Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΦΥΤΑ . (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34125)

ελενη 14-09-09 17:50

ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΦΥΤΑ .
 
ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ θελω να κρατησω ζωντανους και χωρις αυτη την απαισια αλγη τους εχινοδορους και μια βαλισινερια σπιραλις που εχω .το κερατοφυλλο πουεχω αναπτυσετε μια χαρα.
το ενυδρειο ειναι 300lt και εχω co2 τρεις λαμπες 2 ροζ 1 true light και οι τρεις 40w.δεν μπορω να βγαλω ακρη με τα λιπασματα.ποσοτητες και ειδη. kh=4 ph=6.8
nitrit =0 nitrat=5 NH4=0 NH3=0.

:smt100ΒΟΗΘΕΙΑ:smt100

harris samos 14-09-09 18:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελενη (Μήνυμα 375072)
ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ θελω να κρατησω ζωντανους και χωρις αυτη την απαισια αλγη τους εχινοδορους και μια βαλισινερια σπιραλις που εχω .το κερατοφυλλο πουεχω αναπτυσετε μια χαρα.
το ενυδρειο ειναι 300lt και εχω co2 τρεις λαμπες 2 ροζ 1 true light και οι τρεις 40w.δεν μπορω να βγαλω ακρη με τα λιπασματα.ποσοτητες και ειδη. kh=4 ph=6.8
nitrit =0 nitrat=5 NH4=0 NH3=0.

:smt100ΒΟΗΘΕΙΑ:smt100

κοψε το co2 μηκρινε λιγο την φωτοπεριοδο και οχι λιπασματα ειναι ευκολα φυτα και δε θελουν πολλα τα λιπασματα μαλλον τα τρονε οι αλγες κανε και μια αλλαγη νερου ..
βαλε και καμια φωτο να δουμε να σε βοιθησουμε

Πάνος 14-09-09 18:31

μετρας με υγρα τεστ??
καλυτερα συμπληρωσε και τη φορμα για τις αλγες...
το co2 MHN το κοψεις!! μονο καλο κανει!
ισως ομως οντως ριχνεις αρκετα λιπασματα μιας και τα φυτα αυτα αναπτυσσονται αργα και η λιπανση τους δε πρεπει να ειναι εντατικη...

Dimis 14-09-09 18:33

Πριν κανεις ολα αυτα που ειπε ο Χαρης βαλε μια φωτο με τα φυτα σου αν μπορεις.

ελενη 14-09-09 18:49

5 Συνημμένο(α)
KAMAΡΩΣΤΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΟΥ

harris samos 14-09-09 18:50

[quote=panos-alex/polis;375081]το co2 MHN το κοψεις!! μονο καλο κανει!

αυτο δεν το ηξερα αληθεια
γιατι κανει καλο ??? δεν τρεφοντε και η αλγες απο αυτο ??

aquaman 14-09-09 20:26

τα φυτά "εισπνένουν" CO2 την ημέρα και χρησιμοποιούν τον άνθρακα για να χτίσουν τους ιστούς τους (γι'αυτό τα δέντρα π.χ. είναι κυρίως άνθρακας). Δίνοντας CO2 ευνοείς την ανάπτυξη των φυτών, τα οποία παράλληλα "τραβάνε" και τα υπόλοιπα θρεπτικά από το νερό, κι έτσι παίρνουν μπρος (οπότε υποχωρούν οι άλγες).

Πάνος 14-09-09 20:40

ελενη εχεις κυανοβακτηριο!!!
για κανε μια αναζητηση για bga....γιαυτο δε μπορεις να απαλλαχθεις...:rolleyes:

ελενη 15-09-09 13:44

bga??που το βρισκω αυτο?
το Protalon κανει δουλεια??
να ριξω ??
να ριξω??:confused:

Γιώργος Κ 15-09-09 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελενη (Μήνυμα 375233)
bga??που το βρισκω αυτο?
το Protalon κανει δουλεια??
να ριξω ??
να ριξω??:confused:

Γραφεις bga (και βαλε και τη λεξη αλγη μαζι ... γιατι σκετο ... δεν βγαζει αποτελεσματα! Δε ξερω γιατι!) στην αναζητηση (που ειναι κατω περιπου απο εκει που πατας για τα προσωπικα μηνυματα!

