Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ερώτηση για φίλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=104736)

yiafo 06-06-21 16:27

Ερώτηση για φίλτρο
 
:confused: Καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω στο rio 180 το εξωτερικό φίλτρο Eheim Eccopro 300 αλλά δεν ξέρω αν είναι υπερβολή (μήπως κάνει το ενυδρείο πλυντήριο). Το ενυδρείο είναι στο στρώσιμο για molly και red cherry φυτεμένο.
Ευχαριστώ!

Κλεόβουλος 07-06-21 00:00

Κατά τη γνώμη μου είναι μια χαρά (να μη σου πω ότι είναι και μικρό :D).

yiafo 07-06-21 00:58

Ευχαριστώ!!

makis206 07-06-21 05:56

Πάντα ήμουν λίγο υπερβολικός με τη φίλτρανση αλλά κι εμένα μου φαίνονται πραγματικά λίγα τα 750l/h του Ecco pro 300 σε 180άρι ενυδρείο. Υπολόγισε ότι με τα υλικά μέσα του αυτό το νούμερο θα πέσει αρκετά στην πράξη..
Εκτός βέβαια κι αν κρατήσεις και το εσωτερικό φίλτρο της Juwel να τρέχει παράλληλα, εκεί όντως θα σε υπερκαλύψει το 300άρι.

Φαντάσου ότι εγώ τρέχω το Eheim pro 4+ 350 (1050l/h) σε Rio 125 και μου φαίνεται οκ, σε άλλους φαίνεται υπερβολικό. Έχω αφαιρέσει το εσωτερικό της εταιρίας όμως και τρέχει μόνο το εξωτερικό αυτή τη στιγμή.

Γνωμη μου, αν σκοπεύεις να βγάλεις το εσωτερικό (αν δεν το έχεις ήδη βγάλει δηλαδή) πήγαινε σε ένα αρκετά μεγαλύτερο φίλτρο, τουλάχιστον 1100-1200l/h θα έλεγα. Δεν θα το μετανιώσεις. ;)

yiafo 07-06-21 08:38

Ευχαριστώ!!!
-------------------------
ποιο θα μου προτείνατε που να είναι εύκολο στην εγκατάσταση και τη συντήρηση?

makis206 07-06-21 15:50

Αν κρατήσεις το εσωτερικό της Juwel θα σου έλεγα ότι με ενα Fluval 307 που θα τρέχει παράλληλα θα ήσουν κύριος. Αν όμως σκοπεύεις να αφαιρέσεις το εσωτερικό μελλοντικά θα σου πρότεινα να πας στο μεγαλύτερο Fluval 407. Δυνατά και αξιόπιστα φίλτρα, αθόρυβα και με πολύ ικανοποιητική ροή νερού συγκριτικά με φίλτρα άλλων εταιριών ίδιας ονομαστικής ισχύος.

Πες μας λίγες λεπτομέρειες για το εσωτερικό, το έχεις ακόμα μέσα στο ενυδρείο τελικά;
Σκοπεύεις να το κρατήσεις;
Το budget που θέλεις να διαθέσεις που περίπου κυμαίνεται ώστε να έχουμε κι εμείς έναν μπούσουλα;

yiafo 07-06-21 17:52

Με το εσωτερικό λειτουργεί τώρα το ενυδρείο. Η αντλία γράφει 600 l/ h. Είναι στο στρώσιμο με αμμωνία και λίγα φυτά. Το budget μου είναι γύρω στα 120-130€. Σκοπός μου είναι να βγει το εσωτερικό φίλτρο.

makis206 07-06-21 18:28

Το σίγουρο είναι ότι και το 307 θα σε καλύψει και βρίσκεται μέσα στο budget που διαθέτεις. Αν δεν έχεις σκοπό να το φυτέψεις βαριά και να το γεμίσεις ψάρια (πράγματα δηλαδή που θα σε αναγκάζουν να το καθαρίζεις συχνότερα) μια χαρά καλύπτει τα λίτρα νερού που έχεις. Εγώ σίγουρα θα επέλεγα το 407 αλλά στο είπα, πάω πάντα στο "αμέσως μεγαλύτερο" για περισσότερη ψυχική ηρεμία. Παίρνουν περισσότερο βιολογικό υλικό, συνήθως ζητούν πιο αραιά συντήρηση, έχουν αυτή τη μεγαλύτερη ροή αν ποτέ χρειαστεί κλπ κλπ.

