Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Βοήθεια σχετικά με φυτεμένο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98377)

Fishbone 29-09-17 18:27

Βοήθεια σχετικά με φυτεμένο
 
Καλησπερίζω την παρέα. Ήθελα έτσι την γνώμη των πιο έμπειρων κιόλας σχετικά με το ενυδρείο μου το φυτεμένο. Το project θα το ξεκινήσω απο την αρχή. Επομένως ήθελα αυτούς που έχουν γνώση σχετικά με τα φυτά έτσι να κάνω μια επιλογή φυτών για πλάτη/μέση/ίσως και λίγο γρασίδι. Το ενυδρείο είναι 100 λίτρων με CO2 μπουκάλα phμετρο και όλο τον εξοπλισμό. Τα watt βγαίνουν στο 1w/λίτρο. Επίσης το aquascape απαρτίζεται απο πέτρες λάβας. Υπάρχει το υπόστρωμα επίσης και υγρά λιπάσματα.

Ελπίζω να μην παρέλειψα κάτι. Επομένως όποια βοήθεια καλοδεχούμενη.

rottbea 29-09-17 18:40

Καλησπερα και καλως μας ηρθες.Αν καταλαβα καλα ζητας μια λιστα φυτων,ωστε να μπορεσεις να διαλεξεις καποια.Σωστα?

rottbea 29-09-17 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1022711)
Καλησπερα και καλως μας ηρθες.Αν καταλαβα καλα ζητας μια λιστα φυτων,ωστε να μπορεσεις να διαλεξεις καποια.Σωστα?

Επισης θα ηθελα να μαθω τις διαστασεις του ενυδρειου.Ειδικα το υψος.

sarpijk 29-09-17 20:26

Εγώ θα πρότεινα να δεις εικόνες με φυτεμένα και να διαλέξεις το σου αρέσει γενικά. Επιπλέον έχεις χρόνο στη διάθεσή σου? Ένα ενυδρείο high tech μπορεί να θέλει και δύο ώρες κάθε εβδομάδα για αλλαγή νερού και κούρεμα. Αναλογα με τα φυτά που θα μπουν θα καθοριστεί και ο χρόνος που θα απαιτείται κάθε εβδομαδα για τη συντήρηση του. Φωτισμο τι ακριβώς έχεις γιατί τα w/l δεν σημαίνουν κάτι.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Fishbone 30-09-17 10:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1022713)
Επισης θα ηθελα να μαθω τις διαστασεις του ενυδρειου.Ειδικα το υψος.

Σωστά κατάλαβες. Το ύψος είναι 40 εκ.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1022725)
Εγώ θα πρότεινα να δεις εικόνες με φυτεμένα και να διαλέξεις το σου αρέσει γενικά. Επιπλέον έχεις χρόνο στη διάθεσή σου? Ένα ενυδρείο high tech μπορεί να θέλει και δύο ώρες κάθε εβδομάδα για αλλαγή νερού και κούρεμα. Αναλογα με τα φυτά που θα μπουν θα καθοριστεί και ο χρόνος που θα απαιτείται κάθε εβδομαδα για τη συντήρηση του. Φωτισμο τι ακριβώς έχεις γιατί τα w/l δεν σημαίνουν κάτι.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Δεν με πειράζει αυτό αφού ούτως ή άλλως την μια μέρα της εβδομάδας την αφιερώνω σε αυτό. Η αλήθεια πολλές φορές μπορεί απο τις φωτογραφίες να μας ενθουσιάζουν διάφορα αλλά λόγω της εμπειρίας που έχει ο άλλος μπορεί σίγουρα να με καθοδηγήσει διαφορετικά και για αυτό το ζητάω. 4*24W είναι ο φωτισμός

sarpijk 30-09-17 11:12

4x 24 για τα λίτρα το θεωρώ πολύ προσωπικά. Δε θες πολύ φως για γρασιδια, αλλά σωστό υπόστρωμα, co2 , σωστή κυκλοφορία. Το πολύ φως δημιουργεί προβλήματα.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Fishbone 30-09-17 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1022763)
4x 24 για τα λίτρα το θεωρώ πολύ προσωπικά. Δε θες πολύ φως για γρασιδια, αλλά σωστό υπόστρωμα, co2 , σωστή κυκλοφορία. Το πολύ φως δημιουργεί προβλήματα.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

