Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Νέος στην Ασία (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95766)

EVI-BILL 30-01-17 18:16

Νέος στην Ασία
 
Ξεκινάω ένα νέο ενυδρείο Ασιάτικο ...
Θέλω την άποψή σας όσον αφορά τα ψάρια που έχω είδη πάρει και τα φυτά που πρόκειται να βάλω για να είμαι πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον.

Λίγα στοιχεία για το ενυδρείο:

Διαστάσεις:85x55x38
Όγκος:~180L
Ζωντανά: Epalzeorhynchos Frenatum Albino(x2)
Epalzeorhynchos frenatum(x1)
Puntigrus tetrazona(x4)
Brachydanio rerio(x4)
Pterygoplichthys(pleco)(x1)
Φυτά: Σκοπεύω να βάλω διάφορα εύκολα ασιατικά φυτά(ΘΕΛΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ!)
Διακοσμητικά υλικά: χαλαζιακή αμμος, ξυλα ,πέτρες λάβας.
Φωτισμός: 2 τ8 sylvania daylight 36W
Φιλτράρισμα: εσωτερικό φίλτρο με αντλία 300L/H
Θερμοστάτης: eheim 300w(20-23 βαθμούς)

Παράμετροι Ενυδρείου (νερού βρύσης):
Με υγρά τέστ της -eSHa-
NO3:10
NO2:0
GH:7
DT:>7
TH:6-7
ΚΗ: 10
pH: 7,6
C12 (ΧΛΩΡΙΟ): >0,8

Να είστε επιεικής ......

Κλεόβουλος 30-01-17 19:34

Οι δυό επιλογές ψαριών γι αυτό το ενυδρείο είναι λάθος (μόνο προσωρινά αν είναι μικρά) :- Epalzeorhynchos Frenatum http://www.seriouslyfish.com/species...chos-frenatum/
- Pterygoplichthys γίνεται τεράστιος και είναι από Ν.Αμερική http://www.anglingthailand.com/data/...tfish/54_4.jpg

Επίσης τα Puntigrus tetrazona και τα Brachydanio rerio νοιώθουν καλύτερα σε ομάδες 8-10 ατόμων και φοβάμαι ότι τα πρώτα ίσως τσιμπολογάνε τις ουρές των δεύτερων. Θα έβαζα μόνο το ένα είδος.
Το φιλτράκι το θεωρώ ανεπαρκές.
Αυτά τα επιεική από 'μένα :D αν και έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με Ασία. Περισσότερα οι εξειδικευμένοι ;)

EVI-BILL 30-01-17 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 993764)
Οι δυό επιλογές ψαριών γι αυτό το ενυδρείο είναι λάθος (μόνο προσωρινά αν είναι μικρά) :- Epalzeorhynchos Frenatum http://www.seriouslyfish.com/species...chos-frenatum/
- Pterygoplichthys γίνεται τεράστιος και είναι από Ν.Αμερική http://www.anglingthailand.com/data/...tfish/54_4.jpg

Επίσης τα Puntigrus tetrazona και τα Brachydanio rerio νοιώθουν καλύτερα σε ομάδες 8-10 ατόμων και φοβάμαι ότι τα πρώτα ίσως τσιμπολογάνε τις ουρές των δεύτερων. Θα έβαζα μόνο το ένα είδος.
Το φιλτράκι το θεωρώ ανεπαρκές.
Αυτά τα επιεική από 'μένα :D αν και έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με Ασία. Περισσότερα οι εξειδικευμένοι ;)

Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου . Όντως τα Epalzeorhynchos Frenatum είναι μικρά 3-4cm .Περίπου 2 μέρες τρέχει το ενυδρείο δεν διαπίστωσα να κυνηγάνε τις ουρές ,ίσως γιατί χάνονται μέσα στο ενυδρείο ή έχουν χωρίσει τίς περιοχές τους τα μέν πρώτα πιο χαμηλά και τα δεύτερα στην πάνω μεριά του ενυδρείου δεν ξέρω ...Εάν δω οτι δεν έχουν διαμάχες θα πάρω άλλες 2 τετράδες να τα κάνω κοπάδι ..(Το φίλτρο αποτελείται απο μακαρόνι-άνθρακα-και ενυδρειακό βαμβάκι είναι μέρος του ενυδρείου(εσωτερικό) και περνάνε απο εκει περίπου 20λίτρα νερού που το στέλνει μια αντλία 300 λίτρα /ώρα.
Όσο για τον Pterygoplichthys των έβαλα να τρώει τις άλγες δέν ξέρω εάν υπάρχει αντίστοιχο ψαράκι Ασιατικό...

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ...

Κλεόβουλος 30-01-17 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVI-BILL (Μήνυμα 993768)
Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου . Όντως τα Epalzeorhynchos Frenatum είναι μικρά 3-4cm θα τα έδινα πίσω από τώρα .Περίπου 2 μέρες τρέχει το ενυδρείο ελπίζω να έχεις στρώσει το φίλτρο δεν διαπίστωσα να κυνηγάνε τις ουρές ,ίσως γιατί χάνονται μέσα στο ενυδρείο ή έχουν χωρίσει τίς περιοχές τους τα μέν πρώτα πιο χαμηλά και τα δεύτερα στην πάνω μεριά του ενυδρείου δεν ξέρω ...Εάν δω οτι δεν έχουν διαμάχες θα πάρω άλλες 2 τετράδες να τα κάνω κοπάδι ..(Το φίλτρο αποτελείται απο μακαρόνι-άνθρακαμετά από καμιά βδομάδα βγάλτον και στη θέση του βάλε πορώδες υλικό-και ενυδρειακό βαμβάκι είναι μέρος του ενυδρείου(εσωτερικό) και περνάνε απο εκει περίπου 20λίτρα νερού που το στέλνει μια αντλία 300 λίτρα /ώρα.εσωτερικό σαμπ έχεις δηλ.-πολύ αποτελεσματικό φίλτρο αλλά θα πρότεινα να βάλεις μια μεγαλύτερη αντλία
Όσο για τον Pterygoplichthys των έβαλα να τρώει τις άλγες δέν ξέρω εάν υπάρχει αντίστοιχο ψαράκι Ασιατικό...να τον δώσεις-για τις άλγες καλύτερα κάνα σαλιγκαράκι ραμσχορν

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ...

Καλή συνέχεια

EVI-BILL 30-01-17 20:30

πορώδες υλικό ?Ποιο είναι ?Τα σαλιγκάρια δε θα τα τρώνε τα άλλα ψαράκια ?Όσο για τα Epalzeorhynchos Frenatum με διαβεβαίωνε ο pet σοπάς ότι κάνουν γιατί είναι ασιατικά όλα
τα ψαράκια και είναι ΟΚ. Δε ξέρω αν θα τα πάρει πίσω...

Κλεόβουλος 30-01-17 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVI-BILL (Μήνυμα 993778)
πορώδες υλικό ?Ποιο είναι ?αυτό που λες μακαρόνι πρέπει να είναι κι αυτό πορώδες ;) άλλα πορώδη υλικά είναι η ελαφρόπετρα, το siporax, το substrat κλπ Τα σαλιγκάρια δε θα τα τρώνε τα άλλα ψαράκια ?αυτά που έχεις δεν νομίζω Όσο για τα Epalzeorhynchos Frenatum με διαβεβαίωνε ο pet σοπάς ότι κάνουν γιατί είναι ασιατικά όλα
τα ψαράκια και είναι ΟΚ. ασιατικά είναι αλλά θέλουν ενυδρείο 1,20μ αυτό στο είπε? Δε ξέρω αν θα τα πάρει πίσω...

