Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   τα 2 guppy είναι ετοιμα για γεννα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63330)

alexkoun18 01-07-12 18:17

τα 2 guppy είναι ετοιμα για γεννα
 
εδω και μια εβδομάδα τα βλέπω και φουσκονουν οι κιλιές τους τι πρεπει να κανω για να προστατευσω τα μικρα να μην τα φανε τα αλλα guppy γιατι πριν καιρο ειχε γεννησει ενα και μου τα εφαγαν και εχουν μινι μονο δυο απο τοτε τωρα είναι τα διπλασια απο τοτε και δεν τα τρωνε


vptheo 01-07-12 18:49

έχεις φυτά?

alexkoun18 01-07-12 18:54

οχι δεν εχω εχω ενα ψευτικο και εχω βαλει γυρο του πετρες και το εχς κανει σαν σπιλια αλλα τα guppy μπαινουν μεσα

babis100nx 01-07-12 18:55

πρεπει να βαλεις φυτα επιφανειας οπως κερατοφυλλο πιστια ή οτι αλλο βρεις!!και γνεικα φυτα αληθηνα να εχουν κριψωνες!!

Kotsos 01-07-12 19:21

Γενικά αν έχεις μόνο γκάπι θα ζήσουν κάποια..;)

ShadowVValker 01-07-12 19:38

πάρε κερατόφυλλο και άφησέ το να επιπλέει..

alexkoun18 01-07-12 21:38

ok ευχαριστώ
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από babis100nx (Μήνυμα 677864)
πρεπει να βαλεις φυτα επιφανειας οπως κερατοφυλλο πιστια ή οτι αλλο βρεις!!και γνεικα φυτα αληθηνα να εχουν κριψωνες!!

το κερατοφυλλο θελει τιποτα παραπανω για να μην μου ξεραθη?

Kotsos 01-07-12 21:45

Τϊποτα δεν θέλει.. Φως μόνο, και σε 1 μήνα θα το πετάς με τους κουβάδες..

ino 01-07-12 22:01

στην πραγματικοτητα ακομα και κερατοφυλλο να βαλεις, θα προστατευονται βεβαια, αλλα παλι καποια θα φαγωθουν, ειναι αναποφευκτο. παντως οσο περισσοτερη επιφανεια ειναι καλυμμενη με κερατοφυλλο, τοσο πιο πολλα θα σου ζησουν!

επισης, καποια πεθαινουν γτ δεν προλαβαινουν την τροφη, ή δεν μπορουν να την φανε λογω μεγεθους! μου εζησαν πιο πολλα οταν εριχνα την τροφη για μωρα της jbl (nanobel).

αυτα! καλα γεννητουρια!

alexkoun18 01-07-12 22:27

ισως αν κανω την τροφη σκονη διαλιοντασ την με νερο μπορει να πετυχει
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 677892)
Τϊποτα δεν θέλει.. Φως μόνο, και σε 1 μήνα θα το πετάς με τους κουβάδες..

στο χαλικι αναπτισετε το φυτο?

vptheo 01-07-12 22:38

εύκολα φυτά ενυδρείου

Ceratophyllum demersum (κερατόφυλλο)
- Hygrophila polyspermα
- Limnophila sessiliflora
- Egeria densa (elodea)
- Cabomba caroliniana
- Hygrophila corymbosa siamensis
- Echinodorus (εχινόδορος)
- Vallisnerias (βαλισνέριες)
- Hygrophila difformis (ντοματιά)
- Anubias (ανούμπια)
- Microsorum pteropus ή java fern
- Vesicularia dubyana (java moss)
- Spiky moss
- Lemna minor (φακή του νερού)
- Pistia stratiotes

ShadowVValker 01-07-12 22:57

Ιδανικά χρειάζεσαι φυτό επιφανείας, απλά Lemna minor πρέπει να είναι αρκετά πηχτή και να μην έχεις ανατάραξη επιφάνειας γιατί σκορπάει και με riccia είχα θανάτους γόνου που μπλέχτηκε και δε μπορούσε να βγει. Με κερατόφυλλο έχεις μεγαλύτερο ποσοστό επιβίωσης γόνου. Χρειάζεσαι τροφή για γόνο ζωοτόκων. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να συναντήσεις με το κερατόφυλλο είναι αν έχεις πολύ χαμηλά νιτρικά..

alexkoun18 01-07-12 23:20

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια αυτην την εβδομάδα θα δρασω.

Iren66 08-08-12 14:15

Επειδή κι εμείς περιμένουμε γέννες ζωοτόκων, αλλά είμαστε σε νησί (κυκλάδες) και δεν υπάρχει πουθενά κερατόφυλλο, ουτε άλλα γρήγορης ανάπτυξης και επιφανείας, μήπως υπάρχει καποιος που να έχει κλαδέψει πρόσφατα απ τα δικά του να μας στείλει κι εμάς λίγο?? (συγνώμη για την παρέμβαση)

ShadowVValker 08-08-12 15:53

Κάνε για πιο σίγουρα μια ανάρτηση στις μικρές αγγελίες. Πάντως και χωρίς τίποτα, κάποια θα επιβιώσουν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01565 seconds with 11 queries