Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Έρχονται οι ζέστες! Πως τις αντιμετωπίζουμε? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25697)

gfdimopo 16-06-08 21:20

Έρχονται οι ζέστες! Πως τις αντιμετωπίζουμε?
 
Καλησπέρα παιδιά,

Επειδή έρχεται το καλοκαίρι σιγά σιγά και αρχίζουν οι ζέστες πρέπει να αρχίσω να πέρνω μέτρα.

Έχω διαθέσιμες δύο επιλογές:

1) Να αφήσω το κλιματιστικό ανοικτό οταν θα λείπω απο το σπίτι το καλοκαίρι ανοικτό
Σιγουρα το κλιματιστικό είναι η καλύτερη λύση αλλα μήπως το χαλάσω αφου θα δουλεύει συνεχόμενα (αν και είναι Inverter αλλα λέμε τώρα στους καύσωνες).



2) να βάλω ανεμιστηράκια
Σκεφτόμουν να έβαζα ανεμηστηράκια αλλα δεν θέλω να χαλάσω το κάλυμα του RIO! Μπορώ να βρώ τέτοια καπάκια να αγοράσω? και να κάνω πειράματα πάνω σε αυτά.


Τι προτείνεται?




Σας ευχαριστώ

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 16-06-08 21:28

ΤΟ 2 ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ.;)

Sotiris7 16-06-08 21:36

Air condition και Άγιος ο Θεός............... :D:D:D

giorgosp 16-06-08 21:38

Το κλιματιστικο δεν προκειται να σου χαλασει.Θα χαλασει η διαθεση σου οταν δεις τον λογαριασμο της ΔΕΗ.:smt119

Sotiris7 16-06-08 21:40

Σιγά ρε παιδιά............ πόσο καιρό θα λείπει δηλαδή που θα εκτιναχθεί ο λογαριασμός της ΔΕΗ στα ύψη??????? :confused:

giorgosp 16-06-08 21:45

Περισσοτερο απο οσο φανταζεσε.9000ΒΤU=800/900WATT/H
Λογω του οτι ειναι inverder εχουμε 900-350watt/h
Το ανεμηστηρακι 2-3watt αντε βαλε και τονelliwel;)
Στην τελικη ας ειμαστε και λιγο οικολογοι

Sotiris7 16-06-08 21:49

ok, πάσο, ειδικά αν πρόεκιται για οικολογικό θέμα.......... :D

water polo 16-06-08 22:14

αν κανεις αναζητηση στο diy θα βρεις πολλα Post με ανεμηστηρακια, επισης δε χρειαζεται να χαλσεις το καπακι σου, απλα θα το αντικαταστησεις μονο για το καλοκαιρι με αυτο που θα εχει τα ανεμηστηρακια

gfdimopo 16-06-08 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από water polo (Μήνυμα 273408)
αν κανεις αναζητηση στο diy θα βρεις πολλα Post με ανεμηστηρακια, επισης δε χρειαζεται να χαλσεις το καπακι σου, απλα θα το αντικαταστησεις μονο για το καλοκαιρι με αυτο που θα εχει τα ανεμηστηρακια



Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...καπάκια για το RIO που μπορώ να βρώ?

θα έχει το water inn?

orck 16-06-08 22:56

λογικα θα εχουν, αλλα φανταζομαι δεν θα ξερει κανεις απο εδω να σου πει διαθεσιμοτητα

στο Γερμανικο http://www.aquaristic.net κοστιζουν περιπου 25€ τα δυο καπακια (μπροστα πισω) αναλογα και το ενυδρειο που εχεις

gfdimopo 17-06-08 09:40

Για καπάκια που ρωτησα σαν μία πρώτη έρευνα γρήγορα μου είπαν κάπου 30 euro πάνω κάτω....γιατι είναι ζευγάρι..

Μήπως να πάω κάπου (δεν ξέρω και που) και να κόψω ενα πλαστικό σαν το πίσω καπάκι του RIO? η καλύτερα τα μαμά

george 17-06-08 09:42

Kαι τι σε πειράζει να προσαρμόσεις ανεμηστηράκι στο καπάκι που ήδη έχει το ενυδρείο σου ;

gfdimopo 17-06-08 10:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 273506)
Kαι τι σε πειράζει να προσαρμόσεις ανεμηστηράκι στο καπάκι που ήδη έχει το ενυδρείο σου ;


Φοβάμαι μήπως δεν πετύχει η πατέντα, χαλάσω το καπάκι και το τελικό αποτέλεσμα (οπτικά) μήπως δεν θα είναι ωραίο! Θα με βόλευε να είχα καπάκι καλοκαιρινό! και το χειμώνα να το έβγαζα και να έβαζα το μαμα!


