Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   3 γκαμπι σε 15λιτρο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51161)

ολιανα 29-03-11 11:50

3 γκαμπι σε 15λιτρο ενυδρειο
 
πριν κανα μηνα αγορασα ενα 15λιτρο ενυδρειακι και εβαλα σ'αυτο 3 γκαμπι(2 θυλικιες και 1 αρσενικο)...πριν καμια 15 μερες η μια θυληκια πεθανε και σημερα το πρωι και το αρσενικο:(:(:(:(:(:(:(
για ποιο λογο μπορει να εγινε αυτο???????????????

mixalis p 29-03-11 12:01

εχεις κανει ποτε μετρησεις στις παραμετρους τ νερου?
συμπληρωσε κ αυτη την λιστα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

Γιαννης Μ5 29-03-11 12:03

Καλως ηρθες στην παρεα μας.Καταρχην εχει φιλτρο και θερμοστατη το ενυδρείο;Εφοσον εχεις φιλτρο,αυτο ειναι στρωμενο;(δωσε μας τις μετρησεις του νερου του ενυδρειου).Παντως τα 15 λιτρα ειναι απαγορευτικα για ψαρια.

dini 29-03-11 12:04

περιεγραψε λιγο τις συνθηκες στο ενυδρειο σου.ηταν στρωμενο?ειχες βαλει μπολι?ειναι και λιγο μικρο...τι συμπτωματα παρουσιασαν τα ψαρακια?ετρωγαν κανονικα?ελπιζω να μην σου ξανασυμβει κατι τετοιο...και να τα καταφερουν τα επομενα ψαρακια σου!ισως σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.

achisael 29-03-11 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ολιανα (Μήνυμα 572164)
πριν κανα μηνα αγορασα ενα 15λιτρο ενυδρειακι και εβαλα σ'αυτο 3 γκαμπι(2 θυλικιες και 1 αρσενικο)...πριν καμια 15 μερες η μια θυληκια πεθανε και σημερα το πρωι και το αρσενικο:(:(:(:(:(:(:(
για ποιο λογο μπορει να εγινε αυτο???????????????


Γεια σου...
ειναι πιθανο το οτι πεθαναν να ειναι απο το στρες οτι εχεις 3 ψαρακια σε 15 λιτρα...
μπορει να φαινονται μικρα αλλα θελουν χωρο...

καλο ειναι λοιπον αν μπορεις να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για τα μελλοντικα ψαρακια σου.

αν δεν θες μπορεις να παρεις εναν μονομαχο ή μια μονομαχινα... ειναι μια χαρα γι αυτα τα λιτρα και με κανενα σαλιγκαρακι θα εισαι κομπλε..

και το ζωακι θα ζει καλα και εσυ θα το χαιρεσαι...

οσο για τις μετρησεις πες μας εχις κανει ποτε?
φιλτρο-θερμοστατη εχεις?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 572168)
Καλως ηρθες στην παρεα μας.Καταρχην εχει φιλτρο και θερμοστατη το ενυδρείο;Εφοσον εχεις φιλτρο,αυτο ειναι στρωμενο;(δωσε μας τις μετρησεις του νερου του ενυδρειου).Παντως τα 15 λιτρα ειναι απαγορευτικα για ψαρια.


ε ενταξει .. για μονομαχο κανουν αν και δεν ειναι το ιδανικο...

Γιαννης Μ5 29-03-11 12:12

Επετρεψε μου να διαφωνησω για τον μονομαχο σε 15 λιτρα(καμια 10αρια δηλαδη καθαρα).

ολιανα 29-03-11 12:16

3 γκαμπι σε 15λιτρο ενυδρειο
 
εχω και φιλτρο και θερμοστατη....τι εννοειτε αν εχω κανει μετρησεις??πριν βαλω τα γκαμπι ειχα για κανενα μηνα ενα χρυσοψαρο μεσα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 572173)
Επετρεψε μου να διαφωνησω για τον μονομαχο σε 15 λιτρα(καμια 10αρια δηλαδη καθαρα).


