Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   κρυβονται συνεχως... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44262)

zweet 29-09-10 22:35

κρυβονται συνεχως...
 
γεια!!
εχω βαλει στο ενυδρειο 110 λιτρα μονα τους 4 pseudotropheus zebra κατω του ετους , τα εχω 4 μερες εκει , αλλα βγενουν βολτες μονο οταν λειπω απο το σπιτι, μολις μπαινω μεσα τα βλεπω να κρυβονται.
τι ειναι καλυτερο να αναβουν τα φωτα κανονικα?
η να τα εχω με κλειστα φωτα μεχρι να συνηθισουν?
η να τα σκεπασω?
:confused:
ποσο καιρο μπορει να παρει μεχρι να προσαρμοστουν?

thanasis76 30-09-10 06:39

τα εχεις όγες μερες και λογικο ειναι να φοβουνται....
τα φωτα να τα εχεις κανονικα, και να καθεσαι να τα παρακολουθεις...
θα συνηθισουν....
οταν τα ταιζεις δεν ερχονται???

zweet 30-09-10 17:09

με κλειστα τα φωτα του ενυδρειου και αργες κινησεις στο χωρο αρχιζουν να ξεμιτιζουν σημερα...
παντως για φαι σερβιριζονται μονα τους απο τα φυτα και την μπαλα αλγης...

demka27 03-10-10 12:22

και τα δικά μου ήταν έτσι,μην κάνεις αφύσικες ενέργειες(κλειστά φώτα,αργές κινήσεις)
καποια στιγμη θα σε συνηθίσουν οπως λεει κ ο φιλος thanasis76,τα δικα μου τους βαζω
το χερι μεσα ερχονται και παιζουν!!

zweet 24-10-10 19:16

καλησπερα! παει ενας μηνας που ειναι τα ψαρακια στο ενυδρειο , ακομα κριβονται :( οταν τα ταιζω βγαινουν τσιμπανε το φαι και ξανακρυβονται.. οταν λειπω κανουν παρτυ και μολις μπαινω σπιτι τα βλεπω να κρυβονται.
σκευτικα να βαλω και αλλα ψαρακια στο ενυδρειο ωστε να δραστηριοποιηθουν λιγο ... τα ψαρακια ειναι 4 pseydotropheus zebra κιτρινα.
ειναι απο διαφορετικες γεννες και τα 4 οποτε δεν υπαρχει ακομα ζευγαρι γιατι δεν ειναι ολα ενηλικα.
σκευτομουν να βαλω και μερικα lifalili η αλλιως τι αλλο μπορω να βαλω που να βασιζεται η διατροφη του σε φυτα κατα προτημιση..

thanasis76 24-10-10 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zweet (Μήνυμα 497872)
καλησπερα! παει ενας μηνας που ειναι τα ψαρακια στο ενυδρειο , ακομα κριβονται :( οταν τα ταιζω βγαινουν τσιμπανε το φαι και ξανακρυβονται.. οταν λειπω κανουν παρτυ και μολις μπαινω σπιτι τα βλεπω να κρυβονται.
σκευτικα να βαλω και αλλα ψαρακια στο ενυδρειο ωστε να δραστηριοποιηθουν λιγο ... τα ψαρακια ειναι 4 pseydotropheus zebra κιτρινα.
ειναι απο διαφορετικες γεννες και τα 4 οποτε δεν υπαρχει ακομα ζευγαρι γιατι δεν ειναι ολα ενηλικα.
σκευτομουν να βαλω και μερικα lifalili η αλλιως τι αλλο μπορω να βαλω που να βασιζεται η διατροφη του σε φυτα κατα προτημιση..

βασικα στα λιτρα σου δεν μπορεις να βαλεις κι αλλα ψαρια...ποσο μαλλον τα lifalili που δεν τεριαζουν...
τα pseydotropheus zebra δεν θα αφησουν τιποτε αλλο μεσα ακομα και αν εσυ βαλεις...
στο σπιτι οταν λειπεις εσυ ειναι κανεις εκει??
βλεπουν κοσμο η μονο οταν πηγαινεις σπιτι...???
οταν τα ταιζεις δεν ερχονται??
ποιος τα ταιζει στο σπιτι...??
το ενυδρειο εχει πολλες πετρες???

