Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   έχουν τα ενυδρεία ημερομηνία "λήξης" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70611)

ska13 31-03-13 17:00

έχουν τα ενυδρεία ημερομηνία "λήξης"
 
ειναι μια απορια που με "βασανίζει" ξερει κανείς μεχρι ποτε αντέχει ενα ενυδρείο? ποσο μπορει να αντέξουν οι σιλικονες τα τζαμιά? ποτε πρεπει να ανησυχουμε μην ξυπνισουμε ενα πρωι και ειναι το σαλόνι λίμνη? υπαρχει καποιο ειδος συντήρησης η πρόληψης?

stelios816 31-03-13 17:04

ημερομηνια ακριβος να σου πει καποιος δεν υπαρχει ,τα παντα ειναι θεμα κατασκευης και ποιοτητας υλικων .υπαρχουν ενυδρεια 15-20 ετων που τρεχουν και υπαρχουν αλλα που σε 2-3 χρονια δακρυζουν ;)

ska13 31-03-13 17:08

και ποτε καταλαβαίνεις οτι ενα ενυδρείο εχει κοψει εισιτήριο για τον αλλο κοσμο? εχεις ενδείξεις οτι ειναι ετοιμο για "κρακ" η απλα περιμενεις?

stelios816 31-03-13 17:10

δεν θα κανει κρακ βασιλη απλα θα αρχισει να δακρυζει απο καποιο σημειο.
δεν υπαρχει λογος για τετοιο αγχος δεν μπορεις να ζεις με τετοια σκεψη φιλε αν ηταν ετσι θα τα ειχαμε πεταξει ολοι:D:D:smt039

storki1 31-03-13 19:27

θα το καταλαβεις καποια στιγμη (οπως κι`εγω) οταν θα αρχισει η σιλικονη απο μεσα να ξερναει η εκει που θα καθαριζεις τα τζαμια σου με τον μαγνητη θα τραβηξει καποια στιγμη καποιο κομματι η στην χειροτερη περιπτωση να αρχισει να δακριζει οπως σου ειπε ο φιλος.

βεβαια εγω επαθα την 2 περιπτωση και σε ενυδρειο που ηταν 10 χρονων και.

ska13 31-03-13 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από storki1 (Μήνυμα 751710)
θα το καταλαβεις καποια στιγμη (οπως κι`εγω) οταν θα αρχισει η σιλικονη απο μεσα να ξερναει η εκει που θα καθαριζεις τα τζαμια σου με τον μαγνητη θα τραβηξει καποια στιγμη καποιο κομματι η στην χειροτερη περιπτωση να αρχισει να δακριζει οπως σου ειπε ο φιλος.

βεβαια εγω επαθα την 2 περιπτωση και σε ενυδρειο που ηταν 10 χρονων και.

οταν λες "να ξερνάει" εννοείς να ξεκολλάει απο τα τοιχοματα? οσο για το μαγνήτη που λες αρα να υποθέσω οτι δεν θα πρεπει να χουμε "επαφες" με τις σιλικόνες? και αν δακρύσει ποσο χρονο εχουμε πριν κολυμπήσουμε και μεις μαζι με τα ψαρια?

lingistis 31-03-13 23:10

@ ska13

Τι ενυδρείο έχεις; Όλα τα καλά επώνυμα ενυδρεία, π.χ. Dennerle, Ferplast, Juwel κλπ έχουν ημερομηνία λήξης στην πλάτη ή στο καπάκι. Το δικό μoυ Ferplast την έχει δίπλα από το μπάλαστ στην μέσα μεριά του καπακιού και λέει “Valid junctions until 2017”, δηλαδή του δίνουν 10 χρόνια.

