Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Πειτε μου γνωμες για εξωτερικο φιλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51777)

sefis 14-04-11 15:08

Πειτε μου γνωμες για εξωτερικο φιλτρο
 
Θελω να αγορασω ενα εξωτερικο φιλτρο για ενυδρειο 72 λιτρων.Μετα απο ψαξιμο ειμαι μαλλον για EHEIM αλλα ακομα δεν ξερω διοτι ακουσα πολλα.Για πειτε μου την γνωμη σας και αν ξερετε και μοντελο.

tsoum 14-04-11 15:09

παρε το 2213 ή το 2ο της σειρας ecco pro, για να μπορείς να τα χρησιμοποιησεις και σε μεγαλύτερα ενυδρεία (μεχρι 150 λιτρα αναλογως την ιχθυοοφορτωση.

kingrim 14-04-11 15:10

παρε ενα sun sun με το 50% των χρηματων (σε σχεση με το ΕΗΕΙΜ) και με πολλαπλασιες λειτουργιες απο το ΕΗΕΙΜ

sefis 14-04-11 15:14

Αυτο ειναι που ελεγα ποιο πανω οτι εχω ακουσει διαφορα.Οτι το SUN παρ'οτι Κινα λενε οτι ειναι πολυ καλο και με αποδοσεις.Μονο για λιγο θορυβο λενε παραπανω

achisael 14-04-11 15:15

παρε ενα φλουβαλ και να μην ακους τιποτα...
:p:p

sefis 14-04-11 15:19

Λες ρε συ?

achisael 14-04-11 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sefis (Μήνυμα 579141)
Λες ρε συ?

για το φλουβαλ ? ναι λεω.. πολυ καλο.. :p
οχι οτι τα eheim δεν ειναι...

kingrim 14-04-11 15:26

φιλε εχω sun sun εδω και αρκετους μηνες ειναι αριστο οτι και να γινει ξανα sun sun θα παρω υπαρχουν σχετικες συζητησεις εδω παρα πολλες να μην ξανα λεμε τα ιδια απλα μονο να δεις οτι με τα χρηματα του eheim περνεις 2 sun sun τα οποια εχουν

καλαθακια
λαστιχα
γωνιες
spray bar
skimmer
αυτοματη αναπληρωση
ball valve
μεγαλητερη ροη (με τα αντιστοιχα ΕΗΕΙΜ )

και πανω απο 50% πιο φθηνα

achisael 14-04-11 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 579147)
φιλε εχω sun sun εδω και αρκετους μηνες ειναι αριστο οτι και να γινει ξανα sun sun θα παρω υπαρχουν σχετικες συζητησεις εδω παρα πολλες να μην ξανα λεμε τα ιδια απλα μονο να δεις οτι με τα χρηματα του eheim περνεις 2 sun sun τα οποια εχουν

καλαθακια
λαστιχα
γωνιες
spray bar
skimmer
αυτοματη αναπληρωση
ball valve
μεγαλητερη ροη (με τα αντιστοιχα ΕΗΕΙΜ )

και πανω απο 50% πιο φθηνα


το ball valve τι ειναι ?
να σε ρωτησω κατι.. ποσα καθαρα βιολογικα χωραει το μικροτερο ? αυτο με τα 1000λ/ω...
αλλα μονο βιολογικα...

kingrim 14-04-11 15:29

δεν ξερω φιλε δες στο σιτε που θα το παρεις

Η ball valve ειναι ενας μοχλος που τον τραβας και κλεινει με μια κινηση την ροη νερου απο το ενυδρειο προς το φιλτρο μετα βγαινει το πλαστικο αυτο μαζι με τους σωληνες πανω απο το φιλτρο βγαζεις το φιλτρο το καθαριζεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ μετα το βαζεις στην θεση του ανοιγεις την ball valve πατας την ''τρομπα'' και αρχιζει να γεμιζει νερο μονο του

achisael 14-04-11 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 579156)
δεν ξερω φιλε δες στο σιτε που θα το παρεις

Η ball valve ειναι ενας μοχλος που τον τραβας και κλεινει με μια κινηση την ροη νερου απο το ενυδρειο προς το φιλτρο μετα βγαινει το πλαστικο αυτο μαζι με τους σωληνες πανω απο το φιλτρο βγαζεις το φιλτρο το καθαριζεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ μετα το βαζεις στην θεση του ανοιγεις την ball valve πατας την ''τρομπα'' και αρχιζει να γεμιζει νερο μονο του


αυτο το συστηματακι το εχει και το φλουβαλ..

ARIS1983 14-04-11 16:39

Eheim Ecco Pro λεω εγω μιας και ειναι καλητερο απο Fluval και κινεζους!

sefis 14-04-11 16:41

Αν και μπερδευτικα με τις τοσες εταιριες πιστευο να διαλεξω το καλυτερο.............

achisael 14-04-11 16:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 (Μήνυμα 579188)
Eheim Ecco Pro λεω εγω μιας και ειναι καλητερο απο Fluval και κινεζους!

