Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   μπουκαλα διοξειδιου στο υπνοδωματιο?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29426)

Πάνος 18-01-09 14:15

μπουκαλα διοξειδιου στο υπνοδωματιο??
 
με αφορμη αυτο..
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=10
αλλα και παλαιοτερες αναφορες στο θεμα θελησα να πειραματιστω λιγο και να προσπαθησω να βγαλω ενα συμπερασμα...(ορεξη που την ειχα σημερα...)

με ενα προχειρο υπολογισμο...
ο αναπνεομενος αερας σε κατασταση ηρεμιας ειναι 6 λιτρα /λεπτο δηλαδη 360 λιτρα την ωρα αρα..2880 λιτρα σε ενα 8ωρο υπνου...το ποσοστο διοξειδιου στον εκπνεομενο αερα ειναι περιπου 4% οποτε μιλαμε για 115 περιπου λιτρα διοξειδιου...παραγομενα απο εναν ανθρωπο..

για να δω τον ογκο που ελευθερωνει η μπουκαλα μου εβαλα μια 20αρα συριγγα γεματη με νερο αναποδα σε ενα λεκανακι με νερο ωστε το νερο να μη μπορει να φυγει αφου κρατουσα το μπεκ της συριγγας απο πανω κλειστο με το δαχτυλο μου και δεν επαιρνε αερα....εβαλα το σωληνακι της παροχης διοξειδιου μεσα στη συριγγα απο το ανοιγμα στο κατω μερος οποτε το διοξειδιο που απελευθερωνοταν απο τη μπουκαλα εμενε μεσα στη συριγγα και μπορουσα να μετρησω τα ml...
ρυθμιζοντας τη βελονοειδη μου να δινει 180 φυσαλιδες το λεπτο (που θεωρειται εντονη παροχη) ειδα οτι το ποσο του διοξειδιου που ελευθερωνει η μπουκαλα ειναι 10 ml/λεπτο δηλαδη 600 ml/ωρα οποτε 4.8λιτρα στο 8ωρο...
κανοντας τη συγκριση (115 και 4.8 ) το ποσο του διοξειδιου της μπουκαλας με εντονη παροχη (180 φυσ/λεπτο) ειναι περιπου το 1/25 απο αυτο που παραγει ενας ανθρωπος στο ιδιο χρονικο διαστημα...
και αν σκεφτει κανεις οτι δεν απελευθερωνεται στην ατμοσφαιρα ολο το co2 απο το ενυδρειο....μιλαμε για κατι αμελητεο...

παρακαλω για παρατηρησεις -διορθωσεις-αποψεις πανω στο θεμα ωστε να βγει ενα ασφαλες συμπερασμα και να βαζουμε η οχι αφοβα μπουκαλα/μπουκαλες στο υπνοδωματιο μας...(για χρηση ρουτινας)

klaz 18-01-09 14:19

τι :smt030 βρε πανο.....:D

Πάνος 18-01-09 14:21

καθε 3 και λιγο καποιος ρωτουσε αν μπορει αφοβα να βαλει τη μπουκαλα στο δωματιο του.....καιρος δεν ηταν να γινει μια προσπαθεια απαντησης με επιχειρηματα??

klaz 18-01-09 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 322168)
καθε 3 και λιγο καποιος ρωτουσε αν μπορει αφοβα να βαλει τη μπουκαλα στο δωματιο του.....καιρος δεν ηταν να γινει μια προσπαθεια απαντησης με επιχειρηματα??

σωστα.
οτι επιχειρηματα ομως και να πεις δεν θα πεισεις ποτε καποιον με παιδακια,να μην φοβαται να εχει μπουκαλα μεσα στον ιδιο χωρο με τα παιδια του.

Πάνος 18-01-09 14:57

ιδιος χωρος κωστα ειναι ολο το σπιτι ..και στο σαλονι πανε τα παιδια..και δε νομιζω οτι καποιος δε θα εβαζε ενυδρειο στο δικο του δωματιο για να το βαλει στο παιδικο υπνοδωματιο...οπως και να εχει ομως ζητω τυχον διορθωσεις και παρατηρησεις για να βελτιωθει το ποστ

klaz 18-01-09 15:00

οκ.εσυ ξερεις.;)

PascM 18-01-09 15:06

Κοίτα εγώ δεν έχω επιχειρήματα γιατί βαριέμαι τους υπολογισμούς!
Αλλά στον χώρο που κοιμόμουν κάποια στιγμή από διαρροή άδειασε μια μπουκάλα φρέσκο γεμισμένη... και όμως εδώ είμαι ακόμη :)

Neoklis 18-01-09 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 322163)
με αφορμη αυτο..
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=10
αλλα και παλαιοτερες αναφορες στο θεμα θελησα να πειραματιστω λιγο και να προσπαθησω να βγαλω ενα συμπερασμα...(ορεξη που την ειχα σημερα...)