γιαννη κι εσυ μουσικος!??κι εγω!!

achisael 29-03-11 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 572173)
Επετρεψε μου να διαφωνησω για τον μονομαχο σε 15 λιτρα(καμια 10αρια δηλαδη καθαρα).


κοιτα εγω ειμαι της αποψως απο το να ειναι σε ποτηρακι καλυτερα εκει... (γνωμη μου...)
αλλα δεν ξερουμε αν ειναι 15 καθαρα ή 15 μεικτα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ολιανα (Μήνυμα 572175)
εχω και φιλτρο και θερμοστατη....τι εννοειτε αν εχω κανει μετρησεις??πριν βαλω τα γκαμπι ειχα για κανενα μηνα ενα χρυσοψαρο μεσα...
-------------------------


το χρυσοψαρο σου το ειπαν απο το πετ σοπ?
να σε ρωτησω μετα τι το εκανες?

μετρησεις κανουμε με υγρα τεστ..
τα βασικα ειναι no2,no3 και αμμωνιας...

ολιανα 29-03-11 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 572178)
κοιτα εγω ειμαι της αποψως απο το να ειναι σε ποτηρακι καλυτερα εκει... (γνωμη μου...)
αλλα δεν ξερουμε αν ειναι 15 καθαρα ή 15 μεικτα...
-------------------------



το χρυσοψαρο σου το ειπαν απο το πετ σοπ?
να σε ρωτησω μετα τι το εκανες?

μετρησεις κανουμε με υγρα τεστ..
τα βασικα ειναι no2,no3 και αμμωνιας...

ναι απο πετ σοπ...δεν εχω κανει ποτε τετοια τεστ και δεν μου ειπαν και τπτ πριν βαλω μεσα ψαρια....

achisael 29-03-11 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ολιανα (Μήνυμα 572180)
ναι απο πετ σοπ...δεν εχω κανει ποτε τετοια τεστ και δεν μου ειπαν και τπτ πριν βαλω μεσα ψαρια....


το χρυσοψαρο το χαρισες μετα? η...??? :smt051

τεσπα τα λαθη ειναι για να μαθαινουμε..

καλο ειναι να πας να παρεις υγρα τεστ και να κανεις μετρησεις (η να σου δανεισει καποιος φιλος σου)
αυτα ειναι ψιλοακριβουτσικα ..

στην χειροτερη παρε στικς της απι (που ειναι απο τα καλυτερα στικ) που ειναι ποιο φθηνα και εχουν ολες τις μετρησεις πανω...
νο2,ν03,αμμωνια,γh,kh,ph

bebaia kαποιοι θα πουν οτι τα υγρα ειναι καλυτερα , αλλα εστω , αν δεν μπορεις να τα παρεις με αυτα θα παρεις μια γενικη εικονα...

Γιαννης Μ5 29-03-11 12:29

Για τα τεστ σου τα ειπανε.Πρεπει να τα παρεις και καλο ειναι να παρεις ενα λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο.Και ναι ειμαι και μουσικος(και ειναι και αλλα παιδια εδω μεσα)

douran_p 29-03-11 12:34

καλως ηρθες ξεκινα διαβασμα εχει πολυ υλικο στο φορουμ για αρχαριους ....... δεν πειραζει που αρχισες λαθος το χομπι ολοι καπως ετσι αρχισαμε με μικρα η μεγαλα λαθη!!!!!!

και οτι δεν καταλαβενεις ρωτα και ας ειναι και βλακεια........!!!!

ολιανα 29-03-11 12:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 572181)
το χρυσοψαρο το χαρισες μετα? η...??? :smt051

τεσπα τα λαθη ειναι για να μαθαινουμε..

καλο ειναι να πας να παρεις υγρα τεστ και να κανεις μετρησεις (η να σου δανεισει καποιος φιλος σου)
αυτα ειναι ψιλοακριβουτσικα ..

