Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ροντέ ή όχι σε 100χ40χ40 με 8mm τζάμι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73999)

giotiss 12-09-13 12:24

Ροντέ ή όχι σε 100χ40χ40 με 8mm τζάμι
 
Υπάρχουν έτοιμα κομμένα τα κομμάτια για ένα ενυδρείο με διαστάσεις 100χ40χ40 από 8άρι τζάμι και είναι απλά κομμένα, χωρίς ροντέ, χωρίς τίποτα.
Υπάρχει όμως ένας προβληματισμός για το αν θα έπρεπε να γίνουν ροντέ ή όχι.
Επικρατεί ότι δεν πρέπει να είναι ροντέ τα τζάμια ή τουλάχιστον ότι δεν είναι απαραίτητο για σχετικά λίγα λίτρα αλλά τι είναι τελικά καλύτερο να γίνει σε αυτά τα λίτρα ?
Ένα απλό τρίψιμο από μέρους μου με ντουκόχαρτο είναι αρκετό πριν το κόλλημα ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά ! :)

rottbea 12-09-13 12:28

Το ροντε ειναι περισσοτερο για οπτικη ευχαριστηση και με μικροτερη επιφανεια συγκόλλησης.Αρα ενα μικρο γυαλοχαρταρισμα κια σπασιμο το εξωτερικων γωνιων(για προστασια)και εισαι οκ.;)

ignatios 12-09-13 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 784951)
Το ροντε ειναι περισσοτερο για οπτικη ευχαριστηση και με μικροτερη επιφανεια συγκόλλησης.Αρα ενα μικρο γυαλοχαρταρισμα κια σπασιμο το εξωτερικων γωνιων(για προστασια)και εισαι οκ.;)

Διαφωνώ για το οτι το ροντέ είναι μόνο για οπτική ευχαρίστηση. Αν δεις το απλά κομένο τζάμι σε μεγάλη μεγέθυνση, θα παρατηρήσεις ότι έχει μικρές ρωγμές που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Αυτές είναι ικάνες με το πέρας του χρόνου να δημιουργήσουν ρωγμές και σπάσιμο. Θεωρώ ότι όλα τα ενυδρεία πρέπει να φτιάχνονται με ρονταρισμένα τζάμια.

billias 12-09-13 12:43

ροντε για την ασφαλεια σου

rottbea 12-09-13 12:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ignatios (Μήνυμα 784952)
Διαφωνώ για το οτι το ροντέ είναι μόνο για οπτική ευχαρίστηση. Αν δεις το απλά κομένο τζάμι σε μεγάλη μεγέθυνση, θα παρατηρήσεις ότι έχει μικρές ρωγμές που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Αυτές είναι ικάνες με το πέρας του χρόνου να δημιουργήσουν ρωγμές και σπάσιμο. Θεωρώ ότι όλα τα ενυδρεία πρέπει να φτιάχνονται με ρονταρισμένα τζάμια.

Ιγνατιε οι μικρες αυτες ρωγμες που λες οτι υπαρχουν θα ειναι λογικα σε ολη την επιφανεια του τζαμιου αρα ρονταροντας δεν νομιζω να φευγουν.Το θεωρω περιττο εξοδο και ειδικα σημερα παντα κατα την γνωμη μου!

kixlidatos 12-09-13 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 784955)
Ιγνατιε οι μικρες αυτες ρωγμες που λες οτι υπαρχουν θα ειναι λογικα σε ολη την επιφανεια του τζαμιου αρα ρονταροντας δεν νομιζω να φευγουν.Το θεωρω περιττο εξοδο και ειδικα σημερα παντα κατα την γνωμη μου!

+1

Σε αυτο που λεει ο Ιγνατιος εχει δικιο,αλλα αυτες οι ρωγμες μπορει να ειναι παντου σε ολη την επιφανεια της κακης πιοτητας γυαλιου,και να σπασει στα καλα καθουμενα .μου εχει συμβει.

Η αποψη μου ειναι το ροντε ειναι καλο,αλλα πεταμενα λεφτα.

giotiss χοντρο γυαλοχαρτο,βουτηγμενο σε νερο και τριψε καλα.

dimitris21 12-09-13 14:35

εγώ έχω μόνο μια ερώτηση.

