Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   τι φυτό είναι και γιατί μαυρίζει; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27379)

aquaman 12-10-08 19:00

τι φυτό είναι και γιατί μαυρίζει;
 
1 Συνημμένο(α)
Λοιπόν, σε νέο ενυδρείο 180Λ (Ρίο, με μαμίσιες Τ5 λάμπες και ανακλαστήρες), έγω βάλει μερικά φυτά (3-4 μόνο προς το παρόν), μεταξύ των οποίων και αυτό της φωτογραφίας, το οποίο δε ξέρω πως λεγεται ούτε το βρήκα στην ιστοσελίδα της Tropica αν και νομίζω τα είδα όλα 1-1.
Μήπως ξέρει κανείς πως λέγεται;

Τώρα, το πρόβλημα: Σιγα σιγά, τα φύλα του άρχισαν να μαυρίζουν (φαίνεται σαν καφετιές περιοχές στη φωτο, αλλά είναι μαύρο στην πραγματικότητα). Αν βάλω το χέρι και το τρίψω απαλά, η μαυρίλα φεύγει. Τι είναι; Άλγη; Είναι καλύτερα να το "καθαρίσω" με το χέρι; Φοβάμαι με το τρίψιμο μην κάνω ζημία στο φυτό.

Άλλες πληροφορίες: Τo ενυδρείο στρώνεται τώρα - δεν έχει ψάρια. Διατηρώ αμμωνία σε 3mg/L και έριξα λίγο Seachem flourish (1/3 της δόσης για τα λίτρα του νερού μου), Seachem potasium (1 δόση για τα λίτρα μου) και 2-3 σταγόνες Seachem Iron.

Πάνος 12-10-08 19:04

μου φαινεται για καποιο ειδος δρακαινας...δηλαδη υδροφιλο και οχι υδροβιο φυτο...αν ειναι ετσι θα σου χαλασει σε λιγο καιρο....καλυτερα στη γλαστρα και πολυ ποτισμα...η καφετιλα ειναι μαλλον καφε αλγη και αργοτερα δε θα σε απασχολησει ..εμφανιζεται σε νεοστημενα ενυδρεια και κανει τον κυκλο της...τα περισσοτερα αλγοφαγα την εξαφανιζουν....

maikl 12-10-08 21:15

-Τα συγκεκριμενα τα ειδα σε πετ προς το αεροδρομιο.Απο κει τα πηρες?
-Συμφωνω με τον Σταυρο μαλλον ειναι ειδος δρακαινας...

Tolis 12-10-08 21:16

Οχι μαλλον, δρακαινα ειναι, θα σου σαπισει και θα επιβαρυνει το νερο, καλο ειναι να τις βγαλεις αμεσα.

Πάνος 12-10-08 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 296593)
-Συμφωνω με τον Σταυρο ...

εχω να φαω πολυ ψωμι ακομη για να φτασω το σταυρο και να μας μπερδευετε.....
τιμη μου παντως!!!! χα χα:D

aquaman 12-10-08 21:38

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Το φυτό το πήρα ανάμεσα σε άλλα κλαδέματα, και η αλήθεια είναι ότι ήταν σε άριστη κατάσταση, καταπράσινο, κλπ. Η μαυρίλα άρχισε να έρχεται σιγά σιγά, και σε περίοδο 2 εβδομάδων περίπου έχει σκουρίνει σχεδόν η μισή επιφάνεια του φυτού.

netblues 12-10-08 21:40

Και σταματα ολα τα λιπασματα... αυστηρα...

aquaman 12-10-08 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 296604)
Και σταματα ολα τα λιπασματα... αυστηρα...

ΟΚ - να σταματήσω απλά, ή να κάνω και καμμία αλλαγή νερού;

netblues 12-10-08 21:46

Την καφε αλγη του φρεσκου ενυδρειου δεν θα την αποφυγεις... Τωρα αν θες να κανεις αλλαγη και να ξαναπροσθεσεις αμμωνια, μπορεις να το κανεις. Θα βοηθησει λιγο, αλλα μην περιμενεις θαυματα.

maikl 12-10-08 21:49

-Πωπω τι :smt030 ...:-D
Αμεσως να :smt075
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 296596)
εχω να φαω πολυ ψωμι ακομη για να φτασω το σταυρο και να μας μπερδευετε.....
τιμη μου παντως!!!! χα χα:D


Nikos! 12-10-08 22:48

εγω ειχα αυτο το φυτο ενα χρονο περιπου και ειχα το ιδιο προβλημα...μετα το καθαρισαν κατι μολυ που ειχα.εμενα ηταν απο τα πιο ανθεκτικα φυτα το οποιο δεν χαλασε καθολου...

aaaooll 15-10-08 02:10

τοτε δεν ηταν δρακενα...
Αντωνη? ακους? σε ποσο καιρο σου ειχε λιοσει? κανενα μηνα νομιζω...

Nikos! 15-10-08 13:37

ειχα μια δρακαινα η οποια κρατησε 3 εβδομαδες περιπου η οποια ηταν πρασινη και γυρω απο τα φυλλα ειχε μωβ χρωμα.στην αρχη ασπρισε ο κορμος πανω απο την ριζα και μετα χαλασε.αυτο ομως δεν ειναι ετσι.το συγκεκριμενο φυτο ηταν δικο μου και δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα.ενω αλλα φυτα ειχαν προβλημα αυτο δεν παθαινε τιποτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01508 seconds with 11 queries