Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Ρε παιδιά, για πείτε την γνώμη σας...... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26425)

Sotiris7 05-08-08 18:13

Ρε παιδιά, για πείτε την γνώμη σας......
 
Λοιπόν.......... η ιστορία έχει ως εξής......

Οι δίσκοι έχουν μπει στο ενυδρείο περίπου εδώ και ενάμιση μήνα.

Συνολικά μπήκαν έξι δίσκοι.

Θεώρησα ότι από αυτούς τους έξι, θα βγει ένα ζευγάρι το οποίο και θα μεταφερόταν σε κάποιο άλλο ενυδρείο που θα χρησιμοποιούσα ως γεννήστρα.

Το ενυδρείο γεννήστρα είναι πλέον έτοιμο να δεχτεί τα ζευγάρι. Η χωρητικότητά του είναι 200 λίτρα "καθαρά".

Η ερώτηση είναι η εξής:

Υπάρχουν δύο δίσκοι που συμπεριφέρονται σαν ζευγάρι, έχουν κάνει τρεις (!!!) φορές αυγά μέσα σε περίπου 25 μέρες, πράγμα που όμως μου φαίνεται αρκετά παράλογο. Υπάρχει για παράδειγμα περίπτωση να είναι και τα δύο θυληκά?????

Υπάρχουν και δύο άλλοι δίσκοι, που έκαναν για πρώτη φορά αυγά περίπου 15-20 μέρες πριν και μέχρι σήμερα δεν έχουν ξανακάνει.

Ποιο από τα δύο "ζευγάρια" προτείνετε να μεταφερθεί στο καινούργιο ενυδρείο???????


Υ.Γ. Ε, ψιτ, Ηλία, εσύ μην πεταχτείς και προτείνεις να φτιάξω ΑΛΛΟ ΕΝΑ ενυδρείο και να μεταφέρω και τα δύο ζευγάρια...... :-)

netblues 05-08-08 18:30

Ξεκινα με το ομοφοτερο..

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 05-08-08 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 283732)
Υ.Γ. Ε, ψιτ, Ηλία, εσύ μην πεταχτείς και προτείνεις να φτιάξω ΑΛΛΟ ΕΝΑ ενυδρείο και να μεταφέρω και τα δύο ζευγάρια...... :-)


E ΨΙΤ. Δεν ειμαι ο Ηλιας αλλα γιατι δεν φτιαχνεις ακομα ενα ενυδρειο να βαλεις και τα δυο ζευγαρια? :D:D:D:D:D

Sotiris7 05-08-08 18:45

Σωτήρη το ένα είναι Fire red με έναν Blood blue οπότε μου αρέσει πολύ σαν συνδιασμός. Απλώς φοβάμαι μήπως το γεγονός της εναπώθεσης αυγών τρεις φορές σε 25 μέρες είναι δείγμα του ότι είναι και τα δύο θυληκά.

Από την άλλη, το άλλο είναι ένα Blue Diamond με ένα Kobald. Δεν είναι άσχημος και αυτός ο συνδιασμός. Αυτοί έχουν κάνει αυγά μόλις μία φορά μέχρι τώρα, οπότε είμαι σε δείλλημα....... :confused::confused::confused:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 (Μήνυμα 283736)
E ΨΙΤ. Δεν ειμαι ο Ηλιας αλλα γιατι δεν φτιαχνεις ακομα ενα ενυδρειο να βαλεις και τα δυο ζευγαρια? :D:D:D:D:D

Δεν μου φτάνει ο ένας, μου έσκασε μύτη και ο επόμενος.............. :D:D:D

imichal 05-08-08 18:47

με προλαβες μπαγασα........:D

Pritanis 05-08-08 18:53

Oπως πολυ σωστα λεει ο Σωτηρης βαλε αυτο που σου φαινεται πιο σωστο ζευγαρι.....Καλο ειναι να βαλεις δισκους του ιδιου χρωματος για να γλιτωσεις τα παρδαλα.......

imichal 05-08-08 19:01

Σωστά όλα τα παραπάνω αλλά νομίζω οτι το καλύτερο ειναι να δωσεις το δευτερο πιθανο ζευγάρι σε κανένα φίλο σου :smt034.......(λεμε τωρα...)
Μπορει δε ο φιλος σου να σου παραχωρήσει 5 πανέμορφους (αν θυμαμαι καλα....) δίσκους ως αντάλλαγμα !!!!