0,93/λ βγαίνει. Θεωρώ πως για κόκκινα φυτά που θέλω να υποστηρίξω είναι μια χαρά. Καταλαβαίνω πως το λες. Είναι επίσης ανοιχτό το ενυδρείο δεν έχει θέμα κιόλας να εγκλωβίζεται και η ζέστη κάπου.

rottbea 30-09-17 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishbone (Μήνυμα 1022765)
0,93/λ βγαίνει. Θεωρώ πως για κόκκινα φυτά που θέλω να υποστηρίξω είναι μια χαρά. Καταλαβαίνω πως το λες. Είναι επίσης ανοιχτό το ενυδρείο δεν έχει θέμα κιόλας να εγκλωβίζεται και η ζέστη κάπου.

Στα κοκκινα φυτα δεν παιζει ρολο μονο το φως αλλα και η λιπανση(σιδηρος).
Αρχισε με 0,5 βατ και σταδιακα ανεβαζεις.
Απο φυτα τωρα

Altenathera reineckii red
Ammania sp. Bonsai
Blyxa Japonica
Echinodorus tenellus
Eusteralis stellata
Hydrocotyle Tripartita
Hygrophila Araguaia
Heteranthera zosterifolia
Lindernia Rotundifolia
limnophila aromatica
Ludwigia Arcuata
Ludwigia sp super mini red
ludwigia palustris red
Lobelia cardinallis
Myriophyllum mattogrossense
Micranthemum sp. 'Monte Carlo '
micranthemum mikranthemoides
Nesaea Crassicaulis
Polygonum Sao Paulo
Pogostemon erectrus
proserpinaca palustris
Rotala macrandra red
rotala rotundifolia
Rotala Walicii
Rotala sp Green

Fishbone 30-09-17 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1022766)
Στα κοκκινα φυτα δεν παιζει ρολο μονο το φως αλλα και η λιπανση(σιδηρος).
Αρχισε με 0,5 βατ και σταδιακα ανεβαζεις.
Απο φυτα τωρα

Altenathera reineckii red
Ammania sp. Bonsai
Blyxa Japonica
Echinodorus tenellus
Eusteralis stellata
Hydrocotyle Tripartita
Hygrophila Araguaia
Heteranthera zosterifolia
Lindernia Rotundifolia
limnophila aromatica
Ludwigia Arcuata
Ludwigia sp super mini red
ludwigia palustris red
Lobelia cardinallis
Myriophyllum mattogrossense
Micranthemum sp. 'Monte Carlo '
micranthemum mikranthemoides
Nesaea Crassicaulis
Polygonum Sao Paulo
Pogostemon erectrus
proserpinaca palustris
Rotala macrandra red
rotala rotundifolia
Rotala Walicii
Rotala sp Green

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη θα ρίξω μια ματιά. Αλήθεια η Ludwigia sp super mini red μπορεί κιόλας να δεθεί αντί να φυτευτεί?

sarpijk 30-09-17 15:27

Ναι μπορεί να δεθεί.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Fishbone 30-09-17 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1022776)
Ναι μπορεί να δεθεί.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Σε ευχαριστώ. Λοιπόν έκανα μια λίστα με τα φυτά που λέω να πάρω. Ακούω ενστάσεις.

