Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Φυτό ΙΚΕΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58197)

tzetzos 07-12-11 01:15

Φυτό ΙΚΕΑ
 
Γεια σας παιδιά

Έχω πάρει ένα φυτό από ΙΚΕΑ και το έχω σε ενα βαζό με λίγο χαλικάκι και diy CO2.(είναι όλο μέσα στο νερό!)
Επειδή έχω διαβάσει κι άλλα ποστ στο φόρουμ με αντίστοιχα φυτά από ικεα - δεν ξέρω αν ειναι υδρόφιλο ή υδρόβιο.

Το έχω όμως ένα μήνα τώρα στο βάζο κι όχι μόνο δε σάπισε αλλά πετάει και καινούρια φύλλα. Να το βάλω στο φυτεμένο ενυδρείο που έχω;;;;

kostas/poseidonas 07-12-11 01:59

γεια σ φιλε εγω πηρα αρκετα φυτα απο ικεα κ αν κ ηταν καποια emersed μορφη μ πιασαν ολα εξολοκληρου μεσα στο νερο εκτος απο 2 π μονο μεγαλωνουν αλλα δν εχω δει κλαδεματα...δν θα χει προβλημα πιστευω

snakepanos 07-12-11 10:27

Εγω παλι εχω ακουση και εχω μιληση με καποιους φιλους που απο την στιγμη που εβαλαν φυτα απο το ΙΚΕΑ αρχησανε να αρωστενουν τα ψαρακια τους χωρεις να υπαρχουν σημσδια αρρωστιας ,και τα βγαλαμε ολη μετα για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχω.

Τωρα κανε οτι καταλαβενεις.

Πάνος 10-12-11 02:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzetzos (Μήνυμα 634888)
- δεν ξέρω αν ειναι υδρόφιλο ή υδρόβιο.

γιατι δεν ανεβαζεις μια φωτο να σου πουν?

KOSTASGAVALAS 11-12-11 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 634904)
Εγω παλι εχω ακουση και εχω μιληση με καποιους φιλους που απο την στιγμη που εβαλαν φυτα απο το ΙΚΕΑ αρχησανε να αρωστενουν τα ψαρακια τους χωρεις να υπαρχουν σημσδια αρρωστιας ,και τα βγαλαμε ολη μετα για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχω.

Τωρα κανε οτι καταλαβενεις.

Σιγα μην βγαινανε και εξω απο ο ενυδρεο τα ψαρακια...ημαρτον ρε παιδια μην ακουω αηδιες νυχτιατικο...

Σε τελικη αναλυση κανε τη διαδικασια που κανουε για καθε φυτο που βαζουμε στο ενυδρειο μας και μην ακους βλακειες διαφορων εδω περα....

Ετσι ακουγα απο κατι αλλους οτι τα δεντρακια που πουλαγε μισοτιμης το lidl εχαν σκουλικι που θα γεμιζε ολο τον κηπο και θα ψοφουσαν ολα και ολα πανε μια χαρα εδω και 1 χρονο....

ελεος πια με τη βλακεια εδω μεσα μην πω για τιποτε αλλο τωρα...

delta66 12-12-11 01:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS (Μήνυμα 635851)
Σιγα μην βγαινανε και εξω απο ο ενυδρεο τα ψαρακια...ημαρτον ρε παιδια μην ακουω αηδιες νυχτιατικο...

Σε τελικη αναλυση κανε τη διαδικασια που κανουε για καθε φυτο που βαζουμε στο ενυδρειο μας και μην ακους βλακειες διαφορων εδω περα....

Ετσι ακουγα απο κατι αλλους οτι τα δεντρακια που πουλαγε μισοτιμης το lidl εχαν σκουλικι που θα γεμιζε ολο τον κηπο και θα ψοφουσαν ολα και ολα πανε μια χαρα εδω και 1 χρονο....

ελεος πια με τη βλακεια εδω μεσα μην πω για τιποτε αλλο τωρα...

