Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Κυχλιδα Malawi ποια ονομασία (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79309)

stigma98 06-04-14 22:33

Κυχλιδα Malawi ποια ονομασία
 
1 Συνημμένο(α)
Γεια σας έχω ένα 200 αρι ενυδρείο εδώ και 7 χρόνια και άλλαξα είδος απο ζωοτοκα πήγα κυχλιδες Malawi πήρα απο pet shop αυτές και δεν ξέρω ποιο ειναι το όνομα τους , ευχαριστω

Bill-Samos 06-04-14 23:01

Aulonacara marble?Η ουριτσα που φαινεται δεξια εχει αλλο χρωμα?

stigma98 07-04-14 00:30

1 Συνημμένο(α)
Ναι ειναι μάλλον Pseudotropheus socolofi αυτό

stigma98 07-04-14 00:36

Μήπως το λένε marble peacock;

Κλεόβουλος 07-04-14 07:36

Όπως και να το λένε οι έμποροι δεν παύει να είναι
υβρίδιο
μεταξύ Aulonocara και mbuna :(

Φίλε stigma98 το 200άρι ενυδρείο είναι μικρό γι αυτά τα ψάρια. Αν θέλεις κάνε μια παρουσίαση να πούμε περισσότερα.

stigma98 07-04-14 13:26

Δεν ήξερα ότι ήτανε υβριδιο δεν θα τα επερνα,έχω 2 και μου τα έδωσαν για θυλικα

κ.ω.σ.τ.α.ς. 07-04-14 21:39

Βαλε ενα κοπαδακι 1αρ 3, 4θηλ δωστα πισω και βαλε μια αγγελια εδω για ψαρια.

Απο που τα πηρες?Και τα σοκολοφι ειναι μια χαρα.

Κλεόβουλος 08-04-14 07:32

Κώστα ένα χαρέμι 4-5 socolofi θα βολευτεί αλλά
διαφωνώ για χαρέμι "Aulonocara" δηλ. ψάρια που θα γίνουν 15 με 17 εκ.
και θέλουν μήκος/χώρο για κολύμπι ;)

Κωστας Malawi 08-04-14 10:08

επισης πρεπει να βαλεις μερικες πιο μακρινες φωτο γιατι μαλλον πρεπει να αλλαξεις και τη διακοσμηση..δλδ χαλικι-ξυλο-πετρες θελουν διορθωμα-αφαιρεση..

παντως σε 200αρι φτιαχνεις καταπληκτικο mbuna και θα εισαι μια χαρα κι εσυ και τα ψαρακια..(ειδικα το socolofi ειναι αστερι!!)

stigma98 09-04-14 22:48

Παιδιά εδώ στην επαρχία δεν παίζει μεγάλη ποικιλία και τα pet shop ειναι όλοι άσχετοι ΜΑ τα βασικά , δεν συζητάω για να ξεχωρίζουμε αρσενικά θυληκα.εχουμε μεγάλο προβλημα,και να φανταστητε τα πήρα από ΓΙΑΝΝΕΝΑ , δεν συζηταω για αρτα φιλιππιαδα ότι τους στέλνουμε , πάντως θα μου δώσει ένας φίλος ένα 350 αρι , Pouμπορώ να βρω θυλικα ? μπορεί κάποιος απο εδώ μέσα να με βοηθησει?
-------------------------
Μια yellow μάλλον θηλυκιά απο το πολύ κυνήγι καπουτ.ποιο άρθρο να διαβάσω για να τα ξεχωριζω? ισχύει ότι τα αρσενικά έχουνε την τέλεια στο κάτω πτερύγιο; Θας σας βάλω αύριο φωτό 5 ψάρια μου έχουνε μεινει. Τα οποία τα 2 ειναι υβρίδια 2 blue μάλλον αρσενικά και ένα yellow μάλλον αρσενικό και ένα κίτρινο μάλλον αρσενικό , έχουνε όλα την τέλεια στο κάτω πτερύγιο .