Πάνος 15-09-09 14:41

να μη ριξεις τιποτα!
το κυανοβακτηριο φευγει συνηθως με καλη κυκλοφορια και συσκοτιση 3ημερου...
σαν εσχατη λυση ειναι η χρηση ερυθρομυκινης...
θα βρεις αναζητωντας πολλες πληροφοριες...

Apostolis 15-09-09 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 375245)
το κυανοβακτηριο φευγει συνηθως με καλη κυκλοφορια και συσκοτιση 3ημερου...

Αν κάνεις συσκότιση, ΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ!!!

ελενη 21-09-09 14:34

παιδια -+9βοηθεια-+9 δεν γινετε τιποτα -+9θα τα βγαλω ολα και θα τα πληνω με οξυζενε.ολα :smt118

φυτα και ξυλα. και μετα θα κανω μια γερη αλαγη νερου και μετα??? ποσο λιπασμα πρεπει να ριξω?? εχω παρει το flourish της seachem. ειναι καλο ?? αν οχι πιο να παρω???

Μάριος 21-09-09 14:59

Ηρέμησε και όλα θα δορθωθούν, θέλει λίγο υπομονή διότι οι βιαστικές κινήσεις το πιθανότερο είναι ότι θα δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλήμα. Το οξυζενέ δεν θα σου φτιάξει το πρόβληαμ.

1. Αν και δεν είμαι 100% ότι είναι BGA η άλγη που έχει είναι σαν φύλλα γλίτσας που βγαίνουν πολύ έυκολα με το χέρι και όταν αιορούνται κρατούν αυτό το σχήμα?
2. Εκτός από τα φύλλα έχεις το ίδιο πράγμα και στο υπόστρομα, έχει ένα τιρκουάζ χρωματισμό?

Αν τα παραπάνω ισχύουν τότε έχει πρόβλημα κυανοβακτυρίων ή BGA τα οποία δεν συσχετίζονται άμεσα με την ποιότητα του νερού σου. Η λύση είναι σχετικά απλή.

1. Αύξησε τη ροή του νερού μέσα στο ενυδρείο με την προθήκη μίας αντλίας νερού τύπου powerhead ή κατευθύνοντας την έξοδο του φίλτρου ώστε να "φυσσάει" τα φυτά και την άλγη
2. Κλέισε το CO2 και τα φώτα για 72 ώρες και κάλυψε την γυάλα με κάτι ώστε να επτευχθεί πλήρης συσκώτηση. Βάλε μια αεραντλία. Μην ανησυχείς για τα ψάρια σου θα είναι μια χαρά.

Αν δεν γίνει τίποτα με αυτές τις κινήσεις τότε θα χρειαστεί να κάνεις θεραπεία με χρήση του αντιβιωτικού ερυθρομυκίνη. Αν ψάξεις το forum θα βρείς πολλές συζητήσεις για το θέμα.

ελενη 21-09-09 15:48

ναι τετοια ειναι μολις τα εβγαλα και τα εβαλα στην μπανιερα κ τα επλυνα.ετσι βγαινουν ολοκληρα κομματια.τα καθαρισα και τα ξαναφυτεψα αλλα απο μεσα τα φυτα στα σημεια οπου ειχε κατσει η αλγη εχουν μαυρισει.
γυρισα την εξοδο του φιλτρου πανω στα φυτα
θα κλεισω το co2
και αυριο θα σκοτεινιασω κ το ενυδρειο.
3 μερες ειναι αρκετες???