Πως μιλας ετσι στον συνχομπιστα????!!!!!! :confused::confused::confused::confused:

Αυτα που λεει, μου τα εχουν πει και εμενα οι ιδιοι χομπιστες, οι οποιοι παρατηρησαν προβλημα ταυτοχρονα, απο τη στιγμη που εβαλαν φυτα απο ΙΚΕΑ Θεσ/νικης στο ενυδρειο τους.
Δεν θα επρεπε να του το επισημανει να εχει το νου του?
Ολοι ειναι βλακες και εσυ ο εξυπνος?

angello 12-12-11 02:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 635899)
Πως μιλας ετσι στον συνχομπιστα????!!!!!! :confused::confused::confused::confused:

Αυτα που λεει, μου τα εχουν πει και εμενα οι ιδιοι χομπιστες, οι οποιοι παρατηρησαν προβλημα ταυτοχρονα, απο τη στιγμη που εβαλαν φυτα απο ΙΚΕΑ Θεσ/νικης στο ενυδρειο τους.
Δεν θα επρεπε να του το επισημανει να εχει το νου του?
Ολοι ειναι βλακες και εσυ ο εξυπνος?

+100000:smt023:smt023:smt023

KOSTASGAVALAS 12-12-11 09:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 635899)
Πως μιλας ετσι στον συνχομπιστα????!!!!!! :confused::confused::confused::confused:

Αυτα που λεει, μου τα εχουν πει και εμενα οι ιδιοι χομπιστες, οι οποιοι παρατηρησαν προβλημα ταυτοχρονα, απο τη στιγμη που εβαλαν φυτα απο ΙΚΕΑ Θεσ/νικης στο ενυδρειο τους.
Δεν θα επρεπε να του το επισημανει να εχει το νου του?
Ολοι ειναι βλακες και εσυ ο εξυπνος?

αντε παλι....ρε παιδια δεν μιλαω ετσι στον συνχομπιστα για τη ραδιοαρβυλλα που πετανε καποιοι αλλοι εδω μεσα και καθετε και τους πιστευει ο συνχομπιστας λεω και τα σκαει χοντρα γιατι καποιοι τον παραπληροφορουν...αυτο λεω εγω.

Αν θελετε να πληρωνετε πληρωστε 6 ευρω τη ριζα οχι ομως να φοβιζετε τον κοσμο που δεν εχει να δινει 6αρια ευρω να μην ασκει το χομπι του καλλιεργωντας φοβιες τυπου σκουλικια , αρρωστιες και αλλα <<ομορφα>>

Εγω δεν το ξερω το παλικαρι και δεν απευθυνομαι σε αυτο αλλα σε αυτους που πετανε αυτες τις ραδιοαρβυλες εδω μεσα σε οτιδηποτςε συμφερει τη δικια μας τσεπη....

Συνχομπιστα δεν απευθυνομαι σε εσενα και θελω να το ξερεις....αν μαλιστα θελεις φυτα εγω μπορω να σου δωσω απο τα δικα μου τα σκουλικιασμενα και αρρωστα....παντως πραματικα δεν μιλαω για το προσωπο σου...

Οτι θελεις στειλε μου PM

http://www.2shared.com/photo/aT3x5DoE/tDSC07559.html
http://www.2shared.com/photo/zsHQsite/tDSC07556.html
http://www.2shared.com/photo/XIOVgAuH/tDSC07553.html
http://www.2shared.com/photo/xFU4LRg5/DSC07550.html
http://www.2shared.com/photo/ubKw-iEp/DSC07558.html

delta66 12-12-11 09:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS (Μήνυμα 635929)
Εγω δεν το ξερω το παλικαρι και δεν απευθυνομαι σε αυτο αλλα σε αυτους που πετανε αυτες τις ραδιοαρβυλες εδω μεσα σε οτιδηποτςε συμφερει τη δικια μας τσεπη....

Δεν το ξερεις δεν το ξερεις το παλικαρι, αλλα του την ειπες χοντρα χοντρα, κανωντας και παραθεση με το ποστ του, για να μη παρεξηγησουμε σε ποιον απεθυνυνεσαι.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS (Μήνυμα 635929)
αντε παλι....ρε παιδια δεν μιλαω ετσι στον συνχομπιστα για τη ραδιοαρβυλλα που πετανε καποιοι αλλοι εδω μεσα και καθετε και τους πιστευει ο συνχομπιστας λεω και τα σκαει χοντρα γιατι καποιοι τον παραπληροφορουν...αυτο λεω εγω.

