Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Θέση ενυδρείου στο σπίτι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18028)

AXEL 12-06-07 21:11

Θέση ενυδρείου στο σπίτι
 
Ρε παιδιά μια ερώτηση που θα σας ακουστεί εντελώς κουφή αλλά είναι και αυτή μια ερώτηση...Παίζει ρόλο το δωμάτιο που είναι το ενυδρείο?Τι εννοώ...Ας πούμε εγώ αυτή την στιγμή έχω ένα μικρό σχετικά ενυδρείο στην κουζίνα με μια έγκυα αστακίνα,δεν θα τις δημιουργηθεί πρόβλημα βλέποντας μαχαίρια ακόμα και αστακούς στο πιάτο ας πούμε?:grin::shock: :smt108 :smt102

Yiannis59 12-06-07 21:44

Τωρα με εστειλες :D
Παντως τα πλατις μου σύμφωνα με τον ψυχίατρο δεν παθαν ακόμα ψυχολογικά

george 12-06-07 21:51

Και που να πιάσουν και οι ζέστες τι θα γίνει............:D

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 12-06-07 21:53

Θα το πω μία φορά εδώ για να το δουν όλοι.....
Το ενυδρείο πρέπει να είναι στην ΑΝΑΤΟΛΗ!!!

Yiannis59 12-06-07 22:00

Εκκλησία είναι;;:D:D

AXEL 12-06-07 22:09

Γιατί κάποιος μου το είχε πεί αλλά δεν θυμαμε ποιος...Και δεν εννοώ ψυχολογικά αλλά φόβο...

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 12-06-07 22:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 182427)
Εκκλησία είναι;;:D:D

Αν είχες μεγαλώσει στην Ιαπωνία... όπως εγώ... δεν θα ρώταγες!!!

Yiannis59 12-06-07 22:13

Δεν σου απαντώ γιατι θα πάρω:D κίτρινη καρτα :D

AXEL 12-06-07 22:42

Σορυ παιδιά για την βλακεία που πέταξα αλλά έπρεπε να μου λύθεί η απορία...

stat 12-06-07 23:05

Παράθεση:

Θα το πω μία φορά εδώ για να το δουν όλοι.....
Το ενυδρείο πρέπει να είναι στην ΑΝΑΤΟΛΗ!!!
Εμένα πάντως αν και τυχαία, εκεί βρίσκεται!

mariah 12-06-07 23:17

Να ρωτησουμε τους Κινεζους για το φενγκ σουι?Πλακα κανω.:D Πιστευω οπου και να το βαλεις δεν νομιζω να παιζει κανενα ρολο.

msigouros 12-06-07 23:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 182458)
Να ρωτησουμε τους Κινεζους για το φενγκ σουι?Πλακα κανω.:D Πιστευω οπου και να το βαλεις δεν νομιζω να παιζει κανενα ρολο.

Για τους Φενγκ Σουίτες δεν μπαίνει στο υπνοδωμάτιο αλλά στο καθιστικό - σαλόνι σε Βόρειο-Ανατολικό τοίχο

didymos 13-06-07 00:23

Μπορεί να σας φαίνεται γελοίο αλλά έπρεπε να στήσω 3 αποτυχημένα setups και στο τέταρτο να δω προκοπή.
Εννοείται ότι έφταιγα κι εγώ ως αρχάριος αλλά 3 αποτυχίες μαζεμένες;

Όταν αποφάσισα να το ψάξω και σαν feng sui, το έβαλα στον ανατολικό τοίχο.
Έβαλα και ματάκι στο πόμολο σε ένα πορτάκι του επίπλου.
Δόξα το θεό, το ενυδρείο πηγαίνει ρολόι. Σαφώς έχει να κάνει και με το ότι έμαθα πλέον 5 βασικά πράγματα να τα ελέγχω αλλά και πάλι...

Περιττό να σας πω ότι από τις τρεις αποτυχημένες προσπάθειες, η τρίτη αφορούσε ένα αφρικάνικο ενυδρείο τα ψάρια του οποίου δηλητηριάστηκαν είτε από τις αμφίβολης ποιότητας πέτρες που πήγα και μάζεψα (ναι τις έβρασα) ή από το φύλλο DOW (μονωτικό υλικό) που έβαλα για να μην σπάσει το τζάμι της βάσης από τις πέτρες.

Θα μου πείτε ότι όλα αυτά έχουν λογική εξήγηση.
Έλα όμως που από ένα σημείο και μετά, δεν ήθελα με τίποτα να ξαναστήσω το ενυδρείο εκείνο. Το θεωρούσα καταραμένο!
Έτσι αποτέλεσε την αφορμή να αναβαθμιστώ σε RIO 240.

Το τελευταίο αυτό ενυδρείο κοιτάει την ανατολή, από το πόμολο της πόρτας του επίπλου κρέμεται ματάκι κι όταν μπαίνει κάτι καινούριο (ψάρι ή φυτό) λέω σε κάποιον που το σχολιάζει: φτύστο μη το ματιάσεις!!

Τώρα που τα σκέφτομαι περισσότερο:
Τι σου είναι η ανθρώπινη ψυχολογία... φοβερό πράγμα!

Genirous 13-06-07 07:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου (Μήνυμα 182425)
Θα το πω μία φορά εδώ για να το δουν όλοι.....
Το ενυδρείο πρέπει να είναι στην ΑΝΑΤΟΛΗ!!!

