Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   ενυδρειακο φαρμακειο-η αλλιως τι εχετε στο ντουλαπι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84604)

kgf12345 25-01-15 16:51

ενυδρειακο φαρμακειο-η αλλιως τι εχετε στο ντουλαπι
 
οσο καιρο ασχολουμαι με το χομπι,ειδα πως υπαρχουν καποια προιοντα που ειναι χρησιμο να υπαρχουν παντα στο ντουλαπι.

πχ μερικα πραγματα απο αυτα που φροντιζω να εχω παντα διαθεσιμα(οταν εχω ενυδρειο στημενο:D)
χωρις σειρα προτεραιοτητας ειναι:

prime.
ανθρακας.
ζεολιθος.
μελαφιξ.
πιμαφιξ.
pp(potasium permanganate).
esha 2000.
ενυδρειακο αλατι.
φυλλα καταπα.

αυτα υπαρχουν παντα.
επειδη ομως με τα φαρμακα δεν τα παω πολυ καλα,θα ηθελα γνωμες-προτασεις για καποια φαρμακα που ειναι απαραιτητα να υπαρχουν.ειτε λογω συχνοτητας ασθενειων,ειτε οτιδηποτε.

αν εχετε καποιες προτασεις,συμφωνα με την εμπειρια σας,ακομα και αν προκειται για "εξειδικευμενα" προιοντα (δηλαδη κυριως για συγκεκριμενα ψαρια-φαρμακα η οτιδηποτε αλλο)
γραψτε τα εδω αν θελετε.
γιατι πολλα απο αυτα,σιγουρα δεν τα εχω σκεφτει:D

θυμαμαι ειχα διαβασει καποιο σχετικο θεμα(ισως και υπομνημα) αλλα σκεφτηκα να ανοιξω ενα καινουριο μηπως υπαρχει κατι καινουριο πλεον αφου υπαρχουν καινουρια προιοντα κλπ...

Τάκης 25-01-15 17:12

Το μόνο που ίσως να πρόσθετα είναι το Εκτοζον,
τα φύλλα καταπα αν δεν κάνω λάθος είναι για αυτούς που έχουν μονομάχους ή πιο ευρύτερα, για όσους έχουν ενυδρεία μαλακού και όξινου νερού.
α, να προσθεσω και ξυλάκια κανελας που τα βάζω σε όλα τα ενυδρεια μου
-------------------------
Ενα ενα τα θυμαμαι
δεν είναι άσχημο να υπάρχει και StressGuard της Seachem ή Sress Coat της API

giorgosg 25-01-15 17:21

Εγω θα προσθετα και θειικό μαγνήσιο. :grin:

Dimitris77 25-01-15 17:28

Τremazol.
Epsom salt.
API αλατι.
Μετρονιδαζολη(Flagyl).
Esha 2000.

ChocolatePuma 25-01-15 18:56

Στο φαρμακείο δεν έχουμε μόνο φάρμακα, έχουμε και γάζες και ψαλιδια κλπ

Στο ενυδρειακό φαρμακείο, θα προσθέσω μια αεραντλία μπαταρίας κι ένα εσωτερικό φίλτρο
Ειναι απαραίτητο να υπάρχουν σε κάποιο ντουλάπι, μαζι με ότι αναφέρθηκε πιο πανω

nazgul 25-01-15 19:48

Θα συμφωνησω και εγω οτι περα απο φαρμακα, πολυ σημαντικη ειναι μια αεραντλια μπαταριας, ενα επιπλεον θερμαντικο σωμα και ενα τουλαχιστον εφεδρικο φιλτρο. Ανθρακας, επισης.

Melafix, esha2000 φροντιζω να εχω παντα στο φαρμακειο μου.

Για κατοχους Puffers, θα προτεινα να υπαρχει ενα PraziPro της Hikari (παραγγελια απο Αμερικη μονο προς το παρον) για τη συχνη εμφανιση ενδοπαρασιτων.

Tanganyiκας 25-01-15 22:37

Api αλάτι
Epsom
Esha 2000
Exit
Hexamita
Flagyl
Άνθρακας

tsala 25-01-15 23:01

esha 2000
melafix
Flagyl
τυροκομικο αλατι
εσωτερικο φιλτρακι
αεροφιλτρα
αεραντλια
θερμαντηρας
καραντινα
πλατανοφυλλα (τα εχω μαζεψει κι εμειναν :D)

nicpapa 25-01-15 23:07

Τπτ απο ολλα αυτα δεν χρειαζεται....
Εκανα το ιδιο λαθος παλαιοτερα οταν ξεκινουσα το ενυδρειο , γεμισα το ντουλαπι με φαρμακα, τα οποια και ποτε δεν χρησιμοποιησα,χαλάσανε και τα πεταξα.
απο ολα που αναφερατε τα χρησιμα ειναι η αεραντλια, το prime , Εχτρα φιλτρο - θερμοστατης , και alder cones.

polykarpos 25-01-15 23:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 872433)
Τπτ απο ολλα αυτα δεν χρειαζεται....
Εκανα το ιδιο λαθος παλαιοτερα οταν ξεκινουσα το ενυδρειο , γεμισα το ντουλαπι με φαρμακα, τα οποια και ποτε δεν χρησιμοποιησα,χαλάσανε και τα πεταξα.
απο ολα που αναφερατε τα χρησιμα ειναι η αεραντλια, το prime , Εχτρα φιλτρο - θερμοστατης , και alder cones.