στην χειροτερη παρε στικς της απι (που ειναι απο τα καλυτερα στικ) που ειναι ποιο φθηνα και εχουν ολες τις μετρησεις πανω...
νο2,ν03,αμμωνια,γh,kh,ph

bebaia kαποιοι θα πουν οτι τα υγρα ειναι καλυτερα , αλλα εστω , αν δεν μπορεις να τα παρεις με αυτα θα παρεις μια γενικη εικονα...


το εβαλα σε γυαλα...αυτη στο πετ σοπ το μονο που μου εδωσε ειναι ενα υγρο το οποιο μου ειπε να το ριχνω οταν αλλαζω το νερο....οκ θα παρω αυτα τα τεστ αλλα ειναι μαλλον καλυτερα να μαζεψω λεφτα για μεγαλυτερο ενυδρειο....εχετε κατι να προτινετε??ποσα λιτρα θα ηταν καλο να παρω??
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 572184)
καλως ηρθες ξεκινα διαβασμα εχει πολυ υλικο στο φορουμ για αρχαριους ....... δεν πειραζει που αρχισες λαθος το χομπι ολοι καπως ετσι αρχισαμε με μικρα η μεγαλα λαθη!!!!!!

και οτι δεν καταλαβενεις ρωτα και ας ειναι και βλακεια........!!!!


οκ ευχαριστω!!:)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 572182)
Για τα τεστ σου τα ειπανε.Πρεπει να τα παρεις και καλο ειναι να παρεις ενα λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο.Και ναι ειμαι και μουσικος(και ειναι και αλλα παιδια εδω μεσα)


αα πολυ ωραια!!μαλλον αυτο θα κανω...!

douran_p 29-03-11 12:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 572173)
Επετρεψε μου να διαφωνησω για τον μονομαχο σε 15 λιτρα(καμια 10αρια δηλαδη καθαρα).

και γω διαφωνω αλλα εχω εναν σε 15 λιτρα εδω και ενα χρονο!!!!! δεν ειχα σκοπο να βαλω ψαρι μεσα αλλα μονο σαλιγγαρια και λιγα φυτα αλλα οταν πηρα στο πετ σοπ και τον ειδα στο ποτηρι σκεφτηκα οτι θα ειναι καλυτερα σε μενα...... οποτε τα λιτρα ειναι σχετικα!!!!!! δεν ειναι τα ιδανικα αν υπαρχουν ιδανικα λιτρα!!!!!! αλλα τουλαχιστον ειναι καλυτερα απο πριν!!!!!!

achisael 29-03-11 12:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 572192)
και γω διαφωνω αλλα εχω εναν σε 15 λιτρα εδω και ενα χρονο!!!!! δεν ειχα σκοπο να βαλω ψαρι μεσα αλλα μονο σαλιγγαρια και λιγα φυτα αλλα οταν πηρα στο πετ σοπ και τον ειδα στο ποτηρι σκεφτηκα οτι θα ειναι καλυτερα σε μενα...... οποτε τα λιτρα ειναι σχετικα!!!!!! δεν ειναι τα ιδανικα αν υπαρχουν ιδανικα λιτρα!!!!!! αλλα τουλαχιστον ειναι καλυτερα απο πριν!!!!!!


+φωνω απολυτα μαζι σου....!!!!
-------------------------
Το τι θα παρεις ειναι δικο σου θεμα.. (εννοω απο μεγεθος ενυδρειου) αναλογως τι ψαρακια θα βαλεις..

για μενα καλο θα ηταν να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και οχι 40-50 λιτρα γιατι καποια στιγμη θα αλλαξεις γνωμη και θα εχεις παλι τα ιδια και τα ιδια...!!!!

γι αυτο παρε 100 λιτρα η και ακομα παραπανω αν μπορεις..

eimaste aR21rwstoi 29-03-11 12:51

ασχετο αλλα κι εγω ασχολουμαι με την μουσικη...εντελως ασχετο ομως αλλα κατι πηρε το ματι μου εδω μεσα:D

ολιανα 29-03-11 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 572198)
+φωνω απολυτα μαζι σου....!!!!
-------------------------
Το τι θα παρεις ειναι δικο σου θεμα.. (εννοω απο μεγεθος ενυδρειου) αναλογως τι ψαρακια θα βαλεις..

