Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Endlers (Poecilia wingei) project I (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33371)

lingistis 22-07-09 10:28

Endlers (Poecilia wingei) project I
 
Εδώ και λίγο καιρό φιλοξενώ μια αναπαραγωγική αποικία Endlers (Poecilia wingei). Τα ψάρια είναι καθαρόαιμα (προέλευση από τον φίλο george1981) και είναι ενός φαινοτύπου. Περιμένω να δω με την ενηλικίωση των νεαρών αρσενικών εάν θα προκύψουν και άλλοι φαινότυποι... που το θεωρώ απίθανο. Δηλαδή πιστεύω ότι υπάρχει πολύ μεγάλη ομογένεια στο γενετικό τους υλικό (κλασικό αποτέλεσμα αναπαραγωγής με inbreeding).

Το θέμα λοιπόν είναι εάν έχουν στην κατοχή τους και κάποιοι άλλοι καθαρόαιμα Endlers από άλλη πηγή και ίσως άλλου φαινοτύπου ώστε να προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε μια ομάδα ανταλλαγής ψαριών (δηλαδή στην ουσία ανταλλαγή γενετικού υλικού). Μια άλλη μέθοδος είναι εάν προκύψει κάποιο μικρό, με διαφορετικό φαινότυπο από τον πατέρα του, να προσπαθήσει ο κάτοχος του να το αυξήσει σε αριθμούς.
Σημαντικό και απαραίτητο θεωρώ πως είναι για όσους ενδιαφέρονται για ένα τέτοιου είδος εγχείρημα να διατηρούν τα καθαρόαιμα Endlers τους σε ενυδρεία μόνο με αυτό το είδος χωρίς άλλα ζωοτόκα.

Έτσι σαν πρώτο βήμα προτείνω να δηλώσουν σε αυτό το ποστ όσοι διατηρούν Endlers. :)

Lucas123 22-07-09 11:53

ξεκινημα endlers
 
εχω μεγαλο ενδιαφερον για ξεκινημα ενυδρειου οπως το περιεγραψες,
καθως και τη σκεψη της απελευθερωσης τους καποια στιγμη στο φυσικο
τους περιβαλλον.Αν καποια στιγμη θελησεις να με προμηθευσεις με γονο
για να συμμετασχω σ' αυτο το πολυ ωραιο προγραμμα θα ειναι πολυ ωραιο
Ευχαριστω
Λουκας

Πάνος 22-07-09 12:11

φιλε γιαννη....και τα δικα μου πανε καλα...πολλαπλασιαστηκαν και δε ξερω τον αριθμο του γονου...απλα εχουν κοινους προγονους με τα δικα σου και ειναι φυσικα του ιδιου φαινοτυπου....
οταν μεγαλωσουν θα δωσω κι εδω σε μερικους χομπιστες που ξερουν την κατασταση και υπευθυνα δε θα τα βαλουν ποτε με γκαπυ-κουνουποψαρα κ.τ.λ.
ευελπιστω κι εγω να βρεθει νεο "αιμα" ....ισως θα πρεπει να σκεφτουμε και την πιθανοτητα αποστολης απο εξωτερικο..:rolleyes:

panos1972 22-07-09 15:23

Κι εγώ μέσα! Κι αν κάτι δεν ταιριάζει πχ. ξιφοφοράκια θα τα στείλω διακοπές σε άλλο ενυδρείο, μιας και η ιδέα βιοτοπικού κεντρικής Αμερικής ναυάγισε. "Στο επόμενο ενυδρείο μου" λέω εγώ, "στο επόμενο σπίτι σου" λέει η γυναίκα μου....

Το υπάρχον όμως στη διάθεση του project!

