Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   Γεννα altolamprologus calvus black pearl (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71856)

Zair 18-05-13 11:08

Γεννα altolamprologus calvus black pearl
 
Καλημερα,σημερα το πρωι που ξυπνησα με μεγαλη μου χαρα:smt026 ειδα οτι γεννησαν τελικα,το θεμα μου ειναι οτι αντι να γεννησουν στο κοχυλι προτιμησαν να σκαψουν σε μια πετρα και να τα γεννησουν εκει τα αυγα,γιατι εγινε αυτο δεν ξερω,παντος η θηλυκια ειναι εκει συνεχεια και τα αεριζει και ο αρσενικος περιπολει γυρω απο την πετρα,δυστυχως λογο υποχρεωσεων δεν προλαβα να τα χωρισω να τα βαλω δηλαδη μονα τους οπως ειχα σκοπο να κανω απο την αρχη,και τα εχω στο κυριος ενυδρειο με τα τροφεους,εχω πιθανοτητες να επιβιωσει κανενα?,και σε ποσες μερες σκαν τα αυγα?

Κλεόβουλος 18-05-13 11:31

:) είδες που ήταν έτοιμα?
Δεν είναι περίεργο που γέννησαν στην πέτρα.
Τ' αυγά σκάνε σε 2-3 μέρες.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν πιθανότητες να επιζήσει κανένα
και ο πιο επικίνδυνος να τα φάει είναι ο αρσενικός. Ποτέ δεν ξέρεις όμως ;)

Zair 18-05-13 11:42

2 Συνημμένο(α)
Αντε Κλεοβουλε θα γινεις παππους:DΕφτιαξα ενα αυτοσχεδιο κονταρι καθρευτη για να μπορεσω να δω πισω απο την πετρα και οχι μονο ειδα αλλα μπορεσα να φωτογραφισω κιολας,παρακατω σας παραθετω φωτογραφια με αυγα καλβων:p εγω παντος πρωτη φορα βλεπω:rolleyes:και ειναι πολλααααααααα!

Κλεόβουλος 18-05-13 12:16

Είσαι φοβερός +-3
Τα θηλυκά μπορούν να κάνουν καμιά 200αριά αυγά.

Παναγιώτης Κ 18-05-13 13:03

Μπράβο! Άντε καλώς να τα δεχτείς! Ελπίζω να επιβιώσουν!

sailor247 19-05-13 20:53

να σου ζησουν!!!πολυ καλη η πατεντα!

Zair 19-05-13 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sailor247 (Μήνυμα 764613)
να σου ζησουν!!!πολυ καλη η πατεντα!

ευχαριστω,ε δεν ειναι και καμια τρομερη πατεντα,ενα κονταρι απο σουιφερ απο αυτο που ξεσκονιζουν οι γυναικες το σπιτι,παιρνεις ενα καθρευτακι απο αυτο που εχουν προχειρο οι γυναικες στην τσαντα τους και το πιανεις με ενα λαστιχο μπροστα,προσοχη μην σας παρει χαμπαρι ομως:D

sailor247 19-05-13 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zair (Μήνυμα 764617)
ευχαριστω,ε δεν ειναι και καμια τρομερη πατεντα,ενα κονταρι απο σουιφερ απο αυτο που ξεσκονιζουν οι γυναικες το σπιτι,παιρνεις ενα καθρευτακι απο αυτο που εχουν προχειρο οι γυναικες στην τσαντα τους και το πιανεις με ενα λαστιχο μπροστα,προσοχη μην σας παρει χαμπαρι ομως:D

και το ξυλο μετα ποιος το τρωει???:D:D:D

Stivv27 19-05-13 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zair (Μήνυμα 764617)
ευχαριστω,ε δεν ειναι και καμια τρομερη πατεντα,ενα κονταρι απο σουιφερ απο αυτο που ξεσκονιζουν οι γυναικες το σπιτι,παιρνεις ενα καθρευτακι απο αυτο που εχουν προχειρο οι γυναικες στην τσαντα τους και το πιανεις με ενα λαστιχο μπροστα,προσοχη μην σας παρει χαμπαρι ομως:D

και μετα σε παιρνουν αυτες στο κυνηγι....
Αμα σε παρει χαμπαρι σε βλεπω να τρως ομελετα με αυγα καλβων!!!!

Zair 20-05-13 20:55

Τριτη μερα σημερα και η θηλυκια αεριζει τα αυγα,κοιταξα παλι και δεν ειδα ουτε ενα ασπρο(χαλασμενο) αυγο,πιστευω οτι ειμαστε σε καλο δρομο,μεχρι το βραδυ να σκασουν μυτη ουριτσες:)
-------------------------
Kλεοβουλε τιποτα ακομα τωρα εχουν ακριβως 60 ωρες και ακομα να εκκολαυθουν λες να ειναι αγονιμοποιητα?

