Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 70lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17954)

angelos7577 09-06-07 18:27

ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 70lt
 
Καλησπέρα σας , μόλις τέλειωσα τη διαδικασία μετατροπής σε φυτεμένο ενυδρείο . Έβγαλα τα ψάρια (3 ραμιρέζι και 1 κοπάδι καρδινάλιους και γλείφτης) , τα έβαλα σε λεκάνη μαζί με τα "μακαρόνια" και την αεραντλία, άδειασα το ενυδρείο και το έπλυνα με νερό , έστρωσα υπόστρωμα και χαλίκι και έβαλα 3 φυτά(1 anubias barteri nana , 1 anubias spec.heterophylla και 1 cabomba caroliniana).Έβαλα χλιαρό νερό , έριξα τα υγρά sera , έριξα υγρό λίπασμα ανάλογα με τα λίτρα και έβαλα σιγά-σιγά μέσα τα ψάρια . Μάζεψα τα χώματα από την επιφάνεια του νερού και αυτή τη στιγμή υπάρχει μεγάλη θολούρα στο νερό λογικά λόγω της αναταραχής των χαλικιών και του υποστρώματος λόγω του φυτέματος. Τα ραμιρέζι δείχνουν λίγο παιγμένα δεν πολυκινούνται αλλά πιστεύω να συνέλθουν από αυτή την αλλαγή . Ελπίζω όλα να πάνε καλά , έχω μεγάλη αγωνία . :confused:

aaaooll 09-06-07 19:49

δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες...;)

έκανες προσαρμογή στα ψάρια πριν τα βάλεις μέσα? σε τι θερμοκρασία ήταν το νερό? πρώτα το γεμίζεις με νερό ως την μέση και μετά φυτεύεις. μήπως κατά την προσθήκη του νερού αναταράχτηκε το υπόστρωμα? έπρεπε να βάλεις ένα πιάτο. αντιχλωριο έβαλες? πόσα cm χαλίκι έχεις?

angelos7577 09-06-07 20:40

1 Συνημμένο(α)
Ναι έκανα προσαρμογή.Το νερό ήταν 29 βαθμούς.Πρώτα γέμισα ως τη μέση και μετά φύτεψα.Έβαλα πιάτο απλά κατά το φύτεμα ταράχτηκε λίγο το υπόστρωμα στα σημεία που έβαλα τα φυτά .Αντιχλώριο έβαλα αν και μου τέλειωσε και χρειάζεται 5-10 ml ακόμα .Έχω βάλει 2 εκ. υπόστρωμα και 4 χαλίκι.:smt020

angelos7577 09-06-07 20:53

Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλω το σφουγγάρι με τον άνθρακα στο φίλτρο για μερικές μέρες για να καθαρίσει καλύτερα ?

AXEL 09-06-07 23:05

Πιστευω οτι αν θες μπορείς να το κάνεις αν βιάζεσαι τόσο πολύ να καθαρίσει...Αν παλι οχι άστο να εξαφανηστεί μόνο του...(Ο άνθρακας θα στο καθαρίσει μάλλον περίπου σε 2 μέρες αλλά νομίζω οτι μπορεί να σου απορωφίσει το ύγρο λίπασμα)Σκέψου και αποφάσησε...καλή συνέχεια...
-------------------------
Πιστευώ οτι το ενυδρείο σου θα έδειχνε πολύ πιο ωραίο βγάζοντας το καστράκι και βάζοντας ένα μικρό φυσικό ξύλο...Πόσα λ. είναι?

alexinio 09-06-07 23:23

την αεραντλια δεν την χρειαζεσαι,αν ομως σου αρεσει οπτικα αυτο αλλο 8εμα.
μακαρι η cambomba να σου πιασει γιατι εμενα ...αστα να πανε.
καλη συνεχεια

annivas2000 10-06-07 00:09

Για φυτεμενο ειναι πολυ "λιτο".....βαλε περισσοτερα φυτα...αντικατεστησε ας πουμε εκεινο το φρουριο με μερικες hygrophylla ;)

Tolis 10-06-07 01:10

Και μιας και ειναι φρεσκο δεν χρειαζοταν να βαλεις αμεσως λιπασμα, πριν αφησεις τα φυτα μερικες μερες να προσαρμοστουν και να αρχισουν να "δουλευουν".

angelos7577 10-06-07 17:39

1 Συνημμένο(α)
Θα βάλω και άλλα φυτά απλά έβαλα πρώτα αυτά να δω πως θα πάει και θα συμπληρώσω . Τον άνθρακα τον έβαλα χτες το απόγευμα και σήμερα καθάρισε μια χαρά .Το καστράκι το έβαλα πιο πολύ για να κρατάει το φίλτρο γιατί αλλιώς δημιουργείται λίγο κενό από πίσω του και πάνε μερικά ψάρια και κρύβονται εκεί .(Έτσι μου ψώφησε παλιότερα 1 γιατί είχε σφηνώσει ).Έχεις δίκιο ίσως βάλω 1 ξύλο εκεί .

crazyio 10-06-07 20:37

Τα συγκεκριμένα φίλτρα (Bluwave) έχουν "κρεμαστράκια" για να τα στηρίζεις στο τζάμι και μέσα στην συσκευασία έχουν και βεντούζες.
Χρησημοποίησε 2 απο αυτές για να στερεοποιήσεις το φίλτρο στο τζάμι σου στο κάτω μέρος του φίλτρου.
Έτσι θα αποφύγεις το κενό ανάμεσα σε φίλτρο και τζάμι...

thanosatha 10-06-07 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angelos7577 (Μήνυμα 181790)
... Τον άνθρακα τον έβαλα χτες το απόγευμα και σήμερα καθάρισε μια χαρά ...

