Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Φυσσαλίδες από τις ρίζες των φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16957)

geokary 22-04-07 23:27

Φυσσαλίδες από τις ρίζες των φυτών
 
Έχω παρατηρήσει ότι όταν ανακινείται το χαλίκι κοντά σε ρίζα φυτού (από κάποιο ψάρι π.χ), αναδύονται φυσσαλίδες. Τι αέριο είναι αυτό; Μήπως οξυγόνο;

klaz 22-04-07 23:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από geokary (Μήνυμα 169724)
Έχω παρατηρήσει ότι όταν ανακινείται το χαλίκι κοντά σε ρίζα φυτού (από κάποιο ψάρι π.χ), αναδύονται φυσσαλίδες. Τι αέριο είναι αυτό; Μήπως οξυγόνο;

φωτοσυνθεση ονομαζεται.και ειναι περισσεια οξυγονου....;)

halvas69 22-04-07 23:35

Klaz, θα φας ξύλο. :p

geokary 22-04-07 23:39

Φωτοσύνθεση στις ρίζες; Απ' ό,τι ξέρω αυτή γίνεται στα πράσινα μέρη του φυτού δηλαδή στα φύλλα.

Tolis 22-04-07 23:42

klaz βαλε μια ταχυτητα πιο κατω και διαβαζε πριν απαντησεις βρε!

klaz 22-04-07 23:48

σα,να'χετε δικιο.
μη λεμε και οτι θελουμε..τραβαω χειροφρενο.;)

halvas69 23-04-07 11:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από geokary (Μήνυμα 169724)
Έχω παρατηρήσει ότι όταν ανακινείται το χαλίκι κοντά σε ρίζα φυτού (από κάποιο ψάρι π.χ), αναδύονται φυσσαλίδες. Τι αέριο είναι αυτό; Μήπως οξυγόνο;

Χμμμ μήπως έχεις κάποιο υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι πχ φυλλόχωμα ?

Access 23-04-07 15:37

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου με το ίδιο υπόστρωμα ? Οι φυσαλίδες που παρατήρησες είναι μεμονωμένες ή υπάρχει σχεδόν συνεχή ροή ? Μήπως υπάρχουν σαπισμένες ρίζες στο υπόστρωμά σου ? Οι φυσαλίδες που βγαίνουν συνέχεια σε ένα σημείο και σε έντονο ρυθμό μπορεί να είναι σημάδι σαπίσματος ριζών στο υπόστρωμα.


ελενη 23-04-07 18:21

καπου διαβασα οτι φυσαλιδες απο το υποστωμα μπορει να προκαλουνται κ απο τα σαλιγκαρια.μηπως εχεις πολλα στο ενυδρειο ??? ψαξτο !

Tolis 23-04-07 19:24

Για να μην μενουν λανθασμενες εντυπωσεις σε κοσμο, απο τα σαλιγκαρια δεν προκαλουνται φυσαλιδες.

lasal 23-04-07 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από geokary (Μήνυμα 169724)
Έχω παρατηρήσει ότι όταν ανακινείται το χαλίκι κοντά σε ρίζα φυτού (από κάποιο ψάρι π.χ), αναδύονται φυσσαλίδες. Τι αέριο είναι αυτό; Μήπως οξυγόνο;

Οι φυσσαλίδες ειναι μεγάλες φαντάζομαι

Liolios 24-04-07 09:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από geokary (Μήνυμα 169724)
Έχω παρατηρήσει ότι όταν ανακινείται το χαλίκι κοντά σε ρίζα φυτού (από κάποιο ψάρι π.χ), αναδύονται φυσσαλίδες. Τι αέριο είναι αυτό; Μήπως οξυγόνο;

Τι διαμέτρου είναι το χαλίκι? Μήπως μιλάμε για σχετικά ψιλό, το οποίο και θέλει καλό σκάλισμα μόλις γεμίσει το ενυδρείο με νερό, για να εξαφανιστούν οι μικρές περιοχές που εκλωβίζουν αέρα μέσα τους και σχηματίζονται κατά τη διαδικασία στρωσίματος του χαλικιού?

geokary 25-04-07 23:16

Συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά δεν είχα internet χθες.
Το ενυδρείο το έχω εδώ και 9 μήνες, με ψάρια 7 μήνες. Κατά το στήσιμο, ο πωλητής μου έβαλε, πριν τοποθετήσει το χαλίκι, ένα υπόστρωμα κόκκινοκαφέ χρώματος σαν ψιλό χαλίκι.
Το χαλίκι είναι σχετικά χοντρό
Οι φυσσαλίδες είναι μεγάλες και αναδύονται κυρίως σε σημεία κοντά σε φυτά, όχι όμως αυτόματα, αλλά μετά από ανακάτεμα του χαλικιού.

chrisb 05-05-07 01:51

Πολλά φυτά μεταφέρουν μεγάλες ποσότητες οξυγόνου κάτω στις ρίζες οι οποίες το χρειάζονται για ανάπτυξη. Ειδικά τα φυτά με χοντρές άσπρες ρίζες και ειδικά αν είναι πρόσφατα κομμένες, π.χ. μετά από μεταφύτευση. Έτσι μια πιθανότητα είναι να βλέπεις οξυγόνο.

geokary 05-05-07 10:20

Όντως είχα πρόσφατα μεταφυτεύσει αρκετά φυτά και είχα προσθέσει και νέα. Σε όλα είχα ψαλιδίσει τις ρίζες πριν τα φυτέψω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

gaia 05-05-07 17:13

αναδύεται καμιά άσχημη μυρωδιά από το ενυδρείο σου ;

geokary 05-05-07 23:06

Όχι, δεν έχω παρατηρήσει άσχημη μυρωδιά. Πάντως παρατήρησα ότι οι φυσσαλίδες αναδύονται κυρίως από σημεία όπου προ μηνός είχα βάλει λίπασμα Tetrasticks. Έχει καμμία σχέση αυτό;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01695 seconds with 11 queries