Και το 307 όμως είναι ήδη αρκετά "ικανότερο" από το ήδη υπάρχον της Juwel οπότε.. :)

yiafo 07-06-21 21:44

Ευχαριστώ makis206, δεν θα βιαστώ, θα το καθυστερήσω λίγο και αν τα καταφέρω θα πάω για το 407. Το ενυδρείο είναι υπό κατασκευή οπότε έχω χρόνο. Το επόμενο βήμα θα είναι η αντικατάσταση του φωτιστικού από T5 σε led

makis206 07-06-21 22:07

Επειδή την έχω "πατήσει" με τα Led της Juwel, και σε περίπτωση που πας προς το πολύ καλό Multilux φωτιστικό της εταιρείας και όχι το - ιδιαίτερα ακριβό αλλά και υπέροχο - Helialux, να ξέρεις ότι πρόκειται για σχετικά δυνατό φωτιστικό που θα "σε αναγκάσει" κατά μία έννοια να φυτέψεις λίγο βαριά το ενυδρείο σου.

Κατατάσσεται στα "μεσαία" φωτιστικά το Multilux (άρα απαιτεί αρκετά "ψιλοαπαιτητικά" φυτά) με το κακό μειονέκτημα ότι δεν δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίζεις την έντασή του (dim). Άρα αν δεν φυτέψεις ικανοποιητικά, άλγες.. αν φυτέψεις βαριά απ'την άλλη, χρειάζεσαι λίγο πιο δυνατό φίλτρο. ;)

Είναι μέρα με τη νύχτα συγκριτικά με το Τ5, χαοτική η διαφορά του φωτισμού του Multilux. Αναγκάστηκα να αλλάξω όλο μου το ενυδρείο όταν πήρα αυτό το φωτιστικό! Φύτεψα πολλά παραπάνω, πήρα σύστημα Co2, φυτά επιφάνειας..

Τελικά όμως κατέληξα σε άλλο φωτιστικό με δυνατότητα dimαρίσματος, Fluval Planted Spectrum για την ακρίβεια. Τα Tiger Barbs μου τρόμαζαν πολύ με τον φωτισμό του Multilux - παρόλο που ισορροπησα το όλο συστημα μου με βάση τον φωτισμό που εκείνο μου έδινε.

Όλα τα παραπάνω σε Rio 125 υπενθυμίζω, κατι παρόμοιο θα ισχύει και για το 180αρι φαντάζομαι.

Αν ΔΕΝ σκεφτόσουν το Multilux της Juwel απλά ξέχνα όσα έγραψα παραπάνω. Σε καθε περίπτωση όμως προτείνω ότι αν ψαχτείς για φωτιστικό, να έχει οπωσδήποτε τη δυνατότητα για dim έστω.. ;)

yiafo 07-06-21 22:38

Πολύ κατατοπιστικό, ευχαριστώ και πάλι. :grin:

yiafo 09-06-21 14:08

Ακόμα μια ερώτηση γιατί διαβάζω πολλά για υπερχειλίσεις κτλ.... τα φίλτρα fluval τα έχετε δοκιμάσει σε συνθήκες διακοπής ρεύματος? :confused:

makis206 09-06-21 16:49

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει κάποιο φίλτρο της Fluval αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να κάνει κάτι διαφορετικό από τα υπόλοιπα εξωτερικά φίλτρα της αγοράς. Το να σταματάει δηλαδή όταν κόβεται το ρεύμα και να επανέρχεται σε κανονική λειτουργία όταν εκείνο επανέλθει. Για ποια υπερχείλιση μιλάς; Αν σταματήσει να δουλεύει η φτερωτή (αυτό θα γίνει αν κοπεί το ρεύμα) τότε το φίλτρο σταματάει να κατεβάζει και νερό από τον σωλήνα εισόδου μέσα στο ενυδρείο προς τον κάδο.

Η φτερωτή είναι μέρος του "κυκλώματος" της κυκλοφορίας του νερού από το ενυδρείο στο φίλτρο κι έπειτα από το φίλτρο στο ενυδρείο πάλι. Δεν γίνεται να κατέβει άλλο νερό προς το φίλτρο όταν ο κάδος είναι γεμάτος και η φτερωτή χωρίς περιστροφή, από που θα μπορούσε να προέλθει μια υπερχείλιση λοιπόν;

Αν υπάρχει διαρροή από τα λάστιχα στεγανοποίησης του κάδου (πράγμα που θα μπορούσε να προκαλέσει τη συνέχιση "κατεβάσματος" νερού όταν το ρεύμα κοπεί) τότε ακόμα και στην κανονική λειτουργία του φίλτρου θα υπήρχαν προβλήματα αφού ο κάδος θα έμπαζε αέρα καθώς θα κυλούσε το νερό στο "κύκλωμα". Άρα;

Θα ήθελα να δω τυχόν αναφορές αν υπάρχουν σε κάποιο λινκ..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01460 seconds with 11 queries