Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αμμωνία 0,25... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57288)

kostasbat 08-11-11 00:37

Αμμωνία 0,25...
 
Καλησπέρα!Πριν 3 μέρες ολοκλήρωα το στρώσιμο ενος 200λιτρου ενυδρείου με αμμωνία..μου πηρε 22 μέρες...Η αμμωνία έπεσε στο 0 τα ΝΟ2 0.Έκανα αλλαγή νερού ( εβαλα αντιχλώριο για να μη χαλάσω τα βακτήρια)και έβαλα μέσα ψάρια.. έχω μέσα 4 μονοδάχτυλους 3 labidohromis και 2 firemouth και απο φυτά 2 Vallisneria Gigantea..(To ξέρω οτι οι μονοδάκτυλοι θέλουν αργότερα υφάλμηρο..προς το παρον τα έχω μαζί ειναι πολύ μικρά ακόμα.)
Aπο τότε οι μετρήσεις μου είναι
NH :0.25
NO2 :0
NO 3:10
PH :8
GH :9
KH :4
Mπορεί κάποιος να μου πει γιατι η Αμμωνία μένει 0,25 εδώ κ 3 μέρες..???Να χρησιμοποιήσω έτοιμα βακτήρια σαν συμπλήρωμα? (Εβαλα χτες και μπόλι απο το άλλο ενυδρείο που έχω..αλλα η αμμωνια παραμένει 0,25...)

johnb 08-11-11 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostasbat (Μήνυμα 628668)
Καλησπέρα!Πριν 3 μέρες ολοκλήρωα το στρώσιμο ενος 200λιτρου ενυδρείου με αμμωνία..μου πηρε 22 μέρες...Η αμμωνία έπεσε στο 0 τα ΝΟ2 0.Έκανα αλλαγή νερού ( εβαλα αντιχλώριο για να μη χαλάσω τα βακτήρια)και έβαλα μέσα ψάρια.. έχω μέσα 4 μονοδάχτυλους 3 labidohromis και 2 firemouth και απο φυτά 2 Vallisneria Gigantea..(To ξέρω οτι οι μονοδάκτυλοι θέλουν αργότερα υφάλμηρο..προς το παρον τα έχω μαζί ειναι πολύ μικρά ακόμα.)
Aπο τότε οι μετρήσεις μου είναι
NH :0.25
NO2 :0
NO 3:10
PH :8
GH :9
KH :4
Mπορεί κάποιος να μου πει γιατι η Αμμωνία μένει 0,25 εδώ κ 3 μέρες..???Να χρησιμοποιήσω έτοιμα βακτήρια σαν συμπλήρωμα? (Εβαλα χτες και μπόλι απο το άλλο ενυδρείο που έχω..αλλα η αμμωνια παραμένει 0,25...)

με τι τεστ μετρας??

Γιώργος Κ 08-11-11 00:45

Καλησπερα! :p

Θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου να μηδενισεις αμμωνια ... Προφανως δεν εχει προσαρμοστει ακομα στις αναγκες που δημιουργηθηκαν!

Ασχετο!
Εψαξες καθολου τα ψαρια που διαλεξες? Ειδες τι χρειαζονται? :confused:
Οι μονοδακτυλοι πχ εκτος απο υφαλμυρο (τωρα - οχι αργοτερα) και μετα θαλασσινο νερο ειναι και αυτα κοπαδοψαρα και "απαιτουν" πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο απο αυτο που διαθετεις!

Απο την αλλη γιατι να μπερδεψεις Αφρικη με Αμερικη (labidohromis και firemouth )? :smt017

kostasbat 08-11-11 00:50

Την αμμωνια με Τetra τα ΝΟ2 ΝΟ3 με Sera
-------------------------
Tο λάθος με τον συνδιασμό έγινε δυστυχώς στην αρχή απο ενα pet-shop που μου τα έδωσα..μετά που το έψαξα είδα οτι όντως δέ κολλάνε..

Γιώργος Κ 08-11-11 00:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostasbat (Μήνυμα 628673)
Tο λάθος με τον συνδιασμό έγινε δυστυχώς στην αρχή απο ενα pet-shop που μου τα έδωσα..μετά που το έψαξα είδα οτι όντως δέ κολλάνε..

Aφου φταιει το πετσοπ τοτε γυρισε τα πισω αλλιως θα εχεις προβληματα!

Η παρε αλλα 2 ενυδρεια οποτε το συζηταμε!! :D:D

kostasbat 08-11-11 00:59

Δε τα δέχεται πίσω..και μου έιπε πως με αυτό τον συνδιασμό κ σε νερο γλυκο αλλα αρκετα σκληρο κ υψηλό ph έχει κρατήσει μονοδάκτυλους για πολλά χρονια χωρίς πρόβλημα..
Αλλά ας το αφήσουμε αυτό το θέμα ,συμφωνώ ετσι κ αλλιώς με την άποψη σου αλλά τώρα θα τα κρατήσω..
Με την αμμωνία που είναι στο 0,25 να κάνω αλλαγή νερού κάθε πότε και ποσο??

Γιώργος Κ 08-11-11 01:03

Κριμα τα ψαρακια! :( Τουλαχιστον θα μπορουσες να βαλεις καποια αγγελια να πανε σε χερια ωστε να ζησουν μια ζωη που τους αξιζει!

Οι μετρησεις σου θα σου δειξουν ποσες αλλαγες χρειαζονται! Προς το παρων μη ταιζεις και επιβαρυνεις το νερο! Επισης βαζε 2πλη δοση αντιχλωριου!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01379 seconds with 11 queries