Μεγάλη ευκαιρία !!!!! Δινεις μονο 2 και αποκτας 5!!!!! :D:D:D:D:D



ΥΓ. Και αγοράζεις και αλλο ενα ενυδρειο τωρα που το θυμήθηκα !!!:grin::grin:

Sotiris7 05-08-08 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 283744)
Oπως πολυ σωστα λεει ο Σωτηρης βαλε αυτο που σου φαινεται πιο σωστο ζευγαρι.....Καλο ειναι να βαλεις δισκους του ιδιου χρωματος για να γλιτωσεις τα παρδαλα.......


Τι εννοείς δηλαδή με το "σωστό ζευγάρι"???

Από την άλλη, νομίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα βγουν και πολλά παρδαλα, καθώς το ένα ζευγάρι είναι εντελώς μπλε, και το άλλο είναι ο κόκκινος fire red με τον πορτοκαλοκόκκινο Blood Blue
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 283745)
Σωστά όλα τα παραπάνω αλλά νομίζω οτι το καλύτερο ειναι να δωσεις το δευτερο πιθανο ζευγάρι σε κανένα φίλο σου :smt034.......(λεμε τωρα...)
Μπορει δε ο φιλος σου να σου παραχωρήσει 5 πανέμορφους (αν θυμαμαι καλα....) δίσκους ως αντάλλαγμα !!!!

Μεγάλη ευκαιρία !!!!! Δινεις μονο 2 και αποκτας 5!!!!! :D:D:D:D:D



ΥΓ. Και αγοράζεις και αλλο ενα ενυδρειο τωρα που το θυμήθηκα !!!:grin::grin:


Κι είπα και εγώ..................

Δεν θα σου έρθει κάποια φαεινή ιδέα???????????? :grin::grin::grin:

safi 05-08-08 19:06

Χρησιμοποίησε διαχωριστικό στο 200άρι και βάλε και τα 2 ζευγάρια.

netblues 05-08-08 19:14

Μιας και σε ενδιαφερει το σπορ τις αναπαραγωγης, ειναι καιρος να αποκτησεις αυτό
http://www.aquapress-bleher.com/inde...hk=1&Itemid=45
και μετα ξαναμιλαμε για blood και blue diamond και αλλα τετοια. Παντως malboro θα επρεπε να ειναι μονο τα τσιγαρα :D

leonm 05-08-08 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 283745)
Σωστά όλα τα παραπάνω αλλά νομίζω οτι το καλύτερο ειναι να δωσεις το δευτερο πιθανο ζευγάρι σε κανένα φίλο σου :smt034.......(λεμε τωρα...)
Μπορει δε ο φιλος σου να σου παραχωρήσει 5 πανέμορφους (αν θυμαμαι καλα....) δίσκους ως αντάλλαγμα !!!!

Μεγάλη ευκαιρία !!!!! Δινεις μονο 2 και αποκτας 5!!!!! :D:D:D:D:D



ΥΓ. Και αγοράζεις και αλλο ενα ενυδρειο τωρα που το θυμήθηκα !!!:grin::grin:

Ηλια αμα θες οκ!:D Παιρνεις 2 εκπαιδευμενους δισκους + πολλα αλτουμοσκαλαρα και δινεις τους 5 δικους σου:rolleyes:
ΥΓ Σωτηρη σορυ που το κανιβαλισαμε λιγακι

imichal 05-08-08 20:29

Παράθεση:

2 εκπαιδευμενους δισκους
για ανάλυσε το......

leonm 05-08-08 21:58

Αναλυση δεν εχει...τους εχεις δει πολλες φορες και τους ξερεις :D

nikman 05-08-08 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 283758)
για ανάλυσε το......

Στη προσαρμοστικότητα (παλιές καραβάνες) φαντάζομαι ότι εννοεί ο leonm:D
A! από ότι θυμάμαι είναι και ζευγάρι original. Έχει δει ουρίτσες.


Για το φίλο Σωτήρη προτείνω και τους τέσσερις στη γεννήτρα!!!
Κατέγραψε συμπεριφορές και πράξε ανάλογα μετά...

Sotiris7 05-08-08 23:04

Καλά.................. προς το παρόν μου το έλυσαν τον προβληματισμό μόνοι τους οι δίσκοι μου................

Οι δύο μπλε (Blue diamond & Kobald), έκαναν αυγά.................