με ενα προχειρο υπολογισμο...
ο αναπνεομενος αερας σε κατασταση ηρεμιας ειναι 6 λιτρα /λεπτο δηλαδη 360 λιτρα την ωρα αρα..2880 λιτρα σε ενα 8ωρο υπνου...το ποσοστο διοξειδιου στον εκπνεομενο αερα ειναι περιπου 4% οποτε μιλαμε για 115 περιπου λιτρα διοξειδιου...παραγομενα απο εναν ανθρωπο..

για να δω τον ογκο που ελευθερωνει η μπουκαλα μου εβαλα μια 20αρα συριγγα γεματη με νερο αναποδα σε ενα λεκανακι με νερο ωστε το νερο να μη μπορει να φυγει αφου κρατουσα το μπεκ της συριγγας απο πανω κλειστο με το δαχτυλο μου και δεν επαιρνε αερα....εβαλα το σωληνακι της παροχης διοξειδιου μεσα στη συριγγα απο το ανοιγμα στο κατω μερος οποτε το διοξειδιο που απελευθερωνοταν απο τη μπουκαλα εμενε μεσα στη συριγγα και μπορουσα να μετρησω τα ml...
ρυθμιζοντας τη βελονοειδη μου να δινει 180 φυσαλιδες το λεπτο (που θεωρειται εντονη παροχη) ειδα οτι το ποσο του διοξειδιου που ελευθερωνει η μπουκαλα ειναι 10 ml/λεπτο δηλαδη 600 ml/ωρα οποτε 4.8λιτρα στο 8ωρο...
κανοντας τη συγκριση (115 και 4.8 ) το ποσο του διοξειδιου της μπουκαλας με εντονη παροχη (180 φυσ/λεπτο) ειναι περιπου το 1/25 απο αυτο που παραγει ενας ανθρωπος στο ιδιο χρονικο διαστημα...
και αν σκεφτει κανεις οτι δεν απελευθερωνεται στην ατμοσφαιρα ολο το co2 απο το ενυδρειο....μιλαμε για κατι αμελητεο...

παρακαλω για παρατηρησεις -διορθωσεις-αποψεις πανω στο θεμα ωστε να βγει ενα ασφαλες συμπερασμα και να βαζουμε η οχι αφοβα μπουκαλα/μπουκαλες στο υπνοδωματιο μας...


Νομιζω Πανο οτι δεν μιλαμε για τετοια διαρροη, τουλαχιστον ετσι το εκλαμβανω εγω.
Φανταζομαι οτι μιλαμε σε περιπτωση ατυχηματος(λογω παλαιας φλαντζας μεταξυ μπουκαλας και μανομετρων πχ), διαρροης του διοξειδίου απο την μπουκαλα με μεγαλη πιεση και οχι 180 φυσαλιδες/λεπτο.
Για αυτον το λογο λεμε να μην το εχουμε στο υπνοδωματιο οσο κοιμόμαστε.

Αληθεια θα μπορούσαμε με καποιο τροπο να μαθουμε τα "ορια" ενός ανθρώπου σε εκθεση διοξεδιου?

Παντως εγω την μπουκαλα την ειχα ακριβως διπλα μου στο προσκεφαλι μου,:smt033:D:D οταν ειχα το φυτεμενο και ουδεποτε υπηρξε καποια ατυχια.:cool:
Χωρις αυτο να σημαινει οτι πρεπει να μην εχουμε τις ανησυχιες μας...

Πάνος 18-01-09 15:21

φυσικα και οι υπολογισμοι μου εγιναν μονο για την παροχη ρουτινας του διοξειδιου και επειδη το υπνοδωματιο ειναι ενα δωματιο που η πορτα του συνηθως ειναι κλειστη (για ευονητους λογους;))..ασχετα που το σωστο ειναι να υπαρχει μια μικρη εισοδος αερα παντα...