απο που το εκρινες οτι ειναι καλυτερο απο φλουβαλ και κινεζο...???

απο θορυβο μακαραν φλουβαλ.. τωρα πως το κρινεις... :rolleyes::rolleyes:

paliosdimitris 14-04-11 17:02

Έχω φλουβαλ και eheim .είναι πανομοιοτυπα.
Προς το παρών δεν έχω κανένα πρόβλημα(τα λιτουργώ 1 και 5 μήνες αντιστοιχα)
Προς το παρών η μόνη διαφορά είναι στην τιμή και στο γεγονός οτι το φλούβαλ δεν έχει σπρει μπαρ:D

sefis 14-04-11 17:04

Αυτο που μου κανει εντυπωση ομως ειναι οτι λενε πολυ καλα λογια και για το SUN SUN παρ'οτι ειναι κινεζικο και με πολυ χαμηλοτερη τιμη.

achisael 14-04-11 17:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sefis (Μήνυμα 579196)
Αυτο που μου κανει εντυπωση ομως ειναι οτι λενε πολυ καλα λογια και για το SUN SUN παρ'οτι ειναι κινεζικο και με πολυ χαμηλοτερη τιμη.

αφου σε ολους (η τους ποιο πολλους) βγηκε καλο και η τιμη ειναι φθηνη τοτε ειναι σουπερ...!!

Tsagos 14-04-11 19:43

Ο κινέζος θέλει προσοχή όταν το καθαρίζεις μιας και είναι ΠΙΟ ευθραυστο απο τον γερμανό και η κατανάλωση του κινέζου είναι ΠΠΠΟΛΛΕΣ φορες πάνω απο τον γερμανο ;)

Καλός ο κινέζος αλλα μην τον παρουσιαζουμε σαν θεό!

Οτι πληρώνεις πέρνεις!

dimost 14-04-11 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 579239)
Ο κινέζος θέλει προσοχή όταν το καθαρίζεις μιας και είναι ΠΙΟ ευθραυστο απο τον γερμανό και η κατανάλωση του κινέζου είναι ΠΠΠΟΛΛΕΣ φορες πάνω απο τον γερμανο ;)

Καλός ο κινέζος αλλα μην τον παρουσιαζουμε σαν θεό!

Οτι πληρώνεις πέρνεις!

ετσι ακριβως ειναι εγω εχω στο ενυδρειο μου ενα eheim 2073 pro 3 και ενα fluval 205 οταν εβαλα τα δυο φιλτρα δίπλα δίπλα η διαφορα στο φινιρισμα ηταν ξεκαθαρη τωρα αν βαλεις διπλα σε αυτα ενα κινεζικο δεν νομιζω οτι μπορει να συγκριθει .Βεβαια το κοστος των κινεζικων ειναι παρα πολυ μικρο αλλα πρεπει να σκεφτει καποιος την καταναλωση τα ανταλλακτικα και αν υπαρχουν και το προσδοκιμο ζωης των συγκεκριμενων φιλτρων ;)

kingrim 14-04-11 20:45

η μονη διαφορα ειναι στην καταναλωση οσο για την ποιοτητα ειναι μια χαρα και δυο τρομαρες δεν εχω ακουσει για κανενα sun sun που να χαλασε ενω εχω ακουσει πολλα EHEIM οκ δεν λεω οτι δεν ειναι καλα ισως ειναι και τα καλητερα φιλτρα που υπαρχουν τα ΕΗΕΙΜ αλλα δεν θα πληρωσω 2πλασια χρηματα και να μην εχει ουτε καν βανακια ενω ο κινεζος τα δινει ολα....

απο εκει και περα υπαρχουν πολλα παρομια θεματα σε μερικα απο αυτα εχω βαλει και βιντεο οποιος θελει κανει αναζητηση και θα βρει πολλες πληροφοριες

achisael 15-04-11 00:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 579264)
η μονη διαφορα ειναι στην καταναλωση οσο για την ποιοτητα ειναι μια χαρα και δυο τρομαρες δεν εχω ακουσει για κανενα sun sun που να χαλασε ενω εχω ακουσει πολλα EHEIM οκ δεν λεω οτι δεν ειναι καλα ισως ειναι και τα καλητερα φιλτρα που υπαρχουν τα ΕΗΕΙΜ αλλα δεν θα πληρωσω 2πλασια χρηματα και να μην εχει ουτε καν βανακια ενω ο κινεζος τα δινει ολα....

απο εκει και περα υπαρχουν πολλα παρομια θεματα σε μερικα απο αυτα εχω βαλει και βιντεο οποιος θελει κανει αναζητηση και θα βρει πολλες πληροφοριες


πολυ σωστος...!!!

