Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Πως να πεισω τους γονεις μου για ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101883)

Elizatilsi 18-12-18 11:17

Πως να πεισω τους γονεις μου για ενυδρειο
 
Καταρχην καλημερα,
Εδω και 7 μηνες διαβαζω και μαζευω χρηματα για ενα ενυδρειο γυρο στα 80 λιτρα για το δωματιο μου. Στο μεταξι οι γονεις το ξερανε και δεν ειχαν θεμα. Τωρα ηρθε ο θειος (εχει μια αδιναμια στα ενυδρεια αλλα ποτε δεν τολμισε , ετσι ειπε να μου το βγαλει ξυνο και εμενα) και τους ειπε οτι σπανε λεει ευκολα τα ενυδρεια και οτι θα γεμισει το πατωμα νερα. Η μαμα φρικαρε, εγω εξοργιστηκα και τωρα ψαχνω επιχειρηματα για να παρω το ενυδρειο που τοσο πολυ θελω.

akvariym 18-12-18 16:24

Σαν δικαιολογια μου φαινεται εμενα,για να μην παρεις ενυδρειο.

Μπορεις να πεις στους γονεις σου οτι αν σπαγανε τοσο ευκολα δεν θα ειχα κανεις ενυδρειο στο σπιτι του,και οι περισσοτεροι εχουν ενυδρεια 200-300λιτρα εως και 1000λιτρα.

Elizatilsi 18-12-18 16:34

Προς το παρον αυτο τους λεω οτι δεν ειναι και τοσα πολλα τα 80 λιτρα αν σκευτουν οτι θα ειναι σε σωστη βαση
Το αλλο το πετυχιμενο δεν το εγραψα "ο κυριος στο μαγαζι λεει οτι και η γυαλα καλη ειναι γιατι σονι και καλα τοσο μεγαλο κατι παραπανω θα ξερει ο ανθρωπος δουλεια του ειναι"

invisiblesurfer 18-12-18 17:44

Και τα βάζα σπάνε, και τα παρμπριζ σπανε, πες στους γονεις σου να μη ξαναπαρουν γυαλικά και να πουλησουν το αυτοκινητο. Πισω στα καρα και στις παραγκες.

michalos 18-12-18 20:14

Το μονο νερο που εχει δικιο ειναι αυτα που θα τρεξουν σε καποια αλλαγη, συνηθως ειναι σταλες, αλλα απο λαθος εχω ριξει καμποσο νερο κατω , πχ οταν εκανα δοκιμη εξωτερικο κανιστρο και ειχα ξεχασει να βαλω την εξαγωγη νερου μεσα στο ενυδρειο ,αλλα το εκλεισα αμεσως. Κατι τετοιο μπορει να συμβει αλλα το πολυ πολυ να παρεις την σφουγγαριστρα και να παρεις το νερο που εχει χυθει, αλλα οπως ειπα συνηθως ειναι καποιες σταγονες μονο.
Να σπασει ειναι πολυ δυσκολο οταν το εχεις στερεωσει σωστα και σε σωστη βαση, αυτο το επχειρημα δεν ισχυει επομενως

yannisp2 18-12-18 21:46

Και τα υδραυλικά σε ένα σπίτι κάποια στιγμή θα έχουν διαρροή για κάποιο λόγο, και θα έχεις νερά μέχρι να διορθωθεί η βλάβη. Και με το ενυδρείο μέχρι να μάθεις να κάνεις αλλαγές νερού σωστά θα έχεις νερά στο πάτωμα και είναι λογικό, η κάποια βλάβη σε κάποιο εξωτερικό φίλτρο. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά τους πείθεις τους γονείς , πχ τους λες η ενυδρείο η σκύλο Καυκάσου , οπότε βλέπω τον πατέρα σου να σου αγοράζει κανάλι 200 λίτρο...χεχεχε:cool:

akvariym 19-12-18 00:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 (Μήνυμα 1049415)
Και τα υδραυλικά σε ένα σπίτι κάποια στιγμή θα έχουν διαρροή για κάποιο λόγο, και θα έχεις νερά μέχρι να διορθωθεί η βλάβη. Και με το ενυδρείο μέχρι να μάθεις να κάνεις αλλαγές νερού σωστά θα έχεις νερά στο πάτωμα και είναι λογικό, η κάποια βλάβη σε κάποιο εξωτερικό φίλτρο. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά τους πείθεις τους γονείς , πχ τους λες η ενυδρείο η σκύλο Καυκάσου , οπότε βλέπω τον πατέρα σου να σου αγοράζει κανάλι 200 λίτρο...χεχεχε:cool:


Χαχαχχα σωστός!!!
Η πες θέλω ηγκουανα!!

Mythosr 19-12-18 09:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akvariym (Μήνυμα 1049419)
Χαχαχχα σωστός!!!
Η πες θέλω ηγκουανα!!

Φίδι ή ταραντούλα καλύτερα.

Elizatilsi 19-12-18 16:00

Και μετα με διωχνουν απο το σπιτι�� συμβηβαστηκαν με 65λιτρο στο χολ οποτε οταν ερθει με το καλο θα ξεκινησω ψιστιρι και για μεγαλο (100λιτρα+) αφου φισικα καταλαυει η μητερα μου οτι δεν σπαει με το παραμικρο

michalos 19-12-18 20:31

Μπορεις να φερεις 100λιτρο και να πεις οτι ειναι 60λιτρο :grin:
Δεν νομιζω να κατσουν να υπολογισουν τα λιτρα:p
Και μετα μπορεις να κανεις το αλλο που κανουμε οι παντρεμενοι , δεν τα φερνουμε ολα απο την αρχη, σιγα σιγα το παμε, στην αρχη μια βαση, μετα ενα ενυδρειο, μετα ενα μεγαλυτερο ,και αφου δεν κανει η παλια βαση μεγαλυτερη βαση! και προπαντως μην πεις την λεξη εξοδα! Δινω το μικρο βαζω κατι λιγα και παιρνω μεγαλυτερο!

Elizatilsi 21-12-18 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michalos (Μήνυμα 1049436)
Μπορεις να φερεις 100λιτρο και να πεις οτι ειναι 60λιτρο :grin:
Δεν νομιζω να κατσουν να υπολογισουν τα λιτρα:p
Και μετα μπορεις να κανεις το αλλο που κανουμε οι παντρεμενοι , δεν τα φερνουμε ολα απο την αρχη, σιγα σιγα το παμε, στην αρχη μια βαση, μετα ενα ενυδρειο, μετα ενα μεγαλυτερο ,και αφου δεν κανει η παλια βαση μεγαλυτερη βαση! και προπαντως μην πεις την λεξη εξοδα! Δινω το μικρο βαζω κατι λιγα και παιρνω μεγαλυτερο!

Παλι καλα που πηγαμε σε πετ σοπ και αρεσαν στην μαμα κατι γκαπις που ειδαμε οποτε το κατοχειρωσα οταν δει οτι δεν σπαει ή δεν ειναι κατι κακο θα τους βαλω ενα 200λιτρο τουλαχιστον με χρυσόψαρα :grin:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01568 seconds with 11 queries