Απ'ότι είδα όμως πρακτικά με ένα ανεμιστηράκι 9.2...δεν χωράει... ούτε θα μπορώ να βάλω πολλά ανεμιστηράκια στο 125!

Το πολύ να πέρνει δύο των 80mm στις άκρες...

george 17-06-08 10:26

Υπάρχουν και έτοιμα που δεν χρειάζεται να τα βιδώσεις στο καπάκι

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...stems&mpath2=0

http://www.aquaristic.net/aquarium/t...nteich/?lang=1

orck 17-06-08 10:27

ποιο Rio εχεις;

η προταση μου ειναι η εξης
φτιαξε τα ανεμηστηρακια οπως εσενα σου αρεσουν καλυτερα (δες διαφορες ιδεες στην κατηγορια DIY) δοκιμασε το

εαν το χειμωνα δεν θες να εχεις καπακι με ανεμηστηρια τοτε μεχρι τον χειμωνα εχεις πολυ καιρο να κανεις παραγγελια απο Ελλαδα η εξωτερικο για ενα καινουργιο σετ

εαν πας να σου κοψουν ενα κομματι απο πλεξι θα πληρωσεις πολυ περισοτερα και δεν θα εχει την ιδια υφη με τα μαμισια (το πλεξι ειναι γυαλιστερο, ενω τα κανονικα καπακια ειναι ματ και οχι λεια)

παντως δεν βλεπω κανενα λογο να βγει ασχημα αισθητικα
πχ δες αυτο και αυτο εμενα μου αρεσουν αισθητικα και τα δυο (για να μην παρεξηγηθουμε μου αρεσουν παρα πολλα αλλα δεν μπορω να ψαξω ολο το φορουμ για να φερω παραδειγματα)

tasinio 17-06-08 11:27

Καλισπερα αυτη η παταεντα εχει δοκιμαστει απο μενα και τον alexinio και ειναι εξησς..


παιρνεισ ειναι κοματι ξυλο μασιφ και το κοβεισ στα μετρα του καπακιου σου.Επειτα κανεισ 2 τρυπεσ σε αυτο το κσιλο για να μπουν τα ανεμιστιρακια και εισαι κομπλε...


ΥΓ.το ενα ανεμιστιρακι να φυσαει το ενυδρειο και το αλλο να βγαζει αερα..

ΑμΑ δει ο alexinio to post μου να του ειναι ευκολο να βαλει μια φοτο..:)

crazyio 17-06-08 22:53

Πήγαινε να σού φτιάξουν ένα flap απο PVC , κάνε τις τρύπες και είσαι έτοιμος ..
Φτηνό υλικό και θα είσαι άρχοντας.
ακριβώς το ίδιο έχω κάνει για το δικό μου ΡΙΟ.
Διαφορά οπτικά, καμία.

tasinio 18-06-08 10:13

καλισπερα μια διευκρινιση..δεν παιρνεισ τα μετρα του καπακιου αλλα το μεροσ του καπακιου που ταιζεισ(εκει τοποθετεις ξυλο με ανεμιστιρακια;)

orck 18-06-08 12:00

παμε παλι (εχω την εντυπωση οτι σε εχω ξαναρωτησει)
ποσο το πηρες το καπακι λοιπον;
τα δυο (σετ) για το rio 240 εχουν 25€



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 273678)
Πήγαινε να σού φτιάξουν ένα flap απο PVC , κάνε τις τρύπες και είσαι έτοιμος ..
Φτηνό υλικό και θα είσαι άρχοντας.
ακριβώς το ίδιο έχω κάνει για το δικό μου ΡΙΟ.
Διαφορά οπτικά, καμία.


crazyio 18-06-08 13:00

Το φλαπ το πήρα όπως σου είχα ξανά πει (αν με είχες ξανά ρωτήσει) γύρω στα 15 ευρώ ..