Raven 22-07-09 15:27

Τα Endlers που κυκλοφορουν πλεον προερχονται ολα απο τις γεννες του george1981.Εχω κι εγω μερικα και εχω χαρισει ηδη καποια μικρα.
Ψαχνοντας για την γνησιοτητα τους βρηκα τα εξης: Το ειδος περιγραφηκε απο τον Franklyn F.Bond to 1937.Η μορφη που εχουμε ειναι η πρωτοτυπη μορφη (black bar) που συνελεξε ο John Endler το 1975 απο την λιμνη Laguna de malaguena στην Δ.Βενεζουελα.
Τα ψαρακια αυτα συναντωνται στην φυση μονο σε ενα συμπλεγμα λιμνων σε αυτη την περιοχη. Οι τελευταιες εισαγωγες αγριων ατομων εγιναν το 2004-2005. Υπαρχουν αρκετες γνησιες μορφες ακομα, καθως και δεκαδες ρατσες εκτροφης: http://www.swampriveraquatics.com/
Το ειδος απειλειται με εξαφανιση λογω καταστροφης του βιοτοπου απο εντονη οικιστικη δραστηριοτητα και την δημιουργια χωματερης στην λιμνη Laguna de Patos.
Aν σκεφτει κανεις οτι το ειδος ηταν απομονωμενο για χιλιαδες χρονια , φανταζομαι οτι αντεχει την ενδογαμια πριν αρχισει ο εκφυλισμος του (προσωπικη αποψη μου), και δεν συντρεχει λογος αμεσης ανησυχιας για το αμεσο μελλον. Αν χρειαστει να γινει ανανεωση των γονιδιων θα μπορουσε να γινει προσεκτικα ,με εισαγωγη αιματος απο guppy και κλειστη εκτροφη για 27 γενεες οποτε και οι απογονοι θεωρουνται παλι γενετικα 100% γνησιοι. Αν βεβαια βρεθουν καποια γνησια ξανα στην αγορα θα βολευε πολυ περισσοτερο.
Προς το παρον οσοι τα αποκτουν ας τα κρατουν "καθαρα" μιας και το ειδος στη γνησια μορφη του ειναι πολυ σπανιο στην ευρωπαικη τουλαχιστον αγορα.

fotis_k 22-07-09 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 366447)
φιλε γιαννη....και τα δικα μου πανε καλα...πολλαπλασιαστηκαν και δε ξερω τον αριθμο του γονου...απλα εχουν κοινους προγονους με τα δικα σου και ειναι φυσικα του ιδιου φαινοτυπου....
οταν μεγαλωσουν θα δωσω κι εδω σε μερικους χομπιστες που ξερουν την κατασταση και υπευθυνα δε θα τα βαλουν ποτε με γκαπυ-κουνουποψαρα κ.τ.λ.
ευελπιστω κι εγω να βρεθει νεο "αιμα" ....ισως θα πρεπει να σκεφτουμε και την πιθανοτητα αποστολης απο εξωτερικο..:rolleyes:

Κατι τετοιο ειναι ευκολο να γινει?Αν ναι θα μπορουσαμε να κανουμε κατι τετοιο..Αυτη την στιγμη δεν εχω ενυδρειο αλλα το Σεπτεμβριο θα ξαναστησω ενα και θελω να βαλω μεσα μονο endlers.

rottbea 22-07-09 21:52

και εγω παιδια μεσα ειμαι.
Εχω παρει και ψαρακια απο τον george1981 και εχουν καταφερει να μου χαρισουν αρκετα μικρα απο γεννες.Τα διατηρω μονα τους σε ξεχωριστο ενυδρειο.

george1981 31-07-09 12:39

Φυσικά δεν θα μπορούσα να μην είμαι μέσα σε μια τέτοια προσπάθεια !!! Με χαρά θα βοηθήσω κι εγώ όσο μπορώ...:D Έχω περιορίσει τις γέννες βάζοντας κάποια αρσενικά σε άλλο ενυδρείο 100 λίτρων μόνα τους. Πιστεύω πως η αγορά απο εξωτερικό για ανανέωση γονιδίων είναι σχεδόν μονόδρομος γιατί εδώ δεν έχω βρεί μεχρι στιγμής ούτε ίδια με τα δικά μας !!!

Raven 31-07-09 14:15

Κι ομως εγω πριν 2 χρονια ειχα δει γνησια endlers να πωλουνται σε μαγαζι, ισως ομως αυτοι που τα πηραν να μην συμμετεχουν στα φορουμ ή να ειναι αρχαριοι που τα πηραν για guppy.

george1981 31-07-09 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 367542)
Κι ομως εγω πριν 2 χρονια ειχα δει γνησια endlers να πωλουνται σε μαγαζι, ισως ομως αυτοι που τα πηραν να μην συμμετεχουν στα φορουμ ή να ειναι αρχαριοι που τα πηραν για guppy.

