Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Πόσο χρόνο χρειάζονται τα guppies (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96647)

giogiannitaki 04-04-17 20:14

Πόσο χρόνο χρειάζονται τα guppies
 
Γεννήθηκαν τον Δεκέμβριο 12 μωράκια guppies από τα οποία έμειναν 4,σε θερμοκρασία 26 βαθμούς σε μίνι 20λιτρο ενυδρειακι,τα 2 είναι ορατά και μάλλον είναι θετικά τα άλλα δυο είναι τόσο μικροσκοπικά και μάλιστα το ένα μικρούλι έχει ένα θεματάκι με την μεσουλα του αφού δεν είναι ίσια. Πόσο χρόνο θέλουν ακόμα να γίνουν τρανά ψάρια
Ευχαριστώ

DEXFISH 04-04-17 20:22

Σε εμένα αυτά που γεννήθηκαν τον Δεκέμβριο έχουν δείξει χρώματα και φύλο. Πιστεύω σε κάνα 3μηνο θα αρχίσουν να γεννάνε. Αλλά είναι σε 120 λίτρα

nazgul 04-04-17 20:31

Νομιζω το χρονοδιαγραμμα αναπτυξης του γονου των guppies ειναι οπως το περιγραφει ο Dexfish, αν δεν κανω λαθος.

Πες μας λιγα λογια παραπανω για τις συνθηκες (μετρησεις, αλλα ψαρια) που επικρατουν στο ενυδρειο των ψαριων, ομως, οπως και τις ρουτινες σου (αλλαγες νερου, ταϊσμα).

giogiannitaki 04-04-17 21:09

Μετρήσεις κάνω με στικ όχι υγρά τεστ,αλλαγές κάθε τέσσερις μέρες και στο ενδιάμεσο σκούπα βυθού, σήμερα δεν μέτρησα γιατί το πρωί έκανα αλλαγή 40%
Αλλά είμαι σε φυσιολογικά επίπεδα νερού,τάισμα 4 φορες την μερα.Είναι τόσο μικροσκοπικά τα 2 που φοβαμε ότι θα τα ρουφήξει η σκούπα.
Γεννήθηκαν εκεί μεσα και μένουν αν και ορφανα

emperor4her 04-04-17 21:41

σκουπα βυθου νομιζω δεν ειναι απαραιτητη, εμενα κανουν 6 μηνες μεχρι να γενησουν περιπου, στα 200 λτρα. να ξερεις οτι μεγαλωνουν πιο συντομα αναλογα με τα λιτρα, καθως και με την τροφη (ειδος-ποσοτητα).
μια και λεμε για σκουπα, λιγο ασχετο αλλα πριν κανα μηνα ανοιξα το εξωτερικο φιλτρο για να μπολιασω ενυδριο φιλου. στο κατω μερος βρηκα πανω απο 40-50 γαρηδες, που ζουσαν κανονικα! :smt120 φυσικα της εριξα μες το ενυδρειο, αλλα η πλακα ειναι οτι επειδη στο στομιο του φιλτρου εχω βαλει τουλι απο μπομπονιερα για αυτο ακριβως το λογω, λογικα θα περασαν οταν ηταν ακομη πολυ μωρα. πρεπει να ζουσαν κανα 6 μνο εκει μεσα και βαλε!

giogiannitaki 04-04-17 21:48

Ψυχούλες μου,να τους ρίξω ζωική τροφή μπας και πάρουν τα πάνω τους. Κάπου διάβασα για αρακά,η και αυγό,ισχύει?

DEXFISH 05-04-17 07:20

Τροφή σε πούδρα (ή τρίψε αυτή που έχεις). Δεν χρειάζονται τίποτα το φοβερό. Εγώ τα ταϊζω 1 φορά την ημέρα, και το ΣΚ νηστεία και προσευχή.
Τώρα το πρωί που τα πρόσεξα έχουν αρχίσει τα αρσενικά να κυνηγούν τα θηλυκά. Όχι ότι είναι σε ηλικία αναπαραγωγής ακόμα...
Το ότι έχουν μείνει έτσι μάλλον είναι λόγω προβληματικών συνθηκών, γι' αυτό κάνε μια παρουσίαση να δούμε τι θέλει διόρθωση; Βασικά τα γκάπυ δεν είναι για 20άλιτρο. Εγώ το έστησα τον Δεκέμβριο με 1 αρσ 2 θηλ ενήλικα και τώρα γίνεται της τρελής (σε 120λ)

giogiannitaki 05-04-17 12:18

Όσο αναφορά τα λίτρα το ξέρω ότι είναι ακατάλληλα, είχα ξεκινήσει να φτιάξω diyενυδρείο Αλλά προέκυψε εγκυμοσύνη δικιά μου και παρέμειναν στο 20 λίτρο.Οποτε θα τους δώσω τροφή κανονική 1-2 φορες την εβδομάδα και μετά είπες νηστεία,ωραία ευχαριστωωωωωω

kostas66 05-04-17 13:15

Κανονικά σε μέγεθος ψάρια θα γίνουν μετά από κανένα τρίμηνο...
Για τροφή θα τρίβεις καλά τα flakes και καλύπτονται τα μωρά.
Έχω μεγαλώσει πολλά μωράκια με αυτόν τον τρόπο.
Στο 20λιτρο είσαι πολύ τυχερός που έχουν επιβιώσει και δεν τα έχουν φάει τα μεγαλύτερα.

DEXFISH 05-04-17 18:11

Το βασικότερο είναι να τους δώσεις καλό νερό. Κάνε 50% αλλαγή κάθε εβδομάδα. Στην ουσία 1 κουβάς νερό είναι η αλλαγή σου οπότε είναι εύκολο. Απλά να το φέρνεις στην ίδια θερμοκρασία και να το αποχλωριωνεις.

ababapanos 10-05-19 19:49

τα γκαμπι σε ποσους μηνες μπορουν να γενησουν?

SweepingFish 10-05-19 20:08

Καθε 28 μέρες μπορεις να γεννήσουν.

ababapanos 11-05-19 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish (Μήνυμα 1053646)
Καθε 28 μέρες μπορεις να γεννήσουν.


οχι εννοω απο ποια ηλικεια και μετα. αγορασα καποια αλλα μου φαινοντε μικρα , δηλαδη τα θυλικα ειναι στο μεγεθος απο το αρσενικο , για να ξερω αν ειναι ποσο να περιμενω

SweepingFish 11-05-19 21:39

Δεν γνωρίζω... 3 μηνών και μετα νομιζω (καπου τοσο θα σου ειναι). Θα εχεις γεννες σίγουρα παντως και σύντομα μην ανυσηχεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01708 seconds with 11 queries