Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Σαλιγκάρι δολοφόνος (Antentome helena ή Clea helena ) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53634)

faceck 10-06-11 16:25

Σαλιγκάρι δολοφόνος (Antentome helena ή Clea helena )
 
Είδη Προφίλ:
Επιστημονική Ονομασία: Antentome helena επίσης γνωστή ως Κλέα helena

Κοινή ονομασία: σαλιγκάρι Δολοφόνος (ASSASIN SNAIL)

Οικογένεια: Buccinidae

Κατηγορία: Ασπόνδυλα

Διανομή: Νοτιοανατολική Ασία

Θερμοκρασία (aprox): 70-80F

Ακόλουθες παραμέτρους: pH πρέπει να είναι όσο το δυνατόν σταθερότερα. Αμμωνία 0 Νιτρώδη 0 νιτρικά άλατα <20

Πιθανές Μέγεθος: 1 / 2 ιντσών καιρό

Διατροφή: Τα σαλιγκάρια είναι σαρκοφάγα. Θα φάνε άλλα σαλιγκάρια, άλλα μικρά ασπόνδυλα και άλλα τρόφιμα με ζωική πρωτείνη.

Φροντίδα Επίπεδο: Εύκολο

Ιδιοσυγκρασία: επιθετικά προς άλλα σαλιγκάρια και ασπόνδυλα. Είναι καλύτερα κρυμμένο σε ένα είδος μόνο δεξαμενή ή όπως τον έλεγχο του πληθυσμού σε φυτεμένες δεξαμενές.

Ελάχιστο Tank Μέγεθος: 2 γαλόνια

Δεξαμενή Ζώνη: Κάτω

Κύκλος ζωής: aprox. Άγνωστο.

Φυσική Περιγραφή: Spiral κοχύλια με εναλλασσόμενες ζώνες κίτρινο και μαύρο

Σεξουαλική Διαφορές: Άγνωστη

Αναπαραγωγή: Η Εκτροφή των σαλιγκαριών δολοφόνων είναι σχετικά απλή.Το Ισορροπημένο νερό, και μια καλή διατροφή μικρών σαλιγκαριων(η και μεγάλων) είναι συνήθως το μόνο που χρειάζεται.

Γενικά Σχόλια: Τα σαλιγκάρια αποτελούν μια εξαιρετική επιλογή για τους ανθρώπους που έχουν φυτα στα ενυδρεία τους και επιθυμούν να ελέγξουν ή να βοηθήσουν στο "πρόβλημα" με τους συνεχώς αυξανόμενους πληθυσμούς σαλιγκαριών ''λαθρεπιβατών''.Τα σαλιγκάρια Δολοφόνοι είναι κάτοικοι του υποστρώματος,η άμμος είναι το ιδανικό(εγώ έχω ψιλό χαλίκι και δέν έχουν κανένα πρόβλημα). Όταν τα άλλα σαλιγκάρια περάσουν από εκεί, ο δολοφόνος σαλιγκάρι βγαίνει από το υπόστρωμα και κινείται αρκετά γρήγορα (στο κόσμο των σαλιγκαριών) για να επιτεθεί στο θήραμά του. Ένα σαλιγκάρι δολοφόνος μπορεί να σκοτώσει και να καταβροχθίσει ένα σαλιγκάρι 2xφορές το μέγέθος του, τα περισότερα σαλιγκάρια δολοφόνοι μπορούν να επιτεθούν και σε ακόμη μεγαλύτερα σαλιγκάρια.
Συνήθως δεν είναι εύκολα στην αναπαραγωγή και πιθανόν να εναποθέτουν τα νεογνά σαλιγκάρια στο υπόστρωμα.