Παναγιώτης Κ 20-05-13 21:08

Δεν νομίζω. Για να τα αερίζει κια για να μην έχουν ασπρίσει σημαίνει ότι έγινε η δουλειά!
Όπου να'ναι θα δεις ουρίτσες!

Zair 20-05-13 21:10

Αντε να δουμε!

Κλεόβουλος 21-05-13 07:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zair (Μήνυμα 764722)
Kλεοβουλε τιποτα ακομα τωρα εχουν ακριβως 60 ωρες και ακομα να εκκολαυθουν λες να ειναι αγονιμοποιητα?

Υπομονή....είπα ότι εκκολάπτονται σε 2-3 μέρες αλλά δεν είχα την ευκαιρία να μετρήσω ποτέ εγώ με ακρίβεια, έτσι αναφέρεται στη βιβλιογραφία.
Εσύ θα πεις με ακρίβεια δευτερολέπτου :p

Μη τα ενοχλείς τώρα και μην κάνεις καμιά μεγάλη αλλαγή νερού.

Zair 21-05-13 09:06

Καλημερα,επιτελους ουριτσες:p το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ολα τα αυγα ειναι πολυ λιγοτερα η εκτος και εαν δεν ειδα καλα,καθως πηγα να τα κοιταξω επεσαν 2 αυγα κατω και απο πισω ειχαν μια μικρη ουριτσα που κουνιοτανε γρηγορα:D η μανα τα εβαλε στο στωμα λετε να τα εφαγε?,τωρα το ερωτημα μου ειναι τι να κανω,σκεφτηκα να τα κανω αναροφυση με ενα λαστοιχο και να τα βαλω σε μια γεννηστρα που επιπλεει στο κυριως ενυδρειο,γινεται κατι τετοιο η θα ειναι μοιραια κινηση για τα μικρα?

Κλεόβουλος 21-05-13 09:43

Άρα ήταν σωστός ο χρόνος εκκόλαψης που ανέφερα.;)
Κάπου εκεί είναι και τα υπόλοιπα αλλά δεν τα βλέπεις.
Τα "αυγά με την ουρίτσα" είναι τα ψαράκια που έχουν ακόμη τον λεκιθικό σάκο.
Όταν αυτός απορροφηθεί τότε θ' αρχίσουν να τρέφονται κανονικά.
Η μάνα μάλλον τα μετέφερε σε πιο ασφαλές σημείο (το αρσενικό είναι επικίνδυνο να τα φάει).
"Γεννήστρα" που επιπλέει δεν θα το πρότεινα.
Αν έχεις ένα μικρό ενυδρειάκι βάλτα εκεί με νερό από το μεγάλο.
Δεν μπορώ να προβλέψω ποσοστό επιτυχίας γιατί είναι και πολύ ευαίσθητα στις αλλαγές.

Zair 21-05-13 09:57

Να τα μεταφερω σημερα η να περιμενω κανα 2 μερες ακομα,εχω ενα ενυδρειακι 30 λιτρα πιστευω μια χαρα θα ειναι εκει,με τον τροπο της αναροφησης ομως θα γινει δουλεια δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο για να τα πιασω?

Παναγιώτης Κ 21-05-13 10:04

Γιατί δεν τα αφήνεις εκεί να δεις πως θα εξελιχθούν και αν δεις ότι δεν επιβιώνουν στην επόμενη γέννα να τα βάλλεις σε άλλο ενυδρείο.

Zair 21-05-13 10:29

Δεν ξερω τι να κανω εχω μπερδευτει:confused:Μαλον θα τα μεταφερω σε κανα 2-3 μερες να εχουν μεγαλωσει λιγο γιατι βλεπω οτι χρειαζονται ακομα την βοηθεια απο την θηλυκια,τα αεριζει ακομα που σημαινει οτι αμα τα μεταφερω τωρα το ποιο πιθανον ειναι να παθουν fungus

Κλεόβουλος 21-05-13 10:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zair (Μήνυμα 764938)
Να τα μεταφερω σημερα η να περιμενω κανα 2 μερες ακομα,εχω ενα ενυδρειακι 30 λιτρα πιστευω μια χαρα θα ειναι εκει,με τον τροπο της αναροφησης ομως θα γινει δουλεια δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο για να τα πιασω?

Πιάστα όσο είναι συγκεντρωμένα. Αν απομακρυνθούν αδύνατο. Βάλε και μια αεραντλία στο μικρό να τα "αναδεύει".
Με αναρρόφηση έχω πάρει μικρά χωρίς πρόβλημα.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 764940)
Γιατί δεν τα αφήνεις εκεί να δεις πως θα εξελιχθούν και αν δεις ότι δεν επιβιώνουν στην επόμενη γέννα να τα βάλλεις σε άλλο ενυδρείο.

