Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   προβλημα με φιλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30567)

ΤΟΛΟΥΚΟΣ 01-03-09 11:32

προβλημα με φιλτρο
 
λοιπον εχω προβλημα με το φιλτρο του ενυδρειου μ....εχω το ενυδρειο κατφουρ 96 λτ .....αυτο μ το εφεραν δωρο και δεν ξερω τι εχει μεσα το φιλτρο......το φιλτρο εινια ενα μαυρο κουτι στην πλατη του ενυδρειου..με 3 χωρους......στον εναν εχει τα σωληνακια απο οπου βγαινει το νερο και στα αλλα εχει τα υλικα.......στον εναν χωρο εχει κατι ασπρα πετραδακια.... και στον αλλον χωρο εχει κατω ενα μπλε σφουγγαρι μετα παλι ασπρα πετραδακια και μετα μπλε σφουγγαρι.....δεν ξερω τι εχει αλλα κατα καιρουσ πεταει μαυρο νερο ......iτι να κανω τα υλικα ειναι σωστα τοποθετημενα?:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100:s mt100:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100

υδροχόος 01-03-09 11:38

Πόσο καιρό δουλεύει;

gmanes 01-03-09 11:38

Μάλλον θέλει καθάρισμα...

Αλλά προσοχή, αν έχει ψαράκια μέσα και είναι στρωμένο θα το καθαρίσεις με νερό από το ενυδρείο (αυτό που θα βγάλεις όταν κάνεις αλλάγή νερού)

ΤΟΛΟΥΚΟΣ 01-03-09 11:42

εγω το εχω κανα μηνα...αλλακαι πριν δουλευε συνεχεια....... το μπλε σφουγγαρακια απο κατω για να το καθαριζω πρεπειν να βγαζω συνεχεια τα πετραδακια ...μηπως να αλλαξω λιγο τις θεσεις των υλικων????????

alan boy 01-03-09 13:22

μαζευε σιγα σιγα κανα 70αρι ευρω να βαλεις ενα εξωτερικο να σωθεις.....

aris2 01-03-09 13:41

με ενα εξωτερικο eheim ecco εισαι μια χαρα το ειχα και εγω και μπαινει με ενα μικρο κοψιματακι πισω εκει που ειναι η βαση που ανοιγη λιγο ποιο δεξια που κανει μια κουρμπα κοβεις ενα τετραγωνακι και περνανε οι σωλινες καρφι.

υδροχόος 02-03-09 11:23

Καταρχάς το νερό βγαίνει μαύρο ή καφέ, διαυγές ή με σωματίδια σαν θολούρα-λασπούρα; Για να βγαίνει ξαφνικά μαύρο ίσως να γίνεται αν έχεις ενεργό άνθρακα (που είναι μαύρος) σε τρίματα και να φεύγει σκόνη αλλά αυτό γίνεται μόνο στην αρχή. Αν έχεις άνθρακα πέτα τον καθώς δρα για ένα μήνα και είναι πλέον ανενεργός. Αν είναι καφέ σαν λασπούρα-μπίχλα ή κάτι τέτοιο τότε είναι τα καλά βακτήρια που πιάνει το φίλτρο αλλά πάλι για βγουν στο νερό γίνεται όταν καθαρίζουμε και γενικώς αναταράσσουμε τα υλικά του φίλτρου. Αν δεν σταμάτησε να βγάζει μαύρο νερό το φίλτρο σου στην επόμενη αλλαγή νερού που θα κάνεις βγάλε τα υλικά του φίλτρου να δες τι είναι αυτό που μπορεί να βγάζει βρώμα και ξέπλυνέ τα με το νερό που έβγαλες. Μόνο με «παλιό» νερό θα ξεπλένεις τα υλικά του φίλτρου. Ένας άλλος λόγος να είναι το νερό στο ενυδρείο κίτρινο ή καφέ είναι να έχουν βγάλει χρώμα τα ξύλα που τυχών βάλαμε μέσα αλλά και αυτό γίνεται σταδιακά σε όλο το νερό και όχι σαν να το ξερνάει το φίλτρο ξαφνικά.
Στα καρφουρίσια ενυδρεία στην πρώτη θήκη που εισέρχεται το νερό στο φίλτρο μπαίνει ο θερμοστάτης, στο δεύτερο τα υλικά και στο τρίτο η αντλία-κυκλοφορητής. Το ότι στο δικό σου έχεις βάλει στα δύο πρώτα υλικά φίλτρανσης δεν είναι κακό αλλά ούτε και απαραίτητο. Τον θερμοστάτη τον έχεις προφανώς έξω από το κουτί.
Τα πετραδάκια που λες τα βάζουμε σε διχτυωτά σακουλάκια που πουλάνε στα πετ σοπ για αυτό τον σκοπό ή διχτυωτά καλτσάκια για να τα βγάζουμε εύκολα. Την σειρά των υλικών ναι μπορείς να την αλλάξεις και να βάλεις το σφουγγάρι ψηλά για να βγαίνει εύκολα. Μια τυπική σειρά για τα καρφουρίσια είναι για το μεσαίο διαμέρισμα και από πάνω προς τα κάτω : α) Σφουγγάρι με μεγάλους πόρους, β) Σφουγγάρι με μικρούς πόρους ή συνθετικό μαλλί ή υαλοβάμβακα, γ)βιολογικό υλικό δηλαδή τα «πετραδάκια» που έχεις.
Τέλος δες παρακάτω μήπως αναγνωρίσεις τα πετραδάκια σου.
ΟΥΦ Αυτά
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...2e722.41465013:smt054

