Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Βάψιμο ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19310)

DiscusBoy 06-09-07 19:16

Βάψιμο ενυδρείου
 
;) Παιδια καλησπερα.

Συντομα θα παραλαβω το καινουριο μου juwel vission 450 :smt052 :smt052 :p !!!
Σκεφτομαι να το βαψω το πισο τζαμι. Αυτο που αναρωτιεμε ειναι τι μπογια να βαλω??

Σκεφτομουν spray pain, αυτη στο σπρει, αλλα καπιος φιλος μου ειπε πως θα τρεξει, και καλητερα να παρω κανενα κιλο μπογια, και να το περασω με ρολο... Εσεις τι λετε?? Οσοι το εχετε δοκιμασει, πως το κανατε, και μηνατε οικανοποιημενοι???
Υπαρχει μπογια μη τοξικη??

Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο, και κανω οτι μπορω :smt120

azores 06-09-07 19:53

γιατι απλα δεν προσαρμοζεις ενα μαυρο πλεξιγκλας στο πισω μερος.???
ουτε μπογιες κλπ...

glazar 06-09-07 20:09

ειχα βαψει αρκετες φορες ενυδρεια με υδροχρωμα ή πλαστικο αν δεν κανω λαθος.Οπτικα το αποτελεσμα ηταν ωραιο γιατι το χρωμα (μπλε) φαινοταν πολυ ωραια μεσα στο ενυδρειο σε αντιθεση με την αφισσα η οποια φαινεται σκουρη.ΑΛΛΑ θα πρεπει να προσεχεις να μην εχεις υγρα χερια γιατι αν και στεγνο οποτε το πιανεις θα σου αφηνει δαχτυλιες και θα φαινονται σαν τρυπες στο τζαμι

stav 07-09-07 08:28

Κολλα εξωτερικα μπλε σκουρο χαρτονι.

DiscusBoy 07-09-07 09:00

Παιδια ευχαριστω για της απαντησεις σας.

Φιλε Azores, εχω δοκιμασει το μαυρο φοντο, και δεν μου αρεσει, προτιμω να το κανω ενα μπλε χρωμα. Τωρα οσο αφορα το plexiglass... θα το σκεφτο μηπως και βαλω μπλε plexi. Το εχεις δοκιμασει με μπλε plexi?? Λεει??

Stav, ακομα και με το χαρτονι, δεν νομιζω να ειναι και τοσο ομορφο στο ματι οσο το βαψιμο.
Μαλλον θα καταληξω στο βαψημο, αλλα δν ξερω με τι μπογια, spray/πλαστικη και ρολο.

Takis 07-09-07 09:53

Το πλαστικο χρωμα με ρολο ειναι το καλυτερο και μετα μπορεις να το βγαλεις πιο ευκολα, αν καποια στιγμη το αποφασισεις.

_antonis_ 07-09-07 17:59

Νομίζω ότι αν βάλεις πλαστικό (μπογιά) και στάζει πού και πού έστω και μιά σταγόνα νερό, θα ξεβάφει σ' εκείνο το σημείο όπου έσταξε..Απ' ότι ξέρω, για πλεξιγλάς, τζάμια, γυαλιά, μέταλλα και τέτοιες περίεργες επιφάνειες, καλύτερη είναι η λαδομπογιά. Εγώ έχω βάλει φελιζόλ κολλημένο εξωτερικά απο πίσω, το έβαψα με σπρέυ για να γίνει ανάγλυφο και μετά με μπογιά. Είναι πολύ ωραίο και όποτε θές το βγάζεις...

Takis 08-09-07 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ (Μήνυμα 197647)
Νομίζω ότι αν βάλεις πλαστικό (μπογιά) και στάζει πού και πού έστω και μιά σταγόνα νερό, θα ξεβάφει σ' εκείνο το σημείο όπου έσταξε..

Δεν μιλαμε για νερομπογια!!!!
Το πλαστικο χρωμα, οταν στεγνωσει, δεν επιρρεαζεται απο το νερο. Ακομα και οι τοιχοι που ειναι με πλαστικο, πλενονται.

_antonis_ 08-09-07 22:52

Δυστυχώς για πλαστικό χρώμα μιλάω, με τις νερομπογιές έχω πολλά χρόνια ν'ασχοληθώ! Αυτό έλειπε, να ξεβάφουν και οι τοίχοι, αφού για εκεί δημιουργήθηκαν αυτές οι μπογιές!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02318 seconds with 11 queries