Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   πλαστικα φυτα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39764)

linos21 20-04-10 11:37

πλαστικα φυτα
 
πειραζει που εχω βαλει πλαστικα φυτα και ριζεσ μιας και ειμαι αρχαριος...σκεφτομαι αργοτερα να τα αλλαξω μετα το καλοκαιρι και να βαλω αληθινα...τα φυτα τα πηρα απο γνωστη αλυσιδα πετ σοπ...και κατι τελευταιο οταν χρησιμοποιουμε μπολι μετα απο ποσο καιρο συνηθωσ βαζουμε ψαρακια μεσα? τελεθταια μετρηση με υγρα τεστ μου εδειξε

ΝΗ4/ΝΗ3¨0.25mg/l
NO2:0,00MG/L
N03:0,00MG/L

ειμαι σε καλο δρομο η μπα?το ενυδρειο βρισκεται στην 10η μερα του

alkis13 20-04-10 11:48

ΝΗ4/ΝΗ3 πρεπει να ειναι αυστηρα 0
και το NO3 μου φαινεται παραξενο,

Καλυτερα να βγαλεις τα πλαστικα φυτα, και ειτε να βαλεις μερικα αληθινα (τα οποια δεν θα χρειαζονται και πολυ φροντίδα), ειτε να βαλεις μερικες πετρουλες και να μην βαλεις καθολου φυτα.


Τα πλαστικα φυτα σε βαθος χρονου απελευθερώνουν τοξικες ουσιες. :)

Επισης ειναι πιο 'αληθινο' το ενυδρειο.


Καλη αρχη φιλε!

exelix 20-04-10 11:51

Βασικά μπορεί να μην έπιασε το μπόλι ή να μην είναι έτοιμο ακόμη. Προσθέτεις κανονικά αμμωνία για να είναι στο 3;

linos21 20-04-10 11:56

προς αποφυγη παρεξηγησεων...το μπολι θα το βαλω σημερα...10 μερες το μονο που ριχνω ειναι jbl denitrol!αφου βαλω το μπολι μετα απο ποσο καιρο να κανω τεστ νερου?

alkis13 20-04-10 11:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 437853)
Προσθέτεις κανονικά αμμωνία για να είναι στο 3;


:confused::confused::confused::confused::confused:

@linos21

Αν βαλεις το μπολι δεν χρειαζεσαι κατι αλλο....
Μετα απο μια εβδομαδα (μπορει και 3-4 μερες) θα ειναι μια χαρα.

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου; Τι φιλτρανση εχεις; Τι συνθεση ψαριων εχεις σκοπο να βαλεις; Δωσε μερικες πληροφορίες...

grerory 20-04-10 11:58

Καλησπέρα φίλε μου.

Τα πλαστικά φυτά σου προτείνω να τα βγάλεις και να βάλεις κανονικά φυτά.

Σε κανά 20ήμερο θα κλαδέψω και θα μπορώ να σου δώσω κάποια, στείλε μου ένα πμ να μου το θυμίσεις.

exelix 20-04-10 12:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από linos21 (Μήνυμα 437856)
προς αποφυγη παρεξηγησεων...το μπολι θα το βαλω σημερα...10 μερες το μονο που ριχνω ειναι jbl denitrol!αφου βαλω το μπολι μετα απο ποσο καιρο να κανω τεστ νερου?


Άρα το στρώσιμο είναι ακόμα στην αρχή, πολύ αρχή! Μπολιάζεις, ρίχνεις αμμωνία και μετά από κάποιες ώρες μετράς. Αν όλα καλά βάζεις τα πρώτα σου ψαράκια. Αλλιώς συνεχίζεις με αμμωνία ή ξαναμπολιάζεις.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alkis13 (Μήνυμα 437857)
:confused::confused::confused::confused::confused:

@linos21

Αν βαλεις το μπολι δεν χρειαζεσαι κατι αλλο....
Μετα απο μια εβδομαδα (μπορει και 3-4 μερες) θα ειναι μια χαρα.

