Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αταίριαστα ψάρια στο ενυδρείο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17911)

lucy 07-06-07 19:03

Αταίριαστα ψάρια στο ενυδρείο.
 
Το ενυδρείο μου μοιάζει περισσότερο με κακαβιά παρά με ... ενυδρείο.
Τα ψάρια τα έχω από πριν να γραφτώ στο φόρουμ.(όχι τίποτα άλλο, αλλά να μην με μαλώσετε :D )
Πρέπει οπωσδήποτε κάποια στιγμή να γίνουν αλλαγές. Δεν βρήκα άκρη μόνη μου και ζητώ βοήθεια.
Λοιπόν:
Σε ενυδρείο 100 λτ. έχω (ωχ και πως θα το πω ρεζίλι θα γίνω :D )
1 γκουράμι μπλε, ο Τίτο
1 γκουράμι πορτοκαλί, ο Πλίνιο
3 τιγράκια, ο Μαρς ο Κρας κι ο Σπλας
1 ασημένιος καρχαρίας, ο Σάρκι
1 γατόψαρο mystus mysticetus 10 εκ. περίπου
2 διάφανα kryptopterus minor
1 διάφανο parailia pellucida

έχω κι ένα 15 λτ. με 1 μικρούλι γλυφτη κίτρινου χρώματος. Μήπως κάποια μπορούν να πάνε εκεί; μπα!!! μάλλον αδύνατον!

Ξέρω πως τα περισσότερα είναι κοπαδόψαρα, και πρέπει κάποια να φύγουν, και άλλα να γίνουν πιό πολλά. έχω και τα παιδιά να φωνάζουν "όχι μαμά τον Σάρκι μην τον διώξεις" και όχι μόνο γι' αυτον, και δεν ξέρω τι να κάνω.

Αν μου δείξετε λίγο τον δρόμο και ξεκαθαρίσω ποιά ταιριάζουν μεταξύ τους ίσως να τους πείσω έτσι: "θα τον κρατήσουμε αλλά να ξέρεις θα πεθάνει σύντομα".
Ευχαριστώ!!!!!

complex 07-06-07 20:58

:( Πολύ τρομοκρατημένη σε βλέπω σε σχέση με την γνώμη των άλλων...(ειδικών και μή, φίλων και εχθρών, μαθητών και δασκάλων). Κατα την προσωπική μου άποψη συμφωνώ απόλυτα στο να ενδιαφερθείς να μάθεις ποιό πάει με τί ;,άλλα έχω τις επιφυλάξεις μου σχετικά με την απομάκρυνση κάποιών ψαριών από το ενυδρείο σου τη στιγμή που δεν σου προκαλούν κάποιο επείγον πρόβλημα και παράλληλα τα παιδιά σου είναι δέμενα μαζί τους. Θεωρώ πως πολλές φορές η μοίρα είναι περισσότερο ισχυρή από την επιστήμη....
Καλή ευκολία!

lucy 08-06-07 07:27

:D Δεν είμαι τρομοκρατημένη :D Η πράσινη φατσούλα που έβαλα κι εδώ δείχνει ότι αστειεύομαι. Ξέρω το λάθος μου και κάνω πλάκα μ' αυτό.
ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΕΡΘΗΚΕ, ΟΧΙ ΑΣΧΗΜΑ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΥΣΤΗΡΑ:p
Όλοι με "αγγάλιασαν" και με όμορφο τρόπο μου έδειξαν το σωστό δρόμο ;)

Όσων αφορούν τα ψάρια δεν μου δημιουργούν πρόβλημα, εγώ τους δημιουργώ με το να τα έχω σε περιβάλλον που βλάπτει την υγεία τους!!!

Και κάτι ακόμα, δεν έχω εχθρους στο φόρουμ και θα κάνω τα πάντα για να μην αποκτίσω ποτέ!!!

Liolios 08-06-07 09:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 181192)
1 γκουράμι μπλε, ο Τίτο
1 γκουράμι πορτοκαλί, ο Πλίνιο

Τι γκουράμι είναι? Colisa ή Trichogaster?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 181192)
3 τιγράκια, ο Μαρς ο Κρας κι ο Σπλας

Πρέπει να είναι σε ομάδες των 6 ατόμων. Όταν τα είχα κι εγώ με γκουράμι (Trichogaster) τα πήγαιναν μια χαρά μεταξύ τους.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 181192)
1 ασημένιος καρχαρίας, ο Σάρκι

Αυτός πρέπει να φύγει, δεδομένου ότι δύναται να φτάσει μέχρι 35εκ. τελικό μήκος.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 181192)
1 γατόψαρο mystus mysticetus 10 εκ. περίπου

Αν το ενυδρείο σου είναι καλά φυτεμένο και έχει μπόλικες κρυψώνες, πολύ οριακά νομίζω ότι μπορείς να το κρατήσεις.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 181192)
2 διάφανα kryptopterus minor

Χρειάζονται ομάδα των 6 και ακόμα καλύτερα των 8 και άνω ατόμων. Δεδομένου ότι γίνονται πέρίπου 8 εκ. το βλέπω δύσκολο να μπορέσεις σε 100λτ να τα φιλοξενήσεις.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 181192)
1 διάφανο parailia pellucida

Αρκετά ευαίσθητο ψάρι που χρειάζεται ομάδα των 6 τουλάχιστον. Φτάνει 15 εκ. τελικό μήκος, οπότε δεν κάνει για το ενυδρείο σου.

Αφού κινήσε σε Ασιατική σύνθεση, θα σου πρότεινα μια ομάδα γκουράμι (colisa) με αρσενικό και θυληκά και αντί για τιγράκια ένα κοπαδάκι αρλεκίνων. Στο βυθό μπορείς να κινηθείς σε κάποιες επιλογές από ασιατικά γατόψαρα. Η ασιατική βλάστηση και τα είδη της είναι πάρα πολλά, οπότε σε αυτό το κομμάτι δε θα δυσκολευτείς καθόλου.
Με γειά ο καινούριος σου ασιατικός βιότοπος!;) :D

lucy 08-06-07 19:22

2 Συνημμένο(α)
Αυτά είναι τα γκουράμι μου! Δεν ξέρω τι είναι, παντού τα βρίσκω σαν χρυσό και μπλε γκουράμι.

Οι φωτο είναι από το ίντερνετ, τις δικές μου δεν μπόρεσα να τις ανεβάσω κι ας τις μίκρινα κι ας τις έκοψα κι ας τις έραψα, κι ας παιδεύομαι από τις 6 :mad:

Liolios 08-06-07 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 181407)
Αυτά είναι τα γκουράμι μου! Δεν ξέρω τι είναι, παντού τα βρίσκω σαν χρυσό και μπλε γκουράμι.

Είναι της οικογένειας trichogaster. Θα σου πρότεινα να βάλεις 1 αρσενικό με 2 θυληκά στο ενυδρείο σου. Επιπρόσθετα επιδίωξε να είναι του ίδιου χρώματος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01313 seconds with 11 queries