"έχεις κολλήσει τουλάχιστον 2-3 ενυδρεία?"

αν η απάντηση είναι "όχι" τότε και η δική μου απάντηση είναι ότι τα τζάμια σου πρέπει να τα ρονταρεις.

αν η απάντηση είναι "ναι" σίγουρα δεν χρειάζεσαι δική μου απάντηση

kixlidatos 12-09-13 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 784977)
εγώ έχω μόνο μια ερώτηση.

"έχεις κολλήσει τουλάχιστον 2-3 ενυδρεία?"

αν η απάντηση είναι "όχι" τότε και η δική μου απάντηση είναι ότι τα τζάμια σου πρέπει να τα ρονταρεις.

αν η απάντηση είναι "ναι" σίγουρα δεν χρειάζεσαι δική μου απάντηση

Σε μενα ρωτας?

rottbea 12-09-13 15:05

Μηπως εμενα?:(

kixlidatos 12-09-13 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 784986)
Μηπως εμενα?:(

Θα δειξει:D:D:D

dimitris21 12-09-13 15:18

τον giotiss ρε παίδες... αυτός δεν έκανε την ερώτηση?

rottbea 12-09-13 17:19

:smt119ok

nikolaosbouk 12-09-13 17:43

Ρονταρισμενο με τα χιλια.
Συμφωνώ με τον Ιγνατιο;)

Nick74 13-09-13 04:04

προσωπικα σε δικες μου κατασκευες προτιμησα απλα τροχισμενο γιατι εχω διαβασει απο αρκετους οτι με το ρονταρισμα η ποιοτητα κολλησης αδυνατιζει λογο μικροτερης επιφανειας.
Απο την αλλη η σιλικονη δεν λειτουργει οπως οι κολλες που εφαρμοζονται στις επιφανειες που εφαπτονται, αλλα περισσοτερο κραταει με την ιδια της την επιφανεια, οποτε ΙΣΩΣ αυτο το σκεπτικο να ειναι λανθασμενο και τελικα το ροντε να προσφερει μεγαλυτερη επιφανεια κολληματος και οχι το αντιθετο.
Οπως και να χει στο θεμα ροντε vs απλα τροχισμενο ακομα και επαγγελματιες του ειδους εχουν αλληλοσυγκρουομενες αποψεις, οποτε μαλλον δυσκολα βγαινει ακρη...
Απο κει και περα δε γνωριζω αν το ρονταρισμα μπορει να προστατευσει απο καποιες αστοχιες υλικου με βαση αυτα που λεει ο Ιγνατειος, και αν ισχυει τοτε προφανως το ροντε ακουγεται καλυτερο, αλλα απο την αλλη υπαρχουν απειρα ενυδρεια που λειτουργουν χρονια απροβληματιστα με απλα τροχισμενα τζαμια οποτε μαλλον τετοιου ειδους αστοχιες πρεπει να ειναι μαλλον σπανιες.
Χωρις να ειμαι ειδικος λοιπον, το συμπερασμα που εχω καταληξει ειναι πως αν βαλεις σωστα τζαμια, κανεις σωστα κολληματα, χρησιμοποιησεις καλες σιλικονες και φτιαξεις γενικα καλη κατασκευη (με κοντρες αν χρειαζεται κτλ) θα εχεις και σωστο ενυδρειο χωρις φοβο προβληματων ειτε εχεις ροντε τζαμι ειτε απλα τροχισμενο, και η διαφορα τους προφανως ειναι μια λεπτομερεια η οποια δε θα κανει καποια διαφορα πλην απειροελαχιστων περιπτωσεων