Γύρισα μόλις τώρα στο σπίτι, και τα αυγά τους είναι στην ίδια ακριβώς θέση του ενυδρείου όπως και την πρώτη φορά................

Προφανώς λοιπόν, αυτοί που θα μετακομίσουν πρώτοι, είναι οι άλλοι δύο.....

Pritanis 06-08-08 17:55

Για αναπαραγωγες και ονομασιες καλυτερο ειναι σιγουρα αυτο
http://www.aquapress-bleher.com/inde...mart&Itemid=45

εχει ολες τις γνωστες διασταυρωσεις και την προελευση τους......

netblues 06-08-08 18:07

Γιατι εγω τι ειπα?

nikman 06-08-08 22:49

Δύο μεγάλα πνεύματα συναντήθηκαν στο σταυροδρόμι της γνώσης και ενημέρωσης :D

Genirous 08-08-08 11:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 283880)
Γιατι εγω τι ειπα?

Στο δικό σου λινκ βγάζει το παλιό κλασσικό βιβλίο ''Bleher Discus, Volume 1''... :D

Pritanis 08-08-08 18:44

πες τα γιατι γερασε και δεν βλεπει......Το βιβλιο που προτεινεις εσυ ειναι η βιβλος των αγριων δισκων και πρεπει οποιος δισκας σεβεται τον εαυτο του να το εχει τουλαχιστον ξεφυλλισει.....Αυτο που λεω εγω ειναι στην ουσια ενα κλασσερ που εφτιαξε ο Χεικο και το ανανεωνει τακτικα με φωτογραφιες και συντομο ιστορικο ολων των ως τωρα γνωστων δισκων (αναπαραγωγης και αγριων)

Sotiris7 11-08-08 07:17

Οι δύο δίσκοι έχουν μεταφερθεί στο καινούργιο ενυδρείο εδώ και 4-5 μέρες.

Χθες το βραδάκι λοιπόν, καθώς γύρισα σπίτι από μια......... γαστρονομική περιήγηση στα Χανιά, τα παιδιά μου όπως αντιλαμβάνεστε είχαν κάνει και πάλι το θαύμα τους.

Για άλλη μια φορά, είχα ακουμπήσει τα αυγά τους σε μία από τις ρίζες του ενυδρείου (Ηλία μην ουρλιάζεις......... :D)

Είμαι πολύ περίεργος να δω αν αυτή τη φορά θα δω και τίποτα ουρίτσες, ή θα τα φάνε και πάλι..................:smt084

imichal 11-08-08 09:00

Αφού είναι και τα δυο θηλυκα....:twisted::twisted:+-7:smt096

Sotiris7 12-08-08 06:53

Είπα κι εγώ.............. Δεν θα σχολιάσει??????? zwzwzw

Η κακία θα σε φάει βρε.............. :D:D:D

Το θέμα είναι ότι πέρασε και η δεύτερη νύχτα και τα αυγά είναι στην θέση ακόμα....:D

Πόσο καιρό μετά την γέννηση των αυγών θα πρέπει να αρχίσω να βλέπω τις ουρίτσες??? Νομίζω ότι είναι 48 ώρες, καλά τα λέω??? :rolleyes:

ΧρήστοςΠ 12-08-08 07:19

όχι δεν τα λες καλά μετά τις 60 ώρες σε γενικές γραμμές μην κάτσεις με κανένα χρονόμετρο στο χέρι έτσι.......:D

Sotiris7 12-08-08 16:28

Χμμμμμ......... αύριο το πρωί λοιπόν, αν όλα πάνε καλά (Ηλία εσύ μην μιλήσεις......zw) θα δω ουρίτσες!!!!! :D

imichal 12-08-08 16:33

:smt019 :smt047:smt047

Sotiris7 13-08-08 17:55

ΒΓΗΚΑΝ ΟΥΡΙΤΣΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ :smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

Πάνος 13-08-08 18:27

μπραβο!!! αντε να τα χαρεις να μεγαλωνουν!!!:p:p

Sotiris7 13-08-08 19:00

Δεχόμεθα προεγγραφές....................... :D:D:D

Τα............... Χριστούγεννα, θα σας κάνω δώρο από έναν δίσκο........ :D:D:D

Αύριο πρωί πρωί την κάνω για αυγά αρτέμιας. Τι άλλο πρέπει να προσέξω ρε παιδιά?????

sofianos7 13-08-08 19:10

Να σου ζήσουν Σωτήρη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02529 seconds with 11 queries