Θα με ενδιέφερε να μάθω γιατί...:rolleyes: :confused:

Lsourtzo 13-06-07 08:25

καπου είναι τα χάπια μου ... :smt120
είδε κανείς τα χάπια μου ? :D

άμα βάλω έναν βούδα στο τανκ λέτε να κάνει δουλειά ?

caverman 13-06-07 08:38

Παράθεση:

Το ενυδρείο πρέπει να είναι στην ΑΝΑΤΟΛΗ!!!
Με την φαρδιά πλευρά ή την στενή;;;

Yiannis59 13-06-07 08:44

Απο την μεριά του φίλτρου :D:D

crazyio 13-06-07 17:46

Τα δικά μου πάντως ψάρια όταν πέρασα μπροστά απο το ενυδρείο με μια τσιπούρα που μόλις είχε βγεί απο τα κάρβουνα κρυφτήκανε,σβήσανε τα φώτα και βγήκαν μετά απο 2-3 μέρες !!!!! Αμέ !!
Απο τότε για να ηρεμίσουν τους ρίχνω και Λεξοτανίλ ! αμε αμε !
πόσο έξυπνα μπορεί να είναι τα ψάρια ? ειδού η απορία ! :rolleyes:

jimfytakis 13-06-07 17:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από msigouros (Μήνυμα 182466)
Για τους Φενγκ Σουίτες δεν μπαίνει στο υπνοδωμάτιο αλλά στο καθιστικό - σαλόνι σε Βόρειο-Ανατολικό τοίχο

Κατα το Feng Sui το ενυδρειο πρεπει να εχει 8κοκκινα και 1 μαυρο χρυσοψαρο!ΔΛδ 500λιτρα χοντρικα!Και λεει το βαζεις στη "γωνια του χρήματος"!!Αυτα λενε!Καποτε ειχα βρει οτι η γωνια του $$ σπιτι μου ειναι στο μπανιο!Οποτε τι να κανω αναλογιες κινεζων αφου τα λεφτα θα πηγαιναν αποχετευση!!!!!

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 13-06-07 22:08

Πού να σας εξηγώ τώρα.... είναι ολόκληρη φιλοσοφία που και να σας πω τα βασικά δεν θα καταλάβετε και θα γελάτε...
Πληροφοριακά το "Μάτι του Μοναχικού Τίγρη" πρέπει να έχει πανοραμική άποψη στα τεκτενόμενα των "Δυνάμεων της Δύσης", όπου συνήθως είναι η φωλιά του "Αρχέγονου Δράκου".
Και μία ερώτηση... Σε ποιου το σπίτι ο ηλεκτρολογικός πίνακας είναι σε ανατολικό τοίχο;;;:D :rolleyes:

jimfytakis 13-06-07 22:55

Βορειοδυτικα οταν τον κοιτας,νοτιοανατολικα οταν σε κοιταει!!Αλλα τι σχεση εχει παλι αυτο?!

Genirous 13-06-07 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου (Μήνυμα 182858)
Πού να σας εξηγώ τώρα.... είναι ολόκληρη φιλοσοφία που και να σας πω τα βασικά δεν θα καταλάβετε και θα γελάτε...
Πληροφοριακά το "Μάτι του Μοναχικού Τίγρη" πρέπει να έχει πανοραμική άποψη στα τεκτενόμενα των "Δυνάμεων της Δύσης", όπου συνήθως είναι η φωλιά του "Αρχέγονου Δράκου".

Πες μας εσύ και όσοι θέλουν θα ακούσουν και όσοι άλλοι θα γελάσουν!;)
Προσωπικά θα ήθελα να μάθω!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου (Μήνυμα 182858)
Και μία ερώτηση... Σε ποιου το σπίτι ο ηλεκτρολογικός πίνακας είναι σε ανατολικό τοίχο;;;:D :rolleyes:

Αν κάνεις ένα γκάλοπ με αυτή την ερώτηση σε (έλληνες) ηλεκτρολόγους, θα αρχίσουν να σκέπτονται σπίτια...:rolleyes:

epouranios 15-06-07 18:36

Παιδια ο Bruce Lee ειχε ενα ενυδρειο μεσα στο οποιο ειχε ενα μπλακ μουρ στο ταβανι του δωματιου ειχε εναν καθρεφτη και οι τοιχοι ηταν κοκκινη.Μια μερα η καθαρηστρια που καθαριζε το σπιτι του βρηκε το ενυδρειο σπασμενο και το μπλακ μουρ πεθαμενο στο πατωμα.Την ιδια μερα πεθανε και ο Bruce Lee.Πως το εξηγητε αυτο?

didymos 16-06-07 17:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από epouranios (Μήνυμα 183373)
Παιδια ο Bruce Lee ειχε ενα ενυδρειο μεσα στο οποιο ειχε ενα μπλακ μουρ στο ταβανι του δωματιου ειχε εναν καθρεφτη και οι τοιχοι ηταν κοκκινη.Μια μερα η καθαρηστρια που καθαριζε το σπιτι του βρηκε το ενυδρειο σπασμενο και το μπλακ μουρ πεθαμενο στο πατωμα.Την ιδια μερα πεθανε και ο Bruce Lee.Πως το εξηγητε αυτο?

Κοίτα επειδή οι περισσότεροι θα γελάσουνε, άστο καλύτερα...
Αυτά τα πράγματα ή τα πιστεύεις ή όχι!

a-sakis 16-06-07 19:15

Άπιστος
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από didymos (Μήνυμα 183482)
Κοίτα επειδή οι περισσότεροι θα γελάσουνε, άστο καλύτερα...
Αυτά τα πράγματα ή τα πιστεύεις ή όχι!

....εγώ πάντως όχι...:smt102


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01964 seconds with 11 queries