zweet 24-10-10 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 497879)
βασικα στα λιτρα σου δεν μπορεις να βαλεις κι αλλα ψαρια...ποσο μαλλον τα lifalili που δεν τεριαζουν...
τα pseydotropheus zebra δεν θα αφησουν τιποτε αλλο μεσα ακομα και αν εσυ βαλεις...
στο σπιτι οταν λειπεις εσυ ειναι κανεις εκει??οταν λειπω απο το σπιτι συνηθως δεν ειναι κανενας αλλος εκει
βλεπουν κοσμο η μονο οταν πηγαινεις σπιτι...???μονο οταν πηγαινω σπιτι βλεπουν κοσμο αλλα προς το παρον ειμαι αρκετες ωρες εκει ολο αυτο τον καιρο
οταν τα ταιζεις δεν ερχονται??οταν τα ταιζω φευγω για να βγουν να φανε αλλιως θα πεσει κατω η τροφη και φοβαμαι για την αμμωνια οποτε τα ταιζω και φευγω, ομως εχουν μαθει λιγο το προγραμμα ωστε οταν περιμενουν να φανε εμφανιζονται λιγο στην γωνια και περιμενουν
ποιος τα ταιζει στο σπιτι...??μονο εγω τα ταιζω 1 ως 2 φορες τη μερα μικρη ποσοτητα γενικα αλλα εχει και πολλα φυτα απ οπου μπορουν να σερβιριστουν στην αναγκη και απ οτι βλεπω απο τισ κοιλιες τους ειναι καλοφαγομενα
το ενυδρειο εχει πολλες πετρες???εχει αρκετες , (αν και μετα τη μετακομιση :smt120 :smt087 εχω σκοπο να τις δυπλασιασω και να βγαλω τα φυτα , οπως και το να προσθεσω αμμο και να δυπλασιασω το υποστρωμα), το 1/4 του ενυδρειου ειναι με πετρες που κανουν πολλουσ διαδρομους και σπηλιες

το ενυδρειο μου ειναι ενυδρειο φαντασμα... παντα αδειο φαινεται :confused:

Κλεόβουλος 24-10-10 20:18

Βάλε αν θέλεις μια φωτο του ενυδρείου.

thanasis76 24-10-10 20:22

το προβλημα ειναι οτι ειναι χωρις κοσμο οταν λειπεις εσυ....
αλλα κοιτα τι μπορεις να κανεις...
τα αφηνεις μια μερα χωρις φαγητο... μην τα λυπηθεις, δεν παθαινουν τιποτα....
την επομενη μερα που θα πας να τα ταισεις κατσε μπροστα στο ενυδρειο και περιμενε 2-3 λεπτα χωρις να ριξεις φαγητο... σιγουρα θα ερθουν πιο κοντα σου και θα περιμενουν φαγητο... και να μην ερθουν πολυ κοντα σου ριξε μετα απο 2-3 λεπτα φαγητο αλλα μην φυγεις... αν θελουν να φανε να φανε παρεα με σενα... και να δεις που θα ερθουν να φανε...
παντος αν μπορεις βαλε καμια φωτο να δουμε το ενυδρειο..

zweet 24-10-10 20:29

http://img232.imageshack.us/img232/5633/pict1286o.jpg

http://img169.imageshack.us/img169/2838/pict1287.jpg

http://img254.imageshack.us/img254/4003/pict1288.jpg

τωρα μολις τις εβγαλα!!
μεχρι σημερα ηταν το μισο πανω καλυμενο με κερατοφυλλο , αλλα σημερα αποφασισα να το βγαλω γιατι μου φαινεται οτι το παρακανα με τισ κρυψωνες :/

Κλεόβουλος 24-10-10 20:30

Τι μια μέρα...άστα 2-3 μέρες νηστικά και μετά κάνε αυτό που λέει ο Θανάσης ;)

(το χαλίκι είναι πολύ χοντρό πάντως.Έπρεπε να βάλεις άμμο)

thanasis76 24-10-10 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 497912)
Τι μια μέρα...άστα 2-3 μέρες νηστικά και μετά κάνε αυτό που λέει ο Θανάσης ;)



συμφωνω και για τις παραπανω μερες...
αυτο που σου λεμε ειναι να τα μαθεις πως οταν σε βλεπουν στο ενυδρειο ειναι για καλο... ειναι για να φανε και να μην σε φοβουνται...

zweet 24-10-10 20:41

θα το κανω αυτο με το φαγητο! ελπιζω να δω ασπρη μερα ! μαλλον κιτρινη :P
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 497912)

(το χαλίκι είναι πολύ χοντρό πάντως.Έπρεπε να βάλεις άμμο)