οσο για περιπτωση ατυχηματος εκει καλο θα ηταν να μαθουμε ποσα λιτρα διοξειδιου ελευθερωνονται απο τις αντιστοιχες 2κιλες-5κιλες-μισοκιλες μπουκαλες ...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 322217)
Κοίτα εγώ δεν έχω επιχειρήματα γιατί βαριέμαι τους υπολογισμούς!
Αλλά στον χώρο που κοιμόμουν κάποια στιγμή από διαρροή άδειασε μια μπουκάλα φρέσκο γεμισμένη... και όμως εδώ είμαι ακόμη :)

μα εσυ εχεις το καλυτερο επιχειρημα..:D:D

sifnos 18-01-09 15:23

υπαρχει μηνανιματακι που μετραει διαρροες ψυκτικου μεσου(και μεθανιου...τεσταρισμενο:D) αν μετραει και διοξειδιο δεν υπαρχει προβλημα

N4505 18-01-09 16:30

πολύ καλό post και έχω μια απορία.. Μία γεμάτη μπουκάλα 500ml πεπιεσμένου co2, πόσα λίτρα αερίου co2 χωράει? :confused:
Και κάτι άλλο, υπάρχουν μικρότερες των 500ml μπουκάλες, διαθέσιμες στην αγορά?

imichal 18-01-09 16:35

Να πω εγω την εμπειρια μου....... Σε μικρο κλειστο υπνοδωματιο ενα βραδι που μου κολλησε ο κοντρολερ ολη η 2κιλη φυαλη αδειασε.........
Πλην απο τα ψαρια που βεβαια :smt051 εγω δηλωνω....ΠΑΡΩΝ :smt033
Χαμπαρι δεν πηρα.....:D

lion 18-01-09 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από N4505 (Μήνυμα 322290)
πολύ καλό post και έχω μια απορία.. Μία γεμάτη μπουκάλα 500ml πεπιεσμένου co2, πόσα λίτρα αερίου co2 χωράει? :confused:
Και κάτι άλλο, υπάρχουν μικρότερες των 500ml μπουκάλες, διαθέσιμες στην αγορά?

ογκος φιαλης χ πιεση αέρα στη φιάλη = ογκος αερα στη φιάλη

Πάνος 18-01-09 17:43

επειδη με τη φυσικη εχω χρονια να ασχοληθω....μια 5κιλη γεματη με πιεση 50 bar ελευθερωνει 50χ5=250λιτρα co2??

lion 18-01-09 17:48

αν η 5 κιλη είναι 5 λίτρα, ναι ...

Πάνος 18-01-09 17:52

αρα αν μια 5λιτρη μπουκαλα αδειασει θα ειναι συμφωνα με τους υπολογισμους στο πρωτο ποστ..σαν να κοιμηθηκαν 2 παραπανω ατομα στο υπνοδωματιο....:D:D..

lion 18-01-09 17:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 322380)
αρα αν μια 5λιτρη μπουκαλα αδειασει θα ειναι συμφωνα με τους υπολογισμους στο πρωτο ποστ..σαν να κοιμηθηκαν 2 παραπανω ατομα στο υπνοδωματιο....:D:D..

Αναλόγως τί έκαναν 3 άτομα στο υπνοδωμάτιο ...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 322163)
ο αναπνεομενος αερας σε κατασταση ηρεμιας ειναι 6 λιτρα /λεπτο δηλαδη 360 λιτρα την ωρα αρα..2880 λιτρα σε ενα 8ωρο υπνου...το ποσοστο διοξειδιου στον εκπνεομενο αερα ειναι περιπου 4% οποτε μιλαμε για 115 περιπου λιτρα διοξειδιου...παραγομενα απο εναν ανθρωπο..


αυτά είναι σωστά :smt017

Πάνος 18-01-09 18:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 322383)
Αναλόγως τί έκαναν 3 άτομα στο υπνοδωμάτιο ...καλο!!!!...:D:D
-------------------------
αυτά είναι σωστά :smt017

ναι...βλακεια μου ξεχασα να βαλω το λινκ που τα βρηκα...αλλα με μια αναζητηση στο google θα τα βρεις ευκολα....η σε ενα βιβλιο φυσιολογιας...

N4505 18-01-09 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 322163)
ρυθμιζοντας τη βελονοειδη μου να δινει 180 φυσαλιδες το λεπτο (που θεωρειται εντονη παροχη) ειδα οτι το ποσο του διοξειδιου που ελευθερωνει η μπουκαλα ειναι 10 ml/λεπτο δηλαδη 600 ml/ωρα οποτε 4.8λιτρα στο 8ωρο...

