Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Έχω μια σκέψη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14141)

ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 09-11-06 13:35

Έχω μια σκέψη
 
1 Συνημμένο(α)
Έχω μια σκέψη, στο ενυδρείο που Έχω τους δίσκους υπάρχει ένα εξωτερικό φίλτρο για να μην βάλω δεύτερο να κάνω την πατέντα με το φίλτρο Αμβούργο που περιγράφω στο κάτω σχέδιο ώστε να μην χρειάζεται καθάρισμα το εξωτερικό φίλτρο παρά μια φορά τον χρόνο τι λέτε

klaz 09-11-06 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ
ώστε να μην χρειάζεται καθάρισμα το εξωτερικό φίλτρο παρά μια φορά τον χρόνο τι λέτε

συναδελφε,κανε οτι θελεις,και εδω που τα λεμε δεν ειναι ασχημη η ιδεα σου..(οτι μπορεις να κανεις για να προσφερεις καλυτερο νερο στους δισκους σου ειναι το καλυτερο...)..
αλλα αυτο με το 1 φορα καθαρισμα το εξωτερικο φιλτρο το χρονο....τι το η θελες......???ειναι παρα-πολυ λιγο.......κανονοικα καθε 2-3 μηνες ενα τσεκ....καλο κανει...!!!!:rolleyes:;)

ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 09-11-06 13:45

Μια φορα στους 3 μηνες

GP250381 09-11-06 15:35

απο οτι καταλαβα σκεφτεσαι να βαλεις ενα κομματι σφουγγαρι στο μπαστουνι της εισαγωγης του εξωτερικου φιλτρου.επειδη το εχω κανει σου λεω οτι το σφουγγαρι καθε 10 μερες το πολυ θα θελει καθαρισμα γιατι στουμπωνει απο ακαθαρσιες κλπ και μειωνει την ροη του φιλτρου αισθητα.

KOKORAS 09-11-06 15:37

Κάτι πηρε το αυτί μου εδ'ω μέσα για κάτο προφίλτρα της EHEIM

ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 09-11-06 18:38

oxi δεν καταλαβεσ καλα θα κατασκευασω ενα φιλτρο τυπου αμβουργου και αντι για αντλια θα υπαρχει το λαστιχο απο το εσωτερικο φιλτρο για να υπαρχει ροη και να αυξισω τον χωρο για τα βακτιριδια

netblues 10-11-06 09:12

αν η αντλια του εξωτερικου φιλτρου ειναι σχετικά μεγάλη, δεν εχει λόγο να μην δουλεψει.
βεβαια, το να το καθαριζεις καθε χρόνο ειναι μαλλον υπερβολή.
με τον καιρό μεσα στο φιλτρο σχηματιζεται ιζημα που πρεπει να αφαιρείται, ακόμα και αν δεν εχει πεσει η ροή αισθητά.
θα ελεγα οτι 4 μήνες είναι το μέγιστο, ακόμα και αν δεν εχει πέσει η ροή..

giannisg 10-11-06 12:58

Αν το εξωτερικό σου φίλτρο είναι οκ για τα λίτρα του ενυδρείου σου, κατ΄εμε δεν υπάρχει λογος να το κάνεις. Σιγουρα ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ απλα θα πρέπει να σκεφτείς πως θα το κρύψεις (Το ζήτημα είναι καθαρά αισθητικό). Αν θέλεις να αυξήσεις την μεσοπερίοδο συντήρησης του φίλτρου σου πάρε ενα προφίλτρο της EHEIM το οποίο προσφέρει εξαιρετικά αποτελέσματα και δεν είναι και αντιαισθητικό. Πάντως συντήρηση μια φορά τον χρόνο και στις 2 περιπτώσεις δεν παίζει...

nekcharis 10-11-06 21:01

Επίσης, πιστεύω πως ένα σφουγγάρι δεν θα είναι αρκετό για να λειτουργίσει σωστά το φίλτρο, αφ' ενός γιατί είναι πολύ μικρή η περιοχή που περνάει βίαια το νερό από το σφουγγάρι στην αντλία, αφ' ετέρου θα χρειαστεί και το σφουγγάρι καθάρισμα με αποτέλεσμα να καταστραφεί μεγάλος αριθμός βακτιριδίων.

Tolis 10-11-06 22:56

Το σφουγγαρι αυτο (ειτε κατληξει σε Αμβουργου ειτε σε προφιλτρο) θαναι για να κραταει τα χοντρα - το υπολοιπο φιλτρο θα κανει τη σωστη δουλεια. Κι αν το σφυογγαρι καθαριζεται και σε νερο του ενυδρειου δεν θα υπαρχει καμμια καταστροφη βακτηριδιων.

GP250381 11-11-06 07:37

αν ο λογος που θελεις να το κανεις αυτο ειναι για να κερδιζεις χρονο απο το καθαρισμο του φιλτρου βελε ενα προφιλτρο,γιατι να φτιαξεις αμβουργου και να σου φαει τοσο χωρο??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01439 seconds with 11 queries