Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   η μικρη μου tanganyika-neolamprologus multifasciatus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71767)

sailor247 14-05-13 13:01

η μικρη μου tanganyika-neolamprologus multifasciatus
 
6 Συνημμένο(α)
Ηρθε η ωρα να παρουσιασω το ενυδρειο των multies μου.
Πληροφορίες

Διαστάσεις:80x30x40
Όγκος:96lt
Κατηγορία:tanganyika
Φυτά:valisneria
Ψάρια / Άλλα είδη:neolamprologus multifasciatus
Διακοσμητικά υλικά:πετρες,χαλαζιακη αμμος
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαυρο φοντο ενυδρειου
Φωτισμός:μπαρες λεντ aqualum
Διάρκεια φωτισμού:7 ωρες
Φιλτράρισμα:eheim 2215
Θερμοστάτης:fluval 150w
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:8,3
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):18
Αλλαγές νερού:καμια ακομα
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

sailor247 14-05-13 13:03

2 Συνημμένο(α)
και δυο γενικες ακομα

Κλεόβουλος 14-05-13 13:21

Να τα χαίρεσαι το κελυφάτο σου :)
(στο είπα ότι μ' αρέσει πολύ ο βραχό-τοιχος σου?)

sailor247 14-05-13 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 763138)
Να τα χαίρεσαι το κελυφάτο σου :)
(στο είπα ότι μ' αρέσει πολύ ο βραχό-τοιχος σου?)

ευχαριστω πολυ!!!κι εμενα μου αρεσςι πολυ αυτη γωνια.μου εκατσαν ωραια οι πετρες.το κακο ειναι οτι μαλλον αρεσει και στα ψαρακια μου και δεν τα βλεπω να κανουν κινηση για τα κοχυλια.

snakepanos 14-05-13 13:53

Ωραιο το ενυδρειο σου ,,ωραια και τα κοχυλια,,αλλα με τοσες ομορφες σπηλιες θα τους αρέσουν περισσότερο η τρυπες παρα τα κοχύλια.
Γιαυτο βαζουν πετρες συμπαγείς χωρις τρυπες για να πανε στα κοχυλια.
Αλλα εμενα με αρεσει πολυ ετσι οπως ειναι ,,αμα δεν σε χαλαει εσενα που πανε εκει τα ψαρια ,,αστο οπως ειναι κουκλα ειναι.

sailor247 14-05-13 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 763148)
Ωραιο το ενυδρειο σου ,,ωραια και τα κοχυλια,,αλλα με τοσες ομορφες σπηλιες θα τους αρέσουν περισσότερο η τρυπες παρα τα κοχύλια.
Γιαυτο βαζουν πετρες συμπαγείς χωρις τρυπες για να πανε στα κοχυλια.
Αλλα εμενα με αρεσει πολυ ετσι οπως ειναι ,,αμα δεν σε χαλαει εσενα που πανε εκει τα ψαρια ,,αστο οπως ειναι κουκλα ειναι.

εμενα δεν με χαλαει καθολου.μου αρεσει το ενυδρειο ετσι οπως εγινε.εγω τους εδωσα οτι καλυτερο μπορουσα τωρα ας βολευτουν οπως θελουν.το θεμα ειναι να νιωθουν καλα

maria p 14-05-13 14:26

πολύ ωραίο στήσιμο!!! μ αρέσει η αισθητική του, να το χαίρεσαι!

nikos93 14-05-13 14:58

πολυ ωραιος ο βιοτοπος σου μπραβο!!!!

commandersotos 14-05-13 15:16

Να τα....τα καμαρια!!!!!
Να τα χαιρεσε!!!!
Αντε και καλους απογονους!!!!!!
:D:D:D:D:D

pallaviaris 14-05-13 17:35

η μικρη μου tanganyika-neolamprologus multifasciatus
 
φοβερο !!!!
Ακομα πιο ομορφο απο οτι το φανταζομουν .
Μπραβο καλη επιλογη..

nazgul 14-05-13 18:01

Εχουν να πεσουν γεννες με τοσο χωρο εκει μεσα...να τα χαιρεσαι!

sailor247 14-05-13 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από commandersotos (Μήνυμα 763173)
Να τα....τα καμαρια!!!!!
Να τα χαιρεσε!!!!
Αντε και καλους απογονους!!!!!!
:D:D:D:D:D

