Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   αφρικανες σε 60 λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18234)

alexinio 25-06-07 09:09

αφρικανες σε 60 λιτρα
 
λεω να ασχολη8ω με τις αφρικανες κιχλιδες και εγω σιγα σιγα
εχω διαβασει τα θεματα και ειμαι σε αδιεξοδο.
σε τοσο λιγα λιτρα μονο νανοκιχλιδες της tanganika μπανουν?multi,neolaprologus κ.τ.λ.
τιποτα απο malawi?3 labido?ή οτιδηποτε αλλο...
(με χαλανε λιγο τα σαλιγκαρια!)

in the pond 25-06-07 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexinio (Μήνυμα 185221)
λεω να ασχολη8ω με τις αφρικανες κιχλιδες και εγω σιγα σιγα
εχω διαβασει τα θεματα και ειμαι σε αδιεξοδο.
σε τοσο λιγα λιτρα μονο νανοκιχλιδες της tanganika μπανουν?multi,neolaprologus κ.τ.λ.
τιποτα απο malawi?3 labido?ή οτιδηποτε αλλο...
(με χαλανε λιγο τα σαλιγκαρια!)

Τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά. Από 120 λίτρα και βάλε, για μια πεντάδα Labidos που είναι και τα πιο ήσυχα.

steady 25-06-07 16:49

θα διαφωνισω με νανοκιχλιδες της tanganika μπορει να το κανει...

in the pond 25-06-07 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 185396)
θα διαφωνισω με νανοκιχλιδες της tanganika μπορει να το κανει...

...και φυσικά βέβαια δεν διαφωνώ μαζί σου!!! Ο φίλος έχει όμως μιλήσει ...για Μαλάουι!!!

alexinio 25-06-07 20:44

οποτε οτι μπει θα ειναι απο tanganyka...
τι μου προτεινετε?αναλογιες 8υληκων και αρσενικων?ποσα στο συνολο?
μου αρεσουν εμενα καλυτερα τα occelatus.
ποσα κελυφη να βαλω?και θα τα βρω ευκολα στην αθηνα?

chris129 25-06-07 21:35

φιλαρακι οσο για τις αναλογιες στα περισοτερα ειδη ψαριων πρεπει να υπαρχει πλυθωρα απο θυληκα μεχρι να γινει ενα ζευγαρι και μετα τα βγαζεις τα υπολοιπα και κυριως στις κιχλιδες συμβενει αυτο

Tolis 25-06-07 21:48

Παράθεση:

στα περισοτερα ειδη ψαριων πρεπει να υπαρχει πλυθωρα απο θυληκα μεχρι να γινει ενα ζευγαρι και μετα τα βγαζεις τα υπολοιπα και κυριως στις κιχλιδες συμβενει αυτο
Δεν συμβαινει καθολου ουτε στα περισσοτερα ειδη ψαριων ουτε στις κιχλιδες γενικως.
Στα περισσοτερα ειδη ψαριων, και στις κιχλιδες που δεν αναγνωριζεις φυλο, αποκτας μια ομαδα απο 5-6 με την ελπιδα να βγει ζευγαρι.

alexinio 25-06-07 21:54

ο αριθμος αρσενικων και θυληκων δεν ειναι τετοιος για να μοιραζεται η επιθετικοτητα των αρσενικων?

Tolis 25-06-07 21:58

Στα συγκεκριμενα ειδη που ζουν στα κοχυλια, η αναλογια πρεπει ναναι 1 αρσενικος προς 3 θηλυκα.
Αλλα δεν ειναι κι ευκολη η αναγνωριση φυλου.
Κοχυλια εχει στη λαικη στο σχιστο καθε κυριακη - μην παρεις γυαλισμενα.

www.enudreio.gr 26-06-07 00:34

Για ρίξε μια ματιά εδώ για το συγκεκριμένο είδος:
http://www.enudreio.gr/eidh_psariwn/...ifasciatus.htm

alexinio 26-06-07 08:51

και εμενα τα multi ηταν η πρωτη μου επιλογη αλλα τελικα θελω περισσοτερο τα occelatus γιατι αμα βαλω mutli θα πρπει να γεμισω το πατο του ενυδρειου με σαλιγκαρια πραγμα που δεν θελω.
ενω με τα οccelatus μπορω να το κανω το ενυδρειο το οποιο θα φιλοξενισει τα ψαρια περρισοτερο βραχωδες και με λιγοτερα σαλιγκαρια.οποτε θα κατασταλαξψ στα occelatus.βρισκονται ευκολα στην Ελλαδα?

Tolis 26-06-07 14:28

Δεν εχουν διαφορά τα δυο ειδη οσον αφορα την αναγκη σε πολλα σαλιγκαρια.

alexinio 26-06-07 14:53

για το multi στο www.tsamisaquarium.gr λεειΈτσι αν θέσουμε το κατώτατο όριο ένα 60λιτρο ενυδρείο, θα πρέπει να το διακοσμήσουμε με ψιλή άμμο 6 -7 cm και με μία στρώση κογχυλιών που θα καλύπτει όλη την επιφάνεια του ενυδρείου
ενω για τα occelatus λεει
Τα Lamprologus ocellatus ζουν όπως είπαμε στην λίμνη Τανγκανίκα στις αμμώδεις περιοχές κοντά σε βράχους.
και σε κατι φωτογραφιες που δειχνει το μερος που ζουν τα multi ειναι μια στρωση απο κελυφη και ουτε βραχια ουτε τιποτα.
για αυτο και αρχικα προτιμησα malawi επειδη ηθελα ενα βραχωδες ενυδρειο...ενα ζευγαρι leleupi θα ηταν πολυ?

Z_X 26-06-07 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexinio (Μήνυμα 185680)
ενα ζευγαρι leleupi θα ηταν πολυ?

Με τίποτα,ούτε να το σκέφτεσαι.
Δεν σου απαγορεύει κανέις να βάλεις και πέτρες σε έναν βιότοπο με multi,απλώς το κοχύλι είναι απαραίτητο,κάνε ένα συνδιασμό.
Το πρόβλημα με τους Lamprologus ocellatus είναι ότι η θηλυκές δέν ανέχονται η μία την άλλη και γ αυτό τα 60 λίτρα για μένα είναι λίγα γ αυτο το είδος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02100 seconds with 11 queries