kixlidatos 13-09-13 08:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 785110)
προσωπικα σε δικες μου κατασκευες προτιμησα απλα τροχισμενο γιατι εχω διαβασει απο αρκετους οτι με το ρονταρισμα η ποιοτητα κολλησης αδυνατιζει λογο μικροτερης επιφανειας.
Απο την αλλη η σιλικονη δεν λειτουργει οπως οι κολλες που εφαρμοζονται στις επιφανειες που εφαπτονται, αλλα περισσοτερο κραταει με την ιδια της την επιφανεια, οποτε ΙΣΩΣ αυτο το σκεπτικο να ειναι λανθασμενο και τελικα το ροντε να προσφερει μεγαλυτερη επιφανεια κολληματος και οχι το αντιθετο.
Οπως και να χει στο θεμα ροντε vs απλα τροχισμενο ακομα και επαγγελματιες του ειδους εχουν αλληλοσυγκρουομενες αποψεις, οποτε μαλλον δυσκολα βγαινει ακρη...
Απο κει και περα δε γνωριζω αν το ρονταρισμα μπορει να προστατευσει απο καποιες αστοχιες υλικου με βαση αυτα που λεει ο Ιγνατειος, και αν ισχυει τοτε προφανως το ροντε ακουγεται καλυτερο, αλλα απο την αλλη υπαρχουν απειρα ενυδρεια που λειτουργουν χρονια απροβληματιστα με απλα τροχισμενα τζαμια οποτε μαλλον τετοιου ειδους αστοχιες πρεπει να ειναι μαλλον σπανιες.
Χωρις να ειμαι ειδικος λοιπον, το συμπερασμα που εχω καταληξει ειναι πως αν βαλεις σωστα τζαμια, κανεις σωστα κολληματα, χρησιμοποιησεις καλες σιλικονες και φτιαξεις γενικα καλη κατασκευη (με κοντρες αν χρειαζεται κτλ) θα εχεις και σωστο ενυδρειο χωρις φοβο προβληματων ειτε εχεις ροντε τζαμι ειτε απλα τροχισμενο, και η διαφορα τους προφανως ειναι μια λεπτομερεια η οποια δε θα κανει καποια διαφορα πλην απειροελαχιστων περιπτωσεων

Δεν ειναι λεπτομερεια,ειναι τα διπλα λεφτα,οποτε αντι να τα δωσω για ρονταρισμα,δεν τα δεινω για πιο παχυ γυαλι?;)

bouboulas 13-09-13 09:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 785110)
προσωπικα σε δικες μου κατασκευες προτιμησα απλα τροχισμενο γιατι εχω διαβασει απο αρκετους οτι με το ρονταρισμα η ποιοτητα κολλησης αδυνατιζει λογο μικροτερης επιφανειας.
Απο την αλλη η σιλικονη δεν λειτουργει οπως οι κολλες που εφαρμοζονται στις επιφανειες που εφαπτονται, αλλα περισσοτερο κραταει με την ιδια της την επιφανεια, οποτε ΙΣΩΣ αυτο το σκεπτικο να ειναι λανθασμενο και τελικα το ροντε να προσφερει μεγαλυτερη επιφανεια κολληματος και οχι το αντιθετο.
Οπως και να χει στο θεμα ροντε vs απλα τροχισμενο ακομα και επαγγελματιες του ειδους εχουν αλληλοσυγκρουομενες αποψεις, οποτε μαλλον δυσκολα βγαινει ακρη...
Απο κει και περα δε γνωριζω αν το ρονταρισμα μπορει να προστατευσει απο καποιες αστοχιες υλικου με βαση αυτα που λεει ο Ιγνατειος, και αν ισχυει τοτε προφανως το ροντε ακουγεται καλυτερο, αλλα απο την αλλη υπαρχουν απειρα ενυδρεια που λειτουργουν χρονια απροβληματιστα με απλα τροχισμενα τζαμια οποτε μαλλον τετοιου ειδους αστοχιες πρεπει να ειναι μαλλον σπανιες.
Χωρις να ειμαι ειδικος λοιπον, το συμπερασμα που εχω καταληξει ειναι πως αν βαλεις σωστα τζαμια, κανεις σωστα κολληματα, χρησιμοποιησεις καλες σιλικονες και φτιαξεις γενικα καλη κατασκευη (με κοντρες αν χρειαζεται κτλ) θα εχεις και σωστο ενυδρειο χωρις φοβο προβληματων ειτε εχεις ροντε τζαμι ειτε απλα τροχισμενο, και η διαφορα τους προφανως ειναι μια λεπτομερεια η οποια δε θα κανει καποια διαφορα πλην απειροελαχιστων περιπτωσεων

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 785120)
Δεν ειναι λεπτομερεια,ειναι τα διπλα λεφτα,οποτε αντι να τα δωσω για ρονταρισμα,δεν τα δεινω για πιο παχυ γυαλι?;)