τα ειδες πως τα χω τα καμαρια σου???:pευχαριστω πολυ σωτηρη.τελικα θελαν την τροφη που τους εδινες.με το που τους εριξα καναν σαν τρελα

genecr 15-05-13 06:19

πολύ ωραίο στήσιμο μου αρέσει πολύ :)
τα ψαράκια είναι στρεσαρισμένα ακόμα γιαυτό και η συμπεριφορά αυτή. και σε εμένα στην αρχή κάποια προτιμούσαν τις πέτρες, αλλά τελικά κατέληξαν στα κοχύλια :D

pkas 15-05-13 09:06

Μπραβο sailor πολυ ωραιο το εφτιαξες το ενυδρειο σου. Τελικα βρηκες τα μουλτι;) ! πολυ καλυτερα απο τις αλλες κιχλιδες :) που σκεφτοσουν .
Οι θυληκες πραεκοξ που μου εδωσες τρωνε πολυ κυνηγι απο τα αγορια! Οταν βρω θα βαλω κανα δυο ακομα κοριτσια για να χαλαρωσει λιγο η κατασταση...

sailor247 15-05-13 15:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pkas (Μήνυμα 763464)
Μπραβο sailor πολυ ωραιο το εφτιαξες το ενυδρειο σου. Τελικα βρηκες τα μουλτι;) ! πολυ καλυτερα απο τις αλλες κιχλιδες :) που σκεφτοσουν .
Οι θυληκες πραεκοξ που μου εδωσες τρωνε πολυ κυνηγι απο τα αγορια! Οταν βρω θα βαλω κανα δυο ακομα κοριτσια για να χαλαρωσει λιγο η κατασταση...

Ευτυχως μετα απο πολυ ψαξιμο σε πετ σοπ και αγγελιες βρηκα τον comandersoto που ξεστηνε το ενυδρειο του με τα multies και πηρα μερικα.Παρτους μερικες θυληκες γιατι τις εχω καλοαναθρεμενες απο πολυ μικρες.Με γαλλικα και πιανο τις ειχα:D.

commandersotos 16-05-13 11:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sailor247 (Μήνυμα 763336)
τα ειδες πως τα χω τα καμαρια σου???:pευχαριστω πολυ σωτηρη.τελικα θελαν την τροφη που τους εδινες.με το που τους εριξα καναν σαν τρελα

Αρχοντες ειναι...μολις ξεκινησοθυν να γεννανε θα γινει χαμος με τοσο κοχυλι...την εχουν συνηθησει αυτη την τροφη...τωρα αν θες να ταισεις κατι αλλο κανε το σταδιακα....:cool:

gianniwpopi 16-05-13 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από commandersotos (Μήνυμα 763835)
Αρχοντες ειναι...μολις ξεκινησοθυν να γεννανε θα γινει χαμος με τοσο κοχυλι...την εχουν συνηθησει αυτη την τροφη...τωρα αν θες να ταισεις κατι αλλο κανε το σταδιακα....:cool:

την πηρα και εγω αυτην την τροφη και τους εριξα χτες... ολη κατω εμεινε:(

sailor247 16-05-13 16:19

εμενα φαγανε και καλα τριμμενη krill flake της TROPICAL σημερα.αυτην εδω http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1735

gianniwpopi 16-05-13 17:57

Αυτήν της jbl την φάγανε; Εμένα όχι. Προς το παρόν βρωμιζει ο βυθοσ μου με αφαγωτη τροφή.

Κλεόβουλος 16-05-13 18:02

Παλληκάρια αφήστε τα ψαράκια 2-3 μέρες νηστικά και μετά με ελαφρύ χέρι τάισμα.
Τα multies δεν θεωρούνται εκλεκτικά στο φαγητό τους ;)

nazgul 16-05-13 18:05

Καθολου εκλεκτικα θα ελεγα. Νομιζω εχω αναφερει σε αλλο θεμα, οτι μεχρι και τις ταμπλετες βυθου για τα σαλιγκαρια μου τρωνε, περα απο τα δικα τους.

Απλα προσπαθηστε να δινετε πλουσια σε πρωτεϊνη τροφη και οχι μονο flakes. Grindal, κατεψυγμενη artemia, daphnia, ειναι εξαιρετικες επιλογες. Οταν προσαρμοστουν και αρχισουν να τρωνε, δεν θα τα προλαβαινετε! ;)

sailor247 16-05-13 18:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 763904)
Αυτήν της jbl την φάγανε; Εμένα όχι. Προς το παρόν βρωμιζει ο βυθοσ μου με αφαγωτη τροφή.