Με αυτά τα 15 ευρώ όμως δεν περίμενα δευτερόλεπτο από μεταφορικές, δεν έδωσα δραχμή σε μεταφορικά, δεν έκανα καμία παραγγελία, δεν με απασχόλησε ποτέ αν έφτασε η παραγγελία μου ή όχι, δεν με απασχόλησε ποτέ αν υπάρχει το προϊόν ετοιμοπαράδοτο ή όχι και το κυριότερο (για μένα φυσικά) το είχα την ώρα που το χρειάστηκα και είχα τον απαιτούμενο χρόνο να κάτσω να ασχοληθώ !

Σαφώς αν έχεις χρόνο για να περιμένεις είναι καλύτερα να κάνεις την παραγγελία και να πάρεις 2 φλάπ με 25 ευρώπουλα.
εγώ απάνησα για το τι προτείνω εγώ συγκριτικά με το ξύλο και το πλέξι που αναφέρθηκε ...

orck 18-06-08 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 273816)
Το φλαπ το πήρα όπως σου είχα ξανά πει (αν με είχες ξανά ρωτήσει) γύρω στα 15 ευρώ ..

Με αυτά τα 15 ευρώ όμως δεν περίμενα δευτερόλεπτο από μεταφορικές, δεν έδωσα δραχμή σε μεταφορικά, δεν έκανα καμία παραγγελία, δεν με απασχόλησε ποτέ αν έφτασε η παραγγελία μου ή όχι, δεν με απασχόλησε ποτέ αν υπάρχει το προϊόν ετοιμοπαράδοτο ή όχι και το κυριότερο (για μένα φυσικά) το είχα την ώρα που το χρειάστηκα και είχα τον απαιτούμενο χρόνο να κάτσω να ασχοληθώ !

Σαφώς αν έχεις χρόνο για να περιμένεις είναι καλύτερα να κάνεις την παραγγελία και να πάρεις 2 φλάπ με 25 ευρώπουλα.
εγώ απάνησα για το τι προτείνω εγώ συγκριτικά με το ξύλο και το πλέξι που αναφέρθηκε ...

οκ τοτε αλλον ειχα ρωτησει και μου ειχε πει οτι καπακι απο πλεξι κοστισε 25-30€ (το ενα)
εγω αυτο που λεω ειναι γιατι να μην τροποποιησεις το υπαρχον και μεχρι να τελειωσει το καλοκαιρι θα εχει ερθει το καινουργιο (3 μηνακια ειναι ακομη και με τα ποδια απο Γερμανια προλαβαινεις να το φερεις), το υπαρχον με το καινουργιο δεν θα εχουν εχουν διαφορες

gfdimopo 18-06-08 15:27

Για Rio 125 δεν βρήκα μεσα στο site της juwel καπάκια...

Υπάρχουν στο aquaristic? Πόσο κοστίζουν? 25 ευρό με μεταφορικά?

orck 18-06-08 16:05

ναι υπαρχει
αν το παρεις απο εκει θα πληρωσεις και 20 ευρω μεταφορικα
αλλα συνηθως βρισκεις και καποιον αλλο απο εδω και γινεαι μια μαζικη παραγγελια και μοιραζεται το κοστος των μεταφορικων


πριν παραγγειλεις απο εξω δοκιμασε και απο Ελλαδα
και πριν κανεις οτιδηποτε φτιαξτο και ΜΕΤΑ δες εαν σου αρεσει η οχι

gfdimopo 23-06-08 13:09

Αμα βάλω ανεμιστηρακια...όλα καλά με την θερμοκράσια...με τις τρελές εξατμίσεις όμως τι κάνουμε!

Μετά αφου θα ρίχνω νερό απιονισμένο θα μαλακώνει το νερό όλο και πιο πολύ μεχρι να γίνει η αλλαγη στο τέλος κάθε εβδομάδας. Τότε όμως το διοξείδιο επειδή είναι συναρτήση του ΚΗ και του PH θα πρέπει να το αλλάζω καθημερινά...Αλλιώς θα ευδοκιμίσουν διάφορες άλγες σωστα?

Πως αντιμετωπίζεται αυτό?

PascM 23-06-08 13:20

Δεν θα μαλακώνει το νερό διότι τα άλατα δεν εξατμίζονται!

Kisifer 23-06-08 13:38

Ακριβώς...κατά την εξάτμιση...δεν φεύγουν άλατα...καθαρό νεράκι εξατμίζεται...οπότε ρίχνεις απιονισμένο..και έρχονται όλα στα ίσα.

Ξενοφών.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02160 seconds with 11 queries