Παναγιώτη πιστεύω ότι δεν θα επιβιώσει κανένα. Απ' όσο έχω δει τα μικρά καλβάκια δεν κρύβονται αλλά σέρνονται στον βυθό και είναι εύκολος στόχος.
Άσε που μεγαλώνουν πολυυυύ αργά.

Zair 21-05-13 16:37

Λοιπόν πήγα να τα κάνω αναροφηση αλλα το μετάνιωσα τα ψαράκια ειναι πολυ μικρά μονο οι ουριτσες φενονται ειναι καμια 40αρια σίγουρα,θα τα αφήσω κανά δυο μέρες ακόμα και μετα θα τα χώρισω σε πόσες μέρες ειναι σε θέση να τραφουν και να κολυμπούν μόνα τους;

Κλεόβουλος 21-05-13 16:49

Σε δέκα περ. μέρες θα έχουν χάσει τον σάκο και θ΄αρχίσουν μόνα τους να τρέφονται. Ετοιμάσου για αρτέμια ή πάρε καμιά καλή τροφή σε σκόνη.

Zair 21-05-13 19:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 765026)
Σε δέκα περ. μέρες θα έχουν χάσει τον σάκο και θ΄αρχίσουν μόνα τους να τρέφονται. Ετοιμάσου για αρτέμια ή πάρε καμιά καλή τροφή σε σκόνη.

Αρτεμια δεν εχω φτιάξει ποτε πως γίνονται;

Κλεόβουλος 21-05-13 20:00

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%DD%EC%E9%E1
Υπάρχει και έτοιμη.
Μπορείς να δίνεις και τροφή σε σκόνη στην αρχή και τριμμένο φυλλαράκι αργότερα.

Zair 21-05-13 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 765075)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%DD%EC%E9%E1
Υπάρχει και έτοιμη.
Μπορείς να δίνεις και τροφή σε σκόνη στην αρχή και τριμμένο φυλλαράκι αργότερα.

Ευχαριστω Κλεοβουλε

Zair 22-05-13 18:10

2 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα,λοιπόν τα έκανα αναρωφηση με μεγάλη επιτυχία,αλλα επειδή ήταν πολυ μικρα και φοβήθηκα μην με τις αλλαγές μην πΑθουν τίποτα τα έβαλα σε μια γενιστρα μεχρι να πάρουν τα πάνω τους, αφού πρώτα την επεξεργασθηκα λίγο,γιατι οι τρύπες ήταν μεγάλες για τα καλβακια τα οποία ειναι 50 στ σύνολο!τωρα περιμένουμε να μεγαλώσουνε αργααααααααα:D

Zair 22-05-13 18:21

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zair (Μήνυμα 765331)
Καλησπέρα,λοιπόν τα έκανα αναρωφηση με μεγάλη επιτυχία,αλλα επειδή ήταν πολυ μικρα και φοβήθηκα μην με τις αλλαγές μην πΑθουν τίποτα τα έβαλα σε μια γενιστρα μεχρι να πάρουν τα πάνω τους, αφού πρώτα την επεξεργασθηκα λίγο,γιατι οι τρύπες ήταν μεγάλες για τα καλβακια τα οποία ειναι 50 στ σύνολο!τωρα περιμένουμε να μεγαλώσουνε αργααααααααα:D

Και μια φωτογραφία που φενονται καλύτερα,σαν εξωγήινοι ειναι:D

Κλεόβουλος 22-05-13 18:23

Τι γεννήστρα είναι? απ' αυτές με το διχτάκι που επιπλέουν?
Τότε βάλε απο κάτω μια αεραντλία σε χαμηλή ένταση να τα αναδεύει ελαφρά μέχρι να χάσουν τον σάκο.

Zair 22-05-13 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 765336)
Τι γεννήστρα είναι? απ' αυτές με το διχτάκι που επιπλέουν?
Τότε βάλε απο κάτω μια αεραντλία σε χαμηλή ένταση να τα αναδεύει ελαφρά μέχρι να χάσουν τον σάκο.

Ναι τέτοια ειναι,τωρα θα βαλω αεροπετρα απο κάτω να τα αναδευει δεν πιστεύω να έπαθαν τίποτα τα εχω απο το πρωί έτσι;

Κλεόβουλος 22-05-13 18:41

Κάνα τέτοιο χρειαζόσουν https://www.google.gr/search?q=diy+f...w=1024&bih=616
αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις κι εκεί.

Zair 22-05-13 18:57

Μακάρι!ο χρόνος θα δείξει!Σε ευχαριστω Κλεοβουλε για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες τα ψαράκια όταν με το καλό μεγαλώσουνε θα τα δωρισω σε άτομα απο το φόρουμ που ενδιαφέρονται να φιλοξενήσουν αυτό το καταπληκτικό είδος της λίμνης τανγκανικα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02437 seconds with 11 queries