Πριν πάρεις οτιδήποτε, ειδικά ζωντανά, ρώτα εδώ μέσα και μην εμπιστεύεσαι μόνο τη γνώμη το πετσοπά (γενική ΕΠΙΚΛΗΣΗ είναι αυτό) :cool:

EVI-BILL 30-01-17 21:28

Ναι το siporax έχω...Έχεις απόλυτο δίκαιο έτσι είναι ...να πουλήσουν θέλουν , τ.π είναι μικρά ακόμα οπότε προς το παρών δε νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα ....Από φυτά τι να βάλω ξέρεις κάποιο ανθεκτικό χωρίς co2 (μπουκάλες) .που να είναι και αυτά από Ασία ?

Κλεόβουλος 30-01-17 21:36

Ανούμπιες, πτερόπους, βαλισνέριες, κρίνουμ, κρυπτοκορίνες, εχινόδωροι....είναι όλα σχετικά εύκολα.

χαχαχα απαντάω και για φυτά :)

EVI-BILL 30-01-17 21:55

πολύ όμορφα όλα τα φυτά !!!!!!Θέλουν και υπόστρωμα ή με την άμμο ειναι οκ?
Να τα ψάξω σε πετ ή μπορώ να τα βρω και από το φόρουμ?

Κλεόβουλος 31-01-17 08:55

Ανούμπιες, πτερόπους δένονται και δεν φυτεύονται.
Τα υπόλοιπα τα έχω δοκιμάσει μόνο σε άμμο :) και πάνε μια χαρά.
Βάλε αγγελία και θα βρεις κι εδώ αλλά συνήθως έχουν και τα μαγαζιά. Δεν είναι σπάνια εκτός ίσως τα crinum που είναι και ακριβά.
Καλή επιτυχία!

Τάκης 31-01-17 11:12

Βασίλη,
βγάζεις τον άνθρακα, δεν χρειάζεται, και βάζεις ελαφρόπετρα.
Για τα ψάρια που λες , δεν τα γνωρίζω και δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι.
Θα σου πω όμως για τον πλέκο.
Οι πλέκο είναι αλήθεια πως γίνονται πολύ μεγάλοι,
ο συγκεκριμένος όμως, επειδή εγώ στον έδωσα, και δεν τον αγόρασες από μαγαζί,
θεωρώ πως θα είναι πολύ καλύτερα στο δικό σου ενυδρεία παρά εκεί που ήταν,
μιλάμε πως ζούσε σε βούρκο, δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατι θα κάνετε εμετό, στη κυριολεξία.
Το ψάρι πρέπει να είναι 4-5 ετών, μπορεί και πιο μεγάλος, αλλά έτσι όπως έζησε έμεινε μόνο 15 εκατοστά περίπου.
Τώρα αν δεις πως αρχίσει να μεγαλώνει , μάλλον θα χρειαστεί να τον δώσεις.
Είμαι όμως της άποψης πως είναι πολύ καλύτερα να είναι σε καθαρό και σωστό περιβάλλον ας είναι και πιο μικρό από ότι πρέπει παρά να ζει σε βούρκο.
Να σου πω όμως πως με τον πλεκο θα έχεις θεματάκια με τα φυτά, με τη κίνηση που κάνει τα ξεριζώνει, αυτο θα σε δυσκολέψει.
Επίσης, αυτό που είπες για την άλγη είναι μύθος. Δυστυχώς κυκλοφορεί η φήμη πως οι "γλύφτες" είναι καθαριστές και αυτό είναι μεγα λάθος,
να τους δώσουμε μια σφουγγαρίστρα και κανα πατσαβουρι με αζαξ τότε.
Για την άλγη μόνο κανα σαλιγκάρι ramshorn μπορεί να βοηθήσει.

rottbea 31-01-17 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVI-BILL (Μήνυμα 993828)
πολύ όμορφα όλα τα φυτά !!!!!!Θέλουν και υπόστρωμα ή με την άμμο ειναι οκ?
Να τα ψάξω σε πετ ή μπορώ να τα βρω και από το φόρουμ?

