Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   black moor με οραντα!πανε μαζι; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61252)

janickrules 02-04-12 11:43

black moor με οραντα!πανε μαζι;
 
καλημερα παιδες!

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση!

σκεφτομαι να βαλω στο ιδιο ενυδρειο black moor με oranda,αλλα ακομη το σκεφτομαι...

ο λογος;

εχω κατα καιρους διβασει σε διαφορα σαιτ (ξενα κυριως) οτι το black moor εξ'αιτιας των "πεταχτων" ματιων του,δεν εχει και την καλυτερη ορατοτητα,με αποτελεσμα να μην προλαβαινει να φαει...
ετσι προτεινουν να μην μπαινει με αλλα ειδη,με εξαιρεση τα bubble eye,telescope.δηλ τα πιο αργα...

απο την αλλη,εχω διαβασει πως διαφοροι χομπιστες τα διατηρουν και τα δυο ειδη στο ιδιο ενυδρειο με επιτυχια.


θα ηθελα ,αν γινεται, την αποψη αυτων κυριως,που εχουν ή ειχαν καποια παρομοια εμπειρια!
ετσι κ'αλλιως δεν υπαρχει βιασυνη απο μερους μου!

ευχαριστω!

in the pond 02-04-12 12:51

Δεν υπάρχει πρόβλημα, ιδιαίτερα τα δύο συγκεκριμένα που ανέφερες. Αν σου αρέσουν να τα βάλεις μαζί. Έχουν ξεπεραστεί πολλοί μύθοι τα τελευταία χρόνια, φίλε μου.;)

janickrules 02-04-12 16:54

σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Dyno 26-04-12 18:20

φιλε μου αν θες να τα βάλεις μαζί κάντο. όσο για το φαγητό μπορείς να το ταΐζεις από το χέρι σου το black moor .

janickrules 26-04-12 20:39

μιας και ξανανοιξε το θεμα:

ακριβως αυτο κανω!
τελικα το moor ειναι πιο αργο και τα ταιζω στο στομα!

Yiannis59 26-04-12 20:46

Δεν ξερω σε ενυδρειο αλλα στην λιμνη μου τα βαζει και με τα κοι οταν ειναι για μασα

in the pond 26-04-12 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 665950)
Δεν ξερω σε ενυδρειο αλλα στην λιμνη μου τα βαζει και με τα κοι οταν ειναι για μασα

Είναι όντως μύθος ότι τα φάνσυ πάνε μόνα τους! Ομολογώ και εγώ πως μπορούν κάλλιστα να συναγωνιστούν τα κανονικά χρυσόψαρα. ;)

Yiannis59 26-04-12 21:37

Και να προσθεσω οτι επιζουν και του χιονιου και του παγου στην επιφάνεια με τις αναλογες συνθηκες αερισμου (να μην παγωσει πληρως η επιφανεια)

kos_val 27-04-12 08:00

Μια χαρά πάνε μαζί. Εγω έχω ενα black moor, ενα fantail και ενα oranda και το black moor ειναι παντα πρώτο στο φαί

pigasosaek 01-05-12 03:25

Μια απο τα ιδια.Μια χαρουλα τα πανε.Μπορεί το oranda να τα "βρισκει" πιο γρήγορα αλλα κ το moor τρωει κανονικα.:p

Vangelis21 01-05-12 20:15

γενικα ο μονος λογος που δεν βαζουμε μαζι διαφορα ειδη χρυσοψαρων ειναι αυτο που ειπες, οτι μερικα δεν προλαβαινουν να φανε. Τα οραντα ειναι και αυτα στην κατηγορια των αργων κολυμβητων ομως οποτε και παλι δε θα εχεις προβλημα.

οπως ομως ειπανε και τα αλλα παιδια, σε ενα ενδυρειο που ολα τα προγραμματιζουμε, το ταισμα ειναι ευκολο.

εγω εχω 21 χρυσοψαρα σε ενα ενυδρειο στα οποια εχω 5-6 διαφορετικα ειδη και ολα μια χαρα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01321 seconds with 11 queries