για μενα καλο θα ηταν να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και οχι 40-50 λιτρα γιατι καποια στιγμη θα αλλαξεις γνωμη και θα εχεις παλι τα ιδια και τα ιδια...!!!!

γι αυτο παρε 100 λιτρα η και ακομα παραπανω αν μπορεις..


μαλλον κατι τετοιο θα παρω...ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες:):):)!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 572202)
ασχετο αλλα κι εγω ασχολουμαι με την μουσικη...εντελως ασχετο ομως αλλα κατι πηρε το ματι μου εδω μεσα:D


μαλλον αντι για ψαρια θα φτιαξουμε γκρουπ μουσικων!!!!!!!!:p:p:p:smt020:smt020:smt020:smt020 :smt020:smt020:smt020

B22 29-03-11 13:03

ειμαι πιανιστας-πληκτρας αν με χρειαστητε ειμαι μεσα!!!!!!καλη συνεχεια με το χομπυ ολιανα!!!!!

Γιαννης Μ5 29-03-11 13:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 572192)
και γω διαφωνω αλλα εχω εναν σε 15 λιτρα εδω και ενα χρονο!!!!! δεν ειχα σκοπο να βαλω ψαρι μεσα αλλα μονο σαλιγγαρια και λιγα φυτα αλλα οταν πηρα στο πετ σοπ και τον ειδα στο ποτηρι σκεφτηκα οτι θα ειναι καλυτερα σε μενα...... οποτε τα λιτρα ειναι σχετικα!!!!!! δεν ειναι τα ιδανικα αν υπαρχουν ιδανικα λιτρα!!!!!! αλλα τουλαχιστον ειναι καλυτερα απο πριν!!!!!!

Δηλαδη,αν στα πετ εβαζαν τους μονομαχους σε φλιτζανακι του καφε,εσεις θα τα βαζατε σε 4λιτρο;(καλυτερα τα 4 λιτρα απο το φλιτζανακι).Παιδια σχετικα τα λιτρα αλλα να υπαρχουν κιολας.10 καθαρα λιτρα δεν κανουν για ψαρια.Να ειναι παντα καλα τα ψαρακια σας και να τα χαιρεστε,αλλα εμενα αυτη ειναι η αποψη μου.

eimaste aR21rwstoi 29-03-11 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ολιανα (Μήνυμα 572203)
μαλλον κατι τετοιο θα παρω...ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες:):):)!!!
-------------------------



μαλλον αντι για ψαρια θα φτιαξουμε γκρουπ μουσικων!!!!!!!!:p:p:p:smt020:smt020:smt020:smt020 :smt020:smt020:smt020

εσυ τι οργανο παιζεις???

ολιανα 29-03-11 13:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 572217)
εσυ τι οργανο παιζεις???

ομποε και πιανο!!!:)

achisael 29-03-11 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 572211)
Δηλαδη,αν στα πετ εβαζαν τους μονομαχους σε φλιτζανακι του καφε,εσεις θα τα βαζατε σε 4λιτρο;(καλυτερα τα 4 λιτρα απο το φλιτζανακι).Παιδια σχετικα τα λιτρα αλλα να υπαρχουν κιολας.10 καθαρα λιτρα δεν κανουν για ψαρια.Να ειναι παντα καλα τα ψαρακια σας και να τα χαιρεστε,αλλα εμενα αυτη ειναι η αποψη μου.



οκ γιαννη , δεν ειπα αυτο... απλα 10 λιτρα καλυτερα απο ποτηρακι... τωρα τα 4.. οχι δεν θα ελεγα οτι ειναι καλυτερα...

και δεν ειπα 4....