Hemianthus Micranthemoides
Ludwigia Mini Super Red
Echinodorus 'Vesuvius'
Echinodorus Bleheri
Hydrocotyle Τripartita
Staurogyne Repens
Hygrophila Pinnatifida
Ludwigia Mullerti
Limnophila Aromatica
Shinnersia Rivularis
Murdannia keisak
Vesicularia Ferriei Weeping
Crinum calamistratum
Alternanthera Reineckii mini
Alternanthera Reineckii Rosanevig
Eleocharis sp.
Rotala macrandra
Heteranthera zosterifolia

Nα βγάλω κάποιο ίσως να βάλω κάποιο άλλο?

Αααα έχω επίσης Ammania sp. Bonsai και Cabomba Aquatica

sarpijk 30-09-17 20:47

Πες μας λίγο τι έχεις από εξοπλισμο, εάν είχες πριν φυτεμενο, πως κανείς διάχυση το co2 , τι βυθό έχεις και τι φίλτρο. Εγώ δε θα έβαζα Cuba αλλά Monte Carlo . Επίσης δεν έχεις βάλει κάποιο φυτό γρηγόρης ανάπτυξης όπως θα ήταν το myriophylum matrognosense ή κάποια Hygrophila angustifolia ή polysperma.

Έχεις κατά τη γνώμη μου πολλά και απαιτητικά φυτά και εάν τώρα αρχίζεις στο φυτεμένο θα πρότεινα πριν ξοδέψεις μια περιουσία για όλα αυτά , να κάνεις ένα συνδυασμό από μερικά απαιτητικά από τη λίστα σου με εύκολα φυτά όπως java fern, cryptocorine sp. και bolbitis

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Fishbone 30-09-17 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1022794)
Πες μας λίγο τι έχεις από εξοπλισμο, εάν είχες πριν φυτεμενο, πως κανείς διάχυση το co2 , τι βυθό έχεις και τι φίλτρο. Εγώ δε θα έβαζα Cuba αλλά Monte Carlo . Επίσης δεν έχεις βάλει κάποιο φυτό γρηγόρης ανάπτυξης όπως θα ήταν το myriophylum matrognosense ή κάποια Hygrophila angustifolia ή polysperma.

Έχεις κατά τη γνώμη μου πολλά και απαιτητικά φυτά και εάν τώρα αρχίζεις στο φυτεμένο θα πρότεινα πριν ξοδέψεις μια περιουσία για όλα αυτά , να κάνεις ένα συνδυασμό από μερικά απαιτητικά από τη λίστα σου με εύκολα φυτά όπως java fern, cryptocorine sp. και bolbitis

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Ναι έχω ασχοληθεί με φυτεμένο. Αλλά πάντα με εύκολα φυτά για αυτό ήθελα να ασχοληθώ με κάτι πιο δύσκολο. Εξοπλισμό πέρα απο τα παραπάνω που ανέφερα στην αρχή? Φίλτρο έχω ενα sun sun 704B. Με bazooka. Έχω κ ριακτορα αλλα δεν εμεινα ευχαριστημένος και τον έβγαλα

Fishbone 03-10-17 11:12

Τελικά έκανα την παραγγελία των παραπάνω φυτών και αύριο θα παραλάβω. Ήθελα να ρωτήσω χρειάζεται να αρχίσω κανονικά τα λιπάσματα απο την πρώτη μέρα ή να τους δώσω δύο μέρες πχ μέχρι να τα ξεκινήσω. Φωτισμό σίγουρα θα ξεκινήσω απο 4εις ώρες και βλέπουμε. Και σαφώς το Co2 που θα το ξεκινήσω απο την πρώτη μέρα.

rottbea 03-10-17 11:53

Αν εχεις ενεργο υποστρωμα μικρη δοση λιπανσης.

Fishbone 03-10-17 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1023123)
Αν εχεις ενεργο υποστρωμα μικρη δοση λιπανσης.

Flourite έχω βάλει. Θα ξεκινήσω με το 1/4 της κανονικής δόσης καλά είναι
-------------------------
Επίσης αν γνωρίζει κανείς είναι κανένα απο τα φυτά ευαίσθητο στο υπερμαγγανικό κάλιο?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01856 seconds with 11 queries