Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Nano Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=205)
-   -   odin`s mini reef (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28047)

odin79 16-11-08 18:04

odin`s mini reef
 
10 Συνημμένο(α)
γεια σας...μετα απο 6 και κατι μηνες ειπα να κανω και εγω μια παρουσιαση

λιτρα¨130
φιλτρανση εξωτερικο φιλτρα eheim2213 με αντιφωσφορο και ανθρακα. σκιμερ tmc400 αλλαγη υλικων καθε μηνα προσπαθω να ειμαι ευλαβικος σε αυτο.
βοιολογικο φιλτρρισμα 10 κιλα βραχου και αμμος 15 κιλα.
φωτισμος metal hilide 70 watt και 2 t8 10 watt διρκεια φωτισμου 12 ωρες .

ψαρια 2 occelaris 1 bi color 1 παγανιελα 1 foxface lo και ενα μικρο tang(η παγανιελα ο λο και το bi color θα πανε σε αλλο σπιτι γιατι το παρακανα με την ιχθυοφορτηση)

ασπονδηλα 3 pepermind 1 cleaner και αρκετα σαλιγγαρια

κοραλια 1 γονιοπορα 3 εφυλια(μια μεγαλη και 2 αρκετα μικρες) 1 buble (green) μια buble tip anemone.xenia,tube worm(εχω μια τρελα με τα lps οπως καταλαβατε

ρουτινες¨ κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα το 20 τοις εκατο και αλλαζω αντιφωσφορο και ανθρακα καθε μηνα...αλκ στο 12 προσπαθω κα το κρατω με builder περιπου ενα κουταλακι καθε 4 μερες..ασβεστιο 420 με reef complete ph 8.0 ta κοραλια τα ταιζω 3 φορες την εβδομαδα με κατεψηγμενες τροφες ζωοπλακτον και φυτοπλανκτον.1 φορα στις 10 κανω και ενα φυσημα στον βραχο με μια αντλια.σαλ 1025 περιμενω ω τα σχολια και τισ συστασεις σας...

Tricky 16-11-08 18:08

Super το reefακι ...τα κοραλια φαινονται υγιη και ο εξοπλισμος σωστος.

Βλεπω αρκετες θεσεις για κοραλια οποτε πραξε αναλογως ;)

odin79 16-11-08 18:15

βασιλη καταρχας ευχαριστω για την βοηθεια και δημοσιως..εχω θεσουλες για κοραλια ψαχνω για κοκκινα κοραλια καμια λομποφυλια γιατι πολυ πρασινο επεσε!!!

Andros 16-11-08 19:01

Ομορφα πραγματα!!! Μπραβο!!!
Να ρωτησω......Θα μπορουσε ο εξοπλισμος να κρυφτει καπως?? Το χαλαει λιγο.
Κατα τ'αλλα ειναι Super!!!

alan boy 16-11-08 20:51

απο κυκλοφορια τι αντλιες εχεις?
και τι διαστασεις εχει το ενυδρειο?
πολυ ομορφα χρωματα....

odin79 16-11-08 21:10

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 305125)
Ομορφα πραγματα!!! Μπραβο!!!
Να ρωτησω......Θα μπορουσε ο εξοπλισμος να κρυφτει καπως?? Το χαλαει λιγο.
Κατα τ'αλλα ειναι Super!!!

φιλε μου αυτο ειναι ενα προβλημα που με απασχολει...σκεφτομαι να κανω ςνα σαμπ που θα μου λυσει τα χερια και θα προσφερει αρκετα στο ενυδρειο μου αλλα το προβλημα ειναι οτι το ενυδρειο ειναι στο υπνοδωματια και δεν θελω να κανει θορυβο...σκεφτομαι για σαμπ με βαση πιο ψηλη απο το ενευδρειο...θα δω...

