Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   πιανο διπλα σε ενυδρειο!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21390)

μελινακι 08-12-07 16:31

πιανο διπλα σε ενυδρειο!!!
 
βοηθεια! τι να πω στην μαμα μου που εβαλε το πιανο ακριβως διπλα στο ενυδρειο του μονομαχου;;; απ οτι ξερω το ενυδρειο πρεπει να ειναι μακρια απο καθε ειδους θορυβους:smt084:smt084:smt084

andreas K 08-12-07 21:27

Να μετακινησεις το ενυδρειο;

μελινακι 09-12-07 00:24

Η ερωτηση μου είναι: Ενοχλει το πιανο το ψάρι? Γιατι είναι λιγο δύσκολο να μετακινηθεί ειτε το πιανο είτε το ενυδρειο

aquarius 09-12-07 02:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από μελινακι (Μήνυμα 219925)
Η ερωτηση μου είναι: Ενοχλει το πιανο το ψάρι? Γιατι είναι λιγο δύσκολο να μετακινηθεί ειτε το πιανο είτε το ενυδρειο

Το πιάνο σαν έπιπλο δε νομίζω να ενοχλεί το μονομάχο σου... :p
Αν το ενοχλεί κάτι αυτό μπορεί να είναι το ρεπερτόριο του πιανίστα...και προτείνω να αποφεύγει το heavy metal...:smt042

Στα σοβαρά τώρα - έχουν γίνει κάποιες μελέτες και έχει αποδειχθεί επιστημονικά η ευεργετική επίδραση της μουσικής και στα ψάρια.
:smt103
Influence of music on the growth of Koi Carp

Πάντως, μη παραβλέψεις και την επίπτωση της υγρασίας από το ενυδρείο, πάνω στο πιάνο. Θα ξέρεις ότι ο χειρότερος εχθρός ενός πιάνου (και όχι μόνο) είναι η υψηλή υγρασία και η μεγάλη διακύμανση της σε σχέση με τη θερμοκρασία.
Βέβαια, απ'ότι κατάλαβα, το δικό σου ενυδρείο είναι μικρό και έτσι δε νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα υγρασίας, αλλά έχε και το νου σου καλού-κακού...;)

chrisb 09-12-07 09:33

Προφανώς κανείς δεν μπορεί να είναι απολύτως σίγουρος για το αν θα ενοχλείται.
Αλλά αν σκεφτείς ότι το πιάνο είναι απο τα δυνατά όργανα και ότι το ενυδρείο του μονομάχου είναι πιθανότατα μικρό και με λεπτά τζαμάκια, τότε πιθανό να πάλεται ολόκληρο όταν παίζεις πιάνο.
Αν είναι έτσι, μάλλον θα ενοχλείται το ψαράκι.

imichal 09-12-07 12:37

Ποσο μεγάλω ειναι το ενυδρειο του μονομαχου ? Λογικά δεν πρέπει να ειναι πανω απο 15-20 λίτρα..... σωστά ? Ειναι τόσο δυσκολο να μετακινηθεί ενα τόσο μικρο ενυδρειο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ?

μελινακι 09-12-07 13:29

το ενυδρειο ειναι 60λ και εγω τουλαχιστον δεν το βλεπω να παλεται οταν παιζω. δεν παιζουμε ρεπερτορια (μιας και κανεις δεν γνωριζει τελεια αυτη την τεχνη:D:D) επεισης αυτη δεν θα ειναι η μονιμη θεση πιανου-ενυδρειου, μαλλον το ενυδρειο θα το παμε σε βαση για ενυδρειο στο δωματιο μου.:rolleyes:

halvas69 09-12-07 20:43

To ενυδρείο δεν θα έχει πρόβλημα, εκτός αν ακουμπάει στο πιάνο.
Άμα δεν .....τότε όλα καλά.

μελινακι 10-12-07 18:13

οχι δεν ακουμπαει στο πιανο το ενυδρειο:rolleyes::rolleyes:

Kotsos 10-12-07 20:16

Και στο δικό μου ενυδρείο έχει δίπλα πιάνο, εδώ και 2 χρόνια. Δεν έχω παρατηρήσει καμιά παράξενη συμπεριφορά (απότομες κινήσεις και τέτοια). Νομίζω πως είτε δεν τα ενοχλεί είτε δεν το ακούνε.

Αυτό με την υγρασία είναι αλήθεια. Ειδικά όταν είχα το θαλασσινό πάνω στο πιάνο έπιανε μια γλίτσα (συνδιασμός υγρασίας και σκόνης φαντάζομαι)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01523 seconds with 11 queries