tonisgr 02-03-09 14:19

Μπορεις να τα βγαλεις ολα οσα εχεις τωρα στο φιλτρο και να το γεμίσεις μονο με Sera siporax(τα μακαρονακια αν τα ξερεις).
Θα εχεις και καλύτερη κυκλοφορία νερου γιατι δεν θα εχεις μεσα σφουγγάρια να μπουκωνουν απο τις βρωμιες και να θελουν καθε τοσο καθαρισμα.
Εγω το εχω κανει με το δικο μου εσωτερικο και ειδα μεγαλη διαφορα και στη καθαρότητα του νερου και στη κυκλοφορία

delta66 02-03-09 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tonisgr (Μήνυμα 337132)
Μπορεις να τα βγαλεις ολα οσα εχεις τωρα στο φιλτρο και να το γεμίσεις μονο με Sera siporax(τα μακαρονακια αν τα ξερεις).
Θα εχεις και καλύτερη κυκλοφορία νερου γιατι δεν θα εχεις μεσα σφουγγάρια να μπουκωνουν απο τις βρωμιες και να θελουν καθε τοσο καθαρισμα.
Εγω το εχω κανει με το δικο μου εσωτερικο και ειδα μεγαλη διαφορα και στη καθαρότητα του νερου και στη κυκλοφορία

Καποιο σφουγγαρι ή filterwool χρειαζεται για μηχανικο φιλτραρισμα και για προστασια του βιολογικου υλικου.

ΤΟΛΟΥΚΟΣ 02-03-09 16:28

νομιζω ειναι η αυτο http://www.aquaristic.net/shop.php/s...ltermaterial./
η αυτο http://www.aquaristic.net/shop.php/s...ubstrat%20pro/




νομιζω εινα το πρωτο....

delta66 02-03-09 16:40

αν ειναι το 2ο, ειναι απο τα καλυτερα ;)

Συνηθως αυτο πουλανε στα μαγαζια, ποσο το πηρες εσυ το λιτρο?

tonisgr 02-03-09 17:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 337146)
Καποιο σφουγγαρι ή filterwool χρειαζεται για μηχανικο φιλτραρισμα και για προστασια του βιολογικου υλικου.

Αν βαλεις σφουγγαρι πρεπει να το βαλεις κατω κατω.
ετσι μπορει να κανει πιο καλο μηχανικο φιλτραρισμα αλλα το μπουκωνεις και θελει καθε τοσο καθαρισμα.
Αν παλι βαλεις γιαλοβαμβακα πρεπει να το βαλεις επανω.
Ετσι παιρνανε ολα απο ολο το βιολογικο σου υλικο και σταματουν τερμα πανω και μπουκωνουν ποιο πολυ το φιλτρο και χρειαζεται καθε βδομάδα άλλαγμα

ΤΟΛΟΥΚΟΣ 02-03-09 22:21

delta δεν εχω ιδεα ποσο κοστιζει ...μαζι με το φιλτρο ηρ8ε δωρο

delta66 02-03-09 22:51

Αν ηταν στο μαμισιο δυσκολο να ηταν eheim substrat pro καθως ειναι ακριβο υλικο και θα ανεβαζε το κοστος στην προσφορα.

ΤΟΛΟΥΚΟΣ 02-03-09 23:50

δεν ειναι το μαμισιο...μου το ετοιμασε ο 8ειος μ

delta66 02-03-09 23:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΤΟΛΟΥΚΟΣ (Μήνυμα 337282)
δεν ειναι το μαμισιο...μου το ετοιμασε ο 8ειος μ

Ε ρωτα τον βρε αδερφε τι σου εβαλε μεσα !!:)

Που να μαντεψουμε εμεις εδω?? :D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01872 seconds with 11 queries