τις διαστασεισ δεν τις θυμαμαι ακριβως αλλα ειναι περιπου 60μηκος επι 45 πλ
απο κυκλοφορια εχω 2 χιλιαρες αντλιες η μια με hydorflow που μου εχει λυσει τα χερια..παλιοτερα δικιμασα τις nano coralia αλλα δεν μου αρεσε η κυκλοφορια..τα lps θελουν αρκετη μελετη της κυκλοφοριας γιατι στρεσαρονται ευκολα...

accnt 22-11-08 15:45

Ωραίο ενυδρείο. Και μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο. ;)

Kotsos 22-11-08 17:21

Πολύ ωραίο:D:D:D Αν μπορείς όμως κάνε κάτι να κρύψεις τον εξοπλισμό...

odin79 25-11-08 23:06

ευχαριστω παιδια...τωρα μελετω το ενδεχομενο του σαμπ η τοy refugium...

domenico 25-11-08 23:10

πάρα πάρα πάρα πολύ όμορφο....σε ζηλεύω....αυτό είναι ενυδρείο...!!! το δικό μου είναι μια %$*#&^@ και μισή μπροστά του....

alan boy 25-11-08 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 305150)
απο κυκλοφορια εχω 2 χιλιαρες αντλιες η μια με hydorflow που μου εχει λυσει τα χερια.

μας λιγα λογια γι αυτο το hydorflow πως δουλευει?τι ακριβως κανει?μπενει σε ολες τις αντλιες?και απο που το πηρες?
αυτα :smt003

accnt 26-11-08 08:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 307553)
ευχαριστω παιδια...τωρα μελετω το ενδεχομενο του σαμπ η τοy refugium...

Μπορείς και τα δύο παράλληλα. Μπορείς και μέσα στο sump να φτιάξεις ξεχωριστό θάλαμο refugium.
Το θέμα είναι τι τρόπο υπερχείλισης θα επιλέξεις...

odin79 26-11-08 11:37

το hudorflow ειναι ενα απλο μηχανημα που δουλευει με την πιεση του νερου ,απο την αντλια,και την περιστρεφει στρεφοντας το νερο κυκλικα προς ολες τισ κατευθυνσεις...

φιλε accnt πρεπει να λαβω πολλες παραμετρους υπ οψιν..το ενυδρειο ειναι στο υπνοδωματιο οποτε πρεπει να προσεξω τον θορυβο τον διαθεσημο χωρο και τον φωτισμο και τισ αναγκες του ενυδρειου...απ`οτι εχω διαβασει πιο πολυ θα με συνεφερε το refiufium γιατι εχω πολλα lps και γιατι δεν θελω μα παιξω με τις επιφοβες υπερχειλισεις για σαμπ...να γινει δηλαδη βαρυτικα η επιστροφη στο main tank του νερου

accnt 26-11-08 11:56

Ναι...

Το sump (μαζί με το refugium) μπορεί να λειοτυργήσει και πάνω ή και δίπλα από το ενυδρείο.
Σκέψου το και αυτό σαν λύση.

odin79 26-11-08 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 307657)
Ναι...

Το sump (μαζί με το refugium) μπορεί να λειοτυργήσει και πάνω ή και δίπλα από το ενυδρείο.
Σκέψου το και αυτό σαν λύση.

για αυτο μιλαω και εγω;) μια τρυπα στο σαμπ που να επιστρεφει το νερο βαρυτικα..

Artemisia 01-04-16 01:13

Γιάννη πολύ όμορφο αυτό το ενυδρείο :D:D ειδικά τα buble τα κοράλλια σούπερ :D:D

Samian 01-04-16 21:55

Από που το ξέθαψες αυτό ;;;

Λειτουργεί το ενυδρείο ακόμη ;;

Artemisia 01-04-16 22:10

όχι δεν λειτουργεί :(:( απλά του το έγραψα , γιατι πραγματικά ήταν ένα πολύ ωραίο ενυδρείο :D

odin79 07-04-16 23:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 934398)
όχι δεν λειτουργεί :(:( απλά του το έγραψα , γιατι πραγματικά ήταν ένα πολύ ωραίο ενυδρείο :D

αχχααχχαχα :):):) θεα!!!λειτουργησε για 5 χρονια περιπου

kostas82 19-09-16 14:27

Μήπως να ξανά λειτουργήσει Γιαννη;

odin79 19-09-16 16:03

χαχαχαχαχα που το ξεθαβετε αυτο χαχαχαχαχα περιμενε να με νευριασουν λιγο ακομα οι γαριδες και για εκει παει.βεβαια απο αυτα που διαβαζω πολλα εχουν αλλαξει απο τοτε στον κοσμο του θαλασσινου.

voas 19-09-16 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 965370)
χαχαχαχαχα που το ξεθαβετε αυτο χαχαχαχαχα περιμενε να με νευριασουν λιγο ακομα οι γαριδες και για εκει παει.βεβαια απο αυτα που διαβαζω πολλα εχουν αλλαξει απο τοτε στον κοσμο του θαλασσινου.