constantinos 01-04-13 00:37

Ενταξει δεν νομιζω οτι μονο 10 χρονια ζωης δινει ο κατασκευαστης....
Μόνο τη σιλικόνη για ενυδρεια αν δεις τι γράφει λέει για πάνω από 15 χρονια αντοχη.
Από εκει και πέρα τι να πώ ειναι και θεμα τυχης.
Εχουμε ακουσει και περιπτωσεις που ξεκολησε στον χρονο επάνω...
Για μενα το χειροτερο που μπορεις να κανεις και να προξενησεις ζημια στι σιλικονη ειναι να τραβηξεις/σηκωσεις/μεταφερεις το ενυδρειο με αρκετη ποσοτητα νερου ή χαλικου ή πετρών μέσα σε αυτο,

maikl 01-04-13 08:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από constantinos (Μήνυμα 751815)
..... ειναι και θεμα τυχης.
Εχουμε ακουσει και περιπτωσεις που ξεκολησε στον χρονο επάνω...
Για μενα το χειροτερο που μπορεις να κανεις και να προξενησεις ζημια στι σιλικονη ειναι να τραβηξεις/σηκωσεις/μεταφερεις το ενυδρειο με αρκετη ποσοτητα νερου ή χαλικου ή πετρών μέσα σε αυτο,

...+1000 ;)

ska13 01-04-13 09:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 751791)
@ ska13

Τι ενυδρείο έχεις; Όλα τα καλά επώνυμα ενυδρεία, π.χ. Dennerle, Ferplast, Juwel κλπ έχουν ημερομηνία λήξης στην πλάτη ή στο καπάκι. Το δικό μoυ Ferplast την έχει δίπλα από το μπάλαστ στην μέσα μεριά του καπακιού και λέει “Valid junctions until 2017”, δηλαδή του δίνουν 10 χρόνια.

εχω 2 juwel το lido και το korall αν θυμάμαι καλα το lido ειχε ενα ενα αυτοκόλλητο σαν και αυτα που βαζαν παλια τις τιμες στα σουπερ μαρκετ που δεν ειχα δώσει βαση τι ειναι αλλα αν θυμαμαι καλα ειναι στον πατο οσο για το κοραλ δεν θυμαμαι να ειδα τετοιο χαρτακι αλλα αν θυμαμαι καλα το χε στο πάτο αρα ειναι πρακτικα αδύνατο να δω ποτε λεει

basillis 01-04-13 09:54

Πολύ ενδειαφέρον θέμα. Αν και θα έπρεπε να λέγεται "σύνταξη στα ενυδρεία"...:D

lingistis 01-04-13 10:45

ΠΡΟΣΟΧΗ

Στην εγγύηση γράφει εγγύηση συνήθως για 2 χρόνια και με ψυλά γράμματα…
"Aquarium may leek; we recommend you replace it with a new one after 10 years from production date."


μεταφράζω... "Το ενυδρείο μπορεί να «τρέξει», συνιστούμε να το αντικαταστήσετε με καινούργιο μετά από 10 χρόνια από την ημέρα παραγωγής του"


Όχι την ημερομηνία αγοράς!!!

constantinos 01-04-13 11:55

Απ: έχουν τα ενυδρεία ημερομηνία "λήξης"
 
Η bison κολλα σιλικονης,γραφει μπροστα με μεγαλα γραμματα "15 χρονια εγγυηση".
Ειναι λογικο να υπαρχει ενα οριο στις κατασκευες αυτες αφου καταπονουνται καθημερινα με βαρος απο το νερο.
Για αυτο και παιζει ρολο το παχος του γυαλιου, η επιφανεια δηλαδη στην οποια εφαρμοζεται η σιλικονη, οπως επισης και το αν υπαρχουν κοντρες ή οχι.
Επισης μεγαλο ρολο παιζει και αυτο που πολλες φορες εχουμε διαφωνησει εδω μεσα στο πως χτιζουμε ενα ενυδρειο.Αν δηλαδη το στησουμε περιφεριακα του πατου ή πανω σε αυτον.Και στα 2 εργοστασιακα ενυδρεια που εχω, τα γυαλια εχουν κοληθει περιφερειακα του πατου και οχι πανω σε αυτον.

lingistis 01-04-13 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 751791)
@ ska13

