Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   "Αλλαγή" νερού στη Θεσ/νίκη ??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6232)

Fonamstel 07-09-04 22:38

"Αλλαγή" νερού στη Θεσ/νίκη ???
 
Μετά τη διακοπή υδροδότησης, παρατήρησε κανείς καμμιά αλλαγή στα χαρακτηριστικά του νερού?

Πριν, είχα pH=8,4 - GH=16 - KH=13
Μετά την αποκατάσταση της υδροδότησης, έχω pH=8,3 - GH=10 - KH=7.

Μήπως τα GH/KH test μου απεδήμησαν εις Κύριον ? :evil: :evil: :evil:

Η όντως έγινε πιο μαλακό ? :?

x-nos 07-09-04 23:34

Μακάρι θεέ μου λες να έγηνε κανένα τέτοιο θαύμα? Από το στώμα σου και στου θεού το αφτί!!! :D Περιμένω να ακούσω λεπτομέριες!!!

lasal 07-09-04 23:35

Η πρώτη δουλειά που εκανα μόλις αποκαταστάθηκε η βλάβη ηταν να μετρήσω.
Ναι όντως μαλάκωσε το νερό.

Fonamstel 08-09-04 18:28

Αντε να δούμε αν θα κρατήσει...
Πολύ φοβάμαι οτι θα επανέλθουμε στα ίδια μόλις "ισορροπήσει" το δίκτυο.

koulio 08-09-04 18:52

καπου το ακουσα οτι θα τροφοδοτηθει μεσω αλιακμονα νερο ενα μαγαλο μερος της θεσσαλονικης εντος των ημερων.

δεν ξερω αν ειμαι λαθος μηπως εχει σχεση αυτο ομως ??? :wink:

fidel 08-09-04 19:41

Μέσω Αλιάκμονα τροφοδοτείται ήδη σημαντικό μέρος της Θεσσαλονίκης (κυρίως το δυτικό). Περαιτέρω αναβάθμιση δεν αναμένεται σύντομα.

Το νερό όντως έχει μαλακώσει.

Fonamstel 13-09-04 00:25

Το διάλειμμα τέλειωσε, τα κεφάλια μέσα... :? :? :?
Σήμερα που μέτρησα ξανά, πάλι "ασβεστόνερο" έχω στη βρύση. :evil: :evil: :evil:

lasal 13-09-04 00:50

Η σημερινές μετρήσεις
ΚΗ=14
GH=22
TDS=570 ppm
Την προηγούμενη βδομάδα ειχε 420 ppm

paparatsi 13-09-04 10:56

Η αλλαγη στην ποιοτητα του νερου που εντοπισατε τις τελευταιες μερες προερχεται απο την μεταφορα νερου του αλιακμωνα στις δεξαμενες της ανατολικης θεσσαλονικης .Ειναι λογικο να ειναι προσκαιρη η αλλαγη και οι τιμες να επανελθουν σταδιακα σε αυτες που ολοι ξεραμε.
Το ποταμισιο νερο του αλιακμωνα ειναι σιγουρα πιο μαλακο απο αυτο που περνουμε μεχρι τωρα απο τις πηγες της Αραβισου.
Τα ΚΑΛΑ ΝΕΑ παντως ειναι συμφωνα με την ΕΥΑΘ οτι σε 10-15 μερες και η ανατολικη θεσσαλονικη θα περνει νερο απο τον αλιακμωνα αφου τελειωνουν τα εργα.

lasal 13-09-04 11:03

Βαγγέλη εχω μια απορία.
Αν μέχρι στιγμής δεν πήραμε νερό απο τον αλιάκμωνα τότε πως δικαιολογείς που μαλάκωσε το νερό της πρώτες μέρες υδροδότησης?
Ξέρει κανείς άλλος τίποτε?

paparatsi 13-09-04 11:09

Κατα την διαρκεια της διακοπης εγινε προσπαθεια να μεταφερθει νερο του αλιακμωνα στους ταμιευτηρες της ανατολικης θεσσαλονικης(τουμπας , καλαμαριας). Υπηρχαν ομως προβληματα και ετσι ποτε δεν καταφεραν να γεμισουν τις δεξαμενες. Γι'αυτο και ειχαμε ελαχιστο ή και καθολου νερο ανατολικα. Το δυκτιο τροφοδοτουνταν μονο με νερο απο τον αλιακμωνα και μερικες μικρες σχετικα γεωτρησεις κατα την διαρκεια της διακοπης. Μολις επισκευασθηκε η βλαβη στον κεντρικο αγωγο αρχισε να τρεχει και παλι το νερο της αραβησου και αναμιχθηκε με το νερο του αλιακμωνα που μεχρι το τε υπηρχε στο δυκτιο. Σταδιακα εμεις στα ανατολικα μειναμε και παλι μονο με το νερο της αραβησου.

Fonamstel 13-09-04 15:48

Καλά, 10-15 μέρες λέει η ΕΥΑΘ... :) :)
Αρα, θα μας έχει στη πρίζα για κανα δίμηνο. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

x-nos 13-09-04 20:47

Με την Δυτική Θεσσαλονίκη τι γίνεται?

Fonamstel 24-09-04 15:53

Σήμερα έβγαλε ανακοίνωση η ΕΥΑΘ.

Προβλήματα στην υδροδότηση αναμένεται να παρουσιαστούν την Κυριακή, 26 Σεπτεμβρίου, σε περιοχές της Καλαμαριάς και της Ανατολικής Θεσσαλονίκης.

... από τις 8 το πρωί έως τις 4 το απόγευμα, θα παρουσιαστούν προβλήματα στην υδροδότηση των υψηλών περιοχών της Καλαμαριάς, λόγω προγραμματισμένων εργασιών.

Επίσης, από τις 2 το μεσημέρι έως τις 6 το απόγευμα είναι πιθανόν να μείνουν χωρίς νερό οι κάτοικοι στις ανατολικές περιοχές της Θεσσαλονίκης, λόγω προγραμματισμένων εργασιών σύνδεσης του αγωγού Αλιάκμονα με τη δεξαμενή Τούμπας.
8) 8) 8)

lasal 24-09-04 23:08

Για κάθε ενδιαφερόμενο
Το έργο Υδρευσης θεσσαλονίκης απο τον αλιάκμονα, καταλήγει
σε δεξαμενή χωρητικότητας 75.000 κυβικών μέτρων και η διανομή θα γίνεται μέσω αγωγών στις εξής δεξαμενές:
Διαβατά, Ευοσμος, Πολίχνη, Νεάπολη, βλατάδες, Τούμπα, Καλαμαριά.

pani 24-09-04 23:40

Το καλο για μας ειναι οτι είμαστε λίγο μακριά απο την περιοχή και έτσι δεν θα ταλαιπωρηθούμεν :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01588 seconds with 11 queries