τα φωτα να μην τα αναβω ουτε για το ταισμα?
-------------------------
στο υποστρωμα δεν εχει προλαβει να πιασει εχει πιασει ομως σε εναν κορμο που εχω κ ειναι οντως τυρκουαζ

Μάριος 22-09-09 08:03

Ναι τρείς μέρες είναι αρκετές, αλλά θα πρέπει να ΜΗΝ ταϊσεις για αυτές τις ημέρες, το ενυδρείο σκέπασέ το με μάυρες σακούλες για να μην μπαίνει καθόλου φως μέσα, επίσης ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ και βάλε και μια αεραντλία για τις μέρες αυτές.

ko$ta$ 22-09-09 08:44

Παιδιά πληροφοριακά η ερυθρομικηνη έχει καταργηθεί από τον Μάιο δεν υπάρχει στα φαρμακεία

chemical mac 22-09-09 09:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ko$ta$ (Μήνυμα 376365)
Παιδιά πληροφοριακά η ερυθρομικηνη έχει καταργηθεί από τον Μάιο δεν υπάρχει στα φαρμακεία

Η σκόνη, τα χάπια κυκλοφορούν ακόμα

ko$ta$ 22-09-09 09:08

Εγώ για χάπια έψαχνα και μου πάνε ότι σταμάτησαν
σε όλα τα φαρμακεία που πήρα τηλ.

Apostolis 22-09-09 12:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 376366)
Η σκόνη, τα χάπια κυκλοφορούν ακόμα

Σταμάτησαν ΚΑΙ τα χάπια... ευτυχώς το είχα μυριστεί και είχα πάρει 3 κουτιά "για καλό και για κακό"... :smt120

ko$ta$ 22-09-09 20:35

Κοίταξε την ημερομηνία λήξης γιατί μάλον λήγουν τον Οκτώβριο :D
Επειδή το έχω ψάξει το θέμα

chemical mac 23-09-09 11:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ko$ta$ (Μήνυμα 376487)
Κοίταξε την ημερομηνία λήξης γιατί μάλον λήγουν τον Οκτώβριο :D
Επειδή το έχω ψάξει το θέμα

Λες να την "χαλάσει" την bga; :D Και τι κάνουμε τώρα ρε΄μάγκες εμείς οι βιαστικοί;

aquaman 23-09-09 12:29

Παιδιά, όντως ισχύει - το επιβεβαίωσα σε φαρμακείο σήμερα το πρωί.
Βασικά, νομίζω ότι απλά πρέπει να "μεταβεί" κανείς σε διαφορετικό αντιβιοτικό.


Ας βρουμε κανα γιατρό να μας πει ποιό να πάρουν τώρα όσοι έχουν πρόβλημα ΒGA...

Γιατί το κατήργησαν άραγε; Στο φαρμακείο δεν ήξεραν να μου πουν. Ίσως δε βγάζανε αρκετά €€€ (η ερυθρομυκίνη ήταν από τα παλαιότερα - και φθηνότερα ίσως)...

ko$ta$ 23-09-09 20:37

Παιδιά επειδή το έχω ψάξει το θέμα δεν υπάρχει αυτή την στιγμή αντικαταστατο φάρμακο
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 376599)
Λες να την "χαλάσει" την bga; :D Και τι κάνουμε τώρα ρε΄μάγκες εμείς οι βιαστικοί;


Την bga δεν νομίζω να την χαλάσει ……….τα ψάρια σου όμως ???????????:D:D:D

aquaman 24-09-09 08:21

Για να καταλάβω: αν αντί ερυθρομυκίνη ρίξει κανείς άλλο αντιβιοτικό δεν θα "καθαρίσει" τη BGA; Ή απλά δεν ξέρουμε αν θα επηρρεάσει και τα ψάρια/βιολογία;

Είναι δηλαδή θέμα του να πειραματιστεί κάποιος για να βεβαιωθούμε;
-------------------------
Λοιπόν: μετά από επικοινωνία με φίλο μου γιατρό, μου είπε ότι η ερυθρομυκίνη έχει αντικατασταθεί από την "κλαριθρομυκίνη". Μήπως αυτή μας κάνει δουλειά;