Αν θελετε να πληρωνετε πληρωστε 6 ευρω τη ριζα οχι ομως να φοβιζετε τον κοσμο που δεν εχει να δινει 6αρια ευρω να μην ασκει το χομπι του καλλιεργωντας φοβιες τυπου σκουλικια , αρρωστιες και αλλα <<ομορφα>>

Και εγω τι θελεις να πω τωρα? οτι ραδιοαρβυλες ειπες εσυ σε αλλα θεματα?
Πολλοι εχουμε παρει φυτα απο ebay σε αψογη κατασταση και σε αψογες τιμες και ποσοτητες.
Και σε οποιον ετυχε αναποδια και χαλασαν στη διαδρομη, μας εστειλαν δωρεαν καινουρια.
Αν σου ετυχε εσενα η "στραβη", ή δεν ηξερες να ζητησεις αντικατασταση, ή ψωνισες απο καταστημα που δεν κανει αντικατασταση κλπ πρεπει να αποτρεπεις ολους τους αλλους απο το να αγορασουν οικονομικα και καλα φυτα απο ebay?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....309#post635309
Βγηκε κανεις να σε βρισει ως "βλακα" και οτι λες "αηδιες"?
Ειπες την εμπειρια σου και τελος.
Το πολυ πολυ να σου λεγε κανεις πως να το κανεις σωστα αλλη φορα, αλλα ουτε και με αυτο ασχοληθηκε.
ΕΛΕΟΣ

johnyfy 12-12-11 11:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS (Μήνυμα 635851)
Σιγα μην βγαινανε και εξω απο ο ενυδρεο τα ψαρακια...ημαρτον ρε παιδια μην ακουω αηδιες νυχτιατικο...

Σε τελικη αναλυση κανε τη διαδικασια που κανουε για καθε φυτο που βαζουμε στο ενυδρειο μας και μην ακους βλακειες διαφορων εδω περα....

Ετσι ακουγα απο κατι αλλους οτι τα δεντρακια που πουλαγε μισοτιμης το lidl εχαν σκουλικι που θα γεμιζε ολο τον κηπο και θα ψοφουσαν ολα και ολα πανε μια χαρα εδω και 1 χρονο....

ελεος πια με τη βλακεια εδω μεσα μην πω για τιποτε αλλο τωρα...

ρε συ κωστα,πες την αποψη σου με ποιο καλο τροπο.σκοπος ειναι να βοηθησεις το φιλο να καταλαβει αν τα φυτα απο ικεα κανουν ή οχι.
Με ολο το σεβασμο:):)

KOSTASGAVALAS 12-12-11 11:47

Σιγα μην βγαινανε και εξω απο ο ενυδρεο τα ψαρακια...ημαρτον ρε παιδια μην ακουω αηδιες νυχτιατικο...

Σε τελικη αναλυση κανε τη διαδικασια που κανουε για καθε φυτο που βαζουμε στο ενυδρειο μας και μην ακους βλακειες διαφορων εδω περα....

Ετσι ακουγα απο κατι αλλους οτι τα δεντρακια που πουλαγε μισοτιμης το lidl εχαν σκουλικι που θα γεμιζε ολο τον κηπο και θα ψοφουσαν ολα και ολα πανε μια χαρα εδω και 1 χρονο....

ελεος πια με τη βλακεια εδω μεσα μην πω για τιποτε αλλο τωρα...


Λοιπον ας μου πει καποιος σε αυτο το κειμενο που φαινεται το επι προσωπικου για να τελειωνουμε γιατι πολυ ευθικτοι εχουμε τελικα γινει εδω μεσα....αν εννοεις την τελευταια φραση σου ειπα οτι απευθυνεται σε αυτους που βγαζουν ραδιοαρβυλες δεν λεω σε καμμια μα καμμια περιπτωση το παιδι βλακα....παει αυτο...ξεκαθαριστηκε

Επαναλαμβανω διαφωνω με τη νοοτροπια να καλλιεργουμε μυθους σε κατι το οποιο δεν συμφερει το κλειστο εμπορικο κυκλωμα της χωρας μας σε κατι που το φερνει καποιος φθηνοτερα ....

ΝΑΙ οντως μπορει ενα μαγαζι να εχει μεγαλυτερη ποσοτητα και καλυτερα φυτα ομως το να δωσω για 2 γλαστρακια 13 ευρω ενω με τα μισα παιρνω 4 απο το ikea που δηλαδη το κακκο και αμεσως αρχιζουμε τον πολεμο.

Κοιταξτε αν το φορουμ αυτο ανηκει σε μαγαζια και εμπορουσ ενταξει δεν θα ξανασυμμετασχω αλλα δεν μπορω να φανταστω οτι πειραξε τοσο πολυ απλους συμφουριτες το οτι ενα μαγαζι σκεφτηκε την τσεπη του δυστυχου ακουαριστα που για να παρει οτι οι αλλοι αγοραζουν 2 και 3 ευρω εδω πληρωνει τουλαχιστον 6 ευρω!!!