αλλα καλα κανεις και λες...

miki 29-03-11 15:58

εγω απλα να προσθεσω γιατι περασε ασχολιαστο οτι ουτε το χρυσοψαρο πρεπει να το κρατησεις στην γυαλα.
διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680

amangos 29-03-11 17:22

Όμποε?
Cool!!!

eimaste aR21rwstoi 29-03-11 18:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ολιανα (Μήνυμα 572227)
ομποε και πιανο!!!:)

εσυ εισαι του κλασσικου,,,
:rolleyes:

achisael 29-03-11 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από miki (Μήνυμα 572264)
εγω απλα να προσθεσω γιατι περασε ασχολιαστω οτι ουτε το χρυσοψαρο πρεπει να το κρατησεις στην γυαλα.
διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680

ε αυτο εννοειται...
αυτο δεν ειναι καλυτερο απο τα κλουβια που το εχουν στα πετ να το βαλουμε σε ενα ''βαζο'' ...

manos_samos 29-03-11 20:56

λοιπον, προς το παρον μην παρεις αλλα γκαπυ και παρε ενυδρειο,.. το χρυσοψαρο δεν το χρησιμοποιουμε για στρωσιμο! αλαζε το μισο νερο στο χρυσοψαρο πρωι-βραδυ μεχρι να παρεις ενα 40-50 λιτρο για να το βαλεις ή γυρνα το στο πετ σοπ. στην γυαλα παντως δεν ζει...



και εγω μονομαχο σε 15 λιτρα εχω. δεν λεω πως ειναι καλο αλλα απ το ποτηρι που ηταν καλυτερα ειναι.. αν μπορουσα θα τον εβαζα σε μεγαλυτερο αλλα δεν γινεται....

achisael 29-03-11 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos_samos (Μήνυμα 572429)
λοιπον, προς το παρον μην παρεις αλλα γκαπυ και παρε ενυδρειο,.. το χρυσοψαρο δεν το χρησιμοποιουμε για στρωσιμο! αλαζε το μισο νερο στο χρυσοψαρο πρωι-βραδυ μεχρι να παρεις ενα 40-50 λιτρο για να το βαλεις ή γυρνα το στο πετ σοπ. στην γυαλα παντως δεν ζει...



και εγω μονομαχο σε 15 λιτρα εχω. δεν λεω πως ειναι καλο αλλα απ το ποτηρι που ηταν καλυτερα ειναι.. αν μπορουσα θα τον εβαζα σε μεγαλυτερο αλλα δεν γινεται....



πολυ καλα τα λες μανο...

ολιανα 29-03-11 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 572335)
εσυ εισαι του κλασσικου,,,
:rolleyes:

ναι ναι!!:p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos_samos (Μήνυμα 572429)
λοιπον, προς το παρον μην παρεις αλλα γκαπυ και παρε ενυδρειο,.. το χρυσοψαρο δεν το χρησιμοποιουμε για στρωσιμο! αλαζε το μισο νερο στο χρυσοψαρο πρωι-βραδυ μεχρι να παρεις ενα 40-50 λιτρο για να το βαλεις ή γυρνα το στο πετ σοπ. στην γυαλα παντως δεν ζει...



και εγω μονομαχο σε 15 λιτρα εχω. δεν λεω πως ειναι καλο αλλα απ το ποτηρι που ηταν καλυτερα ειναι.. αν μπορουσα θα τον εβαζα σε μεγαλυτερο αλλα δεν γινεται....


οκ σε ευχαριστω!!!

douran_p 30-03-11 00:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 572211)
Δηλαδη,αν στα πετ εβαζαν τους μονομαχους σε φλιτζανακι του καφε,εσεις θα τα βαζατε σε 4λιτρο;(καλυτερα τα 4 λιτρα απο το φλιτζανακι).Παιδια σχετικα τα λιτρα αλλα να υπαρχουν κιολας.10 καθαρα λιτρα δεν κανουν για ψαρια.Να ειναι παντα καλα τα ψαρακια σας και να τα χαιρεστε,αλλα εμενα αυτη ειναι η αποψη μου.

συμφωνω μαζι σου γιαννη..... το ιδανικο ειναι πολυ περισοτερο απο 10 λιτρα........ αλλα σε σχεση με πριν ειναι καλυτερα!!!! βεβαια ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο...... μακαρι να ειχα 60 λιτρα για μονομαχο!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02661 seconds with 11 queries