Επίσης, στο google βλέπω ότι το Maracyn που πουλάνε ( ; ) στα ενυδρειακά, είναι ερυθρομυκίνη. Ή το καταργήσανε και αυτό;

chemical mac 24-09-09 09:33

είναι ψευδοερυθρομυκίνες, έχουν κάποια συστατικά που πολεμούν τα μικρόβια αλλά δεν είναι η καθαρή ερυθρομυκίνη. από όι καταλαβαίνω πάλι ο κλήρος πέφτει στον γενναίο :D. θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να το δουλέψω σε ένα μικρό ενυδρείο αλλά αυτό θα πάρει καιρό. βασικά μιλούσα για βιασύνες κτλ αλλά η συσκότιση αν το καλοσκεφτείς είναι ο γρηγορότερος τρόπος. το θέμα με την συσκότιση είναι ότι δεν είσαι σίγουρος ότι θα ξεμπερδέψεις πλήρως, μπορεί να χρειαστεί να το ξανακάνεις κάποια στιγμή. από την άλλη με το φάρμακο χρησιμοποιείς μια πιο δραστική λύση αλλά το μικρόβιο αποκτά ανθεκτικά στελέχη κι έτσι την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να το αντιμετωπίσεις ίσως να χρειάζεσαι μεγαλύτερες δόσεις με αμφίβολα αποτελέσματα στους υπόλοιπους οργανισμούς του ενυδρείου.

aquaman 24-09-09 09:49

Πάντως ο γιατρός λέει ότι η κλαριθρομυκίνη δεν είναι λιγότερο δραστική, τουλάχιστον όταν χρησιμοποιείται στους ανθρώπους... τώρα για το BGA δεν ήξερε φυσικά...

Μάκη, αναμένουμε το report σου ως ειδικού, όταν με το καλό :-)

Κι εγώ πάντως τη συσκότιση θα χρησιμοποιούσα ως πρώτο "όπλο"...

ελενη 24-09-09 14:20

αυριο ξεσκεπαζω το ενυδρειο κ ελπιζω να μην βρω αλγη αλλα να βρω ενταξει τα ψαρια . εχω λιγο αγωνια μη μου παθανε τιποτα μεσα στα σκοταδια. κ αταιστα . μπορει να τα ξεσκεπασω το απογευμα ουτος η αλλως την νυχτα δεν εχει φως,,.

ελενη 23-10-09 13:13

η αλγη εφυγε αλλα τα φυτα δεν μεγαλωνουν γιατι?

κh=4
gh=12 (θα το μειωσω)
ph=7.2
nitrite NO2=0
nitrate NO3=5mg/lt
NH4=0
NH3=0
και δημιουργουντε κ κατι τρυπες στα φυλλα του εχινοδορου
2 λαμπες ροζ
1 λευκη true ligh
τις ροζ θα τις αλλαξω μεσα στη βδομαδα για τι τρεχουν πολυ καιρο μηπως εχει πεσει η αποδωση τους.
ριχνω λιπασμα τo flourish.οσο λεει η δοσολογια.

aquaman 23-10-09 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελενη (Μήνυμα 383077)
η αλγη εφυγε αλλα τα φυτα δεν μεγαλωνουν γιατι?

πιθανόν για τον ίδιο λόγο που εμφανίστηκε η άλγη. ίσως λείπει κάποιο μακρο/μικροστοιχείο.

κh=4
gh=12 (θα το μειωσω) γιατί θέλεις να το μειώσεις;
ph=7.2
nitrite NO2=0
nitrate NO3=5mg/lt <-- αυτό φαίνεται πολύ λίγο. Δοκίμασε να πας στο 10-15, ανάλογα με το τι φυτά έχεις. Όταν είχα εχινόδωρους, πήγαιναν τούρμπο με ΝΟ3 γύρω στο 15...

NH4=0
NH3=0
και δημιουργουντε κ κατι τρυπες στα φυλλα του εχινοδορου

Αυτές μπορεί να οφείλονται σε έλλειψη Καλίου (ο πρώτος ύποπτος...), δες και τα λινκσ πιο κατω.



2 λαμπες ροζ
1 λευκη true ligh
τις ροζ θα τις αλλαξω μεσα στη βδομαδα για τι τρεχουν πολυ καιρο μηπως εχει πεσει η αποδωση τους.

Πόσο καιρό; είναι Τ5;

ριχνω λιπασμα τo flourish.οσο λεει η δοσολογια.

Δες και τα παρακάτω:
http://www.finostrom.com.gr/images/a...lizers/map.htm
http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02698 seconds with 11 queries