Τωρα οσο για τα φυτα απο το ebay εγω δεν προτρεψα κανενα να μην παρει ουτε ειπα οτι φερνουν αρρωστιες και δεν ξερω τι...ειπα οτι η συσκευασια δεν ηταν καλη και δεν εγραψα το μαγαζι επιτηδες για να μην κανω δυσφημιση επειδη μπορει οντως να ετυχε σε εμενα...

Λοιπον εγω δεν ειπα οπως εσεις που ορυεστε ΛΙDΛ, ΚΑΡΦΟΥΡ, ΜΑΡΙΝΙΠΟΥΛΟΣ ή οτιδηποτε αλλο γιατι εχω μαθει λογω της δουλειας μου να λεω ονοματα μονο εφοσον ειμαι απολυτα σιγουρος...

Δεν εχω καταλαβει πραγματικα το λογο που στραβωσατε....

Ουτε συμφερον εχω να παρετε απο το ebay ουτε να παρετε απο οποιοδηποτε αλλο μαγαζι ας ειναι και ιχθυοπωλειου....τι ζορι εχετε τραβηξει με κατι το οποιο δεν θιγει οπως πρεοειπα το φιλο δεν καταλαβαινω...

Αλλωστε ο ιδιος καταλαβε το τι εγραφα και γιαυτο και το παιδι δεν μου την ειπε....αλλιως αποτι ξερω ΑΜΕΑ δεν εινμαι και θα μου την ελεγε και καλα θα εκανε και εγω θα του εξηγουσα τι πραγματικα εννοω και οχι τι θελετε εσεισ να μου βαλετε στο στομα....

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ οτι αυτος λεει βλακειες....αλλοι λενε βλακειες για ευνοητους εμπορικους λογους ...αυτο ειπα.

Καλοδεχουμενη καθε κριτικη αλλα εδω το παραφουσκωσαμε ενα θεμα για το οποιο δεν νομιζω να ηταν ικανο να προκαλεσει τετοια δημοσιοτητα....

Μου εγραψε ο συντονιστης, μου εγραψες εσυ για κατι που μονο εσεις δεν καταλαβατε....ρωτηστε το παλικαρι που καταλαβε τι θελω να του πω να σας πει.....

Θελω να τελειωσει εδω το θεμα γιατι το εχουμε κουρασει....

Αν το παλικαρι εχει οτιδηποτε να με ρωτησει ας μου κανει pm....

Θα το επαναλαβω για πολλοστη φορα.....το αναθεμα που ριχνετε ευκολα σε ορισμενα μαγαζια που πουλανε φθηνα το εχω δει και σε αλλα φορουμ και πλεον με προβληματιζει εντονα!!!

Κιεγω δεν πηρα καλα απο το ebay τα φυτα μου αλλα δεν βγηκα να το βροντοφωναξω απο πιο μαγαζι τα πηρα γιατι περιμενω να δω αν εγινε κατα παρεκλιση σε εμενα η εχει γινει και σε αλλους...

Περιμενω ομως δεν αναθεματιζω!!!

Ελπιζω να κλεισει εδω η παρεξηγηση γιατι κιεσυ Δελτα με εχεις βοηθησει πολυ και εγω αντιστοιχα θελω να βοηθησω αλλους να κανουν το χομπυ που τους αρεσει ακομα και με λιγα λεφτα οπως ειμαι εγω....ποσο κακκο ειναι αυτο?

Το μποστανακι στις φωτογραφιες με 0,50 ευρω το μηνα δεν ειναι ωραιο??

Γιατι ρε φιλε δεν εισαι περηφανος και εγω υποχρεος που χαρη και σε εσενα εφτασ να κανω το χομπυ που θα ειχα εγκαταλειψει λογω κοστους?? (50 ευρω το μηνα πληρωνα σε λιπασματα της αγορας!).

Δηλ οποιοι εδω μεσα δεν εχουν το χρημα δεν αξιζει να κανουν το χομπυ τους ??

Τοση λασπη για το ΙΚΕΑ? αποδειξη εχει αυτος που γραφει για αρρωστιες η ετσι ΥΠΕΘΕΣΕ???

Κια με μια υποθεση λασπωνουμε μια επιχειριση??? ΕΚΕΙ επρεπε να τριξετε τα δοντια και οχι σε εμενα

Εκει επρεπε να ψαξετε αν ισχυεει και να αντιδρουσατε για μια δημοσιευση για την οποια δεν υπαρχουν οι στοιχειωδεις αποδειξεις.

