Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Το Ενυδρίο Μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18145)

panos20 19-06-07 20:02

Το Ενυδρίο Μου
 
2 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:Κανονική100*30*40
Όγκος:120L
Κατηγορία:Φυτεμενο
Φυτά:Ceratophyllum demersum,Egeria densa,Anubias barteri var. nana,,Cryptocoryne wendtii ''green,Microsorum pteropus,cardamine lyrata
Ψάρια / Άλλα είδη:3 Puntius titteya,1 Clown loach,2 Xiphophorus helleri,4 Xiphophorus maculatus,1 colisa lalia, 1 gyrinocheilus aymonieri.
Διακοσμητικά υλικά: Χαλίκι και διαφορα διακοσμιτικα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:Αφίσα
Φωτισμός: 2x25w
Διάρκεια φωτισμού: 10 Ωρες
Φιλτράρισμα:Jwel 600l/h
Θερμοστάτης:150w
Λίπανση:florenette a,συν υγρα λιπασματα ανα 2 βδομαδες πλεον
Παροχή CO2: 2 Αεραντλιες Air Light 3300

Παράμετροι:

pH:7,1
Γενική σκληρότητα (GH):11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:40% ανα βδομάδα
Θερμοκρασία:27 βαθμούς
Άλλες πληροφορίες:-
Φωτογραφία:

Lsourtzo 20-06-07 13:48

φίλε πάνο για αρχή δεν είναι και πάρα πολύ άσχημα τα πράγματα ...
αλλά μάλλον θα σε στεναχωρήσω λίγο.
καταρχάς ... οι αεραντλίες δεν είναι για CO2 ... το αντίθετο μάλιστα ... βοηθάνε στην μείωση της περιεκτικότητας του στο νερό
από εμφάνιση τώρα ...
εμένα δεν με ενθουσίασε .. οι Φώτο δεν είναι καλές βέβαια .. αλλά φαίνεται να είναι πνιγμένο στην άλγη ....
η μπουρμπουλήθρες θα πρέπει να φύγουν άμεσα ...
η γλάστρα δεν ξέρω ποιον εικαστικό σκοπό εξυπηρετεί ...
αυτά προς το παρόν ... ελπίζω να μην σε απογοήτευσα πολύ ...
εμένα να δεις τι μου είχαν πει πριν 2 χρόνια ...
ελπίζω να το δεις καλοπροαίρετα και να βοηθηθείς ώστε να κάνεις και εσύ ένα πολύ όμορφο ενυδρείο ... αυτά.

AXEL 20-06-07 15:08

Εγώ θα σου έλεγα να βγάλεις αυτό το φόντο και να βάλεις μαύρο για να δείξει περισσότερο.Επίσης θα σου πρότινα να βγάλεις τις αεραντλίες αφού έχεις φυσικά φυτά μέσα...Τώρα για την διακόσμηση...Δεν φένεται και τόσο καλά από τις φωτογραφίες,προσπάθησε να ανεβάσεις καλύτερες.Γενικά θέλει βελτίωση...

John T 20-06-07 16:32

Γεια σου φίλε μου,
φαίνεται ότι το ενυδρείο σου έχει μέλλον και ότι η προσπάθειά σου είναι καλή αν και η φωτογραφία το αδικεί πολύ.
Κάποιες προτάσεις σχετικά με τους κατοίκους του. Θα πρέπει να αυξήσεις τον αριθμό των Puntius titteya καθώς πρέπει να είναι σε κοπάδι 6 και άνω ατόμων. Ακόμη σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να έχουμε στο ίδιο ενυδρείο Xiphophorus helleri και Χiphophorus maculatus γιατί υπάρχει πιθανότητα υβριδισμού των δύο ειδών. Το ιδανικό για τα Clown loach θα ήταν ένα ενυδρείο με μήκος 120 εκ. και να είναι σε ομάδα από πέντε και πάνω. Τέλος οι παράμετροι του νερού δεν είναι ίδιες για όλα τα παραπάνω ψάρια. Με βάση αυτά θα πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές στον πληθυσμό και τα είδη των κατοίκων σου.
Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.

paxh2o 20-06-07 21:46

μήπως- λέω μήπως- εχεις βάλει πολύ χαλίκι? το βλεπω και ειναι αρκετά εκατοστά.. ή ειναι η ιδέα μου?

panos20 20-06-07 23:33

ευχαριστω πολυ παιδια για τα σχολια σας...ολα ευπροσδεκτα ειναι...θα προσπαθησω να ανεβασω καλυτερες φωτογραφιες και σιγα σιγα θα το φτιαξω οσο το δυνατον καλυτερα μπορω.......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01348 seconds with 11 queries