Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   τα φυτά μου δεν είναι καλά... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37030)

maria1983 18-01-10 21:38

τα φυτά μου δεν είναι καλά...
 
...Αν και νομίζω ότι έχω κι άλλο πρόβλημα...:smt009!
Λοιπόν για να τα πάρω ένα ένα:
Καταρχάς μετά από τη συσσώρευση της αμμωνίας στο 8 , αυτή δε λέει να πέσει με τίποτα [για όσους αγνοούν την κατάσταση, υπενθυμίζω ότι διανύω την πρώτη βδομάδα στρωσίματος με αμμωνία, ακολούθησα το υπόμνημα στο GAB (υπ αριθμόν 2 τρόπος στρωσίματος με αμμωνία) κι εκεί που την είχα την αμμωνία τι ωραία τι καλά στο 3-4,μου εκτινάχτηκε ξαφνικά στο 8 και δε λέει να πέσει!]. Βέβαια θα μου πείτε πώς να πέσει, αφού δεν υπάρχουν βακτήρια...Το θέμα μου είναι να την αφήσω ως έχει (και να το παίξω ότι ακολουθώ τον υπ αριθμόν 3 τρόπο στρωσίματος) ή να κάνω καμιά αλλαγή νερού να τη ρίξω;
Το δεύτερο πρόβλημα αφορά τα φυτά μου, τα οποία εισήχθησαν στο ενυδρείο την περασμένη Τρίτη, είναι όλα χαμηλών απαιτήσεων, δεν έχουν ειδικό υπόστρωμα από κάτω, ούτε διοξείδιο και φωτίζονται 8 ώρες αυτή τη στιγμή (όταν στρώσει το ενυδρείο με το καλό και πριν μπουν και τα ψάρια θα ανεβάσω τη φωτοπερίοδο). Τα φυτά λοιπόν δεν χαρακτηρίζονται χάλια, αλλά σίγουρα δεν χαρακτηρίζονται και καλά...:( . Σε γενικές γραμμές φαίνονται άτονα και σαπίζουν και μερικά φυλλαράκια. Μπορώ να τους κάνω κάτι να τα βοηθήσω; Να βάλω λίπασμα από τώρα;

platy 18-01-10 21:47

θα προτεινα μια καλη αλλαγη ..και μετρηση μετα απο καμια ωριτσα...τι φυτα ειναι>>?? απο λιπασμα δεν νομιζω πως πρεπει να ριξεις ακομα κατι..αστα να δεις λιγο πως θα πανε (οχι οτι επηρεαζει τη βιολογια αλλα...)

maria1983 18-01-10 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 406640)
θα προτεινα μια καλη αλλαγη ..και μετρηση μετα απο καμια ωριτσα...τι φυτα ειναι>>?? απο λιπασμα δεν νομιζω πως πρεπει να ριξεις ακομα κατι..αστα να δεις λιγο πως θα πανε (οχι οτι επηρεαζει τη βιολογια αλλα...)

Ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινόδορους, κρυπτοκορίνες και υγροφίλες έχω...Για το λίπασμα δε φοβάμαι μην επηρεαστεί η βιολογία (η ανύπαρκτη άλλωστε :D), αλλά μην ευνοηθεί άλγη με τόση αμμωνία εκεί μέσα. Γι αυτό έχω και μικρότερη φωτοπερίοδο... Καλά το σκέφτομαι ή κολοκύθια;

platy 18-01-10 22:02

χμμμ...μηπως βιαστηκες να βαλλεις τοοσα φυτακια..>??κανε την αλλαγη και φροντισε να βαλλεις παλι ΜΠΟΛΙ ..η φωτοπεριοδος ειναι οκ...κρατα μας ενημερους..και καλη συνεχεια

maria1983 18-01-10 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 406644)
χμμμ...μηπως βιαστηκες να βαλλεις τοοσα φυτακια..>??κανε την αλλαγη και φροντισε να βαλλεις παλι ΜΠΟΛΙ ..η φωτοπεριοδος ειναι οκ...κρατα μας ενημερους..και καλη συνεχεια

Σ ευχαριστώ!

Γιώργος Κ 18-01-10 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 406644)
χμμμ...μηπως βιαστηκες να βαλλεις τοοσα φυτακια..?