Αν δεν ειμαστε σιγουροι δεν πρεπει να λασπωνουμε αυτο εγω εχω να πω

φιλικα
κωστας

Γιώργος Κ 12-12-11 12:15

Κωστα αυτο το φορουμ ειναι ανοιχτο σε οτιδηποτε ... Δε δεσμευεται απο πουθενα και ειναι αδιαφορο για τα συμφεροντα του καθενα!
Ο μονος στοχος ειναι η καλυτερευση των συνθηκων που ζουν τα ψαρια μας!
Παρολα αυτα οι συντονιστες θα πρεπει να "κρατανε" το επιπεδο της συζητησης ωστε να μη παρεκτραπει!

Ολοι μπορουν να πουν τη γνωμη/εμπειρια τους αρκει να μην προσβαλλουν τον αλλο! Πολλες φορες απο το πληκτρολογιο δεν φαινεται το υφος που εχουμε και αυτο ειναι κατι που ευκολα παρεξηγειται!

** Ασχετο ... στο ebay υπαρχουν πολλοι που πουλανε διαφορα! Αλλοι ειναι "καλοι" αλλοι οχι και τοσο ... παρολα αυτα μια μονο αγορα δεν ειναι αντιπροσωπευτικη για να βγαλει καποιος ενα ασφαλες συμπερασμα! Το ιδιο ισχυει για καθε καταστημα εντος και εκτος συνορων! Παρολα αυτα ειναι καλο να ακουγονται ολα και ο καθε αναγνωστης να εχει την επιλογη να κανει οτι κρινει πιο σωστο! Ουτε λασπες ουτε τετοια πραγματα!

KOSTASGAVALAS 12-12-11 12:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnyfy (Μήνυμα 635941)
ρε συ κωστα,πες την αποψη σου με ποιο καλο τροπο.σκοπος ειναι να βοηθησεις το φιλο να καταλαβει αν τα φυτα απο ικεα κανουν ή οχι.
Με ολο το σεβασμο:):)

Δικιο εχεις...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 635946)
Κωστα αυτο το φορουμ ειναι ανοιχτο σε οτιδηποτε ... Δε δεσμευεται απο πουθενα και ειναι αδιαφορο για τα συμφεροντα του καθενα!
Ο μονος στοχος ειναι η καλυτερευση των συνθηκων που ζουν τα ψαρια μας!
Παρολα αυτα οι συντονιστες θα πρεπει να "κρατανε" το επιπεδο της συζητησης ωστε να μη παρεκτραπει!

Ολοι μπορουν να πουν τη γνωμη/εμπειρια τους αρκει να μην προσβαλλουν τον αλλο! Πολλες φορες απο το πληκτρολογιο δεν φαινεται το υφος που εχουμε και αυτο ειναι κατι που ευκολα παρεξηγειται!

** Ασχετο ... στο ebay υπαρχουν πολλοι που πουλανε διαφορα! Αλλοι ειναι "καλοι" αλλοι οχι και τοσο ... παρολα αυτα μια μονο αγορα δεν ειναι αντιπροσωπευτικη για να βγαλει καποιος ενα ασφαλες συμπερασμα! Το ιδιο ισχυει για καθε καταστημα εντος και εκτος συνορων! Παρολα αυτα ειναι καλο να ακουγονται ολα και ο καθε αναγνωστης να εχει την επιλογη να κανει οτι κρινει πιο σωστο! Ουτε λασπες ουτε τετοια πραγματα!


με τα δεκα χιλιαδες μαζι σου!!!!:smt038

Γιώργος Κ 12-12-11 13:00

Στην ουσια ολοι συμφωνουμε στα αυτονοητα απλα ειναι πολυ ευκολο να παρεξηγηθει το υφος μας!! Και σε τετοιο περιβαλλον που τα νευρα ολων ειναι τεντωμενα ειναι πιο ευκολο να παρεκτραπει η οποιαδηποτε συζητηση απο το παραμικρο!

Βεβαια εμεις οι ενυδρειαδες με ενα βλεμμα στο ενυδρειο μας ολα ξεχνιουνται και ηρεμουμε ... το προτεινω ανεπιφύλακτα!! :D:D:p

KOSTASGAVALAS 12-12-11 16:01

ετσι ειναι εγω με ενα βλεμμα ξεχναω τα παντα.....δεν μου λες λες να παω σε κλαδεμα?? εαν θες δες τις foto που ανεβασα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02028 seconds with 11 queries