Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   αγορά chiller για μας που δεν μπορουμε να κατασκευάσουμε. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33151)

pelly 05-07-09 10:21

αγορά chiller για μας που δεν μπορουμε να κατασκευάσουμε.
 
καλημέρα σε όλους.εγω εχω ενα ενυδρειο 100λίτρων κ εχω χάσει ηδη τα ψαρια μου μια φορά καλοκαίρι.Καθώς δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία κατασκευής θα μπορουσε κάποιος να μου πει τι πρεπει να προσέξω στην αγορά ενος chiller κ που θα βρω τις πιο οικονομικές προτάσεις?επίσης να ρωτήσω αν οι υψηλές θερμακρασίες κάνουν κακό κ στα φυτά?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

DimmyF 05-07-09 10:44

Καλημερα!
Μπορεις να βλεις κανα ανεμιστηρακι στο καπακι.
Στα 100λτ θα πετυχεις σχετικα καλη μειωση θερμοκρασιας.
Εγω εβαλα σε ενυδρειο carrefur 96λτ, αυτο το ανεμιστηρακι και εριξα τη θερμοκρασια στους 25.5οC απο 29..
Αν κανεις μια αναζητηση στο forum θα βρεις πολλααα θεματα σχετικα με ανεμιστηρες για ψυξη.

Φυσικα και πειραζουν και τα φυτα οι υψηλες θερμοκρασιες.
Τωρα κατα ποσο και πια φυτα ειναι πιο ευαισθητα και ποια πιο ανθεκτικα, ας απαντησουν οι μποσταναδες!

kwstas_original 05-07-09 10:53

....η μπορεις απλα να παρεις εναν ανεμιστηρα δαπεδου και με ανοιχτο το καπακι του ενυδρειου να πετυχεις την ιδια μειωση στη θερμοκρασια...εννοειτε να χτυπαει το νερο ο αερας:Dγλυτωνεις τα τρυπηματα στο καπακι...αλλα και την 300αρα που θα χει το τσιλερ!:smt033

aquaman 05-07-09 21:41

...ή βάζεις κλιματιστικό (ή και σε συνδυασμό με ανεμιστηρακια), για να δροσίζεσαι κι εσύ μαζί :-)

Στα 100 λίτρα πάντως με τα ανεμιστηράκια λογικά θα κάνεις καλή δουλειά (αλλά θα χρειαστεί να αναπληρώνεις νερό λόγω εξάτμισης).
Με το chiller πάλι, θέλει προσοχή που θα το βάλεις γιατί θα "βγάζει" ζέστη.

Η θερμοκρασία του γύρω χώρου σου ποιά είναι;

Για τα φυτά: περίμενε και τους "μποστανάδες" που λέμε παραπάνω, αλλά απ'ότι γνωρίζω, όσο ανεβαίνεις μετά τους 30C τα φυτά ενδεχομένως να έχουν πρόβλημα.

delta66 06-07-09 16:20

Καλες αυτες οι "προχειρες" λυσεις αλλα αν θελεις ασφαλεια για τα ψαρια πρεπει να σκεφτεσαι οτι οι αποτομες αλλαγες στη θερμοκρασια δεν κανουν καλο στα ψαρια (οπως και ολες οι αποτομες αλλαγες στις παραμετρους του νερου).
Θεωρω λοιπον απαραιτητη την παρουσια controller θερμοκρασιας με αισθητηρα μεσα στο ενυδρειο.
Ακομα και αν ελεγχει ανεμηστηρα με ποδι.

Αν δεν πας σε chiller (που δεν ειναι αναγκαιο σε τροπικα ενυδρεια γλυκου νερου και βγαζουν πολυ ζεστη στο δωματιο) η καλυτερη λυση και πιο οικονομικη ειναι ανεμιστηρακια.
Αν ψαξεις μπορεις να βρεις και με μανταλακι για ευκολη τοποθετηση παντα ομως 12 βολτ για να μην εχουμε καποιο ατυχημα. Και επειδη ολες αυτοι οι μεθοδοι (εκτος των τοποθετημενων ανεμηστηρακιων στο καπακι) προυποθετουν ανοιχτο καπακι, δεν ενδυκνειται για ενυδρειο με ψαρια που πηδανε (πχ μονομαχος, sae, clown, hatchetfish κλπ)
Να συμπληρωνεις απιονισμενο νερο για το νερο που εξατμιζεται.
Αν φυγεις (συντομες) διακοπες θα πρεπει να φροντισεις το θεμα αναπληρωσης νερου εκτος των αλλων.

pelly 20-07-09 23:22

:D σας ευχαριστώ πολύ όλους!μάλλον θα ψάξω να βρω ανεμιστηράκια με μανταλάκι προς το παρών γιατί το αιρκοντίσιον εκεί που βρίσκεται ,μέχρι να κρυώσει το χώρο,θέλει πολύ χρόνο κ κόστος....κ μια χαζή ερώτηση:τα ανεμιστηράκια συνήθως τα βρίσκουμε σε καταστήματα με ηλεκτρικά είδη?!?:confused:...

PascM 20-07-09 23:38

Ή σε καταστήματα που πουλάνε εξαρτήματα υπολογιστών.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01212 seconds with 11 queries