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου; Τι φιλτρανση εχεις; Τι συνθεση ψαριων εχεις σκοπο να βαλεις; Δωσε μερικες πληροφορίες...

Πώς το ξέρεις ότι έχει πιάσει το μπόλι άμα δεν μετρήσεις; Πολλοί έχει χρειαστεί να μπολιάσουν και 5 φορές ίσως και παραπάνω άμα κάτι στραβώσει. Ποτέ δεν ξέρεις άμα δεν μετρήσεις.

linos21 20-04-10 12:02

λοιπον το ενυδρειο μου ειναι ενα hailea f60 60 λιτρων...εχεις φιλτρο τησ ιδιας εταιρειας hailea bt-400 και σκεφτομαι να βαλω 3 μπαλουν πλατυ και 3 μπαλουν μολυ..επειδη ο ελευθεροσ χρονος μου ειναι σχετικα περιορισμενοςγια αυτο και εβαλα πλαστικα φυτα...

Tolis 20-04-10 12:05

http://www.aquarist.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm

linos21 20-04-10 12:45

ξεχναμε τα μπαλουν μολυ σωστα?
-------------------------
να ρωτησω κατι?για να βαλω αληθινα φυτα μπορω να τα φτεψω σε λευκη αμμο?γιατι δεν εχω υποστρωμα δυστυχως

alkis13 20-04-10 12:46

Καλυτερα να μην παρεις φουσκομενα...
καλυτερα να πας σε guppy ή και platy οπου για 60lt ειναι μια χαρα,γιατι τα molly θελουν χωρο μιας και ειναι πολυ δραστηρια.. :)

Dimitrisss123 20-04-10 14:44

K εγω πρωτη φορα οταν πηγα για ενυδριο θυμαμαι οτι ειδα τα παπαγολαψαρα κ ειπα ομορφο ψαρι κ περιεργο θα θελα ενα.

Παλι καλα που σας βρηκα παιδια εδω στο φορουμ κ μου ανοιξατε τα ματια....
Ευχαριστω

Πάνος 21-04-10 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alkis13 (Μήνυμα 437852)
Τα πλαστικα φυτα σε βαθος χρονου απελευθερώνουν τοξικες ουσιες. :)

θα με ενδιεφερε να μαθω κατι παραπανω για αυτο...

linos21 21-04-10 22:20

παιδια για μενα τα πλαστικα φυτα αποτελουν παρελθον απο το ενυδρειο μου χαρην στον χριστοφορο και την γυναικα του αλεξανδρα που μου ανοιξαν τα ματια και με μπρηζοσαν να βαλω μια ριζα και φυτα αληθινα...

alkis13 22-04-10 07:56

Μια χαρα τοτε, πιστεψε με το αποτελεσμα θα ειναι μιλια καλυτερο

@pano-alex Ετσι εχω ακουσει απο hobbιστες και δεν μου φαινεται και παράλογο εδω που τα λεμε.

Πάνος 22-04-10 10:15

δε λεω οτι ειναι παραλογο...απλα επειδη οταν δεν ηξερα πριν καμια δεκαετια χρησιμοποιουσα πολυ πλαστικουρα...και για αρκετα χρονια....θα με ενδιεφερε να μαθω κατι παραπανω...

Αλεξάνδρα Κατσούρη 22-04-10 12:55

Θα μπορούσαμε να το ψάξουμε αυτό με τις τοξικές ουσίες. Ομως για να λέμε την αλήθεια ποιος από μας ενδιαφέρεται πολύ να ξέρει? Αφου όλοι αργά ή γρήγορα ξεφορτωνόμαστε την πλαστικούρα και άν η βλαβερες ουσίες απελευθερώνονται σε βάθος χρόνου, τότε μας ενδιαφέρει μόνο σε θεωρητικό τελείως επίπεδο.

Πάνος 22-04-10 13:01

καποιοι χρησιμοποιουν συνειδητα πλαστικα....οποτε και γιαυτους θα πρεπει να υπαρχει μια αναλυση στο θεμα αν ειναι δυνατο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03325 seconds with 11 queries