Chris82 15-04-11 00:36

Εheim 2217+ fluval 405..
Μαζί στο ίδιο ενυδρείο..
Δεν θα σχολιάσω το σπιράλ λάστιχο του 405 ούτε την απουσία του σπρει μπαρ αλλα θα σχολιάσω την άβολη τοποθέτηση των υλικών στον κάδο και τον περισσότερο θόρυβο του 405!!
Το 2217 το έχω τρια χρόνια και δουλεύει απροβλημάτιστα και οσα eheim έχω πάρει(4 σύνολο) πάντα είχαν βανάκια,εσεις που τα βρίσκετε χωρίς..;

delta66 15-04-11 03:29

Εγω λεω να μη βαλεις καθολου φιλτρο και να ησυχασεις :D

Σε 72 λιτρα ενυδρειο και το πιο μικρο κινεζικο να βαλεις θα ειναι μεγαλο και θα καιει πολυ ρευμα.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2175
Κυκλοφορία νερού: 1400 λίτρα/ώρα
Κατανάλωση ρεύματος: 35 watt
66 ευρω χωρις υλικα

Αν βαλεις classic (με βανακια κομπλε με υλικα) μπορει να εχεις τα γνωστα παραπονα των νεων χρηστων τους που δεν εχουν τις ανεσεις και ευκολιες των πιο μοντερνων φιλτρων.
(ανεσεις και ευκολιες ομως που μεταφραζονται σε περισσοτερες αιτιες για πιθανες βλαβες).

Τεσπα θα σου προτεινω ενα eheim ecco pro το μικροτερο της σειρας το 2032 με αυτοματο priming τρομπαριστα (γεμισμα καδου), βανακια κλπ, με μονη ελλειψη το spraybar που σε αυτα τα μοντελα δινονται ξεχωρα απο οσο ξερω.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1258
80 ευρω κομπλε (χωρις spraybar)

500 λιτρα/ωρα
1.2 + 0.3 (προφιλτρο) λιτρα υλικα
5 μονο βατ καταναλωση
1.4μ μανομετρικο
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...ail_32311_ehen

ΥΓ με 10E επιπλεον υπαρχει και το μεγαλυτερο 2234

Tsagos 15-04-11 05:04

αυτή τη σειρά την έχετε δοκιμάσει ; την προτείνετε;
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1441

paliosdimitris 15-04-11 06:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 579484)
αυτή τη σειρά την έχετε δοκιμάσει ; την προτείνετε;
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1441

Έχω το μεσαίο της σειράς και το έχω φουλάρει με 1 λίτρο BIOMECH της EHEIM μαζί με υαλοβαμβακα.Δεν έχω κανένα πρόβλημα!
Το μόνο ελάτωμα είναι οτι δεν έχεις ανατάραξη αρκετή!

achisael 15-04-11 10:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paliosdimitris (Μήνυμα 579489)
Έχω το μεσαίο της σειράς και το έχω φουλάρει με 1 λίτρο BIOMECH της EHEIM μαζί με υαλοβαμβακα.Δεν έχω κανένα πρόβλημα!
Το μόνο ελάτωμα είναι οτι δεν έχεις ανατάραξη αρκετή!


χωραει εκει μεσα 1 λιτρο βιολογικο ?

ARIS1983 15-04-11 12:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Chris82 (Μήνυμα 579422)
Εheim 2217+ fluval 405..
Μαζί στο ίδιο ενυδρείο..
Δεν θα σχολιάσω το σπιράλ λάστιχο του 405 ούτε την απουσία του σπρει μπαρ αλλα θα σχολιάσω την άβολη τοποθέτηση των υλικών στον κάδο και τον περισσότερο θόρυβο του 405!!
Το 2217 το έχω τρια χρόνια και δουλεύει απροβλημάτιστα και οσα eheim έχω πάρει(4 σύνολο) πάντα είχαν βανάκια,εσεις που τα βρίσκετε χωρίς..;

+1000

paliosdimitris 15-04-11 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 579536)
χωραει εκει μεσα 1 λιτρο βιολογικο ?

Ναι φίλε μου 1 λίτρο.
Και εγώ δεν το πίστευα μέχρι που το δοκίμασα:D:D:D:D

dimost 15-04-11 13:59

μαλλον φιλε στο καταστημα που ψωνιζεις σε κοροιδευουν eheim στη σειρα ecco και pro ειναι με τα παντα κομπλε για ξανακοιτα καλα μη σου τα πουλανε ξεχωριστα

achisael 15-04-11 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paliosdimitris (Μήνυμα 579632)
Ναι φίλε μου 1 λίτρο.
Και εγώ δεν το πίστευα μέχρι που το δοκίμασα:D:D:D:D

πολυ μεγαλος καδος για ενα μικρο ''φιλτρακι'' ... :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02486 seconds with 11 queries