Μιας και δεν βρήκα πληροφορίες για το συγκεκριμένο σαλιγκάρι είπα και εγώ να βάλω κάτι που ίσως φανεί χρήσιμο. Πήρα 3 απο τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια και ήδη έχουν φάει ένα απο τους πολλούς ανεπιθύμητους επισκέπτες στο ενυδρείο μου. Κοστιζουν 2,00 ευρώ το ένα σε διάφορα καταστήματα..
*Πηγη από το google για το assasin snail.με κάποιες διορθώσεις δικές μου.

vasilis4x4 10-06-11 16:45

http://theaquariumwiki.com/Anentome_helena

faceck 10-06-11 16:56

ναι παρομοιο το site απλα επειδη δεν το βρηκα εδώ μέσα πιστέυω ότι ειναι χρήσιμο..εσυ γιατι μου έδωσεσ το link? καταρχην ειναι σα αγγλικα και δεν έχει πολλες πληροφορίες.τεσπα οποιος θέλει το διαβάζει.ευχαριστω!

giannisaek 10-06-11 17:04

Η μετάφραση έγινε από μεταφραστή;
Γιατί σε μερικά σημεία δεν βγαίνει νόημα!!!!

vasilis4x4 10-06-11 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 598418)
ναι παρομοιο το site απλα επειδη δεν το βρηκα εδώ μέσα πιστέυω ότι ειναι χρήσιμο..εσυ γιατι μου έδωσεσ το link? καταρχην ειναι σα αγγλικα και δεν έχει πολλες πληροφορίες.τεσπα οποιος θέλει το διαβάζει.ευχαριστω!

To ειδα και σε μεταφραση αλλα σε μερικα σημεια δεν εβγαζες νοημα και το αφησα στα Αγγλικα
Ηθελα να το βαλω κι αυτο, στο πινακακι δεξια εχει χρησιμες πληροφοριες για τις συνθηκες που ζουν τα helena
To αρθρο σου πολυ καλο :smt023

faceck 10-06-11 18:03

απο τον μεταφραστη google το αντεγραψα..όντως σε μερικα σημεια δεν ειναι καθαρο θα το διορθωσω και θα το ξανανεβασω..συγνωμη γιαννη την αλλη φορα θα πληρωσω μεταφραστη μονο και μονο για σενα :D

Skywalker 10-10-11 04:23

Εδώ Αγγλία που είμαι το σαλιγκάρι κάνει κοντά 5 λίρες το ένα πάνω-κάτω ανάλογα το κατάστημα. Πάντος είναι φοβερο σαλιγκάρι και σε βγάζει από μπελάδες εύκολα.

alphonse 10-10-11 07:50

1 Συνημμένο(α)
"......και πιθανόν να εναποθέτουν τα νεογνά σαλιγκάρια στο υπόστρωμα...."
μαλλον οχι φιλε μου.Αυγα σε τζαμια,πετρες,τοιχωματα γενικα επιφανειες

Skywalker 12-10-11 03:24

Αθήνα σε ποια μαγαζιά το πουλάνε παιδιά το σαλιγκάρι? Σε 2-3 Πειραιά δεν έχω προσέξει αν το έχουν όταν είχα κατέβει το καλοκαίρι.

kostasz87 15-10-11 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skywalker (Μήνυμα 623905)
Αθήνα σε ποια μαγαζιά το πουλάνε παιδιά το σαλιγκάρι? Σε 2-3 Πειραιά δεν έχω προσέξει αν το έχουν όταν είχα κατέβει το καλοκαίρι.

Στο pet city Χαϊδαρίου το είχα δει πολλές φορές στο παρελθόν...

dizio 15-10-11 13:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alphonse (Μήνυμα 623472)
"......και πιθανόν να εναποθέτουν τα νεογνά σαλιγκάρια στο υπόστρωμα...."
μαλλον οχι φιλε μου.Αυγα σε τζαμια,πετρες,τοιχωματα γενικα επιφανειες


εγω δεν έβλεπα ποτέ στο ενυδρείο αυγά και είχα αναπαραγωγές. οπότε ανάλογα το ενυδρείο εναποθέτουν και στο υπόστρωμα

faceck 15-10-11 14:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dizio (Μήνυμα 624650)
εγω δεν έβλεπα ποτέ στο ενυδρείο αυγά και είχα αναπαραγωγές. οπότε ανάλογα το ενυδρείο εναποθέτουν και στο υπόστρωμα

συμφωνω και εγω..δεν ειχα δει αυγα πουθενα και απλα ειδα να περιφερονται μινι helena στο ενυδρειο..

zweet 10-03-12 23:42

μηπως γνωριζει καποιος, τα σαλιγγαρια αυτα , αν τα βαλουμε σε ενα ενυδρειο χωρις λαθρεπιβατες, τι θα μπορουσαμε να τα ταισουμε?
και κατι ακομα , τα σαλιγγαρια αυτα δεν τρωνε τα μωρα τους?(περιεργεια!)

faceck 25-04-12 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zweet (Μήνυμα 657453)
μηπως γνωριζει καποιος, τα σαλιγγαρια αυτα , αν τα βαλουμε σε ενα ενυδρειο χωρις λαθρεπιβατες, τι θα μπορουσαμε να τα ταισουμε?
και κατι ακομα , τα σαλιγγαρια αυτα δεν τρωνε τα μωρα τους?(περιεργεια!)


