Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Οσκαρ σε 60λτ???ΛΟΛΛΛΛ!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52394)

mariloulou 04-05-11 13:42

Οσκαρ σε 60λτ???ΛΟΛΛΛΛ!!!
 
2 Συνημμένο(α)
Η κατασταση η δικη μου εχει ως εξης:εχω ενα 60λτ υπαρχουν αμμωνιες ,αμμωνια και νιτρικα προφανως 8ελω να κατεβασω και το πεχα..μεσα φιλοξενω ενα οσκαρ μικρο ηλικιακα και 3 πλεκο ο ενας εχει μεγαλωσει αρκετα..περιμενω απο πεμπτη ενα 200 η 250 (ακομα δεν ξερω διαστασεις λτ κτλ.)το χω σημαιοστολισει η αλη8εια ειναι κ δεν μ αρεσει ...το καινουριο 8α το στρωσω 8α δω κ τισ παραμετρουσ μου 8α κανω κ τισ μετρησεις μου και 8α φιλοξενησω εκει τα ψαρια μου για τη καλυτερη επιβιωση τους..8ελω γνωμες αν μπορω να βαλω πεχα μινους ενω ειναι τα ψαρια μου μεσα...

eimaste aR21rwstoi 04-05-11 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariloulou (Μήνυμα 586243)
Η κατασταση η δικη μου εχει ως εξης:εχω ενα 60λτ υπαρχουν αμμωνιες ,αμμωνια και νιτρικα προφανως 8ελω να κατεβασω και το πεχα..μεσα φιλοξενω ενα οσκαρ μικρο ηλικιακα και 3 πλεκο ο ενας εχει μεγαλωσει αρκετα..περιμενω απο πεμπτη ενα 200 η 250 (ακομα δεν ξερω διαστασεις λτ κτλ.)το χω σημαιοστολισει η αλη8εια ειναι κ δεν μ αρεσει ...το καινουριο 8α το στρωσω 8α δω κ τισ παραμετρουσ μου 8α κανω κ τισ μετρησεις μου και 8α φιλοξενησω εκει τα ψαρια μου για τη καλυτερη επιβιωση τους..8ελω γνωμες αν μπορω να βαλω πεχα μινους ενω ειναι τα ψαρια μου μεσα...

μπορεις να βαλεις αλλα τα φαρμακα αυτα δεν ειναι και οτι καλυτερα...κατα την αποψη μου
το καλυτερο ειναι η τυρφη
η αμμωνια και μαλλον το αστρωτο ενυδρειο θα πρεπει να σε απασχολει πιο πολυ

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 04-05-11 13:50

Το ενυδρειο σου γιαυτα τα ψαρια δεν κανει,τα πλεκο φθανουν και 30+ποντους ,ενω τα οσκαρ 35+ ποντους.Οπως καταλαβενεις,ουτε το καινουργιο ενυδρειο σου ειναι αρκετο γιαυτα τα ψαρια.Οποτε πρεπει να αλλαξεις συνθεση ψαριων.:)

Τωρα κανε μια γερη αλλαγη νερου με ακουταν και ας ελπισουμε οτι θα αντεξουν μεχρι να στρωθει το καινουργιο.

mariloulou 04-05-11 13:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ (Μήνυμα 586252)
Το ενυδρειο σου γιαυτα τα ψαρια δεν κανει,τα πλεκο φθανουν και 30+ποντους ,ενω τα οσκαρ 35+ ποντους.Οπως καταλαβενεις,ουτε το καινουργιο ενυδρειο σου ειναι αρκετο γιαυτα τα ψαρια.Οποτε πρεπει να αλλαξεις συνθεση ψαριων.:)

Τωρα κανε μια γερη αλλαγη νερου με ακουταν και ας ελπισουμε οτι θα αντεξουν μεχρι να στρωθει το καινουργιο.

κοιτα ξερω οτι και στα 200 λιτρα μεγαλωνει ο οσκαρ αλλα πλεκο τον εναν 8α κρατησω τα αλλα 8α τα πουλησω..οσο και μεγαλο να ναι το ενυδρειο τα ψαρια μεγαλωνουν...μου το χει πει γνωστος μου που ασχολειται και τα ξερει..

tsoum 04-05-11 14:04

Δεν υπάρχει λόγος να ρίξεις το πε-χα. Το οσκαρ είναι καλα μεταξυ 7.2-7.5, νερο δυκτιου δηλαδή.

Στα 250 λίτρα θα ειναι καλα για αρκετο μερος της ζωης του. Οταν γινει πολύ μεγάλο και γι'αυτο, βλεπεις μετα τι θα κανεις!

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 04-05-11 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariloulou (Μήνυμα 586259)
κοιτα ξερω οτι και στα 200 λιτρα μεγαλωνει ο οσκαρ αλλα πλεκο τον εναν 8α κρατησω τα αλλα 8α τα πουλησω..οσο και μεγαλο να ναι το ενυδρειο τα ψαρια μεγαλωνουν...μου το χει πει γνωστος μου που ασχολειται και τα ξερει..