stigma98 11-04-14 19:05

Από που μπορώ να βρω χαρέμια κυχλιδων?
-------------------------
Ποια ταιριαζουνε μεταξύ τους, Labidochromis caeruleus - Pseudotropheus socolofi- Pseudotropheus demasoni;

Κλεόβουλος 11-04-14 19:42

Φίλε μου στο 200άρι δεν θα πρότεινα παραπάνω από ένα είδος (4-5 ψάρια)mbuna.
Χαρέμι αν δεν βρεις διαπιστωμένο από χομπίστα τότε πρέπει να ξεκινήσεις με μικρά ψάρια περισσότερα σε αριθμό και μεγαλώνοντας να απομακρύνεις τα υπεράριθμα αρσενικά που θα τα καταλαβαίνεις από τη συμπεριφορά τους.
Υπάρχουν και είδη που έχουν διχρωμία (άλλο χρώμα το αρσενικό και άλλο το θηλυκό) πχ. Pseudotropheus johanni, Pseudotropheus saulosi.
Τα egg spot (η τελεία που λες) στο κάτω πτερύγιο, δεν είναι ασφαλής τρόπος για να ξεχωρίσεις το φύλο.

stigma98 12-04-14 00:22

Όταν λέμε να τα απομακρύνουμε ,τι να τα κάνω ?ποιος θα θέλει μόνο αρσενικα?σε λίγες μέρες θα έχω 350 λτ. Γιαυτο λέω για 2 είδη,ποια ταιριαζουνε?

Κλεόβουλος 12-04-14 09:10

Όταν λέω τα απομακρύνουμε εννοώ ή τα μεταφέρουμε σε άλλο ενυδρείο μας ή τα πουλάμε/ανταλλάσσουμε ή τα χαρίζουμε. Αν τα αφήσουμε σύντομα τα πιο αδύναμα θα καταλήξουν είτε από το στρες είτε από τα χτυπήματα.
Για 350άρι αλλάζει η συζήτηση :)
Μπορείς να βάλεις και 3 είδη -ανάλογα το μήκος του ενυδρείου.
Διάλεξε ένα είδος που σ' αρέσει πολύ (εδώ δες τα mbuna http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=2 )για να κάνουμε προτάσεις με συμβατά είδη.

stigma98 12-04-14 13:25

Κλεοβουλε θα σου πω ποια μου αρεσουνε, αλλά απο που θα τα βρω εδώ ακόμα και ΓΙΑΝΝΕΝΑ δεν βρίσκω τιποτα.προτεινε μου απο που να αγοράσω .ευχαριστω

Κλεόβουλος 12-04-14 13:36

Υπάρχουν μαγαζιά που είτε έχουν κάποια είδη είτε μπορούν να σου παραγγείλουν.
Δες στην ενότητα των καταστημάτων και θα βρεις μαγαζιά που θα σε εξυπηρετήσουν ;)

stigma98 12-04-14 14:05

εχω καταληξη σσε αυτα Labidochromis caeruleus - Pseudotropheus socolofi- Pseudotropheus demasoni;για να συνεχισω και με αυτα που εχω Διαστάσεις: 151 x 51 x 66 εκ

Κλεόβουλος 12-04-14 19:17

Αν και υπάρχουν αναφορές για πιθανότητα υβριδισμού μεταξύ caeruleus-socolofi πιστεύω ότι αν υπάρχει επαρκής αριθμός θηλυκών από το κάθε είδος, δεν θα έχεις πρόβλημα.
Τα demasoni μπαίνουν σε ομάδα 10-12 ατόμων για να μειωθεί η μεταξύ τους επιθετικότητα.

stigma98 12-04-14 22:29

Ευχαριστώ πολύ κλεοβουλε μόλις στήσω το μεγάλο θα το παρουσιάσω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01870 seconds with 11 queries