τα σαλιγκαρια αυτα τρωνε οτιδηποτε πρωτεινη τους ριξεις και ειναι ''σαρκοφαγα'' εγω πχ με το που ριχνς ταμπλετες της serra για τα κορυντορας βγαινουν στην επιφανεια και αρχιζουν και τρωνε και αυτα..και λαθρεπιβατες δυσκολα να μην εχεις ;) ολο και καποιος 8α ειναι κρυμμενος και 8α τον τρωνε!

carvefish21 07-05-12 18:35

1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα! Εβαλα 2 helena στο ενυδρειο το Σαββατο και τα αλλα 2 helena, που ειχα απο πιο παλια, τους ορμησαν κατευθειαν. 2 μερες τωρα ειναι οπως στη photo. Τι παιζει ακριβως? Να συμπληρωσω οτι τα βρισκω γενικα σε διαφορετικες θεσεις και βρισκω και αδεια κελυφη (οποτε τρωνε). Ειναι διαδικασια αναπαραγωγης η σκοτωνονται μεταξυ τους? Ευχαριστω!

delta66 07-05-12 20:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 (Μήνυμα 667800)
Καλησπέρα! Εβαλα 2 helena στο ενυδρειο το Σαββατο και τα αλλα 2 helena, που ειχα απο πιο παλια, τους ορμησαν κατευθειαν. 2 μερες τωρα ειναι οπως στη photo. Τι παιζει ακριβως? Να συμπληρωσω οτι τα βρισκω γενικα σε διαφορετικες θεσεις και βρισκω και αδεια κελυφη (οποτε τρωνε). Ειναι διαδικασια αναπαραγωγης η σκοτωνονται μεταξυ τους? Ευχαριστω!

Τα helena οταν καβαλιουνται μεταξυ τους, ειναι για αναπαραγωγη.

Ειναι ομως helena?
Εγω βλεπω τρια διαφορετικα ειδη σαλιγγαρριων στη φωτο.
Τα δυο σαλιγκαρια αριστερα αποκλειεται να εχουν μεινει ακινητα δυο μερες οπως στη φωτο.
Εχουν εξω προβοσκιδα, κεραιες, ποδι, και κινουνται.


Τα αδεια κελύφη που βρισκεις απο ποιο ειδος ειναι?

carvefish21 20-05-12 22:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 667818)
Τα helena οταν καβαλιουνται μεταξυ τους, ειναι για αναπαραγωγη.

Ειναι ομως helena?
Εγω βλεπω τρια διαφορετικα ειδη σαλιγγαρριων στη φωτο.
Τα δυο σαλιγκαρια αριστερα αποκλειεται να εχουν μεινει ακινητα δυο μερες οπως στη φωτο.
Εχουν εξω προβοσκιδα, κεραιες, ποδι, και κινουνται.


Τα αδεια κελύφη που βρισκεις απο ποιο ειδος ειναι?

Καλησπέρα! Sorry για τη καθυστερηση της απαντησης, εμπλεξα. Το μικρουλι που ειχε καβαλησει το helena σε μια μερα εφυγε. Τα helena ηταν για πολλες μερες κολλημενα. Εντελει ξεκολλησαν αν και πολλες φορες τα ξαναβρισκω κολλημενα. Το zebra που βλεπεις ειναι αδειο καβουκι, το φαγανε... Αν ειναι αναπαραγωγη το βλεπω να γεμιζω... Αδεια κελυφη ηταν απο 2-3 ειδη, δεν ξερω ποια, παντωε τωρα λαθρεπιβατης δεν υπαρχουν... Τα φαγανε ολα! Οποτε ολα βαινουν καλως...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01778 seconds with 11 queries