γιαννη ρίξε τις γαρίδες στο τηγάνι,αν θες έχω και μια καλή συνταγή με φινοκιο:D και βάλε μπρος να κάνουμε τίποτα καλό εδώ!:)

odin79 19-09-16 16:16

χαχαχαχχααχχαχα κοιτα εδω και καιρο κοιταω για ριφ θα γινει σιγουρα.αν δεν εκανα την βλακεια να χαρισω τα παντα απο ρεφρεκτομετρο μεχρι σκιμερ θα το χα κανει ηδη

kostas82 19-09-16 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 965370)
χαχαχαχαχα που το ξεθαβετε αυτο χαχαχαχαχα περιμενε να με νευριασουν λιγο ακομα οι γαριδες και για εκει παει.βεβαια απο αυτα που διαβαζω πολλα εχουν αλλαξει απο τοτε στον κοσμο του θαλασσινου.

Και συνεχίζουν να αλλάζουν , έλα αφού σε νιώθω χαχαχα

leonardos 20-09-16 00:14

ριχνουμε τις γαριδες στο τιγανι και μολις παρουν χρομα προσθετουμε βοτκα και ζβινουμε με κρεμα γαλακρος, ανακατευουμε την σαλτσα με μακαρονια και καλη μας ορεξη!!!

ετιμη η συνταγη αντε να βλεπουμε ρεφφ τωρα χαχαχα

αντε με το καλο περιμενουμε φωτο την γαριδομακαροναδα!!! χαχαχαχα

voas 27-09-16 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 965502)
ριχνουμε τις γαριδες στο τιγανι και μολις παρουν χρομα προσθετουμε βοτκα και ζβινουμε με κρεμα γαλακρος, ανακατευουμε την σαλτσα με μακαρονια και καλη μας ορεξη!!!

ετιμη η συνταγη αντε να βλεπουμε ρεφφ τωρα χαχαχα

αντε με το καλο περιμενουμε φωτο την γαριδομακαροναδα!!! χαχαχαχα

χαχαχαχα!
γεια σου λεων!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 965370)
χαχαχαχαχα που το ξεθαβετε αυτο χαχαχαχαχα περιμενε να με νευριασουν λιγο ακομα οι γαριδες και για εκει παει.βεβαια απο αυτα που διαβαζω πολλα εχουν αλλαξει απο τοτε στον κοσμο του θαλασσινου.

γιαννη ακούγετε οτι τσακώθηκες με κάτι γαρίδες,ισχύει φίλε?
πως πάει το σκεφτήκαμε καθόλου?

odin79 27-09-16 14:46

ναι οι σκασμενες με βαλανε κατω!! σιγα σιγα θα γινει,κοιταω απο ebay ρεφρεκτομετρο σκιμερ σιγα σιγα θα γινει ενα light reef και βλεπουμε.

voas 27-09-16 15:15

πάμε γερά γιανναρε!
σε περιμένουμε φίλε!

odin79 27-09-16 15:22

xaxxaxa θελει υπομονη.κοιτα εχω βρει βραχο νεκρο μονο τετοιο δεν βαζετε πλεον?και ρεφρεκτομετρο.στην αρχη μπορει να παει και σκιμερλες με μεγαλες αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.ειδες τι κανεις με βαζεις και τα ρωταω απο τωρα

voas 27-09-16 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 967195)
xaxxaxa θελει υπομονη.κοιτα εχω βρει βραχο νεκρο μονο τετοιο δεν βαζετε πλεον?και ρεφρεκτομετρο.στην αρχη μπορει να παει και σκιμερλες με μεγαλες αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.ειδες τι κανεις με βαζεις και τα ρωταω απο τωρα

χαχαχαχαχα!
ναι έτσι γιαννη!
με νεκρό μόνο ξεκίνα βακτήρια και παίξε με συχνές αλλαγές νερού!
όποτε λασκάρεις βαζεις και ενα σκιμμερακι και όλα οκ!
απο φραγκ το μόνο εύκολο είμαστε εμεις εδω οποτε τα λύσαμε ολα πιστεύω!:D
το βράδυ περιμένουμε παρουσίαση!:smt120


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02226 seconds with 11 queries