Δεν τα ξερει καλα ο γνωστος σου:) Απλα αν δεν εχει το καταληλο ενυδρειο δεν μεγαλωνει στο φυσικο του μεγεθος γιατι παθενει δυσμορφια ο σκελετος του ψαριου και νανισμο.Νομιζω δεν θα ηθελες να παθει κατι τετοιο το αγαπημενο σου ψαρακι?:(

mariloulou 04-05-11 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ (Μήνυμα 586267)
Δεν τα ξερει καλα ο γνωστος σου:) Απλα αν δεν εχει το καταληλο ενυδρειο δεν μεγαλωνει στο φυσικο του μεγεθος γιατι παθενει δυσμορφια ο σκελετος του ψαριου και νανισμο.Νομιζω δεν θα ηθελες να παθει κατι τετοιο το αγαπημενο σου ψαρακι?:(

η αλη8εια ειναι αυτη οπως και να το κανεις.αλλα απ το πολυ φαι αυτο το ψαρι και απο μονο του ειναι πολυ ρυπαρο..εκανα το τεστ NO3 NO4 και τα τεστακια μου βγαλαν αυτο που μου βγαζουν παντα..''σε μακροχρονια εκ8εση βλαβερο πρεπει να κανω αλλαγη νερου 30 τισ εκατο απ οσο ξερω αλλα το 2ο ενυδρειο δεν εναι σπιτι μου και δεν ειναι στρωμενο..:mad:

delta66 04-05-11 15:54

Και γενικα μη χρησιμοποιεις ph minus προιοντα.
Αργοτερα θα καταλαβεις γιατι

ARIS1983 04-05-11 16:01

Kαλητερα παρε ενα 300-400 λιτρα ενυδρειο για το οσκαρ θα ναι αρχοντας!

mariloulou 04-05-11 17:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 586311)
Και γενικα μη χρησιμοποιεις ph minus προιοντα.
Αργοτερα θα καταλαβεις γιατι

για πες μου εσυ απο τωρα να το χω στο νου μου....

Πάνος 04-05-11 21:07

συνηθως εχουν σαν αποτελεσμα την μεγαλη αυξηση των φωσφορικων κι επισης επειδη το νερο εχει το kH σαν buffer η μειωση ειναι αποτομη και για λιγο χρονικο διαστημα. μετα παιρνει παλι το πεχα την ανιουσα και ολες αυτες οι αποτομες μεταβολες ειναι περισσοτερο επιζημιες απο το να εμενε το ψαρι σε ανεβασμενο πεχα αλλα σταθερα.

delta66 04-05-11 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 586398)
συνηθως εχουν σαν αποτελεσμα την μεγαλη αυξηση των φωσφορικων κι επισης επειδη το νερο εχει το kH σαν buffer η μειωση ειναι αποτομη και για λιγο χρονικο διαστημα. μετα παιρνει παλι το πεχα την ανιουσα και ολες αυτες οι αποτομες μεταβολες ειναι περισσοτερο επιζημιες απο το να εμενε το ψαρι σε ανεβασμενο πεχα αλλα σταθερα.

Καταλαβες τιποτα απο αυτα ή καλα σου ειπα αστο για αργοτερα? :D

Κρατα προς το παρον αυτα που εκανα Bold και το νερο καθαρο (μηδεν αμμωνια νιτρωδη, χαμηλα νιτρικα μεχρι 25ppm) και σταθερες παραμετρους ph gh kh θερμοκρασια χωρις σκαμπανεβασματα.
Αυτα για τα ψαρια που θα βαλεις στο ενυδρειο γιατι τα οσκαρ φυσικα θα φυγουν.
Αν δεν τα φυγεις εσυ θα φυγουν μονα τους :)

mariloulou 05-05-11 02:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 586408)
Καταλαβες τιποτα απο αυτα ή καλα σου ειπα αστο για αργοτερα? :D

Κρατα προς το παρον αυτα που εκανα Bold και το νερο καθαρο (μηδεν αμμωνια νιτρωδη, χαμηλα νιτρικα μεχρι 25ppm) και σταθερες παραμετρους ph gh kh θερμοκρασια χωρις σκαμπανεβασματα.
Αυτα για τα ψαρια που θα βαλεις στο ενυδρειο γιατι τα οσκαρ φυσικα θα φυγουν.
Αν δεν τα φυγεις εσυ θα φυγουν μονα τους :)

zw xa xa

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 05-05-11 09:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 (Μήνυμα 586313)
Kαλητερα παρε ενα 300-400 λιτρα ενυδρειο για το οσκαρ θα ναι αρχοντας!

Στο 300αρι θα ειναι ξεπεσμενος αρχοντας;)
Στο 400αρι ανεκτο.

Για ενα ζευγαρι θελει το λιγοτερο 450 λιτρα και 1,50 μετρο μηκος:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01828 seconds with 11 queries