φαγανε αλλα οχι ολα και οχι πολυ τροφη.Εγω σημερα εκανα μια αλλαγη καθως ειχε μεινει τροφη στην αμμο και ειχε δημιουργηθει πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια.Εν τω μεταξυ απο τα 10 ψαρακια αυτα που ειναι συνεχως ορατα και στα κοχυλια ειναι 4-5 θυληκες και ενας αρσενικος ο οποιος φαινεται να ειναι το κυριαρχο αρσενικο καθως κυνηγαει τους αλλους και ειναι ο μονος που κοβει βολτες σε ολο το ενυδρειο.εν τω μεταξυ εχω κατεψυγμενη δαφνια.ποσο να τους βαλω για 10 ψαρακια?μισο κυβακι ειναι καλα?

nazgul 16-05-13 18:41

Οχι τοσο πολυ βρε. Σκεψου εγω για 6 πολυ φαγανα που εχω, ξυνω ισα-ισα ενα κομματακι με το μαχαιρι. 1/10 περιπου βαλε και βλεπεις πως πηγαινει. Αν το εξαφανισουν αμεσως, βαλε λιγο ακομα.

sailor247 16-05-13 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 763921)
Οχι τοσο πολυ βρε. Σκεψου εγω για 6 πολυ φαγανα που εχω, ξυνω ισα-ισα ενα κομματακι με το μαχαιρι. 1/10 περιπου βαλε και βλεπεις πως πηγαινει. Αν το εξαφανισουν αμεσως, βαλε λιγο ακομα.

α ok!παλι καλα που ρωτησα γιατι παλι αλλαγη θα εκανα:p

nazgul 16-05-13 18:47

Θα βρεις τους ρυθμους τους ετσι κι αλλιως και θα καταλαβαινεις ποσο θελουν με τον καιρο. Αρκει να βλεπεις να καταναλωνεται γρηγορα η τροφη και να μην μενει στο βυθο τελικα.
-------------------------
Δες και αυτο. Μην πετας το κυβακι ετσι παγωμενο μεσα τιποτα.

sailor247 16-05-13 18:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 763926)
Θα βρεις τους ρυθμους τους ετσι κι αλλιως και θα καταλαβαινεις ποσο θελουν με τον καιρο. Αρκει να βλεπεις να καταναλωνεται γρηγορα η τροφη και να μην μενει στο βυθο τελικα.
-------------------------
Δες και αυτο. Μην πετας το κυβακι ετσι παγωμενο μεσα τιποτα.

το εχω διαβασει και ξερω να ταιζω κατεψυγμενη απλα δεν εχω συνηθισει την ποσοτητα σε αυτα τα ψαρακια.αποξηραμενα bloodworms που εχω υπαρχει περιπτωση να τρωνε?

nazgul 16-05-13 18:55

Bloodworms κατεψυγμενα μια χαρα τα τρωνε τα δικα μου. Δοκιμαζεις και βλεπεις.

poet 19-05-13 21:53

γιωργαρε μπραβο μια χαρα εκατσαν και οι πετρες και τα κοχυλια:smt023:smt023:smt023:smt023
με το που τελιωσω και εγω το 100αρι που θελω θα ανεβασω φωτο:rolleyes:
σωτηρη τελικα ειδες σε τι χερια τα εμπιστευτηκες ετσι???:smt023:smt023:smt023

sailor247 20-05-13 19:38

παιδια τα μισα ψαρια δειχνουν να εγκλιματιστηκαν καλα.ενας αρσενικος με 4 θυληκες.το προβλημα ειναι ομως οτι τα υπολοιπα ειναι διαρκως πισω απο τα βραχια.ετσι ενω τα πρωτα 5 κυκλοφορουν ανετα στο ενυδρειο και τα βλεπω που τρωνε με τα υπολοιπα δεν ξερω τι γινεται.Να φταιει ο αρσενικος που ειναι στην πλευρα των κοχυλιων?Να εψαχνα για julidochromis που ετσι κι αλλιως σκεφτομαι να βαλω αργοτερα ωστε να τα διωξουν απο τις πετρες να πανε στα κοχυλια?

Κλεόβουλος 20-05-13 19:43

Χαλάρωσε κι άστα να βρουν τον δρόμο τους ;)
(να μη σου πω ότι πρώτα θα γεννήσουν αυτά που δεν βλέπεις :p)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02345 seconds with 11 queries