Δεν ειναι κακο που εβαλε φυτα τωρα ...
Παράθεση:

Ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινόδορους, κρυπτοκορίνες και υγροφίλες τι ειναι αυτο?? έχω...Για το λίπασμα δε φοβάμαι μην επηρεαστεί η βιολογία (η ανύπαρκτη άλλωστε :grin:), αλλά μην ευνοηθεί άλγη με τόση αμμωνία εκεί μέσα. Γι αυτό έχω και μικρότερη φωτοπερίοδο...
Μαρια τα φυτα σου ειναι λογικο να εχουν καποιο σοκ τουλαχιστον στην αρχη! Θα παρουν "μπρος" μπορεις για αυτα που εχεις φυτεψει να χρησιμοποιησεις ταμπλετες που τις θαβεις κοντα στις ριζες και ετσι επωφελουνται μονο τα φυτα και οχι οι αλγες!
Παράθεση:

Για το λίπασμα δε φοβάμαι μην επηρεαστεί η βιολογία
Τα λιπασματα δεν επηρεαζουν το στρωσιμο ουτε τη βιολογια του φιλτρου!

Τα φωτα και αφου στρωσει και ειναι ολα ενταξει παλι γυρω στις 8 ωρες να τα εχεις αναμμενα!

Κανε 60-70% αλλαγη νερου και μετρα αμμωνια η ακολουθα τον 3ο τροπο ... η αν δεν βαριεσαι ελα να σου δωσω μπολι να ξεμπερδευεις!! :D

prospathw 18-01-10 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 406659)
η αν δεν βαριεσαι ελα να σου δωσω μπολι να ξεμπερδευεις!! :D

...θα κρατηθώ... :rolleyes::smt082:smt005:smt005:smt036:smt044:smt0 64:lol:

maria1983 19-01-10 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 406659)
Δεν ειναι κακο που εβαλε φυτα τωρα ...

Μαρια τα φυτα σου ειναι λογικο να εχουν καποιο σοκ τουλαχιστον στην αρχη! Θα παρουν "μπρος" μπορεις για αυτα που εχεις φυτεψει να χρησιμοποιησεις ταμπλετες που τις θαβεις κοντα στις ριζες και ετσι επωφελουνται μονο τα φυτα και οχι οι αλγες!

Τα λιπασματα δεν επηρεαζουν το στρωσιμο ουτε τη βιολογια του φιλτρου!

Τα φωτα και αφου στρωσει και ειναι ολα ενταξει παλι γυρω στις 8 ωρες να τα εχεις αναμμενα!

Κανε 60-70% αλλαγη νερου και μετρα αμμωνια η ακολουθα τον 3ο τροπο ... η αν δεν βαριεσαι ελα να σου δωσω μπολι να ξεμπερδευεις!! :D

Χα, χα έχεις δίκιο Hydrocotyle ήθελα να πω (εεε...υπάρχει hygrophyla παρεμπιπτόντως :smt016)!
Την αμμωνία θα την αφήσω ως μεθαύριο κι αν δεν πέσει θα κάνω αλλαγή...Μην ανησυχείς για το μπόλι σε είχα ήδη στα υπόψην :D ,αλλά είμαι στο τρέξιμο σ αυτή τη φάση και δε με βλέπω να προλαβαίνω...Αν δω ότι δε στρώνει θα σου στείλω πμ! Ευχαριστώ!

prospathw 19-01-10 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria1983 (Μήνυμα 406701)
hygrophyla

hygrophilia υπάρχει όχι hygrophyla...εκτός αν μπερδεύτηκες ;)

pavlos2003 19-01-10 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 406662)
...θα κρατηθώ... :rolleyes::smt082:smt005:smt005:smt036:smt044:smt0 64:lol:

....καποτε να ανοιξουμε ενα...θεμα εμεις οι....μπολιασμενοι απο το Γιωργο !!!!.
Μιλάμε για...μεγάλο κομμάτι του φόρουμ!!!!!!!!!!

maria1983 19-01-10 20:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 406886)
hygrophilia υπάρχει όχι hygrophyla...εκτός αν μπερδεύτηκες ;)

Ο κατάλογος της τρόπικα (07) τη λέει hygrophila! Μάλλον την πατήσαμε όλοι τελικά...:D!

platy 20-01-10 17:23

παιδια hygrophila λεγεται και εχει διαφορα ειδη (polysperma,corymbosa,siamensis)////


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01707 seconds with 11 queries