Τι ενυδρείο έχεις; Όλα τα καλά επώνυμα ενυδρεία, π.χ. Dennerle, Ferplast, Juwel κλπ έχουν ημερομηνία λήξης στην πλάτη ή στο καπάκι. Το δικό μoυ Ferplast την έχει δίπλα από το μπάλαστ στην μέσα μεριά του καπακιού και λέει “Valid junctions until 2017”, δηλαδή του δίνουν 10 χρόνια.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 751872)
ΠΡΟΣΟΧΗ

Στην εγγύηση γράφει εγγύηση συνήθως για 2 χρόνια και με ψυλά γράμματα…
"Aquarium may leek; we recommend you replace it with a new one after 10 years from production date."


μεταφράζω... "Το ενυδρείο μπορεί να «τρέξει», συνιστούμε να το αντικαταστήσετε με καινούργιο μετά από 10 χρόνια από την ημέρα παραγωγής του"


Όχι την ημερομηνία αγοράς!!!

http://s3.amazonaws.com/rapgenius/pinocchio1.gif

Το έχει η μέρα :D

Nick74 01-04-13 18:51

το δικο μου λεει "για μεγαλυτερη αντοχη αντικαταστηστε τις τσιχλες που εχουμε βαλει με σιλικονη"

kesanis 01-04-13 22:38

Απ: έχουν τα ενυδρεία ημερομηνία "λήξης"
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από constantinos (Μήνυμα 751898)
Επισης μεγαλο ρολο παιζει και αυτο που πολλες φορες εχουμε διαφωνησει εδω μεσα στο πως χτιζουμε ενα ενυδρειο.Αν δηλαδη το στησουμε περιφεριακα του πατου ή πανω σε αυτον.Και στα 2 εργοστασιακα ενυδρεια που εχω, τα γυαλια εχουν κοληθει περιφερειακα του πατου και οχι πανω σε αυτον.


Τελικα πως κατέληξαν οι διαφωνιες στο πολυ ενδιαφερον αυτο θεμα?

constantinos 02-04-13 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kesanis (Μήνυμα 752029)
Τελικα πως κατέληξαν οι διαφωνιες στο πολυ ενδιαφερον αυτο θεμα?

Αν μου πείτε πώς τελειωσαν τα ψεμματα της πρωταπριλιάς θα απαντησω...:D

Qbrain 02-04-13 11:16

λογικά η αντοχή τους εχει να κάνει με την σιλικόνη και οχι μετα τζαμια, η σιλικόνη συνήθως αντέχει μεχρι 10 χρόνια, αλλα παίζουν πολλα πραγματα ρολο, πχ τα άλατα και γενικά διάφορα χημικά του νερου, ο ήλιος, το φως, τα γατόψαρα....

πάντως εγω εχω ενυδρειο κατασκευής 1983 το οποίο τρέχει κανονικά(μετα απο 10 χρόνια στην αποθήκη), τα τζάμια ομως δεν ειναι κολλημένα με σιλικόνη αλλα με καποια εποξική κόλα τις εποχης. Στο πάνω μερος που εχει κόντρες και ενα σύστημα σαν ντουλαπάκι για τις λάμπες στο οποίο στηρίζεται και το καπάκι είναι κολλημένα με σιλικόνη και πριν απο κανα 2 βδομαδες που αλλαξα το σπασμένο καπάκι(γυάλινο) και πίεσα λίγο παραπάνω ξεκόλλησαν αυτες που ηταν διπλα στο φως και τις ξαναπέρασα σιλικόνη.... τωρα(ακομα δλδ) ειναι οκ!

kesanis 02-04-13 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από constantinos (Μήνυμα 752057)
Αν μου πείτε πώς τελειωσαν τα ψεμματα της πρωταπριλιάς θα απαντησω...:D

Οι ψευταράδες της πρωταπριλιάς παρακαλούντε επειγώντως να τελειώσουν.... ότι τελως πάντων ξεκίνησαν! :smt033


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02147 seconds with 11 queries