αν η 5λιτρη έχει 250 λίτρα co2 τότε θα έπρεπε να αντέχει 17,3 μερες με 24ωρη παροχή και 180 φυσαλίδες/λεπτό....:confused: εε? χλωμό μου φαίνεται..

Πάνος 18-01-09 18:22

δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες....με τις μοναδες μετρησεις τι γινεται?? γιατι η πιεση ειναι σε bar....
μμμ...επισης ξεχασαμε οτι η πιεση ειναι για το αεριο...το διοξειδιο ειναι σε υγρη μορφη...αρα ο τυπος λογικα ισχυει για το διοξειδιο που θα μεινει σε αερια μορφη με πιεση 50 bar αφου εξανλτηθει αυτο σε υγρη μορφη....που ειναι και πολυ περισσοτερο...οποτε γραψε λαθος...;)

θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μαθαιναμε μια γεματη μπουκαλα με υγρο διοξειδιο ποσο αεριο διοξειδιο μπορει να απελευθερωσει....

N4505 18-01-09 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 322402)
θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μαθαιναμε μια γεματη μπουκαλα με υγρο διοξειδιο ποσο αεριο διοξειδιο μπορει να απελευθερωσει....

Λοιπόν, σύμφωνα με αυτό, 1 λίτρο υγρού co2 είναι ίσο με 19,5 scf ή 0.55 m3, δηλαδή περίπου 550 λίτρα αερίου co2.. είναι σωστό?
-------------------------
αν είναι έτσι τότε με την μισόκιλη είμαστε σίγουροι οτι και στην χειρότερη περίπτωση θα είμαστε οκ...:cool:

Πάνος 18-01-09 19:28

και 1 κιλο ειναι περιπου ενα λιτρο (0.986) οποτε ειτε 5κιλη ειτε 5λιτρη ειναι σχεδον το ιδιο....

πολυ διοξειδιο βρε παιδι μου....μη μαζευτουμε και 25 ατομα σε ενα δωματιο...:D

πολυ καλος ο πινακας!! λεπτομερεστατος...

το θεμα που προκυπτει οποτε ειναι η σε ποια αναλογια οξυγονου και διοξειδιου στον ατμοσφαιρικο αερα εχουμε προβληματα αναπνοης...σε περιπτωση ατυχηματος...

halvas69 18-01-09 20:40

Άμα κλάσω θα έχετε περισσότερα προβλήματα από μία 5κιλη μπουκάλα CO2 που χάνει.

Εεεεεεε μας ζαλίσατε !!! :)

imichal 18-01-09 20:50

:D:D:D:D..... (Χαλβα αργησες.....)

aaaooll 18-01-09 21:03

ο χοντρος δεν φανικε ακομη...
πανο, πολυ ωραιο θεμα άνοιξες, επρεπε κάποια στιγμη!!!

lion 18-01-09 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 322402)
...το διοξειδιο ειναι σε υγρη μορφη...

Μα είναι σε υγρή μορφή λόγο πίεσης ...

δείτε και εδώ

Πάνος 18-01-09 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 322468)
Άμα κλάσω θα έχετε περισσότερα προβλήματα από μία 5κιλη μπουκάλα CO2 που χάνει.

Εεεεεεε μας ζαλίσατε !!! :)

απο μπουκαλα θα το βρεις χαλβα....προσεχε..:D:D:D

N4505 18-01-09 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 322468)
Άμα κλάσω θα έχετε περισσότερα προβλήματα από μία 5κιλη μπουκάλα CO2 που χάνει.

Εεεεεεε μας ζαλίσατε !!! :)

:D:D:D:D:D

Πάνος 18-01-09 21:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 322497)
Μα είναι σε υγρή μορφή λόγο πίεσης ...

η πιεση που μετρα ομως το μανομετρο δεν ειναι του υγρου αλλα του αεριου διοξειδιου πανω απο τη σταθμη του υγρου...γιαυτο το υγρο διοξειδιο εξαντλειται αλλα η ενδειξη της πιεσης μεσα στη μπουκαλα δεν αλλαζει...οταν αλλαξει σημαινει οτι εχει εξαντληθει ολο το υγρο διοξειδιο και αρχιζει και εξαντλειται και το αεριο....γιαυτο και η ενδειξη μηδενιζει πολυ γρηγορα σε σχεση με τη διαρκεια της μποτιλιας...

halvas69 18-01-09 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 322498)
απο μπουκαλα θα το βρεις χαλβα....προσεχε..:D:D:D

Θα μου "τοποθετήσεις" μανόμετρο ? :smt054


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02735 seconds with 11 queries