Μπορεί να υπάρχουν κάπου όπως τα είχα πάρει κι εγώ τυχαία ! Ας ρίξουμε όλοι μια ματιά στα πετ που έχουμε κοντά μας μήπως βρούμε κάπου! Εγώ έχω κάνει την εν λόγω αναζήτηση χωρίς αποτελέσματα μέχρι στιγμής..... ο αγώνας συνεχίζεται !!! :o

Pritanis 31-07-09 17:56

ομορφα ψαρακια.....να με υπολογιζετε και εμενα ....συντομα θα εχω πολυ χωρο για αναπαραγωγες....

Filotas 31-07-09 19:07

Μέσα κι εγώ!!!!!

Πάνος 02-08-09 11:56

σημερα θα φυγουν καποια για θεσσαλονικη....εξαπλωνονται συνεχως ;)...το νου μας για "νεο αιμα" λοιπον!:p

fotis_k 02-08-09 12:29

Δεν μου πατε ομως...ειναι εφικτο να γινει παραγγελεια απο εξωτερικο?Υπαρχει περιπτωση κατα την διαφρομη καποια ψαρια να μην την βγαλουν?

aquaman 02-08-09 13:25

Παιδιά κι εγώ ενδιαφέρομαι - έχω σκοπό να "γυρίσω" το ενυδρείο σε endlers από Σεπτέμβριο, ή όταν μπορέσω να τα βρω...

Ηλίας 02-08-09 13:26

Μπαινω και εγω αμα και εγω μπορεσω να βρω και βαλω στο ενυδρειο(καινουριο). Απο Σεπτεμβρη κι εγω

george1981 02-08-09 20:01

'Ετσι να αυξανόμαστε σιγά σιγά ! Σε λίγο θα ανοίξουμε και Endlers fan club :D

aquaman 02-08-09 21:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george1981 (Μήνυμα 367790)
'Ετσι να αυξανόμαστε σιγά σιγά ! Σε λίγο θα ανοίξουμε και Endlers fan club :D

Κανένα social group στο φόρουμ ίσως;;;

Πάνος 02-08-09 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 367744)
Παιδιά κι εγώ ενδιαφέρομαι - έχω σκοπό να "γυρίσω" το ενυδρείο σε endlers από Σεπτέμβριο, ή όταν μπορέσω να τα βρω...

ηδη σημερα ειναι θεσσαλονικη τα ψαρακια....ειναι μικρα βεβαια....αλλα μολις αρχισουν οι αναπαραγωγες.....:p:p

filimonas2 03-08-09 09:13

ειναι ευκολα ψαρακια?...
ειμαι αρχαριος...αλλα ισως να μπορουσα να βαλω στο ενα ενυδρειο και να παρω ακομα ενα για ενα μονομαχο...:confused:

fotis_k 03-08-09 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από filimonas2 (Μήνυμα 367854)
ειναι ευκολα ψαρακια?...
ειμαι αρχαριος...αλλα ισως να μπορουσα να βαλω στο ενα ενυδρειο και να παρω ακομα ενα για ενα μονομαχο...:confused:

Aγγελε εχουν τις ιδιες απαιτησεις με τα γκαπυ που ειχες.;)Ειναι ευκολα ψαρακια..

lingistis 03-08-09 12:22

Εδώ είμαστε:

Endlers Club :D:D:D

fotis_k 03-08-09 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 367894)
Εδώ είμαστε:

Endlers Club :D:D:D

Παρων.:smt033

rottbea 03-08-09 13:14

παρων κι'αξυριστος!!

george1981 03-08-09 14:04

Παρών κι εγώ..... :)

panos1972 03-08-09 14:32

Μπήκα τρίτος στο club αλλά αφού σας αρέσει να το λέτε, να το πω κι εγώ τελικά...

ΠΑΡΩΝ!

aquaman 03-08-09 14:43

Μέσα κι εγώ παιδιά! :-)

Ηλίας 03-08-09 15:59

Αμα μιλαμε για σειρα εγω μπηκα πρωτος:p:p:p
Παρων και εγω!:smt033

lingistis 04-08-09 08:35

Παραδέχομαι συμετοχή!!!! :D

Εδώ βρήκα 4 φαινότυπος που ισχυρίζονται ότι είναι φυσικοί (natural phenotypes)

potami 26-11-09 18:28

απεκτησα και εγω εδω και μερικες μερες 2 αρσενικα και 6 θηλυκα.
Τα εχω μονα τους σε ενα 70αρι με φυτα.

Τα πηρα απο τον Αμαζονιο
φαινονται γνησια οταν θα εχω αναπαραγωγες θα ενημερωσω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02339 seconds with 11 queries