμενο, αντε, το επομενο βημα ειναι να βγαλεις τους δισκους εκτροφης και τα μαρμαρο-σκαλαρια, και να βαλεις "αληθινα"...
:smt038:smt038

andst87 02-08-09 21:17

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!:p
θα προτεινα να βγαλεις τις boesemani επειδη δεν ειναι ψαρια απο τον Αμαζονιο αλλα απο την Ασια.

Τσιόνογλου Σταύρος 02-08-09 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andst87 (Μήνυμα 367802)
πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!:p
θα προτεινα να βγαλεις τις boesemani επειδη δεν ειναι ψαρια απο τον Αμαζονιο αλλα απο την Ασια.

http://www.aquaticcommunity.com/rain.../boesemans.php

Πάνος 02-08-09 23:57

πολυ ομορφο ενυδρειο! :p
συμφωνω με τις συμβουλες των παιδιων αλλα και με την προτροπη να το γυρισεις σε περισσοτερο "βιοτοπικο"...μπορεις να βαλεις ψαρια με τον φυσικο χρωματισμο και να αποχωριστεις τα "εκτος βιοτοπου" ειδη.

andst87 03-08-09 01:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 367809)

μαθαμε και κατι σημερα!
ευχαριστω για την διορθωση φιλε Σταυρο!:p

ΧρήστοςΠ 03-08-09 06:57

Ωραίο ενυδρείο ;).

Τώρα για την φίλτρανση στα είπε ο συναγωνηστής ΓΙΑΠΑΣ:D

Βγάζεις τετρας,μελανοταινιες, άλλες συνθήκες νερού και σε περίπτωση ανεβάσματος θερμοκρασίας θα τα ζορίσεις αρκετά . Το ίδιο ισχύει και για τα ανσιστρους .

Το ενυδρείο είναι φρέσκο ακόμα και θέλει προσοχή βάλε αεραντλία ειδικά τώρα το καλοκαίρι η ανατάραξη μόνο μπορεί να μην φτάνει .Αλλαγές μπορείς να κάνεις 20% κάθε 3 μέρες αν έχεις χρόνο για κανά 2μηνο ακόμα θα βοηθησει και τα ψάρια σου αρκετά .

Ενα κόλπο που θα σε βοηθήσει μέχρι να βρείς τις ρουτίνες σου είναι το κερατόφυλλο .Θα σου κρατήσει τα νιτρικά και τα φοσφωρικά αρκετά χαμηλά και θα θα μπορείς να ταίσεις περισσότερο ;)

netblues 03-08-09 09:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiapas (Μήνυμα 367779)
στο φίλτρο που έχεις ήδη βγάλε το μηχανικό μακαρόνι και αντικατέστησέ το με βιολογικό για να έχεις καλύτερη και μεγαλύτερη ωφέλιμη επιφανεια

φιλικα Γιάννης:)

Επιτρεψτε μου να διαφωνησω με την προσεγγιση.
Αν και χρειαζεται περισσοτερο βιολογικο φιλτρο, η λυση δεν ειναι να βγαλει το μηχανικο, ειδικοτερα σε ενα high tech φιλτρο που κανει διαφορα ηλεκτρονικα κολπα.
Χωρις μηχανικο μπροστα, σιγουρα θα μπουκωσει ευκολοτερα, και κατι τετοιο μπορει να το τρελλανει.
Ο κατασκευαστης το εχει υπολογισει με μηχανικο μπροστα, με οτι αυτο συνεπαγεται στη ροη.

yiapas 03-08-09 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 367860)
Επιτρεψτε μου να διαφωνησω με την προσεγγιση.
Αν και χρειαζεται περισσοτερο βιολογικο φιλτρο, η λυση δεν ειναι να βγαλει το μηχανικο, ειδικοτερα σε ενα high tech φιλτρο που κανει διαφορα ηλεκτρονικα κολπα.
Χωρις μηχανικο μπροστα, σιγουρα θα μπουκωσει ευκολοτερα, και κατι τετοιο μπορει να το τρελλανει.
Ο κατασκευαστης το εχει υπολογισει με μηχανικο μπροστα, με οτι αυτο συνεπαγεται στη ροη.

:smt023 ...δεν γνώριζα κατι τέτοιο!!! σαφώς και έχεις δίκιο τότε

συμφωνούμε στο οτι χρειάζεται περισσότερο βιολογικό:D

Raven 03-08-09 21:33

Σαν εικονα το ενυδρειο ειναι πανεμορφο ! μπραβο !
Συμφωνω κι εγω σε μια πιο προσεκτικη και "ψαγμενη" επιλογη αγριων μορφων στους δισκους ή τα σκαλαρια.

Artsi 06-08-09 22:14

Video στο YouTube!
 
Καλή προβολή!!! :smt033

http://www.youtube.com/watch?v=nd8nmi-5Iek

Υ.Γ.: το βίντεο έχει τραβηχθεί με κινητό! :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02112 seconds with 11 queries