Θα πρεπει να τον ξαναβγαλεις ομως γιατι ανθρακας και λιπασματα δεν πανε μαζι...

Tolis 10-06-07 20:51

Στη φαση που ειναι δεν τρεχουν τα φυτα τουρμπο για να κανει διαφορά ο ανθρακας - τα λιπασματα που απορροφα ετσι κι αλλιως ειναι ελαχιστα - καλυτερα να τον αφησει για λιγο καιρο.

angelos7577 11-06-07 19:16

Το cabomba έχει ασπρίσει λίγο σε 2-3 σημεία στην άκρη , είναι κάτι το ανησυχητικό ?

MiziGr 11-06-07 20:35

Θα σου πρότεινα να βάλεις μαύρο χαρτονάκι για φόντο!!! Και λίγο περισσότερα φυτά!

angelos7577 12-06-07 10:26

Τις ανούμπιες τις έχω φυτέψει μέσα στο χαλίκι , αλλά από ότι διάβασα πρέπει να τις έχω πάνω στο χαλίκι ? Οι ρίζες τους είναι μέσα και γύρω από κάτι σαν σφουγγαράκι όπως τις πήρα από το μαγαζί και τις φύτεψα έτσι .Δεν τις πείραξα γιατί φοβήθηκα μην κόψω τις ρίζες .Τι να κάνω να τις βγάλω σιγά-σιγά και να βάλω τις ανούμπιες πάνω στο χαλίκι ?Θα πάω να πάρω και άλλα φυτά το απόγευμα .Τι μου προτείνετε ώστε να δειχνει πιο πυκνό το ενυδρείο στον πάτο και τι φυτά μπορώ να βάλω μεγαλούτσικα για φόντο ?Υπενθυμίζω ότι το ενυδρείο είναι CAYMAN 70lt.Και λάμπες να αλλάξω ?Τις έχω από όταν πήρα το ενυδρείο τον Νοέμβριο . Ευχαριστώ.

klaz 12-06-07 10:36

λαμπες τις αλλαζεις καθε 6μηνο..
ολα τα φυτα και τις ανουμπιες τις βγαζεις απο το γλαστρακι,βγαζεις και τον υαλοβαμβακα,και τα φυτευεις..
οι ανουμπιες ομως ΔΕΝ φυτευονται,και απλα τις πιανεις με λιγη πετονια σε καποιο ξυλο-πετρα,η απλα τις αφηνεις πανω απο το χαλικι...αν τις φυτεψεις θα σαπισουν οι ριζες.....

Zorba_The_Freak 12-06-07 14:42

Και την cabomba πρέπει να την φυτέψεις πιο αραιά το ένα φυτό από το άλλο. Ελπίζω τους πετροβαμβακες να τους έβγαλες...

angelos7577 12-06-07 14:56

Τι εννοείς να την φυτέψω πιο αραιά ?Μία πήρα , δηλ. να τη χωρίσω? Η εννοείς να την βάλω πιο μακριά από την ανούμπια?

Tolis 12-06-07 16:44

Παράθεση:

αν τις φυτεψεις θα σαπισουν οι ριζες.....
Οι ανουμπιες φυτευονται μια χαρα στο χαλικι, αρκει το ριζωμα (ο χοντρος κορμος που απο κατω εχει ριζες κι απο πανω φυλλα) να ειναι εξω απο το χαλικι και μονο οι ριζες μεσα.

Zorba_The_Freak 12-06-07 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angelos7577 (Μήνυμα 182266)
Τι εννοείς να την φυτέψω πιο αραιά ?Μία πήρα , δηλ. να τη χωρίσω? Η εννοείς να την βάλω πιο μακριά από την ανούμπια?

Εισαι σίγουρος ότι ολα τα κλαδακια είναι ενα φυτό?

Γιατί όταν αγορασα εγω το δικό μου ήταν το καθε κλαδακι ανεξαρτητο=ξεχωριστο φυτό

angelos7577 12-06-07 17:55

1 Συνημμένο(α)
Ένα κλαδάκι και χωριστό φυτό είναι τελικά αλλά δεν μου είχαν πει τίποτα , πρόσθεσα και μερικά ακόμα και ιδού το αποτέλεσμα , ελπίζω να πάνε καλά , για να δούμε . zw

annivas2000 12-06-07 22:31

Οταν σου ειπαν να τα φυτεψεις αραια, δεν εννοουσαν το ενα στην Ανατολη και το αλλο στη Δυση :D. Δειχνουν πολυ καλυτερα τα φυτα οταν ειναι φυτεμενα σε συσταδες ανα ειδος....δηλαδη τα φυτευεις κοντα το ενα στο αλλο αλλα οχι ενωμενα...δες μερικες φωτος απο φυτεμενα και θα καταλαβεις....βαλε κι αλλα, ειναι λιγα ακομα.;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02462 seconds with 11 queries