επειδη θα μετακομισω σε 15 μερες , και εχω παρει καποια μπετονια ωστε να κρατησω το μισο νερο του ενυδρειου και σκευτομαι να μεταφερω τα ψαρακια χωριστα και το ενυδρειο ,μονο με το υποστρωμα και τα φυτα με 2 εκατοστα νερο, μπορω πριν βαλω τα ψαρακια μεσα να προσθεσω οση αμμο θελω πανω απο αυτο το υποστρωμα?
η πρεπει να το βγαλω τελειως αυτο?
αμμο ποταμισια εχω παρει 5 κιλα , αλλα προφανος πρεπει να παρω και αλλη.. θα μπορουσα να χρησιμοποιησω θαλασσινη αν την πληνω καλα?γιατι θελω να σκληρηνω το νερο κι ολας
οι τιμες μου ειναι
γενικη σκληροτητα =12
ανθρακικη σκληροτητα =3d
ph - 7,2
ammonia =0
no3 =15
no2 =0

Κλεόβουλος 24-10-10 20:49

Βγάλε όλο το υπόστρωμα γιατί η άμμος σιγά-σιγά θα πάει απο κάτω.
Η θαλασσινή άμμος (απο καθαρή παραλία και με καλό πλύσιμο)είναι μια χαρά.

zweet 24-10-10 20:57

ευχαρηστω για τις συμβουλες!! ειμαι σιγουρη οτι θα σας ενημερωσω με καλα νεα !!! :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 497923)
Βγάλε όλο το υπόστρωμα γιατί η άμμος σιγά-σιγά θα πάει απο κάτω.
Η θαλασσινή άμμος (απο καθαρή παραλία και με καλό πλύσιμο)είναι μια χαρά.

και μια απορια ... να τα ξεχασω τα φυτα μου με την θαλασσινη αμμο ε?:smt120

Κλεόβουλος 25-10-10 08:09

Όχι βέβαια. Φυτά όσα θέλεις ;) σκληροτράχηλα όμως.
(εγώ τα έχω σε αραγωνίτη :D )

kingrim 25-10-10 08:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zweet (Μήνυμα 497919)
επειδη θα μετακομισω σε 15 μερες , και εχω παρει καποια μπετονια ωστε να κρατησω το μισο νερο του ενυδρειου


δεν υπαρχει λογος να το κανεις αυτο απλα εαν αργησεις βαλε τα υλικα του φιλτρου σε εναν κουβα με νερο απο το ενυδρειο και μια αεραντλια μεσα και εισαι οκ...

εκτος αν το κανεις για λογους οικονομιας

zweet 29-10-10 18:54

τελικα μαλλον κανει δουλεια αυτος ο τροπος! το ενα ψαρακι αρχησε ηδη να ξεμιτιζει οταν παω κοντα!!!:grin::grin: και αρχησα να βλεπω τα ψαρακια σημερα επιτελους !! οχι πολλα πραγματα αλλα τα εχουν προοδο!
απορια τωρα...
μετρησα το νερο που επληνα την αμμο που μαζεψα απο τη θαλασσα και ολα ειναι οκ εκτως απο την γενικη ακληροτητα που παει 20 + .... ειναι οκ για τα ψαρακια μου ?
ειναι pseudotropheus zebra κιτρινα
http://img831.imageshack.us/img831/3337/0117f.jpg

Uploaded with ImageShack.us

zweet 30-10-10 21:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zweet (Μήνυμα 500548)
τελικα μαλλον κανει δουλεια αυτος ο τροπος! το ενα ψαρακι αρχησε ηδη να ξεμιτιζει οταν παω κοντα!!!:grin::grin: και αρχησα να βλεπω τα ψαρακια σημερα επιτελους !! οχι πολλα πραγματα αλλα τα εχουν προοδο!
απορια τωρα...
μετρησα το νερο που επληνα την αμμο που μαζεψα απο τη θαλασσα και ολα ειναι οκ εκτως απο την γενικη ακληροτητα που παει 20 + .... ειναι οκ για τα ψαρακια μου ?
ειναι pseudotropheus zebra κιτρινα
http://img831.imageshack.us/img831/3337/0117f.jpg

Uploaded with ImageShack.us

up---------------------

Πάνος 30-10-10 22:57

μια χαρα ειναι ;)

zweet 30-10-10 22:58

ευχαρηστω!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02032 seconds with 11 queries