Βασιλη τα φυτα μπορεις να τα βρεις απο αγγελια εδω μεσα.Τα φυτα αυτα που σου γραφει ο κρυφομποστανας Κλεοβουλος ειναι ευκολα.Ανουμπιες και πτεροπους δενοντε,και οι κρυπτοκορυνες φυτευοντε.

EVI-BILL 31-01-17 17:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 993935)
Βασίλη,
βγάζεις τον άνθρακα, δεν χρειάζεται, και βάζεις ελαφρόπετρα.
Για τα ψάρια που λες , δεν τα γνωρίζω και δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι.
Θα σου πω όμως για τον πλέκο.
Οι πλέκο είναι αλήθεια πως γίνονται πολύ μεγάλοι,
ο συγκεκριμένος όμως, επειδή εγώ στον έδωσα, και δεν τον αγόρασες από μαγαζί,
θεωρώ πως θα είναι πολύ καλύτερα στο δικό σου ενυδρεία παρά εκεί που ήταν,
μιλάμε πως ζούσε σε βούρκο, δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατι θα κάνετε εμετό, στη κυριολεξία.
Το ψάρι πρέπει να είναι 4-5 ετών, μπορεί και πιο μεγάλος, αλλά έτσι όπως έζησε έμεινε μόνο 15 εκατοστά περίπου.
Τώρα αν δεις πως αρχίσει να μεγαλώνει , μάλλον θα χρειαστεί να τον δώσεις.
Είμαι όμως της άποψης πως είναι πολύ καλύτερα να είναι σε καθαρό και σωστό περιβάλλον ας είναι και πιο μικρό από ότι πρέπει παρά να ζει σε βούρκο.
Να σου πω όμως πως με τον πλεκο θα έχεις θεματάκια με τα φυτά, με τη κίνηση που κάνει τα ξεριζώνει, αυτο θα σε δυσκολέψει.
Επίσης, αυτό που είπες για την άλγη είναι μύθος. Δυστυχώς κυκλοφορεί η φήμη πως οι "γλύφτες" είναι καθαριστές και αυτό είναι μεγα λάθος,
να τους δώσουμε μια σφουγγαρίστρα και κανα πατσαβουρι με αζαξ τότε.
Για την άλγη μόνο κανα σαλιγκάρι ramshorn μπορεί να βοηθήσει.

Ναι τον άνθρακα σε κανα δυο τρεις μέρες θα τον βγάλω .Πριν τον βάλω τον ξέπλυνα πολυ καλα με ενυδρειακό νερό . Όσο για τον πλέκο είναι νομίζω ευτυχισμένος ! Με τα άλλα ψαράκια δέν έχει θέμα .όσο για το μέγεθός εάν μεγαλώσει και άλλο θα έχω θέμα ..Πάντως για το μύθο δεν ξέρω αν ισχύει
γιατι εχω κατι άλγες στο κάτω μέρος απο πιο παλιά που δύσκολα έφευγαν από το τζάμι και ο πλεκο άρχισε δουλειά είδη και τα καθαρίζει ...

Τάκης 31-01-17 18:18

Δεν χρειάζεται ο άνθρακας καθόλου Βασίλη, ειδικά στη φάση που είναι τώρα το ενυδρείο,
και αν βάζεις λιπάσματα ζημιά σου κάνει, σου τα απορροφάει.
Ο πλέκο δεν είναι απλά ευτυχισμένος, τρισευτιχισμένος είναι , αυτό είναι σίγουρο,
αλλά για τον καθαρισμό από αλγη μη περιμένεις και πολλά,
σε κανα 2 μήνες που θα ζεστάνει ο καιρός έλα να σου δώσω μερικά σαλιγκάρια ramshorn να δεις τι σημαίνει καθάρισμα της άλγης :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01870 seconds with 11 queries