+1

προσωπικα πιστεύω οτι όσο πιο πολύ βομβαρδίζεις με φάρμακα κ ματζούνια τόσο χειρότερα γίνεται επι του συνόλου!

εαν εχεις 12 ενυδρεία τότε ειναι επιτακτική ανάγκη η ύπαρξει εναλακτικών μέσων!!!!

συγκεκριμένα έχω πάντα έξτρα εξωτερικά φίλτρα (κ ευχαριστώ επι της ευκαιρίας όλα τα παιδιά που έχω αγοράσει απο κοντά τους φίλτρα κ επειδη δεν ειμαι πάντα στην Αθήνα τους λέω αν μπορούν να με εμπιστευτούν κ να το κρατήσουν για εμένα. είχα ανάγκη να το πω κ δημόσια)

θερμαντήρες κ αεραντλίες (κ μπόλικες πετρούλες)

αλλα απο φάρμακα μια κ αυτο ηταν το θεμα , είναι μονο αλάτι , υπερμαγκανκό καλιο κ ενα βακτηριοκτονο της ΑΡΙ που το εχω παραπανω σαν προληπτικο παρα σαν "φαρμακο"

nazgul 26-01-15 00:06

Μην ξεχναμε οτι ολα τα φαρμακα εχουν ημερομηνια ληξης, οποτε ισως περα απο μερικα βασικα, δεν εχει νοημα να αγορασουμε για να εχουμε.

tsala 26-01-15 07:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 872433)
Τπτ απο ολλα αυτα δεν χρειαζεται....
Εκανα το ιδιο λαθος παλαιοτερα οταν ξεκινουσα το ενυδρειο , γεμισα το ντουλαπι με φαρμακα, τα οποια και ποτε δεν χρησιμοποιησα,χαλάσανε και τα πεταξα.
απο ολα που αναφερατε τα χρησιμα ειναι η αεραντλια, το prime , Εχτρα φιλτρο - θερμοστατης , και alder cones.

ε, βεβαια... τις γαριδες δεν τις πιανει κανενα γι αυτο :grin:
ενα τουλαχιστον φαρμακο ευρεως φασματος ειναι καλο να υπαρχει ..
αν κατι συμβει να μην τρεχουμε τελευταια στιγμη..
οχι 10 , αλλα 1.

delta66 26-01-15 17:54

(Αν και δεν ειναι καθεαυτου φαρμακα) τα μονα που εχω στην ντουλαπα, ειναι αλατι χονδρο, και Epsom salt.

(απο εξοπλισμο για τυχων θεραπειες ΟΚ δεν αναφερω, ειναι αλλο θεμα)

kgf12345 26-01-15 21:43

σιγουρα,δε λεω οτι ειναι απολυτως απαραιτητο να υπαρχουν τα φαρμακα παντα.
ουτε και πολυ φαν των φαρμακων ειμαι γενικως.

ο λογος που ανοιξα το θεμα ειναι κυριως γιατι οσες φορες μου εχει τυχει κατι,θα ειναι ειτε κυριακη ειτε αργια,ειτε 3ημερο η δεν ξερω γω τι και αναγκαζομαι να περιμενω.

μια φορα ετυχε και μπορεσα να βρω αμεσα απο συγχομπιστα φαρμακα (τον κωνσταντινο) που ετρεξε ο ανθρωπος να βρεθουμε και μου τα δανεισε.

ολες τις υπολοιπες φορες αναγκαζομουνα να περιμενω.οποτε γιαυτο ρωταω.

και,γιατι σκεφτομαι να στησω ενυδρειο παλι και εχω αρχισει να ψαχνομαι:D

ChocolatePuma 26-01-15 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 872532)
και,γιατι σκεφτομαι να στησω ενυδρειο παλι και εχω αρχισει να ψαχνομαι:D

Θαλασσινό να κάνεις...θαλασσινό... :smt020

kgf12345 26-01-15 22:37

χαχαχαχα!:D
ασε γιατι ελεγα για κανα 90λιτρο το πολυ,και ολο στα 300λιτρα παει το ματι μου:D

αλλα ο χωρος ειναι πολυ περιορισμενος,οποτε...

lifefx 27-01-15 15:09

Το μονο φάρμακο που μπορω να σκεφτώ αύτη τη στιγμή είναι το πονσταν που έχω δίπλα μου ...
Η θερμοκρασία μου χτύπησε 39.8...:smt105


Θα προσαρμοσω επάνω μου τον stc

Τάκης 27-01-15 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 872545)
χαχαχαχα!:D
ασε γιατι ελεγα για κανα 90λιτρο το πολυ,και ολο στα 300λιτρα παει το ματι μου:D

αλλα ο χωρος ειναι πολυ περιορισμενος,οποτε...

Ξυλινο Ξυλινο
και μετα βάλε οτι θες μεσα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02034 seconds with 11 queries