Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ποιο φίλτρο για ενυδρείο 180 λίτρων? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11271)

cutter 24-03-06 15:52

Ποιο φίλτρο για ενυδρείο 180 λίτρων?
 
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μερικές ερωτησούλες.

1) Έχω το rio180 και σκέφτομαι να αντικαταστήσω το εσωτερικό του φίλτρο με ένα εξωτερικό της eheim. Πιστεύετε πως το 2215 είναι υπερβολή (η eheim το δίνει για 350 λίτρα!). Μήπως να προτιμήσω το 2213 που είναι πιο κοντά στο ενυδρείο μου στα 250 λίτρα?
2) Επίσης μήπως μπορείτε να μου πείτε αν τα συγκεκριμένα φίλτρα περιέχουν και τα υλικά καθαρισμού (filter media) ή αν πρέπει να τα αγοράσω ξεχωριστά?
3) Ξέρετε αν είναι θωρυβώδη? Το ενυδρείο παρόλο που δεν είναι στο υπνοδωμάτιο, είναι στο επόμενο δωμάτιο. Για παράδειγμα, το εσωτερικό φίλτρο ούτε που το καταλαβαίνω από θόρυβο, παρόλο που το έχω ξεσκέπαστο λόγω ύπαρξης λαμπών t5. Τα εξωτερικά φίλτρα κάνουν πολύ περισσότερο θόρυβο?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Tricky 24-03-06 16:14

Γεια χαρα ,

στις ερωτησεις σου :

1) το 2215 παρε ... ΙΜΟ , το 2213 ειναι μικρο για τα λιτρα σου.Κατι βασικο που πολλοι ξεχνουν : τα λιτρα που λεει οτι βγαζει καθε φιλτρο ισχυουν σε μηδεν υψος ! δηλαδη θα πρεπει η κεφαλη του φιλτρου να ειναι σχεδον στο υψος του νερου , πραγμα οχι συνηθες εκτος και αν βαλεις το φιλτρο στην ''πλατη'' του ενυδρειου .Οσο πιο χαμηλα το εχεις τοσο πιο πολυ πεφτει η αποδοση.
2) για τα υλικα εξαρταται απο που θα το παρεις το φιλτρο . Καθε μαγαζι pet shop ή online καταστημα αναλογα με το μοντελο , την διαθεσιμοτητα του κλπ βαζει και υλικα (αλλα ανεβαινει η τιμη).Υπαρχει το ιδιο μοντελο και με υλικα και χωρις.
3)Θορυβο που να σε ενοχλει , δεν θα κανουν τα εξωτ. φιλτρα και ειδικα τα eheim ...αν δεν σε ενοχλει το εσωτ. φιλτρο , σιγουρα δεν θα σε ενοχλησουν και αυτα ...

Μολις καταληξεις ποιο φιλτρο θα παρεις ξαναρωτα να σου πουμε απο που (εαν δεν ξερεις ηδη )

Βασιλης

cutter 24-03-06 16:20

Τότε και φυσικά θα πάω στο 2215. Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση Βασίλη. Αν έχεις κιόλας να μου προτείνεις από που να το πάρω... Εγώ σκέφτομαι το aquaristic.net αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν στην τιμή των 76 ευρώ συμπεριλαμβάνονται και τα υλικά γιατί δεν αναφέρει τίποτα. Αν υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση για αγορά από αλλού περιμένω! Ευχαριστώ και πάλι.

GFON 24-03-06 16:39

To 2215 κανει 76ε μονο το φιλτρο απο aquaristic.net.

Θα χρειαστης διπλες βανες αρα +20 με 25ε και 20ε τα εξοδα αποστολης...αρα θα σου βγει οσο το πουλανε εδω καταστηματα με διπλες βανες.

Αν το θες αμεσα πας σε ενα καταστημα εδω και το παιρνεις αμεσως.
Και στις 2 περιπτωσεις τα filter media θα τα πληρωσεις extra.

PascM 30-03-06 13:30

Εγώ πάντος επειδή έχω το ίδιο ενυδρείο στο σπίτι μου θα σου πρότεινα το 2217 αλλά το θέμα είναι και τι ψάιρα θέλεις να βάλεις ή έχεις μέσα!?

GFON 30-03-06 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Εγώ πάντος επειδή έχω το ίδιο ενυδρείο στο σπίτι μου θα σου πρότεινα το 2217 αλλά το θέμα είναι και τι ψάιρα θέλεις να βάλεις ή έχεις μέσα!?

Μεγαλο δεν ειναι το 2217 για 180 λιτρα??
Δεν δημιουργει πανικο μεσα στο ενυδρειο απο την πιεση??

PascM 04-04-06 12:16

Δεν νομίζω οτι είναι μεγάλο, εγώ έχω γυρίσει το spray bar προς το τζάμι και έτσι δεν έχω μεγάλη αντάραξη. Για να καταλάβεις στο ίδιο ενυδρείο έχω και το 2215 και το εσωτερικό της Juwel και πρόβλημα δεν έχω! Μην φαντάζεσε καμιά τρελή ροή.

tsikis 14-05-06 18:47

Να ρωτήσω κάτι και εγώ ως νέο μέλος και άσχετος με την όλη διαδικασία της διατήρησης ενός ενυδρείου?
Ο κυκλοφορητής (εσωτερικός) πως τοποθετείται μέσα στο ενυδρείο (καλά μη βαράτε...είπαμε...νέος είμαι :smt001)
Βυθίζεται όλος μέσα στο νερό???

Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας....

halvas69 14-05-06 21:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsikis
Βυθίζεται όλος μέσα στο νερό???

Nαί :)

tsikis 28-05-06 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Nαί :)

THANKS :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01504 seconds with 11 queries