Συμφωνώ με τα λεγόμενα του nick 74 αλλά και με την παρατήρηση του kixlidatos
-------------------------

Kotsos 13-09-13 10:30

Έχεις ήδη επιλέξει χοντρό τζάμι.. Αν βάλεις και 2 κόντρες δεν χρειάζετε ρονταρισμα..

giotiss 14-09-13 12:08

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ όλους σας για τις απαντήσεις.
Πραγματικά είναι ένα θέμα το οποίο έχει απασχολήσει πολύ όλους όσους έχουν μπει στην διαδικασία να κατασκευάσουν ενυδρείο αλλά τελικά η μάχη ανάμεσα στο ροντέ ή όχι ροντέ είναι μεγάλη και το θέμα απ ότι καταλαβαίνω χωρίς λύση.
Η κατασκευή του ενυδρείου θα ξεκινήσει σήμερα το απόγευμα και αποφασίστηκε ότι τα τζάμια απλά θα τριφτούν ΛΙΓΟ στις γωνίες και στα μέρη κοπής με ντουκόχαρτο και νερό.
Κόντρες θα μπουν μετά από 2-3 μέρες κάτω,πάνω και μια πάνω στο κέντρο έτσι για ψυχολογική υποστήριξη ! :D
Συνέχεια θα έχει και το καπάκι, η βάση είναι ήδη έτοιμη...
Θέλω να αναφέρω πως το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι ιδιοκτησία ενός φίλου μου, αν θελήσει ο ίδιος θα ανεβάσω και μια παρουσίαση ;)

Crazy_Beaver 19-09-13 17:02

Προτίμησε το ρονταρισμένο!

Είμαι πολύ περίεργος από που προκύπτει ότι με το ροντάρισμα μειώνεται η επιφάνεια κόλλησης!

Το ροντάρισμα επίσης θα αφαιρέσει τις ατέλειες του κοψίματος και θα βοηθήσει στο γώνιασμα των τζαμιών.

Γενικά ΙΜΗΟ αροντάριστα τζάμια μόνο σε μικρά ενυδρεία

stelios816 19-09-13 18:27

λιγο αναποδα τα ειπες αρονταριστα τζαμια μονο σε μικρα ενυδρεια και οχι σε μεγαλα ..εκτος και αν κανει καποιος το ενυδρειο με ημερομηνια ληξης.

Kotsos 19-09-13 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 786445)
λιγο αναποδα τα ειπες αρονταριστα τζαμια μονο σε μικρα ενυδρεια και οχι σε μεγαλα ..εκτος και αν κανει καποιος το ενυδρειο με ημερομηνια ληξης.

μια χαρά τα είπε.. το ιδιο λετε

Cohiba 22-02-16 05:34

Περαν του ροντε ή μη ....χρησιμοποιουμε απλο τζαμι ή καποιο ειδδικης κατασκευης ? οπως π.χ. αυτα που βαζουν σε βιτρινες ή αυτα που εχουν τα παρπμπριζ ήκατι πιο εξειδικευμενο εν τελη ....?
Επισης η σιλικονη για την κολληση ειναι ειδικη ? ή μια οποιαδηποτε του εμποριου κανει τηνιδια δουλεια ?
Τελος διαβαζω για κατι κοντρες κατα την κολληση και δεν εχω καμμια εικονα τι ειναι αυτο και πως υλοποιειται:-\

Τάκης 22-02-16 08:36

Τζάμι απλό ή clear crsystal αν θες να έχεις καλύτερη οπτική.
Τίποτα άλλο, ούτε μεμβράνες , όχι ψημένο γιατί σπάει εύκολα.
Σιλικόνη μόνο ενυδρειακή

http://s3.praktiker.gr/myPraktiker.I.../12295_1_L.jpg



δες πως μπαίνουν οι κόντρες

BORKED

Cohiba 22-02-16 17:19

Ευχαρθστω :-):-) αλλα δν μπορωνα δω τις κοντρες ...μου βγαζει borked:-\

Τάκης 22-02-16 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Cohiba (Μήνυμα 924039)
Ευχαρθστω :-):-) αλλα δν μπορωνα δω τις κοντρες ...μου βγαζει borked:-\

Για δες εδώ https://www.youtube.com/watch?featur...&v=X_Z1tmB93Xk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02573 seconds with 11 queries